fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

81% 3233 hlasů
8.1 10 3233
film / drama, Životopisný, historický, USA/Velká Británie, , 134 min.
12 Years a Slave
Kinopremiéra v ČR a SK 23.1.2014, DVD a Blu-Ray od 11.6.2014 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 2013, Oskar, Ženský herecký výkon ve vedlejší roli (L. Nyong'o), Adaptovaný scénář (J. Ridley), Film


Ukázka
02:23Pravidvý příběh nezdolné touhy po svobodě.
Brilantní filmové drama čerpá ze skutečného příběhu muže, bojujícího o přežití a svobodu, který sepsal ve své autobiografii s názvem "12 Years a Slave". Děj začíná v roce 1841. Svobodného černého muže Solomona Northupa vylákají dva únosci do Washingtonu. Slíbili mu jako hudebníkovi dobrý melouch. Tam se však po první noci ocitne spoutaný v řetězech. Následovalo otroctví se vším, co se může otrokovi přihodit. Za dvanáct let své odysey zakusil dřinu na bavlníkových plantážích, bičování, krutého otrokáře, i dobrého pána, pokus o lynčování, psychický teror, pokoušel se o útěk. Chce nejenom přežít, ale i znovu získat lidskou důstojnost. Když se náhodně seznámí s kanadským abolicionistou, jeho život se navždy změní.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Oskarový snímek o temné době otroctví na americkém území, jehož příběh je založen na skutečné události. Mučení, bezmoc, zneužívání a zrada. Velmi znepokojující film syrově pojednávající krutou realitu odehrávající se před sto lety. Děj je založen na únosu a prodeji svobodného černošského muže, který následně pozná veškerou krutost a nelidskost, jakou kdy mohl člověk ve své době zažít. Zoufalství a beznaděj se táhne po celé dějství a díky dvouhodinové stopáži a pomalejšímu vyprávění se lze do takové situace vcítit a tím poznat, jaké nekonečné utrpení to muselo být. Příběh jako takový je tedy velice jednoduchý, ale ve své podstatě cílený. Při sledování mnohých scén skutečně až zatrne. Nelze upřít ani jisté moralizování, které měl ve své roli na svědomí Brat Pitt a vzniká otázka jak by se osud hlavní postavy odvíjel dál, kdyby se tam neukázal. Snímek je tedy velmi emocionální hlavně zvýrazněnou vizuální stránkou násilí, na který někteří diváci budou muset mýt přeci jen krapet silnější žaludek.
Všechny komentáře k filmu 47+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu 12 let v řetězech

Solomon Northup měl milující rodinu, dobrou práci, talent, majetek, svobodu i právo na život. Žil idylický středostavovský život jako většina z nás. V jeden jediný nečekaný moment ale o to všechno přišel. Skončil jako otrok spoutaný v řetězech a jeho jediným osudem se stala dřina na plantáži „pod bičem otrokáře". Většinou doslova. Přesně to se v roce 1841 přihodilo Američanu Solomonu Northupovi, který svůj skutečný příběh zachytil v autobiografické knize 12 Years a Slave. Solomon měl smůlu, že byl... černoch. Dva únosci ho pod příslibem houslového melouchu vylákali do Washingtonu, kde Solomon po první noci skončil spoutaný v řetězech. V následujících dnech byl prodán do otroctví na americkém Jihu. Ocitl se ve zlém snu, který potrvá dalších dvanáct let. Za těch dvanáct let potká Solomona snad všechno, co černého otroka potkat mohlo. „Hodný" otrokář. Krutý otrokář. Dřina na bavlníkových plantážích. Pokus o lynčování. Bičování. Psychický teror. Neúspěšné pokusy o útěk. Víru ve svobodu a pomoc.


Podobné filmy

Tajemná řeka
(Mystic River) Policista Kevin Bacon vyšetřuje případ smrti dcery svého přítele z dětství ...
dnes 22.40
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
10 000 př. n. l.
(10,000 BC) Krásná dívka Camilla Belle osudově vstoupí do života mladého lovce horského km...
zítra 01.55
NAHRAT
ZDARMA
Nova
Vyšší princip
Slavné okupační drama režiséra Jiřího Krejčíka podle povídky Jana Drdy o statečnosti staré...
zítra 06.30
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 23. 6. 2018 Svátek má Zdeňka
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz