fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

76% 1674 hlasů
7.6 10 1674
film / drama, krimi, USA, , 135 min., od 11 let
25th Hour
Kinopremiéra v ČR 17.4.2003, DVD od 12.9.2003 Warner

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:32Máš posledních 24 hodin na to, abys jednal správně.
Svobodný život Montyho Brogana se rychle chýlí ke konci - za 24 hodin si začne odpykávat sedmiletý trest ve vězení. Někdejší král Manhattanu dá brzy sbohem způsobu života, na který si zvykl - životnímu stylu, který mu otevřel dveře nejluxusnějších newyorkských klubů, ale také jej odcizil od jeho nejbližších. Během posledního dne na svobodě se Marty pokusí znovu spojit se svým otcem, který na něj nikdy nezanevřel, a sejde se se dvěma nejlepšími přáteli ze starých časů, Jacobem a Slaughterym. Ve hře je také jeho přítelkyně Naturelle, která mohla (ale nemusela) být člověkem, díky jehož informaci se o Montyho začala zajímat policie. Monty si není ničím příliš jistý, ale s rychle ubývajícím časem je třeba učinit několik důležitých rozhodnutí.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Tento film byl pro mě bohůžel zklamáním a hlavně zklamáním Edwarda Nortona, kvůli kterému jsem tento film shlédl. Nemá takřka žádný drive a jediné co bych mohl pochválit je práce s kamerou. ( 17.5.17/MAC )
Všechny komentáře k filmu 26+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu 25. hodina

Asi třicetiletý Monty Brogan má před sebou posledních pětadvacet hodin na svobodě. Jako drogový dealer byl odsouzen na sedm let do vězení a musí nastoupit trest. Den a noc prožije mladý muž ve společnosti své portorikánské milenky Naturelle a svých jediných přátel ze školních let, Jakem a Frankem. Přemýšlí o svém zkaženém životě a marně zakrývá obavy z nejbližší budoucnosti. Setká se se svým otcem, majitelem malého baru, a také s mafiánským bossem Nikolajem, který mu prozradí, kdo ho „prásknul“. Nebyla to Naturelle, jak si mysleli všichni z jeho okolí, nýbrž dobrácký ukrajinský komplic Kosťa. V několika vzpomínkách si muž vybavuje okolnosti zatčení i seznámení s Naturelle. Vyprávění se zčásti věnuje také Montyho kamarádům, nesmělému učiteli Jakeovi a zdánlivě suverénnímu bankovnímu investorovi Frankovi.


O filmu

<>Obrázek nenalezen<> "Líbila se mi myšlenka, že se celý příběh odehrává během 24 hodin," říká režisér Spike Lee. Po jeho filmu Jednej správně, který se také odehrává v časovém rozmezí jednoho dne, chtěl Lee tuto myšlenku více rozvinout.

Námět filmu se zrodil v novele spisovatele Davida Benioffa. Ještě před jejím vydáním v roce 2001 se kniha stala předmětem zájmu firmy Industry Entertainment a Tobeyho Maguire, kteří na příběh získali předkupní právo. Producentce Julii Chasman a vedoucímu výroby Nicku Wechslerovi se předloha velmi zalíbila a proto dali autorovi možnost, aby na jejím základě napsal svůj první scénář. "Uvědomil jsem si, že ten příběh nezná nikdo lépe než já sám," říká Benioff.

Skutečnost, že je ústřední postavou děje usvědčený drogový dealer Monty Brogan, režiséra Spikeho Lee nijak nevyvedla z míry. "Nevybírám si filmy podle toho, jak jsou mi postavy sympatické," říká Lee. "Monty Brogan prodává drogy - a proto lidem sympatický nebude. Právě takové postavy jsou ale často základem těch nejlepších filmů. Nevybírám si projekty na základě postav, ale na základě příběhu."

"Potenciál filmu nelze hodnotit podle toho, že se některá postava rozhoduje jinak, než by se člověk rozhodoval ve svém vlastním životě. S takovým přístupem bych asi nemohl hrát žádnou roli," říká představitel Montyho Edward Norton. "Monty prodává drogy, ale to samo o sobě neznamená, že je vyloženě špatným člověkem. Jeho rodina, přátelé i on sám mají smíšené pocity, co se týče jejich vzájemných vztahů a Montyho jednání. Scénář na mě působil jako příběh ze skutečného života, což se stává velmi zřídka."

obrazek
Režiséra Leeho přitahovala myšlenka natočit film, který klade důraz na postavy a vztahy mezi nimi. Stejně jako o Montym je film těžké vypořádat se s faktem, že jejich kamarádovi zbývá už jen jeden den na svobodě," vysvětluje Spike Lee. "Co mu mají říci? Jak se k němu mají chovat? Mají o tom mluvit? Nebo se s ním prostě mají opít a poslední den si pořádně užít?"

"Tento příběh se zabývá tématy, která lidé znají z vlastního života," říká Norton. "Všichni máme staré přátele, k nimž nás kdysi vázalo silné citové pouto, ale postupem doby se vytratilo. Někdy si člověk sedne s přítelem, kterého znal po dlouhá léta, a řekne si ,Kdybych tě nepotkal tehdy, ale až dnes, asi bychom se přáteli nikdy nestali.' Scénář zkoumá různé způsoby, jakými se může přátelství vyvinout."

Barry Pepper, který hraje Montyho dlouholetého přítele Slaughteryho, podotýká, že jakkoliv jsou vztahy mezi lidmi ve filmu bouřlivé, vycházejí z lásky a nikoliv z nenávisti. "Tohle jsou základní emoce, které mezi přáteli panují," říká. "V každém přátelství jsou určité prvky žárlivosti a touhy po něčem z toho, co má ten druhý - a právě těchto pocitů je ve vztahu mezi Montym a Slaughterym docela hodně. Ano, ve filmu je spousta nevraživosti, ale myslím si, že slovo nenávist je pro vyjádření vztahů mezi postavami přece jen trochu silné. Nakonec si totiž všichni uvědomí, že je k sobě stále váží silná citová pouta a jedinou příčinou zášti je nesouhlas s některými životními volbami ostatních. Přejí si, aby to bylo znovu takové, jako když byli dětmi."

<>Obrázek nenalezen<> Natáčení filmu probíhalo v pěti obvodech New Yorku a zachycuje město, které je stejně jako Monty v nelehké situaci. "New York byl vždycky důležitou součástí mých filmů," říká Spike Lee. "A v 25. hodině je ještě důležitější než kdykoliv předtím. Když se mě někdo zeptá, o čem ten film je, odpovím, že pojednává o drogovém dealerovi, který tráví poslední den svobody v New Yorku po 11. září."

"Přestože vznikla novela i scénář ještě před teroristickým útokem na New York, věděli jsme, že tuto událost nemůžeme jen tak přejít," pokračuje Lee. "Cítili jsme, že kdybychom natočili film z New Yorku a lidé se v něm chovali jako by se nic nestalo, bylo by to od nás nezodpovědné. Zanesli jsme nově vzniklé skutečnosti do scénáře, což ovlivnilo způsob snímání některých scén a několik dialogů."

"Bylo tam jedno velké okno, ze kterého byl dobrý výhled na místo, kde dříve stály budovy World Trade Centra. Viděl jsem celé staveniště se všemi buldozery a dělníky," vzpomíná Barry Pepper. "Byl to děsivý pohled a tento silný moment je ve filmu proto, aby jej publikum vstřebalo. Připomíná aktuální téma, se kterým se v současné době potýká celý svět."

O hercích

Edward Norton
obrazek Mohli jsme ho videt v thrilleru Červený drak s Anthony Hopkinsem a Ralphem Fiennesem a dramatu Frida. V minulosti obsadil role ve filmech Prvotní strach, Všichni říkají: Miluji tě, Lid versus Larry Flynt, Hráči, Kult hákového kříže, Klub rváčů, Rabín, kněz a krásná blondýna, ... Norton byl nominován na Oscara za role ve filmech Kult hákového kříže a Prvotní strach. Druhý ze jmenovaných filmů mu vynesl také Zlatý glóbus za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli. Za svou práci se dočkal také ocenění od National Board of Review a losangeleské, bostonské a texaské asociace filmových kritiků. Kromě filmového plátna se Norton objevil také v několika divadelních rolích a věnuje se charitativní činnosti.

Philip Seymour Hoffman
obrazek Objevil se již ve čtvrtém filmu P. T. Andersona Opilí láskou, kterému předcházely jeho role ve filmech Hard Eight, Boogie Nights a Magnolia. Ve filmu 25. hodina se znovu setkává s Edwardem Nortonem, který s ním hrál v komerčním hitu Červený drak. Mezi jeho další filmy patří například Almost Famous, State and Main, The Talented Mr. Ripley, The Big Lebowski, ...

O tvůrci

Spike Lee
obrazek Je v současnosti jedním z nejvýznamnějších hollywoodských filmařů. Nedávno dokončil dokument Jim Brown: All-American pro HBO a pořad The Original Kings of Comedy pro MTV. Lee debutoval v roce 1986 nezávislým komediálním filmem She's Gotta Have It, za který se dočkal ocenění na Filmovém festivalu v Cannes. Svým druhým filmem Blázinec ve škole pak pomohl mnoha mladým černošským hercům začít filmovou kariéru. Film Jednej správně z roku 1989 byl nominován na Oscara a získal ceny za nejlepší film a režii od Los Angeles Film Critics Association. Dobrého přijetí u kritiky se dočkaly také jeho další filmy Jungle Fever, Mo's Better Blues, Clockers, Crooklyn a Malcolm X. Jeho novější tvorba zahrnuje snímky Sex po telefonu, Get on the Bus, Bamboozled a Krvavé léto v New Yorku. Kromě filmů natočil také mnoho videoklipů pro známé hudební interprety (Miles Davis, Tracy Chapman, Public Enemy, Michael Jackson) a angažoval se v reklamních kampaních firem jako Nike, Levi's, Philips nebo AT&T. V oblasti dokumentárních tvorby slavil úspěchy s filmem 4 Little Girls, za který byl nominován na Oscara a Emmy. Emmy pak získal za práci na dokumentu John Thompson pro HBO/Real Sports. Kromě toho napsal Spike Lee šest knih o natáčení svých filmů a u několika dalších publikací byl spoluautorem.

David Benioff
publikoval své články a příběhy v časopisech CQ, Seventeen a Zoetrope a také ve sbírkách The Ex-Files a Best New American Voices 2000. Svůj první scénář 25. hodina napsal podle vlastní novely.

Rodrigo Prieto
si získal pozornost kritiků díky práci na filmu Láska je kurva, který v roce 2000 získal cenu Cannes Critics' Prize za nejlepší film. Sám Prieto pak za tento film obdržel ceny Camerimage Golden Frog a Ariel Award. Několik různých cen posbíral i za své předchozí filmy Un Embrujo a Sobrenatural. Mezi další snímky, na kterých se podílel jako kameraman, patří Sedmý hřích, Ricky Six, 8 Mile a Frida.

Terence Blanchard
Vypracoval se během několika let z trumpetisty na jednoho z nejdůležitějších hudebníků a skladatelů současné doby. Celkem složil hudbu k více než 25 filmům, z nichž byla polovina z dílny Spikeho Lee. Blanchard se podepsal pod jeho filmy Bamboozled, Krvavé léto v New Yorku, Malcolm X, Get on the Bus, dokumenty 4 Little Girls a Jim Brown: All American, ...Blanchard složil také hudbu k dokumentu The Promised Land, nominovanému na Emmy, a filmu režiséra Kasi Lemmonse Eve's Bayou. Jeho hudba doprovází také televizní filmy Gia, The Color of Courage, A Saintly Switch, The Tempest a Assault at West Point: The Court-Martial of Johnson Whittaker. Pod svým jménem vydal již 11 alb a byl několikrát nominován na cenu Grammy, mimo jiné za podíl na soundtracku k filmu Spikeho Lee Mo Better Blues.

Podobné filmy

Po stopách krve
Major Kalaš pátrá po sexuálně úchylném vrahovi dětí, u něhož pohled na krev probouzí skrýv...
dnes 16.45
NAHRAT
ZDARMA
Prima
Temný úsvit
(Rescue Dawn) Probíhá vietnamská válka a americký pilot Christian Bale se vydává na první ...
dnes 22.05
NAHRAT
ZDARMA
Prima Cool
Krvavý diamant
(Blood Diamond) Bývalý žoldák Leonardo DiCaprio a prostý rybář Djimon Hounsou se octnou up...
dnes 22.20
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 19. 10. 2019 Svátek má Michaela
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz