fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

72% 1099 hlasů
7.2 10 1099
film / drama, dobrodružný, historický, romantický, USA/Španělsko, , 127 min., od 12 let
Kinopremiéra v ČR 22.7.2010 v SK 7.10.2010, DVD od 13.12.2010 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:11Svět se navždy změnil.
Agora je výletem do starověkého Egypta, do mýtického města Alexandrie za událostmi, které vedly k dramatickému zničení nejvýznamnější knihovny té doby. Knihovny, která je dodnes symbolem moudrosti a vzdělanosti antického světa i jeho postupného zániku. Píše se rok 391 po Kristu a Egypt se nachází pod nadvládou již upadajícího římského impéria. Násilné, náboženské nepokoje v ulicích Alexandrie pronikají i za brány slavné městské knihovny. V jejích zdech je uvězněna i vynikající astronomka a filozofka Hypatia a její věrní stoupenci odhodlaní bránit moudrost antického světa. Mezi příznivci jsou také dva muži bojující o lásku krásné Hypatie: vtipný, bohatý a privilegovaný Orestes a Davus, mladý otrok, který se zmítá mezi tajnou láskou ke své paní a vidinou svobody, kterou by získal, kdyby se přidal k nepřátelským křesťanům... Film Agora vypráví nejen o moudré Hypatii a jejím životě, ale také o době, kdy ze starověkých chrámů odcházeli staří bohové a nastupovala nová náboženství.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Je až k smíchu (kdyby to nebylo k pláči), jak se i historie lidstva motá v kruhu. V alexandrijské křesťanské komunitě docházelo přesně k tomu, před čím varoval sv. Pavel ve svých listech, a tak bratrstvem starověkých streetworkerů začala cloumat pýcha se svou blízkou příbuznou - arogancí... a žádný charismatický zastánce pravých křesťanských zásad zřejmě nebyl právě na skladě, v čerstvě uznaném státním náboženství se tak začalo formovat podhoubí kariéristů, zneužívajících víru (a neznalost, jakož i nedostupnost ověření si biblických myšlenek a zásad) nově obrácených křesťanů k upevnění moci, a bohužel, i té politické, a z ní pramenící obhajobu svých zlých skutků. Již úvodní fanatická velkohubost Ammoniova naznačí, že se cosi stalo s ideály prvotní církve a události věcí příštích utvrzují nastupující mocenský trend.

Hypatie Alexandrijské je mi upřímně líto (o to víc, že její smrt nebyla zdaleka tak romantická, jak by si jistě přál nejen Alejandro Amenábar), ač k vědátorkám jejího typu nechovám kdovíjaké sympatie, což lze částečně přičíst mé vlastní neschopnosti cokoliv vykoumat, zvlášť ve světle vzpomínek na rovnicové testy z matematiky, ve kterých jsem docházela k závěrům, že rovnice nemá řešení... třeba i u čtyřech z pěti! Nicméně obdivuji zanícení, s jakým toužila odhalit tajemství vesmírného řádu, na druhou stranu se nedá říct, že bych díky tvrzením, rovnajícím se jistotě ohledně fungování sluneční soustavy byla šťastnější, ačkoli nelze zapřít i jiné výhody, například, že při zatměních zpravidla nebývám k smrti vyděšená.
Abych se dostala k snímku samotnému... Dobrý film, bez silných tendenčních prvků, k zamyšlení nad dějinami i nad námi samotnými, nad lidskou touhou pronikat tajemství, která nás obklopují, jakož i jemně navádějící k poučení z krizových vývojů lidstva... když se vrátím na začátek komentáře - vždyť jsme se téměř nikam neposunuli (viz stěžejní věta prefektova: "Jak jsem byl naivní, když jsem se domníval, že jsme se konečně změnili.")! Ještě stále
Všechny komentáře k filmu 26+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

O filmu Agora

<>Obrázek nenalezen<> Agora podle Alejandra Amenábara

“Před čtyřmi lety, poté co jsem dokončil film The Sea Inside, což pro mne byla velmi intimní záležitost, by mě ani nenapadlo, že můj další film bude o římanech a křesťanech ve starověkém Egyptě. To je ale krása tohoto povolání: můžete nechat plynout svoji představivost a objevovat fasinující svět Alexandrie v dávných dobách, vymyslet si ulice, chrámy i postavy. A najít touhu - a peníze - to vše přivést v život.”

“O vědu jsem se nikdy nezajímal. Díky tomuto projektu jsem měl jedinečnou příležitost nakouknout do světa vědy z duchovního a emocionálního pohledu. Naším cílem v tomto filmu bylo aplikovat city a pocity na zákonnitosti vesmíru, chtěli jsme ukázat všechny emoce spojené s úsilím porozumět kosmu.”

“Na konci podrobné selekce jsme vybrali příběh Hypatie, žijící ve 4. století před Kristem v Alexandrii. Jak jsme zkoumali její život a dobu, ve které žila, objevili jsme mnoho souvislostí se současným světem, což ještě víc podnítilo náš zájem. Alexandrie představuje civilizaci, kterou postupně zničily rozdílné, především náboženské názory. Pro mnohé znamenalo období, ve kterém Hypatie žila, konec antického světa a začátek středověku.”

“Chtěl jsem, aby měli diváci pocit, že sledují dokument CNN o událostech z tamté doby. Dojem, že sledujete nejžhavější zprávy, byl základem mého přístupu. Chtěl jsem prolomit některé zažité postupy dobových filmů; nejen natáčet ve větším formátu, točit širokoúhlé záběry a použít grandiózní hudbu. Agora je mixem strohé přesnosti a okouzlení.”

“Záměrem bylo vyhnout se formální dokonalosti, která se ve filmech tohoto typu obvykle objevuje. Takže když jsme například točili bitku na ulici, vypadá to, jako že kamera nedokázala zachytit všechno, čímž jsme se dostali blíže realitě.”

“Náš film je brán jako mezinárodní projekt a protože se jednalo o 50 miliónů euro, točili jsme ho v angličtině. Byla by sebevražda myslet si, že film takových rozměrů můžeme natočit španělsky, ve Španělsku, pouze se španělskými herci a očekávat, že se počáteční investice vrátí. To, spolu s faktem, že Alexandrie byla střediskem, kde se míchaly kultury i jazyky, mě dovedlo k myšlence, že na ulicích tohoto města se může mluvit anglicky.”

“Agora je příběhem ženy, města, civilizace a planety. Agora je planeta, na které musíme žít všichni dohromady. Pokusili jsme se ukázat, jak lidé žijí vedle ostatních druhů, jak Země zapadá do kontextu celého vesmíru - lidé představují malé mravence a Země je jen další malý míč, který se točí dokola jako mnoho dalších hvězd.”

“Někdy si přeju, abych se mohl podívat klíčovou dírkou a vidět alespoň na chvilku minulost přesně tak, jak byla. V Agoře jsme se pokusili, aby tento pocit zažili naši diváci.”

“Chci, aby mé filmy byly výletem. Tento je výletem v čase i prostoru. Film jsme točili s obrovským nadšením, doufám, že diváci to vycítí a budou stejně nadšeni.”

<>Obrázek nenalezen<> “Fernando Bovaira, Mateo Gil a já jsme byli tři roky zahrabaní v historických a astronomických knihách. Úplně jsme se vnořili do světa Egypta před dvěmi tisíciletími. Je zajímavé, že tak legendární věci jako knihovna v Alexandrii, maják nebo Kanopická cesta zůstaly dosavadním filmem opomenuty.”

Po oscarovém snímku The Sea Inside nyní Alejandro Amenábar zve diváky do “světa zapomenuté civilizace”. Agora je výlet do starodávného Egypta, mýtického města Alexandrie a k událostem vedoucích k dramatickému zničení tamní knihovny. Film je inspirován skutečnými událostmi, které nikdy předtím nebyly ve filmu zachyceny. Režisérův pátý film vznikal v ohromné produkci a za mimořádného nasazení celého štábu.

Režisér odhaluje konkrétní zážitky obyvatel Alexandrie, jejich radosti a touhy na pozadí velkých změn. V ulicích propukly nepokoje související s úpadkem řecko-římské civilizace a postupným nástupem křesťanství. Alexandrie, jako symbol multikulturní tolerance, uvázla v nepokojích, které předznamenali začátek nové éry.

Anglicky mluvený film má mezinárodní herecké obsazení. Hypatii hraje Rachel Weisz (Oscar za film Nepohodlný), mladý herec Max Minghella (Syriana) otroka Davuse. Sekundují jim Oscar Isaac (Labyrint lží), Rupert Evans (Hellboy), Ashraf Barhom (Království), Sammy Samir (Nativity) a zkušený francouzský herec Michael Lonsdale (Mnichov).

“Vše začalo, když jsme se pro zábavu začali zabývat teorií relativity,” vzpomíná režisér. “Chtěli jsme porozumět některým věcem, které jsou pro film tak důležité, nejvíc nás zajímal čas a prostor. Počáteční zvědavost se stala oknem do světa dalších věcí.”

Mateo Gil vzpomíná: “Na příběh Hypatie jsme narazili, když jsme zkoumali větší projekt o lidech, kteří se dokázali povznést nad okolnosti doby, ve které žili, tím, že vzhlíželi ke hvězdám a zkoumali, kdo jsme, kde jsme a co to vše znamená. Zjistili jsme, že Hypatie, její příběh a společnost kolem ní - Alexandrie té doby - shrnují tyto všechny věci dohromady.”

Alejandro Amenábar i Mateo Gil byli během příprav překvapeni, jak málo je Hypatie v dnešní době známá a jak moc byla pro současný svět důležitá. Byla to žena, která šla proti proudu, bránila hodnoty, ve které věřila a když bylo potřeba, riskovala i svůj život. Okolnosti doprovázející její smrt jsou mimořádné stejně jako celý její život. Násilí a konfrontace, které postavily Alexandrii a Hypatii tváří v tvář společensko-politickému debaklu, z ní udělali legendu, se kterou se dnešní diváci bez pochyby identifikují.

“Jedna z věcí, která nás nejvíc překvapila, byl fakt, že v Alexandrii byly knihovny dvě. První shořela, když město obsadil Julius Cézar. Film je o té druhé,” říká Alejandro Amenábar.

“O Hypatii zůstalo uchováno velmi málo informací,” říká Mateo Gil. “Celá její vědecká práce se ztratila. Víme jen, že byla skvělá matematička a ještě lepší astronomka, v čemž dokonce předčila svého otce.”

“Alexandrie byla ve své době centrem vzdělanosti. Lidé sem přicházeli ze všech koutů, aby diskutovali o vědě a učení. Ke konci své existence se město stalo součástí římského impéria, dostalo se pod křesťanskou vládu a to v podstatě znamenalo začátek temné doby. Hypatie tudíž zažila nejzajímavější období existence Alexandrie - od dob, kdy byla na výsluní po konec a čas její destrukce,” vysvětluje Rachel Weisz.

<>Obrázek nenalezen<> Hypatie z Alexandrie

Hypatie, dcera Theona, posledního ředitele alexandrijské knihovny, žila ve 4. století před Kristem, v době charakteristické úpadkem římského impéria a začátkem nové epochy. Tato astronomka, matematička a filosofka byla ve svém rodném městě uznávanou vědkyní a symbolem tolerance. Ačkoliv její vědecká práce není zachována, historie o ní mluví jako o silné ženě, která svůj život zasvětila hledání pravdy.

“Zkoušeli jsme na plátno dostat vše, co je o Hypatii známo,” říká Alejandro Amenábar. “O její smrti, o tom, co znamenala pro město a co symbolizovala, víme dost, ale téměř nic o její práci. Skrz její osobu a práci se můžeme domnívat, kam by se starověká civilizace dostala, kdyby nezaniklo římské impérium a svět nebyl na 1500 let paralyzován středověkem.”

Výjimečnou astronomku hraje britská herečka Rachel Weisz, nositelka Oscara za roli ve filmu Nepohodlný, kterou jsme dále mohli vidět ve filmu Mumie.

“Nikdy dřív jsem o ní neslyšela, proto mě velmi překvapilo, jak výjimečná žena to byla. I její život byl obdivuhodný, proto není divu, že se v 18. století stala hrdinkou romantických básní. Básníci si ji vybírali, protože byla symbolem vášně, vzdělanosti a protože byla zabita fundamentalisty.”

“Hypatie v sobě spojuje dva zajímavé prvky,” říká Mateo Gil. “Na jedné straně zosobňuje řeckou mentalitu, touhu po pravdě ve světě, kde velkou roli hrálo náboženství a neutuchající snaha posílit jeho sílu. Na druhé straně byla ženou ve světě mužů. Byla to žena, která chtěla vést život jako muž, se stejnou dávkou svobody potřebnou k výzkumu a zaslíbení filosofii. Odtud pramenilo její rozhodnutí neodevzdat se nikdy žádnému muži. To jí zaručovalo, že nikdy neztratí svobodu, kterou potřebovala...”

Režisér Alejandro zdůraznil zásadní rys filosofů, od kterých se očekává, že své city budou mít vždy pod kontrolou. To byla vlastnost vyžadovaná od filosofů a vzdělanců, kteří působili jako poradci vládcům. Hypatie byla vášnivě oddaná výzkumu, což v sobě musela právě z výše zmiňovaných důvodů krotit,” říká producentka Elisa Garrido.

Hypatie z Alexandrie vstoupila do dějin jako legenda, což se z velké části vztahovalo k jejímu osobnímu životu. Byla obdivovaná pro svoji inteligenci a respektovaná v pozici, kterou si v hierarchii společnosti vydobila, zároveň je zobrazovaná jako krásná žena, která ve svém okolí vzbuzovala touhu.

“Hypatie zemřela jako panna. Z dopisů jejich studentů víme, že v některých z jejích žáků vzbuzovala velkou oddanost. Někteří z nich do ní možná byli zamilovaní, ona ale byla velmi charakterní a důstojná, takže hranici učitel - žák nikdy nepřekočila,” připomíná Rachel Weisz.

Ve filmu Agora o její srdce usilují dva muži, její otrok Davus a Orestes - jeden z jejich studentů, který se později stane prefektem města.

“Postavu Davuse jsme si vymysleli, ale pro vykreslení tehdejší společnosti a mechanismů, jak fungovala, je naprosto zásadní,” líčí režisér Amenábar. “Davus si není jistý, jestli se má stát křesťanem nebo ne. Počátky křesťanstvía následný vzestup sledujeme jeho očima. Stane se z něj Parabolano, náboženská frakce typická pro danou dobu. Z počátku to byla skupina mnichů, jež měli za úkol pomáhat potřebným, ale skončili jako ozbrojený doplněk křesťanské církve.”

Davuse, jehož láska k Hypatii je neopětovaná, hraje mladý britský herec Max Minghella.

“Nápad Alejandra, že otrok během filmu konvertuje ke křesťanství, byl geniální,” říká producent Mateo Gil. “Umožnilo nám to spojit dva světy, o kterých jsme mluvili.”

“Hypatie patřila k nobilitě společnosti. Je fascinující, že diskutovali o všem - trajektorii měsíce, slunci, hvězdách, humanismu. V jejich debatách ale byl jeden slepý bod a to bylo otroctví. Otroci byli spíše než k lidem přiřazováni ke zvířatům, což je neuvěřitelná věc, když vezmeme v potaz, jak přemýšliví a humánní tito lidé byli,” vysvětluje Rachel Weisz.

Guatemalský herec Oscar Isaac, který hraje Oresta, prošel ve filmu významnou proměnou. Na začátku je jedním z Hypatiiných nejoddanějších žáků, během filmu ale převezme vojenské a politické záležitosti města a stane se z něj významný představitel římského impéria.

“Orestes je typickým příkladem aristokratického mládí své doby - tito mladí muži byli vychováváni, aby z nich byli vůdci. Někteří byli skutečně ambiciózní, někteří rostli jen díky penězům rodičů. Orestes je jedním z nich, je chytrý, lehce arogantní, tvrdohlavý a neví, co chce dělat. Zamiluje se do své učitelky a pokouší se ji svést,” vysvětluje Oscar Isaac.

“Hypatie prožívá jednu z největších milostných příběhů v historii, je to ale láska k vesmíru,” vysvětluje její představitelka. “Její vztahy s muži nebyli dokumentovány. Její skutečná láska byla její práce.”

Vývoj hlavní postavy je zachycen i v kostýmech. Na počátku, kdy Hypatie radostně pracuje a bádá, nosí světlé barvy. Když je napadena a zničena knihovna, obleče se do temných barev, což značí, jak moc ji destrukce knihovny zasáhla. V poslední scéně, kdy přijde o život, na sobě má temně rudé šaty charakterizující totální konec.

obrazek
Davus - Max Minghella

Davus byl jedním z dvanácti otroků, které Hypatiina rodina měla. Kromě běžných činností ji doprovázel na hodiny, což mu umožnilo vstřebávat učení jeho tajné lásky.

Zoufale chce být jedním z učenců a sužuje ho, že nemůže. Vidíme vzdělaného, citlivého otroka, který se v druhé půlce filmu stane “mocným” vojákem, ale stále z něj cítíme, že neví, kam patří. Davus stráví celý film hledáním svého já, nikdy se mu to ale nepodaří.

“Davus ví, že jako otrok nikdy nedostane to, co chce. Jeho zájem o učení je tak úzce propojen s jeho touhou být přijat a milován, že se nikdy nedozvíme, jak moc mu opravdu jde o studium,” říká herec Max Minghella. “Davus konvertuje proto, že chce domov, rodinu, přijetí. Nechce už nikdy nikomu sloužit. Chce být milován. Nakonec prohraje, neboť skončí s pochybami, že si zvolil špatnou stranu.”

Orestes - Oscar Isaac

Orestes reprezentuje další osu v privilegované Alexandrii: politickou sílu. Pochází z bohaté rodiny, která může svým dětem zajistit nejlepší vzdělání. Orestes vybočuje z řady pro svoji touhu po vzdělání a fyzickou zdatnost. Je rodilý vůdce, což zužitkuje hned, jak ve městě propukne povstání.

“V postavě Oresta jsme zkombinovali dva skutečné příběhy,” vysvětluje Alejandro Amenábar. “Na jedné straně víme, že do Hypatie byl zamilovaný jeden z jejích studentů, který se ji neustále snažil získat. Hypatie se ho snažila přesvědčit, aby svoji lásku věnoval hvězdám a hudbě. Jednoho dne mu na hodinu přinesla kapesník potřísněný menstruační krví. Tato skutečná historka je mimořádná, protože nám umožňuje pochopit, jak moc byla Hypatie oddaná vědě. Druhý Orestův příběh je jeho vlastní, když se stal městským prefektem.

Theon - Michael Lonsdale

Theon, poslední ředitel alexandrijské knihovny, vzdělával svoji dceru bez ohledu na to, že je žena. Dokonce s ním spolupracovala na některých jeho vědeckých pracech. O Hypatiině matce se ví velmi málo, pouze to, že byla výbornou hudebnicí, což šlo ve starověkém světě ruku v ruce s filosofií a vědou.

Synesius - Rupert Evans

Přítomnost Synesia na Hypatiiných hodinách potvrzuje, že filozofka nediskriminovala žadného studenta kvůli tomu, jaké náboženství vyznával. Synesius byl jedním z jejích nejlepších žáků a nekompromisní zastánce křesťanství. I v době, kdy působil jako významný biskup, zůstal se svojí učitelkou ve velmi přátelském dopisním kontaktu.

“Velké množství informací o Hypatii víme právě ze Synesiových dopisů,” říká Alejandro Amenábar. “Trochu jsme jeho život zdramatizovali, ve skutečnosti byl v době vraždy Hypatie již nějakou dobu po smrti. Umožnilo nám to ukázat, jak se kvůli tomu, že odmítala přestoupit ke křesťanství, kolem ní stahovala pomyslná smyčka. Synesius trpí, protože nebyl schopný Hypatii přesvědčit, aby se přidala k jeho skupině.”

Cyril - Sammy Samir

Když zemře papež Theophilus, biskupem v Alexandrii se stane jeho synovec. Město vstoupí do nové fáze spojené s masivním civilním povstáním. Stejně jako Hypatie a Orestes i Cyril pochází z vlivné rodiny, v jeho případě jde o sílu náboženskou.

“ Cyril je nyní uznán za svatého, jednoho ze zakladatelů křesťanské církve,” říká Alejandro Amenábar. “Nikdy nebylo dokázáno, že to byl on, kdo dal příkaz k zabití Hypatie, je ale jisté, že přispěl k víře, že je nebezpečná. Po smrti svého strýce použil síly, aby upevnil svoji pozici. I později se nebránil použití síly. Není to přesně svatý, jak si představujeme. “Neříkáme, jestli je dobrý nebo zlý. Je na divácích, aby si to rozhodli,” vysvětluje Sammy Samir.

Ammonius - Ashraf Barhom

Mnich Ammonius zosobňuje poslání skupiny Parabolani, která dopňuje církev. Je to on, kdo má zásadní vliv na Davuse.

“Ammonius představuje to nejlepší a nejhorší z křesťanství,” říká režisér. “Je to skutečná postava: mnich, který hodil první kámen na prefekta. Hraje ho palestinský herec Ashraf Barhom, který měl obavy, aby svojí postavou nepobouřil. Udělal jsem vše proto, abych mu vysvětlil, že toto není film proti křesťanství. Nicméně je to film proti fundamentalismu, proti těm, kteří brání své myšlenky zbraněmi.”

<>Obrázek nenalezen<> Mýtické město

Alexandrie bylo první postavené město. Strategicky stálo u moře v severní Africe, díky čemuž se velmi rychle stalo obchodním i kulturním centrem starověkého světa.

Z města dnes nezůstalo prakticky nic. Postupně se úlomky dobové architektury začaly objevovat v moři. Díky zakladateli města, Alexandru Velikému, městu dominovala řecko-římská kultura, neboť chtěl do Egypta přenést část Řecka.

Protože Agora je klasický film, všeho, co se objeví na plátně, je možné se dotknout. Nebyla použita žádná počítačová animace.

Monumentální výprava starodávného světa byla postavena v přístavu Ricasoli na Maltě, kde se natáčely i filmy Troja nebo Gladiátor.

Režisér Amenábar říká: “Stejně jako můj předchozí film The Sea Inside, Agora mi dodala svým způsobem klid, protože mi umožnila vidět věci relativně. Je skvělé být naživu a cítit to, přesto v rozměrech vesmíru zůstáváme poměrně malí.”

Podobné filmy

Deník princezny 2: Královské povinnosti
(The Princess Diaries 2: Royal Engagement) Okouzlující princezna Anne Hathaway právě oslav...
dnes 20.20
NAHRAT
ZDARMA
Nova
Dannyho parťáci 3
(Ocean's Thirteen) George Clooney, Brad Pitt a ostatní se musí znovu spojit, aby tentokrát...
dnes 22.30
NAHRAT
ZDARMA
Nova
Sestřička
(Marlowe) James Garner jako Philip Marlowe v adaptaci detektivního románu Raymonda Chandle...
dnes 22.37
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 20. 7. 2018 Svátek má Ilja
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz