fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    

78% 899 hlasů
7.8 10 899
drama / komedie, Itálie/Francie, , 123 min., od 11 let
Kinopremiéra v ČR 15.1.2003, DVD od 14.4.2004 Warner

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 1974, Oskar, Cizojazyčný film


Ukázka
03:46Klukovské lumpárny, první sexuální zkušenosti, zoufalá láska k luxusní prostitutce - to vše objektivem špičkového režiséra Federica Fellini. Felliniho autobiografický film Amarcord se odehrává v Rimini, režisérově rodišti, ve 30. letech. Felini ve filmu vzpomíná na své dospívání, k němuž nutně náleží třeba i první erotické zážitky, tajné návštěvy kina či platonická láska.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Další z filmů, které nic neříkají, jen navozují jakousi atmosféru. Možná, že tenhle film vrátí starší ročníky zpátky v čase, ale mě to minulo velkým obloukem... Přesně tenhle typ filmů považuji za ztrátu času, nicméně každý k nim má jiný vztah.
Všechny komentáře k filmu 9+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Amarcord

obrazek
Vzpomínání slavného Federica Felliniho na dětství, rodné město, první lásky a klukoviny oceněné Oscarem a celou řadou dalších cen.

Vyprávění, které neobsahuje žádnou pevnou dějovou kostru je tříští vzpomínek a epizod odehrávajících se v malém italském městečku na pobřeží Jaderského moře v průběhu jednoho roku někdy v polovině třicátých let.

Pozorovatelem a hlavní postavou vyprávění je dospívající chlapec Titta, který s kamarády provádí ve škole obvyklé klukoviny, tajnou, beznadějnou láskou miluje nedostupnou krasavici, místní kadeřnici Grasdiscu, která sní o Gary Cooperovi, ale nakonec se spokojí i s obyčejným karabiniérem. Studuje na místním gymnáziu a tropí si žerty z podivínských profesorů, doma usedá ke společnému stolu s politicky radikálním otcem, který si svými názory neustále dělá problémy všude okolo, ustaranou, obětavou maminou, netečným a líným strýcem a ostatními příbuznými.

Poklidný život městečka je narušován pouze několika významnými mezníky, mezi než patří např. fašistická oslava 21. dubna, jako výročí zrození Říma. Titto však neprožívá jen obvyklé rodinné trampoty, přichází na chuť také dosud zakázanému ovoci erotiky, a když neuspěje u Gradescy, spokojí se s tlustou trafikantkou. I když v poslední chvíli ztratí odvahu.


O filmu

obrazek
Ve filmu nalezneme různorodé stylové i žánrové roviny. Vedle lyrického poletování chmýří či sněhu, bezstarostného dovádění a prozpěvování nacházíme karnevalově odlehčené postavy (cholerický Tittův otec s anarchistickými tendencemi, kterého neustále mírní jeho žena) i celé události (výlet do přírody s pomateným strýčkem, který se nejprve pomočí, protože si zapomene rozepnout poklopec, a posléze s památným křikem "Chci ženskou!" vyleze na strom). Některé výjevy - třeba ilustrace tradovaných zkazek o návštěvě mladého knížete nebo cizokrajného emíra v místním hotelu - připomínají scénografickým řešením jevištně stylizovanou šantánovou scénu, která se snad mohla vyskytovat v nějakém revuálním filmu ze 30. let. Současně se však do snímku vkrádají různé tragické momenty - například hospitalizace a úmrtí Tittovy obětavé maminky. Nakonec i zdánlivé obscénnosti (zejména gesta ilustrující kopulaci, nebo opakované bzdění, jemuž se s gustem oddává vitální dědeček) pouze podtrhují jadrnou povahu původem i mentalitou venkovských lidí...

O tvůrci

Federico Fellini
Federico Fellini se narodil 20.ledna 1920 v Rimini, zemřel 31. září 1993 v Římě. V tvorbě Federica Felliniho se nejvíce oceňuje jeho období prvních šesti filmů - Silnice, Cabiriiny noci, Sladký život a Osm a půl. A pak samozřejmě Amarcord. To jsou filmy, které nelze zapomenout. A z nich ještě trošku více se obdivuje Sladký život, brilantní spojení osobní výpovědi, sarkasmu a podobenství. Na Felliniho tvorbě je taky pozoruhodné naprosto organické propojení umělecké výpovědi s místy až teatrálním humorem. Vzájemné doplňování dramatických a klaunských prvků činí z jeho filmů opravdu živá díla. Fellini moc dobře věděl, že nikdo nežije jen samou legrací nebo samým steskem. Jeho filmy jsou živé. Alespoň potud, pokud neztratíme schopnost se smát a plakat. Pokud zmizí tyto city, nastane konec světa.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 11. 12. 2019 Svátek má Dana
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz