fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

80% 363 hlasů
8 10 363
film / drama, Polsko, , 117 min., od 12 let
Amator / Camera Buff
DVD od 15.8.2007 Levné knihy

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
03:23Brilantni portret tricatnika Filipa Mosze, ktery se na ceste za splnenim svych idealu setkava s ruznymi problemy a konflikty spolecenskeho charakteru. Z amaterskeho filmare, ktery se zprvu jen nezavazne venuje tomu, co ho prave zajima, se stava nonkonformista, odhodlany stat si za tvrdou pravdou, jak ji zaznamenala jeho kamera. Snimek je ozdoben Hlavnimi cenami z festivalu v Gdansku, Moskve i Chicagu.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Na to, že od natočení Amatéra uplynulo už 35 let, jsem si z jeho sledování odnesl skutečně silný filmový zážitek. Bylo by zajímavé vědět, jak by to s Filipem mohlo být dál. První 2 filmy odvysílané televizí posrážely hlavy třem vedoucím úsekům v jeho fabrice, předpokládám, že teď už by byl na řadě on. Takže ve výsledku chlápek opuštěnej ženou s dítětem, vyhozenej z relativně teplýho místečka, takže nejspíš hořkost a chlast, klasickej socík. Včetně jeho filmů v celostátním médiu -- věřím, že byl šikovnej, ale děkuju bohu, že nejsem odkázanej na takový kusy. Doba pokročila, ale když točil dokument o trpaslíkovi - proč třeba vyprávění o způsobu trávení volného času nepodkreslil patřičnými ilustrativními obrázky - tedy tím, jak sedí trpaslík s manželkou v cukrárně? Já osobně to považuju za chybu, aby se i v téhle pasáži promítaly záběry z fabriky. To jsem ale odbočil. Byl v tom cit, bylo v tom několik připomínek toho, že věci nejsou černobílý, byla v tom exotika doby, která už je naštěstí v prdeli. Dobrý! :-) Hodně dobrý!
Všechny komentáře k filmu 4+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Amatér

Jeden z vrcholov poľského kina morálneho nepokoja. Portrét nenápadého tridsiatnika Filipa, ktorému jeho amatérska kamera zmení pohľad na svet. Filip si po narodení prvého dieťaťa kúpi 8-milimetrovú kameru, aby zachytával intímne rodinné chvíle. Pretože je však prvým majiteľom kamery v malom mestečku, miestny komunistický funkcionár ho spraví oficiálnym kameramanom obce. Objektív kamery Filipovi otvorí oči a naučí ho vnímať pravdu a klamstvo, krásu a ošklivosť. Zo skromného úradníka žijúceho v pohodlnej nevedomosti sa tak postupne stáva človek vedomý si svojej morálnej pozície a zodpovednosti.


O filmu

Jeden z vrcholů vlny "filmu morálního neklidu", dílo mluvčího mladé polské generace 70. let, ve kterém dokonale využil vlastní dlouholeté zkušenosti z natáčení dokumentárních snímků. Formálně strohé dílo s mnohými významovými podtexty vypovídá o probuzení člověka z dřímoty šedivého nenáročného života a zároveň o ztrátách, které toto rozběhnutí se k novým, dosud netušeným hodnotám přináší. Film vypráví o nijak výjimečném třicátníkovi, pro kterého je osudové setkání s kamerou výzvou k zamyšlení nad svým životem. Přístroj ho doslova přinutí vidět skutečnost v nové perspektivě, ostře a kriticky. Jeho závěrečná zpověď do vlastní kamery svědčí o tom, že vidí ve svém životě smysl a bere za něj odpovědnost. Sám Krzysztof Kieslowski říká: "Kamera nutí hrdinu definovat sama sebe. Naivka z Wielic začal tím, že chtěl kamerou zachytit rodinné chvíle a končí náročným výkladem světa, dokonce sebeinterpretací." Na strhující podobě filmu má výrazný autorský podíl vynikající Jerzy Stuhr v hlavní roli.

Podobné filmy

Casanova
Pohledný a okouzlující mladík Heath Ledger je proslulým lamačem ženských srdcí i úspěšným ...
dnes 20.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podvedená
(Deceived) Goldie Hawn žila s rodinou docela spokojeně pouze do té doby, než její manžel z...
dnes 22.15
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Miluj bližního svého
(Arlington Road) Pozor na sousedy Jeffa Bridgese! Smazaný záznamník, odposlouchávaný telef...
zítra 02.55
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Úterý 18. 12. 2018 Svátek má Miloslav
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz