fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

napsáno 23.4.2008 

Recenze

Při zmínce o ropném průmyslu si mnoho z nás vybaví J.R. Ewinga z nekonečného seriálu Dallas. Zkuste si však položit podobnou otázku několik dnů po zhlédnutí filmu Až na krev. Jsem přesvědčen, že vám při této asociaci pak vyvstane jméno Daniel Plainview (Daniel Day-Lewis).  
 
Příběh začíná na přelomu devatenáctého a dvacátého století (v USA), v situaci kdy si Daniel vydělává kutáním stříbra. Samozřejmě jen do chvíle než najde mnohem cennější artikl, kterým je ropa. Bez otálení začne s dolováním a to nejdříve velice primitivními způsoby, ale postupně stále profesionálněji. Brzy se z něj stává těžař disponující nemalými zkušenostmi a pozemky s velkými zásobami „černého zlata“. Po smrti jednoho z dělníků si k sobě ještě přibere jeho malé dítě, které vydává za vlastního syna a tím je Plainviewova rodinná firma kompletní. Nevinnou tvář dítěte pak umně využívá při jednáních s lidmi, kteří vlastní pozemky vhodné k těžbě.  
 
V pravdě osudovým okamžikem je moment, kdy Daniel dostane tip na místo, kde by mohlo být celé moře ropy. Informace se brzy potvrdí a situaci tak zkomplikuje už jen syn jednoho místního vlastníka půdy, Eli Sunday (Paul Dano). Ten se totiž nenechá obalamutit a s vědomím toho co se na pozemcích jeho otce skrývá, chce po Danielovi Plainviewovi deset tisíc dolarů, které plánuje použít na rozvoj místní církve. Nakonec dostane jen polovinu s příslibem, že se dočká dalších dotací jeho církve. Není to však naposledy, kdy se jejich cesty protnou.  
 
Daniel je cílevědomý a hrdý člověk, který se jen tak před něčím nezastaví. Je tedy nesmírně zajímavé (netvrdím, že vždy příjemné a hezké) sledovat jeho životní osudy, vzestupy, pády, nálady, touhy i hněv. Ať se však situace vyvíjí jakkoliv, Daniel Plainview myslí jen na svou černou tekutinu a na to jak to všem nakonec nandá.  
 
Nejvýraznějším protipólem je mu právě Eli Sunday, mladý, ambiciózní muž, který se pasuje do role výrazné církevní osobnosti a jehož fanatický zápal dokáže strhnout mnohé lidi v jeho okolí. Cílevědomý zápal Eliho a Daniela se nakonec až tolik neliší, je spíše otázkou kam až jsou ochotni zajít ve svých ambicích a kdo se bude smát naposledy.  
 
Tak silný příběh by však nemohl fungovat bez skvělých herců, mezi kterými zde výrazně vyčnívají Daniel Day-Lewis a Paul Dano. Oba vzbuzují mnoho silných (často negativních) emocí, což jen dokazuje, že režisér Paul Thomas Anderson (Magnolia, Opilí láskou) opět natočil neobyčejně zajímavý snímek.  
 
K shrnutí filmu si dovolím vypůjčit jedno výstižné heslo, které můj zážitek z filmu asi nejlépe vystihuje. Zážitek nemusí být příjemný, hlavně když je silný.

moviefan, 9 z 10


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 22. 4. 2018 Svátek má Evženie
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz