fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Celý film zdarma    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

56% 10 hlasů
5.6 10 10
film / drama, Česká republika, , 93 min.
Kinopremiéra v ČR 21.11.2013

Režie:
Herci: , , , , , více...


Celý film zdarma
01:33:00
Ukázka
02:22Film o svobodě, lásce a …kravách.
Tento baladicky laděný příběh s mimořádným emocionálním nábojem a morálním apelem určitě zaujme nejen svým prostým sdělením, že lidé nejsou tady proto, aby se stali krutými pány tvorstva, ale proto, aby se naučili žít v souladu s přírodou a nikomu neubírali právo na svobodu a vlastní život.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Pida konecne dostál sve prastare prezdivce Rajmrd.
Vcelku emocni.
Všechny komentáře k filmu 6+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Bella mia

Stádo krav z menšího statku je kvůli podezření na BSE (Nemoc šílených krav) odsouzeno k utracení. Zvířata nakládané do vozů, ale vycítí blížící se hrozbu, vzbouří se a pokusí se utéct. Lidé na ně začnou pořádat hon, ale stádo pod vedením krávy Bely se ukáže být v mnoha ohledech inteligentní a prozíravé a řadu nástrah prokouknou, zneškodní, nebo prostě jim uniknou. Vzájemným soubojem o to, kdo s koho, se na obou stranách vyčerpávají síly i stoupá agresivita. Právě člověk se uchýlí k brutálnímu, nízkému a na nic se neohlížejícímu vybíjení, které už má pramálo společného s původní veterinární prevencí. Na straně druhé se však najdou i lidé opačného smýšlení, kteří mají pro krávy na útěku pochopení, sympatizují s nimi a snaží se jim pomoci. Jde totiž více o souboj člověka s narušenou konvencí řádu, než o jakékoli přímé ohrožení života člověka zvířetem či jiných zvířat. Hrdinky touží jen po jediném, po svobodném životě v přírodě, v níž jsou ale náhle nuceny se také učit žít a přežít. V přírodě, kde je nikdo nenakrmí, nepodojí, nenadopuje léky, přírodě, jíž se sami musejí přizpůsobit. Poznávají, co je to hlad, zima, strádání i bolest. Přebírají lidské rysy a nastavují nám lidem zrcadlo, kam je a není možné zajít v zahrávání si s přírodou. S postupujícím časem v nerovném souboji však zůstává jen hlavní hrdinka, vůdčí kráva Bela, která je postavena před závažné rozhodnutí volby - zachránit si holý život či za velkého rizika pokusit se zachránit vlastního potomka. Obětuje se, morálně vítězí nad námi všemi, ale je jen a jen na přírodě, zda ji nechá težce zraněnou přežít.


O filmu

obrazek
Celé Německo prožívalo osud krávy Yvonne, která unikla před porážkou a schovávala se v lesích. Denně o ní informovala seriózní i bulvární média a lidé její osudy neskutečně prožívali. V Česku se stal ještě silnější příběh. Uteklo celé stádo a přežívalo několik let ve volné přírodě. Mladý veterinář Vítek přijíždí na statek Pazdery se zlou zprávou. Část stáda se musí utratit kvůli podezření na nemoc šílených krav. Surovost kafilerkáře vyvolá paniku a pětičlennému stádečku se podaří uprchnout. Pod vedením chytré krávy Bely se rozpomínají na dávno zapomenuté instinkty, které jim pomáhají přežívat v drsné přírodě.

Útěk krav dramaticky naruší už i tak křehké vztahy v rodině Pazdery. Jeho dospívající děti, osmnáctiletá Míla a mladší Honza, tajně za jeho zády pomáhají Bele. Přidá se k nim i nová přítelkyně Pazdery sympatická Linda, i mladý veterinář Vítek, do kterého se Míla zamiluje. Hodně riskují, protože kolem stáda stahují smyčku místní myslivci vedení ctižádostivým Hádkem. Pro něho se stává likvidace krav doslova posedlostí. Když nachytá Honzu, jak ničí myslivcům v lese posedy, vymstí se aspoň na Pazderovi, kterého ponižuje. Je z toho velký rodinný konflikt, Míla se rozhodne odejít od otce a přestěhuje se k Vítkovi, kterého má ráda, od Pazdery odchází i Linda…

Co se nepodaří myslivcům a Hádkovi, dokoná krutá zima. Jaro zastihne v lesích už jenom Belu. Jedné noci se objeví na statku Pazdery, aby u něho porodila telátko, které počala na svobodě. Důvěra zvířete, které poznalo, co je lidská zloba a nenávist, se stává momentem očisty i odpuštění pro malou rodinnou komunitu farmáře. Díky Bele se jejich vztahy narovnávají. Dokáže však rodina uchránit Belu i její telátko před šíleným Hádkem, který opět zaútočil?

Zajímavosti

Tento film se natáčel v českých poměrech nebývalých 105 dnů. Většinou se natáčelo bez herců.

První záběry pořídil režisér Martin Duba na podzim 2010 a poslední vznikly ještě v září 2012.

Natáčení probíhalo v Roprachticích v Jizerských horách, které Martin Duba znal už z filmu Zapomenuté světlo, na němž spolupracoval jako kameraman.

Nejsložitější na realizaci bylo, že velké herecké party měla i pětice krav - Irena, která dostala roli Bely, Fíďa, Vanda, Vlnka, Milka a býček Dušan. Ty filmařům pronajalo místní zemědělské družstvo a filmaři se o ně téměř dva roky starali.

V jednom okamžiku byly krávy ustájeny s býkem Dušanem a výsledkem bylo, že všechny krávy porodily telata.

Největší problémy byly s býkem Dušanem, kterého tak pojmenoval Martin Duba. Jako mládě jakž takž spolupracoval, ale později si začal chránit své teritorium a nepřipustil si k tělu nikoho ze štábu. Vzbuzoval opravdu velký respekt. Jako jediný také skončil na jatkách.

Krávy byla také ze začátku hodně ustrašené a neposlušné, ale s přibývajícím časem se z nich staly filmové hvězdy a primadony, které se nechaly hodně přemlouvat k „práci“. Byly schopny „zahrát“ jednu akci jednou-dvakrát, ale dál už prostě odmítaly cokoliv udělat. Pokud filmaři naléhali, tak se sebraly a utekly do lesa, kde je museli filmaři hledat.

Postavu sympatické Lindy měla původně ztvárnit herečka Alžběta Staňková, se kterou se Martin Duba setkal při natáčení pohádky Peklo s princeznou. Měsíc před svým prvním natáčecím dnem zavolala, že je těhotná a protože se vědělo, že se bude natáčet nejméně rok v různých ročních obdobích, bylo nutné roli přeobsadit.

Martin Duba si vybral jinou Slovenku - Zuzanu Norisovou. Když natáčení končilo tak i ona přišla s tím, že také čeká miminko. Tento film byl tak orámován novorozeňaty.

Náhoda. Jednou přišel na natáčení Petr Forman s oparem a zdálo se, že to bude problém. Narychlo se přehodilo natáčení scén, takže se nejdříve natáčela scéna rvačky, v níž Pazdera dostane pořádnou ránu od Hádka do obličeje, takže maskérky nemusely složitě „vyrábět“ krvácející ránu.

Martin Duba (rozhovor)
obrazek
O čem je film Bella Mia? Čím vás zaujalo právě toto téma?

Skupina krav podezřelá z infekční nemoci má být odvezena ze statku pana Pazdery na porážku. Při nakládání na vůz, který je má odvézt na jatka, se krávy vzepřou a uprchnou do lesů. Jejich útěk vyvolá protichůdné reakce. Jedni chtějí krávy chytit a zabít, druzí dělají vše pro jejich záchranu. Drama může začít! Svoboda a láska jsou nadčasová, hranicemi, národnostmi a politickými systémy neomezená témata, která se netýkají pouze lidí, ale, mimo jiné, také tvorů, které nazýváme hospodářskými zvířaty a využíváme je jako suroviny v takzvaném masném průmyslu. Jak stárnu, tato témata se pro mne stávají stále důležitějšími.

Jaký byl váš emocionálně nejsilnější okamžik z natáčení?

Celé natáčení bylo nabito emocemi. Trvalo s nutnými přestávkami mezi ročními obdobími téměř dva roky a dnes se mi začíná zdát, že to celé byl jen jeden možná nejsilnější okamžik v mém filmařském životě.

Proč by si tento film neměli diváci nechat ujít?

Skvělí herci, nové herecké objevy, napětí, dobrodružství, láska, odvaha, humor, radost, smutek, dojetí… to vše si divák, jak doufám, prožije při návštěvě filmu „Bella Mia“. To ale samozřejmě již viděl v mnoha jiných filmech. Co ale jistě ještě nikdy neviděl, jsou „herecké“ výkony našich krav. Zvířat, která nikdy nebyla nikým k ničemu cvičena (na filmové experty a jejich práci se zvířaty jsme neměli peníze). A přesto tato neuvěřitelně chytrá zvířata dělala přesně to, co jsem si v koutu duše přál. Jsou chytřejší než koně a psi dohromady a zaslouží si úctu a krásný život.

Film vyžadoval neskonalou trpělivost a výdrž, protože byl realizačně na naše poměry velmi náročný. Kolik energie vám to vzalo?

Máte pravdu. Krávy s námi filmaři měly neskonalou trpělivost a výdrž a dělaly vše, co od nich tak velmi náročný film vyžadoval. Takto skvěle spolupracovali i moji milí herci a koneckonců celý štáb i obyvatelé Roprachtic a zaměstnanci tamního zeměděšlského družstva. Úbytky mojí tělesné energie byly doplňovány výše popsanou všudy přítomnou pozitivní energií duševní, takže zákon o zachování energie byl potvrzen a platí.

Jak byste charakterizoval svůj malý filmový štáb, s nimž jste prožil téměř třetinu roku (počet natáčecích dní 105)?

Tím, že se film odehrává ve všech čtyřech ročních obdobích, nešlo pouze o 105 natáčecích dnů. Natáčení se stalo součástí našich životů téměř na dva roky. To, že jsme se v pauzách na sebe těšili, že jsme už zase chtěli být pryč z města na horách, že vlastně nebylo proč znovu „nasazovat řemen“, protože vlastně nikdy nespadl… to vše udělalo z nás všech jakési utečence od standardních filmařských praktik. Můj štáb jsou filmoví profesionálové, schopni neuvěřitelné imrovizace v podmínkách pracovně krkolomných a někdy až krutých podmínkách povětrnostních. Krom toho se chovali krásně k „našim“ kravám. Už se těším na další společný film.

Petr Forman (rozhovor)
obrazek
Ve filmu hrajete postavu farmáře. Jaký máte vztah ke zvířatům?

Zvířata jsou součást mého života již od malička a mám k nim skoro takový pěkný vztah jako “Krokodýl Dundy”. Moji rodiče i prarodiče měli vždy nějakého psa. Pamatuji se na velkého pudla a potom knírače. Později jsme začali zvířata u nás doma doplňovat a zpestřovat s bráchou sami. Kromě dvou labradorů jsme postupně měli ještě dalších několik psů. V jednom období (trvalo řadu let!) jsme měli v domě i 6 psů. Když přišlo období punk rocku, chovali jsme krysy, zásobovali jimi kamarády “pankáče” a nosili je s sebou I do školy. Pak jsme měli želvu, 3 kočky, ježka a křečka. V současné době máme doma 2 psy, kočku, kanárka a Hroznýšovce duhového. To je had škrtič. S tím se moc nemazlím, ale tolerujeme se. Se všemi zvířaty mám výborný vztah.

Měl jste už dříve nějakou filmovou zkušenost se zvířaty?

Myslím, že téměř v každém filmu se objevilo nějaké zvíře. Ve filmu Vojtěch řečený sirotek jsem hrál porybného, který žije na statku. Byl to můj první film a minimálně v atmosféře prostředí se “Belle” hodně podobal. Žil jsem na statku, hospodařil a byl obklopen domácí zvěří a sem tam nějakou ženou. Hodně zajímavé zkušenosti mám ale z divadelních projektů. Při spolupráci s francouzskou company Volierre Dromesco jsme měli v představeních kočky, psy, prasata, krysy, nutrie, havrany a ptáka Marabu. To mě bavilo!

V čem bylo pro vás toto natáčení jiné a zajímavé? Čím vás ten příběh zaujal?

Natáčelo se průběžně téměř 2 roky. Vystřídala se všechna čtyři roční období a k filmu jsme se vraceli s velikými pauzami. To, myslím, je pro mě nová zkušenost. Vracet se k takové práci po dlouhých pauzách s novými zážitky, starší a trochu I s odstupem. Jiné bylo natáčení ale především tím, že za celým projektem stál od začátku jeden člověk. Samozřejmě, že mu pomáhalo mnoho dalších. Ale pro mě to je Martin Duba, kdo v roli spoluscénáristy, kameramana, režiséra svojí vůlí, zápalem, přesvědčením a poctivou pečlivou prací inspiroval a vedl nás ostatní celou tu dobu. Myslím, že hodně lidí by některé podmínky, za jakých se film například v zimním období točil, těžko překonalo.

Martin šel ale všem tiše příkladem. Neulevoval si v ničem. Bral na sebe tu nejtěžší práci stejně jako zodpovědnost za tzv.” umělecké dílo”. Vůči nám všem kolem se choval jako dobrý kapitán ke své posádce na lodi osaměle hluboko v oceánu. Byl tvrdý především k sobě. A nepolevil ani v těch nejtěžších chvílích. Proto jsme ho všichni následovali. Málokdy jsem slyšel si někoho postěžovat. A to je při dlouhých namáhavých hodinách natáčení často v mizerném počasí vzácné. Vážím si toho, že jsem s ním a ostatními mohl na té lodi být a že jsem to dobrodružství zažil.

Čím vás zaujala postava farmáře Pazdery, byla vám blízká?

Zaujal mě projekt. Příběh, ve kterém jsou “hrdiny” krávy. Taková ta velká zvířata, o kterých si většina lidí myslí, že jsou “blbá jak kráva”. Postavu Pazdery jsem zkoumal jen proto, abych si ujasnil, jestli jsem schopný do ní “vklouznout” a nějak se pokusit ji ve filmu zahrát? Nevěřím moc na to, že kdokoli může zahrát kohokoli. Herec může postavu jistě předstírat nebo ji hrát. Ale toho se trochu bojím. Bojím se toho, že to předstírání ve většině případů divák pozná a že to ublíží filmu. Jako herec jsem vděčný všem režisérům, kteří si své “hrdiny” pečlivě vybírají. A Martin byl při výběru pečlivý velmi. I přesto jsem scénář přečetl důkladně a roli Pazdery si snažil představit ve všech krajních situacích. Jistý si člověk není nikdy a přecenit nebo podcenit se může vždycky. Ale než do takové práce vstoupí, měl by nějaký názor mít. Vážím si lidí, kteří umí přijmout výzvu. Ale stejně tak si vážím lidí, kteří dokáží odmítnout třeba I dobrou práci, když se na ni necítí.

Natáčení filmu bylo mimořádně náročné. Přesto -došlo někdy k situaci, kdy vás něco na place upřímně pobavilo a rozesmálo?

Ano, jak sama říkáte a jak jsem též zmínil, natáčení bylo v mnoha ohledech náročné. Přesto na natáčení vzpomínám rád. A je to právě humor, který pomáhá často překonat ty nejtěžší chvíle. Ale aby bylo jasno -natáčení bylo někdy namáhavé, to jo, ale nikdo nezemřel ani neutrpěl nějakou újmu na zdraví. Ani lidé, ani ty kravindy. Tedy pokud mluvíme o náročnosti, pohybujeme se na hraně zážitku a zkušenosti, které stále souvisí s touto profesí. Přesto si uvědomuji, že humor nám často pomáhá překonat s nadhledem a snadněji ty složitější chvíle.

Nejsem sběratelem “veselých historek z natáčení”, ale zároveň si uvědomuji, jak jsou humor a nadhled při takové práci důležité. Petra Raicherta neboli Hádka jsem poznal díky natáčení a užili jsme si legrace hodně. A jeho parťáka ve filmu Davida Bonaventuru znám již dlouho. Hráli jsme spolu hokej, setkali se I při jiné práci a dokonce bydleli nějaký čas blízko sebe. Je perfektně obsazený. To je postava, na které jsem se smál celé natáčení... Silnej jak bejk a taky tak chytrej... jak by řekl Honza Potměšil.

Miloš Šmídmajer (rozhovor)
obrazek
Ve vašem portfoliu filmového producenta najdeme klasikou pohádku, dvě pohádky animované, ale hlavně komedie. Film BELLA MIA je vlastně drama a dal by se označit i jako film artový. Co vás zaujalo na této látce, že jste seji rozhodli realizovat?

Scénář - ten mě uchvátil. A taky zarputilost Martina Duby. Byl to jeho vysněný projekt, který připravoval řadu let, a tak jsem mu chtěl pomoct.

Jako producent jistě odhadujete předem, pro jaké publikum je film, který realizujete, jaká bude jeho návštěvnost? Máte takové odhady u tohoto filmu? Má vyhraněnou cílovou skupinu? Jaké publikum zaujme?

Má smysl dělat výrazně artové filmy nebo naopak vysloveně zábavné. Všechny ostatní to mají těžší. A Bella mia to bude mít těžké - má sice šanci oslovit publikum, jež vyhledává méně obvyklá témata, filmy o zvířatech a přírodě, ale na druhou stranu se podívejme, které filmy měly letos větší návštěvnost ? Animáky, velké americké trháky (a ještě jen některé) a Babovřesky.

Přesto doufám, že kdo chce zase vidět úplně jiný český film, než jaké se točily poslední desetiletí, a dokonce ambiciózní film, který straní svobodě, nenechá si ho ujít. A jsem přesvědčen, že zejména ženám se bude líbit. „Nikdy se mi nestalo, že bych plakala už u traileru, u Bella mia to bylo poprvé“, napsala jedna paní na facebook filmu - to je slibné… ale přitom musím zdůraznit, že nejde o smutný film, naopak - je tam řada komických scén a smutek i humor jsou tu vyvážené…

Co bylo nejtěžší z hlediska producenta na tak náročném filmu, jakým je Bella Mia?

Poprvé jsem zažil, že s výjimkou distributora - pana Třísky ze Cinemartu - se všichni otočili k tomuto snímku zády! I Fond kinematografie nám pouze půjčil, jako by šlo o látku s velkým komerčním potenciálem… Martin Duba a jeho štáb museli vystačit opravdu se skromnými podmínkami a dokončení tohoto filmu se rovná malému zázraku. Umím si představit, jak by vypadal americký rozpočet na takovou látku!!! A pro mě jako producenta ty nejtěžší chvíle ještě nastanou, pokud se nepodaří z kin a elevize získat oněch 6 milionů, které musím vrátit Fondu kinematografie…

Film vznikl v koprodukci s polskou společnosti Magellan … Jak došlo k této spolupráci?

Zúčastnili jsme se koprodukčního fóra v rámci MFF v Cottbusu, tam jsme dostali šanci projekt představit - a na základě toho nás kontaktovali tři německé a jedna polská společnost a s tou polskou jsme se dohodli na spolupráci, která zahrnovala většinu postprodukční práce.

Co vás u tohoto projektu vyloženě potěšilo, nadchlo, a co zase zklamalo?

Vezmu to odzadu. Scénář předepisoval některé scény, které s kravami nakonec nešlo natočit, alespoň ne v rámci našeho rozpočtu - to mě zklamalo a lituju, že ve filmu nejsou. Martin Duba musel párkrát improvizovat, ale většinou se mu to podařilo adekvátně - to mě potěšilo - stejně jako kamera, hudba, herecké výkony herců… ale nesluší se, abych film hodnotil já. Bella mě potěšila jako film, potěšilo mě, že jsme ho konečně dokončili!

Komu byste chtěl poděkovat, pokud jde o tento film, jehož realizace byla mimořádně náročná?

Především hercům a štábu. Pracovali za mnohem horších podmínek než jsou zvyklí (nešlo zdaleka jen o honoráře, které ale byly také velice nízké), ale nikdy jsem neslyšel slovo stížností. Na tomto filmu pracovali samí velkorysí lidé, kteří mají ještě srdce na pravém místě!

Hudbu k filmu Bella Mia složil polský známý rockový hudebník Jozef Skrzek. Znal jste jeho muziku předtím. Jak se vám líbí jeho filmová hudba?

No jasně, ještě na gymplu jsem byl v Roudnici na koncertě jeho skupiny SSB. A pak ještě jednou - hrají jazzrock, a když to rozbalili, ukázali se jako praví rockeři. A setkání s osobnostmi jako je Jozef, to je vždycky zážitek. Byl jsem u toho, když dával dohromady muziku pro tenhle film - nádhera! Už kvůli té hudbě stojí film za vidění! Jen jedna věc mě zarazili: hned dva lidé ve studiu nám říkali, ať z filmu vystřihneme slovo „kurva“, že v Polsku to zní hrozně vulgárně - a kdykoliv se Jozefovi něco nepodařilo podle jeho představ, používal věty, kde „kurva“ nechyběla…

Jaké filmy připravujete - čím vyvážíte artověji laděný film Bella Mia.

Velký divácký zájem očekávám od Vejšky Tomáše Vorla (premiéra v lednu) a taky od Pojedeme k moři, což je debut Jirky Mádla. Pokud se na tyhle filmy diváci nepřijdou podívat, vytrestají se sami!

Podobné filmy

Náhlý úder
(Sudden Impact) Clinta Eastwooda poslali pro jeho drsné vyšetřovací metody na dovolenou do...
dnes 21.45
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Bumerang
Jiří Schmitzer, který brzy oslaví sedmdesáté narozeniny, ve filmovém dramatu mužů určených...
dnes 23.10
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Hlava nehlava
(Running with Scissors) Už jako malý chlapec musel Joseph Cross sledovat, jak si matka Ann...
dnes 24.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Úterý 22. 10. 2019 Svátek má Sabina
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz