fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

57% 1200 hlasů
5.7 10 1200
film / komedie, akční, dobrodružný, romantický, USA, , 113 min., od 13 let
Fool's Gold
Kinopremiéra v ČR 24.4.2008 v SK 17.4.2008, DVD od 8.10.2008 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:17Ztracený poklad nemusí být daleko.
Ben "Finn" Finnegan představuje milého novodobého hledače pokladů, posedlého hledáním legendárního královnina věna z 18. století. Tento poklad nevyčíslitelné hodnoty se utopil v moři v roce 1715. Při svém hledání se Finn potápěl již úplně všude, kde to jen bylo možné, a přitom potopil i své manželství s Tess. Tak jako Tess začala znovu budovat svůj život, když si našla práci na jachtě miliardáře Nigela Honeycutta, učiní i Finn rozhodující krok vedoucí k nalezení pokladu. Tess je tak konsternována zjištěním, že se Finn vetřel na Nigelovu jachtu a s pomocí svého čtveráckého šarmu přesvědčil boháče a jeho dceru Gemmu, aby se k němu přidali a hledali poklad s ním. Nakonec ani Tess nedokáže odolat pokušení pokusit se odhalit tajemství pokladu, který Finnovi tak dlouho unikal. Jenže Finn a Tess nejsou jediní, kdo chtějí poklad nalézt. Finnův dávný učitel Moe Fitch spolu s drsným místním gangsterem jménem Bigg Bunny touží Finna při hledání pokladu předběhnout. A honba za pokladem tak může začít ...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu ...toaletního papíru, abych se dojmů ze sledování tohoto filmu zbavil - jdu si propláchnout mozek pivem, snad to pomůže...
Všechny komentáře k filmu 36+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Chtěli jste někdy namísto chození do práce či školy brázdit modravé vody Karibiku při hledání bájného pokladu ukrytého na dně moře? V novém filmu Andyho Tennata máte možnost.    Roku 1715 poblíž Floridy ztroskotala loď převážející nesmírné bohatství známé pod jménem „Královnino věno“. Vidina zlatého pokladu uhranula Bena Finnegana (Matthew McConaughey) natolik, že jí obětoval celý svůj život, včetně manželství s Tess (Kate Hudson). Cesty tohoto páru se však ani po rozvodu nemají rozejít. Na jachtu milionáře Nigela Honeycutta (Donald Sutherland), kde Tess pracuje jako stewardka, se totiž vetře Ben, aby bohatého pána a jeho dceru Gemmu (Alexis Dzien) nadchnul k hledání potopené lodi. Proti sobě však mají konkurenci v podobě Benova učitele Moe Fitche (Ray Winstone) a místního gangstera Big Bunnyho (Kevin Hart). Hledání „Královnina věna“ se tak stává napínavým závodem, kde může být první jenom jeden.    Režisér Andy Tennat, jehož nejslavnějším snímkem je nasládlá komedi... Celá recenze
Tma, 5 z 10

Popis filmu Bláznovo zlato

Na palubě měla údajně čtyřicet truhlic, plných zlata a šperků. Zatím se však Finn potýká s finanční tísní, která je stále horší. Dluží peníze gangsterovi, přezdívanému Velký Králík, od něhož si půjčil na opravu své lodě, o kterou ale právě přišel. Navíc nestihne rozvodové stání a přijde nejen o manželku Tess, ale také zbytek skromného majetku. Když se zdá, že je nejhůř, objeví Finn na dně první konkrétní důkaz, že Aurelie nemůže být daleko. Tuší, že je na správné stopě, a snaží se získat peníze na další pátrání. Využije náhody, která mu do cesty přihraje milionáře Nigela Honeycutta, pro něhož pracuje Tess jako stevardka na jeho luxusní jachtě. Jeho rozmazlené dceři Gemmě zachrání klobouk, díky čemuž se dostane na jachtu a milionáře natolik zaujme, že získá jeho pomoc při hledání pokladu. Ukáže se však, že Finn není jediný, kdo po něm pátrá. Poklad chce získat také Králík, který najme zkušeného dobrodruha Moea Fitche. Začíná závod kdo dřív, jenže bezohledný gangster má všechny trumfy na své straně. Kromě jednoho. Finn je nejlepší lovec pokladů a s Tess tvoří nepřekonatelný tým. Brzy si uvědomí, že všichni doposud hledali na špatném místě. On jediný tuší, kde by poklad měl být, v patách však má Králíkovy noshledy. Zanedlouho jde o život a Finn se musí rozhodnout, jestli je pro něj přednější poklad, nebo Tess.


O natáčení

<>Obrázek nenalezen<> Obsazení herců

Když se Andy Tennantovi dostala do ruky první verze scénáře k filmu Bláznovo zlato od Johna Claflina a Daniela Zelmana, dostal se režisér na dosud neprozkoumané teritorium filmového plátna. „Přečetl jsem si ten materiál a hned jsem měl pocit, že má něco do sebe a že jde o neocenitelnou příležitost natočit skvělý a vtipný film se všemi prvky, které bych chtěl mít v dobrodružné komedii,“ vzpomíná Tennant. „Říkal jsem si, že tomu filmu dokážu dodat spoustu skvělého, a tak jsem se pustil do sedmiměsíčního přepisování, během kterého jsem se stal tím příběhem až posedlý. Nastudoval jsem si řadu materiálů o legendě o královnině věnu i o příbězích o opravdových hledačích tohoto pokladu a o jejich nálezech,“ dodává Tennant.

„Když jsem poprvé četl scénář, hned mi bylo jasné, že jde o skvělý koncept romantického dobrodružného filmu,“ říká producent Barnie Goldman. „Andyho filmy mi vždy přišly hodně zábavné, a tak jsem mu ten scénář poslal. Bylo mi jasné, že se na zfilmování tohoto příběhu vyloženě hodí,“ vzpomíná Goldman.

„Při hodnocení Andyho práce vidíte, že je naprosto úžasný v natáčení komedií,“ dodává producent Donald De Line. „Má neskutečný smysl pro humor i pro city a vždy si vytvoří silný vztah ke svým postavám. Věděl jsem, že z brilantní směsice popisu vztahů mezi postavami a úžasného dobrodružství stvoří zábavnou romantickou akční komedii,“ dodává.

„Zrovna tenhle příběh mě zaujal mimo jiné i proto, že honba za pokladem není jen o penězích,“ konstatuje Tennant. „Je také o dvou lidech, kteří se do sebe zamilují díky společně sdílené vášni pro hledání a dobrodružství. Jenže to na vztah v realitě obyčejného světa zřejmě nestačí, takže se s párem setkáváme ve chvíli, kdy je na pokraji rozvodu. Poklad jim pak nabídne možnou cestu zpět k tomu druhému. Tahle zápletka pro mě byla zábavná,“ dodává Tennant.

Do hlavních rolí Bena „Finna“ Finnegana a jeho nyní již ex-manželky Tess filmaři obsadili Matthew McConaugheyho a Kate Hudson, jejichž vzájemná chemie si již získala srdce filmových fanoušku díky hitu roku 2003 „Jak ztratit kluka v 10 dnech“.

„Bylo skvělé začít pracovat na tomhle filmu a současně vědět, že se budu pohybovat na již poznaném území spolupráce s Matthewem,“ říká Kate Hudson. „Pro tenhle film mám vysloveně slabost. Dokážeme spolu na jedné straně pařit a skvěle si užívat a na druhé víme, jak z toho druhého dostat ten nejlepší výkon. Oba máme docela soutěživou povahu a dokážeme se skvěle špičkovat, což se přesně hodilo na naše postavy a dynamiku jejich vztahu,“ dodává Hudson.

„Kate i já oba rádi bojujeme i flirtujeme,“ směje se Matthew McConaughey. „Naše vzájemná chemie je spíš o tom, co je mezi řádky než o tom, co je přímo ve scénáři, a také to tak v praxi funguje. Kate má v sobě určitou zvláštní jiskru, které je velmi jednoduché propadnout. Má také úžasný smysl pro načasování vtipných scén, a film je tak díky ní plný života,“ říká McConaughey.

obrazek
„Potřebovali jsme vytvořit pár, který by byl vyrovnaný a vyvážený, aby všichni věděli, že jeden z nich dokáže být stejně skvělý jako ten druhý,“ vzpomíná Tennant. „Matthew i Kate jsou oba natolik talentování a tak moc se ztotožnili se svými postavami, že mezi nimi okamžitě přeskočila jiskra. Díky jejich předchozí spolupráci jsme navíc do určité míry již tušili, jak se chovají coby zamilovaní, a tak jsme mohli svatbu přeskočit a věnovat se rovnou rozvodu,“ směje se Tennant.

Příběh začíná dnem, kdy má být manželství Finna a Tess definitivně rozvedeno. Jenže zatímco Tess je citově vyhořelou troskou přesvědčující sebe sama, že dělá správnou věc, Finn se věnuje troskám zcela jiného druhu. Na začátku příběhu se pohybuje pod vodou a na katastrofu probíhající na povrchu úplně zapomněl. Finnovi se totiž podařilo utopit svou loď a tím i jakoukoli naději, že by se mohl stihnout vrátit do města a zabránit Tess v tom, aby jednou provždy skoncovala s jejich manželstvím. Jenže i tohle neštěstí nakonec vykřesá Finnovi jiskru naděje v podobě střepu talíře, ze kterého je zřejmé, že Finn je blíž než kdy jindy nalezení královnina věna, pokladu plného zlata a drahokamů, jehož hledání bylo lákadlem pro hledače pokladů po dobu téměř 300 let.

„A tak se stane, že Finn právě v den, kdy se s ním rozvádí jeho manželka, získá velkou naději, že nalezne poklad, po kterém oba společně pátrali posledních osm let,“ říká Matthew McConaughey. „Finn tak má náhle důkaz, že poklad existuje, a Tess tak může dokázat, že byli celou dobu na správné stopě a že by mu tudíž Tess měla dát ještě jednu šanci a neměla by trvat na rozvodu. Finn má v sobě dar ze všeho se vykecat a štěstí nebo snad osud jsou častěji na jeho straně než na straně opačné. Pokud s ním budete déle, budete v pohodě… akorát si nikdy nebudete jisti, kam vlastně jde nebo jak se tam chce dostat. Dokáže každého oblafnout, ale i to je myslím jeden z důvodů, proč se do něj Tess zamilovala,“ dodává.

Jak se nakonec ukáže, Finnovy instinkty byly správné. Finn a Tess se do sebe zamilují při hledání královnina věna a pátráním po tomto pokladu stráví téměř celou dobu trvání jejich manželství. Když jsou teď konečně na pokraji odhalení tajemství, nechá se Tess znovu do honu zatáhnout. I kdyby chtěla sebevíc, nedokáže nechat stranou význam Finnova posledního objevu o nic víc než Finna samotného.

„Brzy získáte pocit, že Finn přivádí Tess k šílenství,“ přiznává Hudson. „Ona ho miluje, jenže on je naprosto nezodpovědný, rychleji jedná než myslí a Tess má navíc problém věřit jeho úsudku. Jak postupně pronikáte do jejich vztahu, zjistíte, že jde o typický příklad vztahu typu: ‘Miluji Tě, ale nedokážu žít ani s Tebou, ani bez Tebe.’ A jakmile se Tess pokusí udělat onen poslední krok a ukončit manželství, dokáže se Finn znovu vetřít zpět do jejího života a ona z něj bude nadále šílet,“ směje se Hudson.

obrazek
Noví přátelé a staří nepřátelé

S oficiálním potvrzením rozvodu v ruce se Tess vydala na novou část své životní cesty. Našla si práci na pohádkově luxusní jachtě Precious Gem vlastněné miliardářem Nigelem Honeycuttem. Výzvu ztvárnit tuto postavu bohatého magnáta k radosti tvůrců filmu přijal držitel Oskara Donald Sutherland, který přijetím Tess jako stevardky na své jachtě získal mnohem více než očekával.

„Měl jsem štěstí, že jsme s Donaldem pracoval již podruhé,“ říká De Line, který se Sutherlandem spolupracoval již na snímku „Loupež po italsku“. „Donald při každém svém vstupu na scénu přináší něco zvláštního. Byli jsme nadšeni tím, že si scénář a svoji postavu zamiloval. Všichni jsme sice věděli, že je skvělý herec, ale on nám pak napsal krásný a emocionálně velmi silný dopis popisující jeho chápání postavy Nigela a hned nato roli přijal. To bylo vskutku něco,“ dodává De Line.

„Každý režisér ve svém životě potkává herce, kteří převyšují význam svých rolí, a práce s Donaldem byla jedním z těchto okamžiků,“ říká Tennant. „Donald je člověk, který má za sebou neskutečný kus práce. Nepotřebuje nikomu vůbec nic dokazovat, a přesto si celý scénář přečetl a naučil se ho nazpaměť, a to nejen svoji roli nebo své scény, nýbrž kompletně celý scénář. Bylo to úplně neskutečné a všem ostatním to podstatě zvedlo laťku. Donald je nejenom skvělý profesionál, ale i naprosto fascinující člověk. Jeho vyprávění bych dokázal naslouchat celý den, a tak pro měl byl požitek moci s ním pracovat a trávit s ním čas na place,“ dodává Tennant.

Právě v okamžiku, kdy Tess začne věřit na tlustou čáru za společnou minulostí s Finnem, dokáže se Finn k jejímu obrovskému šoku mazaně vetřít na palubu Precious Gem, a to díky záchraně větrem uneseného kloboučku Nigelovy rozmazlené dcery Gemmy.

Gemmu představuje vycházející hvězda Alexis Dzienová, která má podle Tennanta „velký komediální talent a je současně mimořádně roztomilá. Když jsme její roli obsazovali, Alexis prostě vešla do místnosti a byla ze všech nejlepší. Byla vtipná i legrační a skvěle vystihla svoji postavu, takže obsadit jí bylo velmi jednoduché rozhodování.“

Dzienová říká, že Gema sice na první pohled působí poněkud povrchně, nicméně její postava je ve skutečnosti hlubší než se zdá. „Hlavní výzvou pro mě byla snaha dodat postavě pozitivní rozměr a zajistit, aby nepůsobila prázdně a povrchně. S Andym jsme tak řešili její ‘Gemmovštiny’, které jí vymezují často mnohem lépe než scénář. Spoustu legrace jsme si užili také tím, jak jsme její postavu vymezovali prostřednictvím stylu jejího oblékání. Měla velmi vybraný vkus, a tak jsem díky tomu nosila věci, které bych si jinak nemohla dovolit koupit.“

obrazek
„Chtěli jsme Gemmu stvořit co nejvíce vyzývavou, aby působila kontrastně ve vztahu k Tess, která se obléká spíše sportovně či konzervativně,“ říká autorka kostýmů Ngila Dicksonová. „Mohli jsme si dovolit být velmi kreativní, a to i při navrhování jejích plavek, jako třeba těch z červených proužků s podvazky. K její postavě se skvěle hodily, a tak jsme všechny ostatní návrhy zavrhli a prostě jsme jí oblékli právě tyhle,“ dodává Dicksonová.

Dalším rozměrem Gemminy postavy je její vztah k otci. „V tomhle případě šlo o typickou situaci, kdy někoho milujete a víte, že on miluje vás, jen prostě nevíte, jak s takovým člověkem vycházet. Jeden s druhým spolu nebyli spoustu let a o věcech se vlastně nikdy nebavili. Neřekla by, že jsou si cizí, ale spíš se k sobě chovají divně,“ říká Dzienová.

Jakmile se Finn dostal na palubu Precious Gem a současně si získal věčnou vděčnost Gemmy za záchranu jejího kloboučku, vycítil skvělou příležitost získat novou podporu ve svých pátracích snahách. Neuplyne dlouho a zatáhne Nigela a Gemmu do příběhu proklaté lodi Aurelia, která v 18. století přišla o svůj náklad, legendární královnino věno. Finnovy snahy oživí snahu i na straně Tess a jejich nadšení se ukáže být nakažlivým, neboť k jejich pátrání se s nadšením přidají i Nigel a Gemma.

Bohužel pro něj Finn již dříve v minulosti svým nadšením nakazil i méně svědomitého investora, kterému namluvil, že už je kousek od nalezení pokladu… ve skutečnosti až příliš blízko. Tenhle jeho dřívější spojenec - mocný místní gangster s klamně vřelým jménem Bigg Bunny - nyní vznáší své nároky na poklad a má k tomu dobrý důvod: všechno ukazuje na skutečnost, že poklad se nachází někde na malém ostrůvku v Karibiku, který si Bigg Bunny koupil za peníze, jež si vydělal jako rapová hvězda.

„Bigg Bunny se pohyboval ve světě hudby, ale když tak dokázal všechno co mohl, rozhodl se investovat své peníze do ostrova,“ říká Kevin Hart, který hraje Bigg Bunnyho. „No a pak se stane, že na ostrově je poklad. Jenže nejde jen tak přijít na něčí dvůr a ten poklad si vzít - a navíc když říkám dvůr, mám na mysli celý ostrov. Jenže Bigg Bunny si ten ostrov koupil se vším, co je na něm, pod ním nebo kolem. Alespoň takhle on to cítí,“ vysvětluje Hart.

„Natáčení dobrodružné komedie tohoto typu je vždycky riskantní, protože v ní samozřejmě musíte mít nějaké nebezpečí a napětí, ale nesmí toho být zas příliš,“ konstatuje Tennant. „Ostré hrany musejí být trochu obroušeny. Kevin Hart jako Bigg Bunny byl perfektní právě proto, že byl legrační i tehdy, když se snažil být drsňákem,“ říká Tennant.

Dva hlavní podržtaškové Bigg Bunnyho Curtis a Cordell jsou totální smolaři a mnohem pravděpodobněji jim hrozí, že si ublíží navzájem spíš než že dostanou Finna. Postavy Curtise a Cordella ztvárnili Brian Hooks a Malcolm-Jamal Warner.

obrazek
Pořádné pomoci se od své pravé ruky, ukrajinského přistěhovalce Alfonze představovaného skotským hercem Ewenem Brennerem, nedočká ani Finn. Jakmile se totiž Alfonz dostane na palubu Precious Gem, bude svoji pozornost mnohem víc věnovat Gemmě než Bigg Bunnymu.

To, co Bigg Bunnymu nechybí co se týče peněz a moci, postrádá ve zkušenostech. Bigg Bunny proto neváhá a angažuje na svoji stranu člověka, který má dostatečné zkušenosti a know-how na to, aby Finna dokázal porazit, a to jeho bývalého učitele Moe Fitche. Veterán ve hledání pokladů Moe naučil Finna vše, co věděl, jenže podle jeho názoru ho pak Finn zradil. Z jejich dávného parťáctví se tak stalo horké soutěžení. A vítěz bere všechno - tj. královnino věno.

„Na začátku budete mít jednoznačný pocit, že Moe je zloduch, jenže lidé nejsou vždy těmi, kým se zdají,“ říká Ray Winstone, který Moea ve filmu ztvárnil. „Moe musel na Finnovi ještě v době jeho dětství vidět něco, co si na něm oblíbil, a tak ho vzal pod svá ochranná křídla a naučil ho pravidla hry. Jenže tvrdohlavý Finn postrádající podle něj některá pravidla morálky ho zklamal a Moeovi tak svým způsobem zlomil srdce. Ovšem ve svém jádru má pro Finna pořád určitou slabost. Jejich vztah se docela podobá vztahu otce a syna,“ vysvětluje Winstone.

Při zjišťování informací potřebných ke ztvárnění starého hledače pokladů začal Winstone obdivovat ty, kteří věnují své životy odhalování tajemství minulosti. „Lidé, kteří své životy věnují hledání a zachraňování pokladů musejí být současně vědci, oceánografové i hazardní hráči. A jakmile takový hráč najde svůj první poklad, stane se závislým. Pokud máte rádi moře, hledání a učení se, bude to pro vás skvělý způsob života,“ konstatuje Winstone.

Atraktivita možnosti přijít pod mořem k obrovskému bohatství dlouho přitahovalo představivost řady rádoby hledačů pokladů. „Množství drahokamů a vůbec bohatství nadále skrytého pod hladinou moře je překvapivé,“ říká Tennant. „Nalézt všechny tyto poklady by znamenalo stejný úspěch jako najít jehlu v kupce sena, ale i přesto existují lidé, kteří tomuto svému snu věnují celé své životy. Je to parta bláznů,“ dodává.

„Voda pokrývá zhruba 75 % povrchu zemského a z ní 95 % má být neprozkoumaných, takže pod mořem musí být obrovské množství věcí, které ještě nebyly nalezeny,“ říká McConaughey. „Pokud dokážete dát dohromady pár náznaků a stop, je možné všechno… a vydáte se za dobrodružstvím bez ohledu na cokoli jiného.“

„Jakmile začnete naslouchat příběhům lidí, kteří staré lodní vraky doopravdy nalezli, tak vás to vyděsí. Výzva nabízející možnost nalézt věci ukryté na dně oceánu stovky let je přitažlivá. A právě tuhle přitažlivou vášeň spolu sdílejí Tess a Finn,“ dodává Kate Hudson.

obrazek
Pod vodou

Film Bláznovo zlato se odehrává v Karibiku a původní plán byl, aby se tam i natáčel. Určité logistické důvody a hrozící období hurikánů nicméně nakonec donutily filmaře změnit plán. Tvůrci filmu nalezli vše potřebné kolem Queenslandu v Austrálii. Natáčení se odehrávalo v Port Douglasu, na Lizard Islandu, ve Whitsundays a na Gold Cost.

„Andy ve svém srdci předpokládal, že se film bude natáčet v Karibiku,“ říká autor scény Charles Wood. „Jakmile jsme věděli s jistotou, že budeme točit v Austrálii, musel jsem se pokusit přenést karibské ostrovy do Austrálie. Hledali jsme podobná místa na australském pobřeží a jedním z mých hlavních úkolů bylo zachytit duch Karibiku,“ vysvětluje Wood.

„Jako režisér musím vždy věřit autorovi scény, že dokáže nějakým způsobem zhmotnit moji vizi,“ konstatuje Andy Tennant. „Charles Wood přitom sdílel mé nadšení pro všechny detaily a nuance našeho příběhu. Je natolik puntičkářský, jak jen je to u autora scény vhodné, a dokáže tuto svoji vlastnost náležitě zužitkovat,“ říká Tennant.

Wood navštívil ostrovy St. Thomas, St. Croix a St. John, kde obhlédl terén a nasál tamní atmosféru. Aby byl schopen kvalitně vytvořit královnino věno, strávil také značný čas v Muzeu námořních dějin Mela Fishera v Key West na Floridě, ve kterém je vystaveno obrovské množství sbírek pokladů, dokumentů a jiných památek na doby dávno minulé. Pro Wooda byla tato návštěva neocenitelná, protože měl možnost „vidět skutečný španělský poklad a zapamatovat si, jak vypadá. Všechny tyto věci byly velmi dobře zdokumentovány prostřednictvím kreseb a fotografií, a tak jsme mohli následně poklad vytvořit natolik s takovými detaily a s takovou přesností, jak jen to bylo možné.“

Skuteční hledači pokladů stráví značnou část svého pátrání prohledáváním hloubek oceánů, a tak se velká část děje Bláznova zlata odehrává u vody, na vodě nebo pod vodou, která nabízela jednotlivým hrdinům své vlastní výzvy. „Všichni mi říkali, že práce na vodě je obtížná, a měli pravdu,“ vybavuje si Tennant. „Čelíte neustálým změnám počasí, mění se obloha, voda, věci se mohou potopit… Musíte neustále počítat s tím, že se věci dějí tím nesprávným směrem, a musíte na to být připraven. V těchto mezních situacích vás váš tým buď podrží nebo naopak potopí a já měl to obrovské štěstí, že jsem pracoval s (kameramanem) Donem Burgessem, který se podílel na filmech jako „Trosečník“ nebo „Forrest Gump“ a ví hodně o práci na vodě. Byl to náš poklad,“ dodává Tennant.

„Natáčení na vodě považuji za jednu z vůbec největších výzev v našem oboru,“ říká Donald De Line. „Proto jsme této věci věnovali maximální pozornost. Můžete strávit mraky času různým plánováním, ale ve výsledku jste stejně vystaven na milost a nemilost okolním živlům a věci nejdou vždy jen tím správným směrem. Točili jsme z jedné lodě na druhou, ze vzduchu na lodě, ze země na lodě… všechny možnosti, na které si dokážete vzpomenout. U všech scén byla zásadní pečlivá volba choreografie. Naštěstí jsme měli k dispozici skvělého námořního koordinátora jménem Lance Julian,“ vysvětluje De Line.

obrazek
Julian byl odpovědný za shromáždění flotily lodí použitých při natáčení, a to jak včetně oněch několika málo lodí, které se objeví přímo ve filmu, tak i mnoho dalších lodí, které byly použity pro natáčení, dopravu či potápění. Jedním s jeho nejúspěšnějších úlovků byla necelých 43 metrů dlouhá jachta, která byla využívána jako dvojník luxusní jachty Precious Gem Nigela Honeycutta. Skutečná loď byla nalezena na Fidži a podle Charlese Wooda odpovídala potřebám filmařů naprosto perfektně. „Potřebovali jsme loď s více palubami a potřebovali jsme na zádi místo pro potápění, a tahle loď měla obojí. Není jednoduché najít loď takové velikosti, kterou by bylo možné si vypůjčit k filmování, takže jsme měli velké štěstí, že jsme jí našli blízko australských vod a že nám jí její majitel byl ochoten půjčit,“ dodává Wood.

„Kdybych já vlastnil takovou loď, tak poslední věc kterou bych udělal by bylo pustit na její palubu štáb filmařů,“ směje se Tennant. „Je to krásná loď a opravdu si vážíme toto, že nám ji na naše natáčení dali k dispozici,“ dodává.

Práce na vodě pro štáb znamenala, že jednou z prvních objednávek byly potřebné kurzy potápění. „Během natáčení jsme měli spoustu scén pod vodou, takže všichni museli projít potřebnými kurzy,“ říká veterán koordinace kaskadérských scén R. A. Rondell („Matrix“, „Superman se vrací“). „Nejnáročnější bylo naučit všechny základní mechaniku a seznámit je se všemi bezpečnostními postupy, aby se všichni cítili do určité míry bezpečně. Míra tohoto pocitu bezpečí byla samozřejmě u každého individuální. Matthew je přirozený atlet a učil se velmi rychle. Dokázal udělat prakticky všechno, co jsme po něm chtěli. Pro člověka mého povolání je to naprosto ideální herec. S Kate jsem nikdy předtím nepracoval, ale dokázala dobře naslouchat a kladla ty správné otázky. Vždy se naučila, co potřebovala.“

McConaughey, který již měl potápěčský kurz z minulosti, si během natáčení zvýšil jeho úroveň. Pro většinu členů štábu ale bylo potápění něčím zcela novým. „Potápění bylo pro herce skvělým stmelujícím zážitkem, protože jsme se všichni museli potápět společně, což bylo skvělé,“ vzpomíná Kate Hudson. „Nacházeli jsme se v situaci, kdy jsme museli spoléhat jeden na druhého v prostředí, kde spolehnutí se na ostatní je to úplně nejdůležitější,“ říká Hudson.

Tye Zinck, který měl na starosti veškeré potápění ve filmu i bezpečnost ve vodě říká: „Všichni se nakonec ukázali být dobrými potápěči, což bylo trochu překvapení, protože šlo o lidi bez jakýchkoli potápěčských zkušeností, které jsme rovnou vrhli do podvodního světa. Je ale také pravda, že Matthew měl kurz potápění už za sebou a ve vodě byl velmi silný. Kate byla ze začátku trochu bojácná, ale jakmile se dostala pod vodu, tak úplně ožila. Nakonec vypadala, jako by se potápěla celý život.“

„Myslela jsem si, že to bude jednodušší,“ připouští Kate Hudson. „Když jsem se měla potopit poprvé, měla jsem hrozný strach z vody, ale filmaři i všichni kdo měli na starost potápění byli naprosto skvělí. A jakmile jste jednou tam dole, je to úžasné. Mít možnost zažít první potápění zrovna na Great Barrier Reef bylo naprosto neuvěřitelné. Moře bylo neskutečné. Měla jsem pocit, že poznávám úplně jiný svět. Potápění jsem si úplně zamilovala a už se nemůžu dočkat, až budu zase pod vodou,“ říká Hudson.

obrazek
Na druhé straně Kevin Hart říká, že mu naprosto stačilo obdivovat moře zdálky. „Oceán pro mě rozhodně není domovem. Je domovem žraloků, medúz a podobné havěti, která vás v zásadě kdykoli může zabít - a já jim proto nechci lézt do jejich domovů. Takhle se na to dívám já. Je mi jedno, jestli je to pro někoho nejkrásnější voda, jakou kdy viděli. Já se na tu vodu rád podívám z paluby lodi. Moje heslo je vždy na palubě,“ říká jen částečně žertem Kevin Hart.

Bezpečnost byla samozřejmě klíčovou prioritou, a štáb byl proto vždy obklopen profesionálními potápěči připravenými zasáhnout kdykoli by nastaly potíže nebo by se objevili nevítaní vodní návštěvníci. To se nakonec i stalo, neboť nečekané zjevení smrtelně jedovatých medúz Irukandji žijících v australských vodách na určitý čas vyhnalo všechny z vody a zastavilo natáčení. Když se medúzy po delší dobu neměly k odchodu, přesunul se štáb nakonec do Karibiku, kde příslušné scény dokončili.

„Člověk nikdy uprostřed oceánu neví, co si matka příroda vzpomene,“ říká McConaughey. „Natáčecí lokace byly nádherné, ale také nebezpečné, ať už kvůli větru či vlnám nebo kvůli těm hrozným medúzám. Ale s tím nic nenaděláte, a tak nezbývá než naučit se s tím pracovat,“ dodává.

Některé podvodní scény i přes veškerou snahu vyžadovaly klidnější prostředí než to, které mohl nabídnout otevřený oceán. V Queenslandu bohužel nebyla k dispozici žádná vhodná nádrž, a tak bylo rozhodnuto jí vybudovat. „Nějaké věci jsem už pod vodou dělal, ale nikdy ne o takovéto velikosti, takže vybudování nádrže pro mě bylo novinkou,“ říká Wood. „Úzce jsem spolupracoval se svým uměleckým vedoucím Peterem Russellem, který je inženýr a byl mi velmi nápomocen. Spolupracovali jsme také s řadou místních dodavatelů, kteří nám poskytli spoustu užitečných rad.“

První otázkou byla velikost nádrže. „Velikost vlastně vyplynula z toho, že se v nádrži muselo natočit potopení Finnovy lodě Booty Calls, což byla jedna z prvních scén natáčených v nádrži. Věděli jsme, že loď byla dlouhá 12 metrů a dalších 6 metrů jsme potřebovali na každé straně pro nás,“ vysvětluje Wood.

Výsledná velikost nádrže nakonec byla necelých 43 metrů na délku a něco přes 30 metrů na šířku, s hloubkou od necelých 5 do cca 6,5 metrů. Nádrž dokázala pojmout 7,2 milionů litrů vody, což z ní dělalo podle Wooda „největší nádrž na jižní polokouli a jednu z největších na světě vůbec“.

Výstavba nádrže navíc představovala pouhý začátek. „Údržba a fungování nádrže byl ještě mnohem komplexnější úkol,“ konstatuje Wood. „Již pouze systém filtrace a ohřevu vody byly kapitolami samy pro sebe. Chci říct, že do nádrže jsme sice mohli dát cokoli, ale pokud voda nebyla dostatečně čirá, byl to pro nás problém.“

„Mít k dispozici tuhle nádrž bylo úžasné,“ říká Tennant. „Jeden den jsme měli na dně nádrže potopenou loď a druhý den jsme přišli a natáčení bylo připraveno na něco úplně jiného. Pak jsme nakonec všichni vlezli dovnitř a hráli jsme pod vodou,“ směje se režisér.

„Natáčení filmů miluji právě také kvůli tomu, že každé natáčení nabízí nové zážitky. Při natáčení tohoto filmu jsem mohl dělat spoustu věcí, které jsem nikdy předtím nedělal,“ říká režisér. „Pracoval jsem v Austrálii, natáčel jsem pod vodou a dělal jsem velké akční scény. Bylo to skvělé.“

Podobné filmy

Vodonoš
(The Waterboy) Třicátník Bobby Boucher je prosťáček ze zapadlého koutu Louisiany. Středem ...
dnes 06.15
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Kid
(The Kid) Do života úspěšného, ale věčně uspěchaného, sobeckého a osamělého čtyřicátníka B...
dnes 08.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Scooby-Doo
Partička amatérských detektivů se snaží na Strašidelném ostrově rozluštit nadpřirozenou zá...
dnes 09.55
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 23. 9. 2019 Svátek má Berta
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz