fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    

drama / válečný, Francie/Belgie/Georgia/Švýcarsko, , 115 min., od 15 let
Les filles du soleil
Kinopremiéra v ČR a SK 7.3.2019, DVD od 14.8.2019 Magic Box

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka



Vtahující pohled na hrdinství všedních lidí ve vyhrocené životní situaci.
Kdesi v Kurdistánu se velitelka vojenské jednotky „Bojovnice slunce“ Bahar připravuje na osvobození svého rodné město z rukou extremistů. Doufá, že se jí podaří najít svého syna, který je ve městě držen jako rukojmí. O útoku přijíždí reportovat francouzská novinářka Mathilde a stává se svědkem příběhu těchto výjimečných válečnic. Jejich životy byly obráceny vzhůru nohama a všechny bojují za stejnou věc: ženy, život, svobodu.
Uprav informace o filmu

+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

O filmu Bojovnice slunce



obrazek
Události, které byly inspirací příběhu

Dne 3. srpna 2014 vpadly jednotky Islámského státu na území Jezídů ve vyprahlém pohoří Džabal Sindžár v severním Iráku. Sindžár byl poslední nedobytou oblastí mezi jižním Irákem a Sýrií a pro Islámský stát tak představoval strategicky důležité místo.

Útok proběhl současně v celém regionu a zaskočil 300 tisíc tamních Jezídů. Ve vesnicích Islámský stát povraždil muže a zajal ženy, které nestihly včas uprchnout. Hrstka očitých svědků hovořila o genocidě - na úbočí hory ležely stovky těl, kopaly se masové hroby. Mladé ženy a děti byly odvedeny do Tal Afaru, Mosulu nebo Rakky. Ženy a dívky byly shromážděny a rozdávány jako sexuální zboží, nuceny do sňatků, mučeny, prodávány jako otrokyně. Chlapci byli posíláni do škol pro džihádisty, kde se od věku tří let učili zabíjet. Bylo zajato více než sedm tisíc žen a dětí.

Následovaly dva roky hrůzy. Dva roky zajetí, ojedinělých útěků a zoufalých pokusů jezídských politických lídrů zajistit pomoc, která nikdy nepřišla. Jezídské ženy v parlamentu se ze všech sil snažily získat americkou a mezinárodní pomoc, ale bez výsledku. Jakmile tato naděje pohasla, začala se organizovat autonomní osvobozenecká hnutí na pomoc zajatcům. Mezitím se v rámci YPG - Lidové obranné jednotky - zformovaly jezídské jednotky odporu a syrská armáda vyzbrojila vojenské složky PKK - Strana kurdských pracujících - a Pešmerga, kurdské ozbrojené milice v Iráku. Postupně se začaly ozbrojovat i ženy, až vznikla ženská jezídská bojová jednotka „Bojovnice slunce“. Tyto ženy neměly co ztratit a navzdory vnitropolitickým rozbrojům a tíze patriarchální společnosti kladly tvrdý odpor při obraně své důstojnosti. Byly přesvědčené, že s barbarstvím je třeba bojovat a že je lepší zemřít vestoje než na kolenou. Jejich bojový pokřik zněl: „Znásilní nás, zabijeme je.“ Jejich psychologická převaha spočívala v tom, že bojovníci Islámského státu věří, že kdo zemře rukou ženy, nepůjde do nebe. Ženské bojovnice je děsily.

Bitva o Sindžár trvala 15 měsíců. Spolu se znovudobytím Mosulu a posledních bašt džihádistů v Iráku v létě 2017 znamenala začátek konce Islámského státu v Iráku.

Pád Rakky, hlavního města Islámského státu v Sýrii, o dva měsíce později, znamenal oslabení islamistické kontroly regionu. Avšak osud více než dvou tisíc jezídských žen unesených v Sindžáru zůstává do dnešního dne neznámý. Ty, které byly osvobozeny, se dnes vyrovnávají s nelehkým návratem ke svým rodinám a komunitám.
obrazek
Kulturní a historický kontext: Jezídové a Kurdistán

Jezídové jsou menšina bez vlastního státu žijící převážně v severním Iráku a v menší míře v Sýrii, Turecku, Gruzii a Arménii. Vyznávají monoteistické náboženství, v němž se mísí prvky mimo jiné zoroastrismu, křesťanství a islámu. Jelikož praktikují endogamii - uzavírají sňatky pouze v rámci místní skupiny, sousední komunity nechápou jejich náboženství a oni jsou po staletí perzekuováni.

Strana kurdských pracujících začala nedávno začleňovat Jezídy do svých jednotek kurdských bojovníků. Irák se skládá ze dvou geografických území, jejichž obyvatelé jsou si navzájem zcela cizí. Je to katastrofický následek uměle vytvořených hranic na základě Sykesovy-Picotovy dohody z roku 1916. Kurdská populace na severu tvoří nejstabilnější provincii v regionu: irácký Kurdistán. Region je autonomní a poměrně dobře řízený, navzdory tomu, že tam žijí asi dva miliony vysídlených osob, včetně 300 tisíc Jezídů. Jižní populace je arabská s šíitskou většinou a sunitskou menšinou. K lepšímu porozumění míry násilí páchané na Jezídech je třeba vzít v potaz faktor, který může zpočátku našemu západnímu vnímání situace uniknout: jedná se o populace s takzvanou „vysoce intenzivní kulturou“. V Sindžáru je existence jednotlivce primárně spjata s kolektivem: od narození až do smrti jsou jezídští muži a ženy nezbytně a nevyhnutelně součástí širokého, ale úzce semknutého rodového jádra, které tvoří základ společnosti. Jednotlivec nemá sám o sobě „raison d'etre“, tedy smysl bytí. Za tyto poslední dva roky nabyly jezídské ženy na společenské důležitosti, jakou nikdy dřív neměly, podobně jako první světová válka vynesla na přední místa evropské ženy.

Jazyky

Irácký Kurdistán je křižovatkou kultur a jazyků. Takřka všichni hovoří kurdsky i arabsky a mnozí persky - ať už Kurdové, kteří se vrátili z exilu v Íránu, majitelé obchodů nebo vzdělaní lidé. V srdcích mnohých má privilegované místo Francie díky pozitivnímu vlivu prezidenta Françoise Mitteranda a jeho ženy Danielle na oficializaci autonomie Kurdistánu. Najdete zde frankofily, francouzské mluvčí a vojenské velitele, kteří citují Voltaira a Rousseaua. Toto mnohojazyčné prostředí se projevuje ve svobodě, s níž moje postavy volí nejvhodnější jazyk pro danou komunikaci. Proto je film ve francouzštině, kurdštině, angličtině a arabštině.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 20. 10. 2019 Svátek má Vendelín
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz