fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Fotky    

71% 300 hlasů
7.1 10 300
biografický / drama, Švédsko/Dánsko/Finsko, , 107 min.
Borg vs McEnroe
Kinopremiéra v ČR 28.12.2017 v SK 14.12.2017 s titulky

Film v kinech
kina  
PlzeňBeseda 20:00


Režie:
Herci: , , , , , více...
Některé hvězdy září věčně.
Wimbledon, 1980. Nejdeštivější léto desetiletí. Svět se těší, až uvidí tenisovou jedničku Björna Borga obhajovat svůj pátý titul Wimbledonu. Jen málokdo zná drama v zákulisí: v pouhých 24 letech je Borg blízko konci, uštvaný a svíraný úzkostí. Jeho 20letý vyzyvatel John McEnroe se rozhodl nahradit svého bývalého hrdinu na trůnu Wimbledonu. Borg/McEnroe je příběh o ceně úspěchu. Nejlepší světoví hráči tenisu jsou uvězněni vlastní kariérou. Oba sportovci jsou neustále tlačeni proti sobě komerčním tenisovým průmyslem: jako protiklady postav ”lce Borg” a ”Superbrat”. Rivalové jsou nuceni si přiznat během Wimbledonu 1980, že jediný, kdo chápe čím si prochází, je jejich největší nepřítel.
Uprav informace o filmu

+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

O filmu Borg/McEnroe

obrazek
Komentář režiséra

Pro mne je Borg/McEnroe tenisová verze filmu Raging Bull. Je o dvou mužích bojujících o to být nejlepší, dokázat svou důležitost, být někdo. Uzavřeni ve vzájemné rivalitě - v souboji být tím nejlepším v historii tohoto sportu - hrají nejen proti sobě, ale i proti svým démonům. Björn a John mají zvláštní schopnost jít až na hranu, i za ni. Myslím si, že přesně tahle schopnost charakterizuje většinu velkých úspěchů. I když je svět viděl jako perfektní protiklady, měli tuto vlastnost společnou, a jeden ji u druhého rozeznali. Oba hráli tenis, jako kdyby na tom závisel jejich život. Při rozkrývání příběhu vidíme, jak dva samotáři nakonec nachází pochopení a přátelství.

Skutečné události jsou inspirované životy Björna a Johna, zvláště jejich legendárnímu finále ve Wimbledonu v roce 1980. Borg/McEnroe přibližuje dobu tohoto sportu, kdy tenisoví hráči byli něco jako “rock stars” a kdy John a Björn byli právě dvěma největšími ikonami.

I když já sám jsem byl v roce 1980 teprve dítě, pamatuji si tu dobu velmi jasně. V naší rodině jsme všichni čekali na finále Wimbledonu v roce 1980, jako kdyby to byla vánoční mše v katedrále Sv. Pavla. Nejspíš jsem pouze viděl jednoho muže s legračním účesem úpět a sténat na jedné straně sítě a druhého v temperamentních záchvatech na straně druhé. Stejně se vzduchu vznášelo cosi posvátného, No to si pamatuji dodnes. Nyní už vím, že to bylo celé o tom, jakým způsobem byli tito dva proti sobě postaveni. To nebyli jen dva muži, kteří hrají tenis. Byly to dva absolutně odlišné světy. Dva naprosto opačné postoje i povahy. Dva zcela odlišné druhy existence, a to náš film nádherně zachycuje.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 25. 6. 2018 Svátek má Ivan
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz