fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    

57% 1107 hlasů
5.7 10 1107
komedie / krimi, USA, , 118 min., od 13 let
Be Cool
Kinopremiéra v ČR 21.4.2005, DVD od 1.10.2005 Bonton

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:39Každý chce mít supestar ...
Ve filmu Buď v klidu se John Travolta vrací jako Chili Palmer z filmu Chyťte ho! Tentokrát Chili opouští nevyzpytatelný filmový průmysl a vrhne se do hudební branže, zaplete se s ruskou mafií, s různými gangsterskými skupinami a ještě vezme pod ochranu mladou talentovanou zpěvačku Lindu Moonovou.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Instantní ptákovina na jediné shlédnutí. Děj je skutečně neskonale blbý, ovšem uznávám, že v kině jsem se u některých gagů smála jak blázen. Při televizním opakování jsem nevydržela ani 10 minut, zbyla jen trapnost. Na Chyťte ho stále ještě nemám odvahu.
Všechny komentáře k filmu 14+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Když už se někdo vypraví do kina film, na vlastní pěst, bez proplacení, někdo takový jako já a ještě ke všemu na film, který nerežíroval Peter Jackson ani Guy Ritchie a zaplatí za to, znamená to že mi buď jeblo, nebo mám víc než dvě holky. V tomhle případě jsou obě varianty správné, a protože anglický názhev Be Cool (volně pokračování Chyťte ho ) zněl slibně, opustil jsem spartánskou židli v kanceláři, abych zapadl do mnohem polstrovanější sedačky v jednom multiplexu. Český název Buď v klidu už tak dobře nezní.    Nechceme být v klidu a většinu filmu bych, kdyby mi nejeblo ani nebyl. Ze začátku jsem měl sice pocit, že se scénárista Pete Steinfeld (má s žánrem minikomedií bohaté zkušenosti - Analyze That, Drowning Mona) s režisérem F. Gary Gray (Negotiator, Italian Job) vůbec nikdy nepotkali, postupem času se ovšem vezete na vlně možná nelogických, ale stále zábavných, akčních a přeroubovaných, ale stále zábavných, akčních a překvapujících událostí.    Chili Palmer... Celá recenze
Archinek, 7 z 10

Popis filmu Buď v klidu

Kdysi býval Chili Palmer druhořadý lichvář a vymahač dluhů pro mafii. Zklamaný Chili uvažuje o návratu k původní profesi. Kamarád Tommy, majitel nahrávacího studia, mu poradí, aby to zkusil v hudebním průmyslu, a upozorní ho na začínající zpěvačku Lindu. Vzápětí je však zastřelen. Chili navštíví jeho manželku Edie i jeho kancelář. Pochopí, že kamarád byl vydírán a odmítl zaplatit výpalné. Vypraví se za Lindou. Ta má však pětiletou smlouvu a manažer Raji ji odmítá pustit. Chilimu se líbí, a tak Rajimu oznámí, že je její nový manažer. Zatímco on si najme na Palmerovo odstranění zabijáka Johna Loopa, začíná Chili pracovat na Lindině kariéře. Přemluví Edie, aby zavolala zpěvákovi skupiny Aerosmith Stevenu Tylerovi. Černošskému producentu LaSallovi musí slíbit, že do týdne sežene peníze, které mu Tommy dlužil. Chiliho chce dostat nejen Loop, ale i ruský mafián Roman Bulkin, který zabil Tommyho. Podrazit se ho pokusí i Raji, který na něj poštve La Salla a jeho muže. Zanedlouho se všichni sejdou a je jasné, že kdo první udělá chybu, zemře. I když to nebude Chili, ještě zdaleka nemá vyhráno.


O produkci

obrazek
Zdařilá komedie Chyťte ho zaznamenala obrovský úspěch na mnoha místech. Představila nový druh gangsterů. Byl to především výkon Johna Travolty, který předvedl divákům jednu z nejpozoruhodnějších postav své kariéry. A upozornila čtenáře na autora Elmorea Leonarda. V Hollywoodu, když dosáhnete takového úspěchu, nedá na sebe pokračování dlouho čekat. Tentokrát trvalo téměř deset let než produkce začala. Ale začátkem roku 2004, konečně začalo natáčení filmu Buď v klidu. Film byl natočen v Hollywoodu, v Kalifornii.

Spisovateli Elmoreovi Leonardovi chvíli trvalo, než byl přesvědčen, že může napsat pokračování k románu Chyťte ho. Ale když jsem o tom přemýšlel, a když jsem uvažoval o Johnu Travoltovi v roli Chili Palmera, protože byl tak skvělý ve filmu Chyťte ho, říká Leonard, "nebylo snadné znovu si ho v té roli představit. Neustále jsem měl na mysli, že je to pokračování - a pokračování musí být lepší než originál - tak jsem musel uvažovat o jiném nápadu a jiném prostředí, ve kterém se bude příběh odehrávat. Přemýšlel jsem o Chilim, který bude hledat něco nového. Rozhodl jsem se, že si najde cestu v hudebním světě a najednou se naskytlo tolik dobrého materiálu, možná protože je to drsnější svět než ten filmový a pohybuje se v něm spousta ničemů."
obrazek
Když byl román napsán, přišel na řadu scénárista Peter Steinfeld, aby příběh upravil do scénáře. Poprvé slyšel o filmu Buď v klidu od své ženy a od svého agenta. "Přečetl jsem tu knihu asi za tři hodiny a nadchnul jsem se. Pak jsem musel jít do Jersey Films a nabídnout se producentům Danny DeVitovi, Michaelu Shambergovi a Stacey Sherovi. Jedna z věcí, které dělám, když si zkouším nějaký text je, že si povídám sám pro sebe při řízení auta. Jedu v Beverly Hills a na světlech zastavím, povídám si pro sebe a uvědomím si, že ten chlápek vlevo v autě se na mě dívá. Podívám se a on je to Delroy Lindo, který hrál ve filmu Chyťte ho roli Bo Catletta. Ostatně měl jsem na vedlejším sedadle obě knihy Chyťte ho a Be Cool. Tak jsem popadl Chyťte ho a zvednul jsem ji a on zvednul palce vzhůru. V tu chvíli jsem si řekl, "To je znamení. Mělo to tak být." Steinfeld tu práci dostal.

Když si přečtete Leonardovy knihy, vzbuzuje ve vás jeho styl psaní pocit, že se díváte na film, protože jeho dialog má jiskru a je dobře načasovaný. "Upravovat Leonarda je svým způsobem požehnání a kletba," říká Steinfeld, "protože jeho psaní je tak filmové a sevřené. Je jako Shakespeare v oblasti "crime fiction." Nejhorší bylo poslat mu první verzi scénáře, ale po zazvonění telefonu, řekl: "Petere, tady je Elmore Leonard." Řekl jsem, "Pane Leonarde, jak se máte? Rád s vámi mluvím." A on řekl: "Líbilo se mi to, líbil se mi ten scénář." Velmi mě povzbudil."
obrazek
Leonardův znalec, Gregg Sutter, sdílí Leonardovo nadšení pro Steinfelda. "Peter to pozvedl na úplně novou úroveň, podobně jako to udělal Scott Frank s filmem Chyťte ho!" říká Sutter. "Elmore Peterovi věřil, protože byla respektována základní linie románu Buď v klidu. Byly zachovány dialogy a duch díla, ale i Peter nemálo přispěl.
"A herecké obsazení je skvělé," pokračuje. "John a Uma zase spolu!

Režisér F.Gary Gray podepsal spolupráci na tomto filmu, částečně protože je tak velký fanoušek ostatních dvou filmů natočených podle Leonardových románů: Chyťte ho a Out of Sight. Gray miluje svět, který Leonard vytváří a to, jak se smysl pro detail v jeho knihách tak dobře vypráví ve filmu.

Každý kdo Graye zná, mluví o jeho mimořádném vidění, o tom jak přistupuje ke každé scéně s jedinečným smyslem pro to, kam chce záběr dovést a vždycky přijde s něčím překvapivým a nečekaným. "Když jsem slyšel o filmu Buď v klidu a dozvěděl jsem se, že to napsal Elmore, okamžitě mě napadlo, "To je určitě zábavné, musím si to přečíst," říká Gray. "A když jsem si přečetl scénář Petera Steinfelda, řekl jsem si, že je to úžasná zábava."

Pracovat s Johnem Travoltou byl pro režiséra Graye zajímavý zážitek.
obrazek
"Když pracujete s někým, kdo hraje postavu poprvé, chvíli trvá než se s ní ztotožní." říká Gray. "Natáčení může být už v půlce, než se tak stane." Věděl, že tentokrát to bude jiné. "První den natáčení," pokračuje, "John vešel na plac a okamžitě se stal Chili Palmerem. To se mi na něm líbí. Je mimořádně dobře připraven. Zcela chápe svou postavu. Nebyl jsem si jist, po deseti letech, jak dlouho Johnovi potrvá, než do toho vnikne, ale stalo se tak okamžitě. Protože je skvělý herec. I když vím, jak obtížné je vytvořit tak nesmazatelnou postavu, díky jemu se zdá, že je to snadné. Je dokonalý Chili Palmer a odvádí znamenitou práci."

V Leonardově románu je mnoho mimořádných jevů, ale snad nejobdivuhodnější jsou postavy, které vytváří - a jaké jsou to postavy! Buď v klidu je komedie, která jde do krajností a postavy jsou temperamentní a výjimečné. Každá je svým způsobem jedinečná, každá má svůj vlastní program, a každá je mimořádná, laskavá a nezapomenutelná. Vedle Travoltova Chiliho Palmera, je tam Uma Thurmanovou v roli Edie, Vince Vaughn hraje Rajiho, bělocha, který zoufale touží po tom, aby byl respektován na "da street". The Rock hraje bodyguarda Rajiho, svalnatého drsňáka, který velice touží po tom, aby se stal hercem a náhodou je to gay.
Cedric the Entertainer hraje Sina Russella, hudebního producenta, který se nebojí použít svaly nebo kov, aby dosáhl svých cílů, a André Benjamin (jinak znám jako André 3000 z OutKast) je Dabu, člen Sinovy úspěšné rapové skupiny. Harvey Keitel je manažér společnosti, Steven Tyler hraje sám sebe. Danny DeVito (producent obou filmů) opět hraje uštvaného režiséra Martina Weira, tentokrát s Annou Nicole Smithovou po boku. Nikdy nevíte, co postavy udělají dál a ta nevyzpytatelnost je veselá a zábavná.

Město Los Angeles hraje také ve filmu Buď v klidu svou roli. L.A. je centrem filmového i hudebního průmyslu.

O natáčení

obrazek
Barry Sonnenfeld, který režíroval Chyťte ho!, nedávno prohlásil, že když John Travolta přijal roli Chiliho Palmera, chtěl ji hrát jako "pouličního Jamese Bonda." Travolta říká, " Chili je gangster, ale má image příjemného gangstera, jakoby Jamese Bonda. A jeden z mých oblíbených filmových idolů byl Sean Connery, zejména v roli Bonda, tak se stal mou inspirací mého pojetí Chiliho Palmera.

Chili Palmer je bez pochyby bezvadný. Věří si, nic ho nezaskočí a nenechá se znervóznit. Ale na rozdíl od typického lichváře, má zjevnou morálku - je džentlmenský gangster. Chili má smysl pro férové jednání a smysl pro spravedlnost. Jeho přístup může být sice trochu neortodoxní, ale má vnitřní smysl pro tyto vlastnosti a ke konci dne je z Chiliho Palmera správný chlap."

Mnozí soudí, že Chili Palmer je jedním z Travoltových nejlepších postav. Souhlasí? "Myslím, že je jednou z mnoha báječných rolí v mém životě, a bylo zajímavé zažít, co udělá Chili v hudebním průmyslu v tomto novém časovém úseku. Výzvou ve filmu Buď v klidu bylo sledovat jak se Chili vyrovná se svým novým prostředím - cítí se v něm ještě lépe, protože v hudebním světě je víc gangsterů než ve filmu," zasměje se.
obrazek
"Chili se vždycky chopí příležitosti," pokračuje Travolta, "zváží dvě věci: stojí to za to? Je to správné a férové? Natolik je chytrý. Chili si s ničím nedělá starosti. Je důvěryhodná postava a i když si není stoprocentně jist, nikdy nevíte. Vždycky analyzuje jak velmi příjemným způsobem zvládnout jisté situace."

Travolta byl nadšen v okamžiku, kdy Uma Thurmanová přijala roli Edie Athens. "Uma a já si na plátně ohromně rozumíme," říká, "a ve filmu Buď v klidu jsme hráli úplně jiné postavy než ve filmu Pulp Fiction- historky z podsvětí.
O postavě Elliota, kterou hraje The Rock, Travolta říká:" V tomto filmu The Rock potvrdil svůj smysl pro humor a své herectví tím, že přijal tak jedinečnou roli. Má tolik nádherných, rozporuplných okamžiků.

O scéně, ve které Chili a Edie jdou na zápas Lakers, aby získali pro svůj plán Stevena Tylera, hovoří Travolta s radostí. "Filmovali jsme na opravdovém zápase Lakers na the Staples Center a lidé viděli jak jsme s Umou několikrát přišli a několikrát odešli. Bylo vidět, že se diví proč pořád přicházíme a odcházíme, sedneme si a pořád stejně si povídáme se Stevenem Tylerem. Mysleli si, že je to skutečný život," směje se. "Steven byl přirozený a bylo zábavné, že divákům nedošlo, že točíme film."
obrazek
Travolta říká o Andrém Benjaminovi, "Ten člověk to je paráda - je to tak nadaný herec. Mám rád jeho hudbu, ale jako herce ho mám ještě skoro radši. Vždycky mě odbourá - je v tom filmu neskutečný."
Ve filmu také hraje začínající herečka Christina Milianová. Travolta říká, "Christina má opravdu talent, jak pěvecký tak herecký. Je přirozená. Jsem velmi rád, že v tomto filmu hrála."

A režisér, který to dal všechno dohromady? Travolta říká, "Gary má víc humoru, než kterýkoli jiný režisér. Rád jsem ho sledoval jak se baví. V hlavě měl určitě svou představu a to dodává herci klid. Jeden záběr ve scéně nás nechal udělat co jsme chtěli, nebo pokud jsme chtěli improvizovat, improvizovali jsme. Když improvizujete jeden záběr, oživíte ho,protože herci mají pocit, že něco tvoří a Gary toho využil."

Proč Uma Thurmanová přijala roli Edie Athens? "Scénář mi připadal neuvěřitelně vtipný a veselý," říká, "ale hlavní lákadlo byla nová spolupráce s Johnem. Před deseti lety jsme prožili tak hezkou dobu, a když jsem si přečetla taneční scénu, připadalo mi, že už to znám. Tančit s Johnem Travoltou je obrovský zážitek.
obrazek
"John je nejlepší taneční partner na světě," pokračuje Thurmanová. "Tančí s takovou lehkostí. Tančí rád a má z tance obrovské potěšení, že i přes to, že jsem byla plachá a moc jsem si nevěřila, doopravdy mě to přešlo a tanec s ním byl pro mě skutečně životní zážitek."
Thurmanová má ráda postavy v tomto filmu a ráda je sleduje. "Elmore Leonard je znám svými neohroženými postavami a neuvěřitelně výstižnými dialogy," říká. "Je to skutečná zábava. Není to sentimentální nebo bezbarvé. Je to barevné a odvážné a každému herci to dává něco skutečně jedinečného."

Thurmanová si velmi váží režiséra, F.Gary Graye. "Gary je neuvěřitelně talentovaný režisér," říká. "Míří velmi vysoko a má obrovskou dávku energie.
Je zanícený a velmi živý. Rozhodně poznáte, že chce natočit skvělý film. Nápady, které chtěl uplatnit při natáčení filmu Buď v klidu se v něčem podobaly Sladkému životu. Střídání jakoby klasických obrázků se současností, je velmi napínavý způsob natáčení ."

Vince Vaughn, k roli Rajiho poznamenává: "Pro herce je zajímavější hrát postavy, které jdou do krajnosti," říká Vaughn. "Raji je svým způsobem velmi jedinečný. Nikdy jsem nepovažoval Rajiho za nějakého drsňáka. Byl to velmi nejistý člověk, který si vytvářel svou vlastní realitu, ve které se cítil bezpečný."
obrazek
Vaughn cítí , že Rajimu jde hlavně o úspěch. Chce být "playa" a podle toho se chová, bez ohledu na to, jestli se na to hodí, jestli má talent a jestli si opravdu zasluhuje takové uznání - něco co se podle Vaughna stává v současnosti čím dál tím častěji. "Být úspěšný, být slavný - takový je skutečný cíl. Ne jenom být dobrý v tom co děláme," říká. "Každý chce velmi rychle výsledek."
Při přípravě na svou roli , ve snaze po věrohodnosti, Vaughn hledal Rajiho hlas. "Vypůjčil jsem si DVD Sanford and Son a Good Times a díval jsem se na ně," říká. "Hledal jsem komický rytmus s dialogy."
Když se to hodilo změnil hlas. "Hodně jsem improvizoval," říká. "Když přišlo něco co jsem chtěl říct, když už jsem byl sžitý s postavou, řekl jsem to. Čím lépe se připravíte, tím snadněji si vytvoříte styl a víte, co by vaše postava řekla.

The Rock je první kdo přiznává, že chtěl hrát roli Elliota, homosexuálního bodyguarda, který se chce dostat do show byznysu. Chtěl jsem opravdu hrát tu postavu," říká. "Takové příležitosti jsou vzácné, setkat se s tolika mimořádnými herci, kterých si vážím a které obdivuji v jednom filmu. Tolik jsme se na place bavili." A co si myslí o své postavě? "Bylo to vzrušující," říká. "Smál jsem se sám sobě a hrál jsem si s tím, co si lidé o mě myslí. Protože já jsem kdo jsem, tak je to, "The Rock hraje homosexuála, opravdu?" Proč ne? Všichni jsme stvořeni stejně, a na tomto světě je spousta lidských druhů. Dobrý herec dokáže zahrát každého člověka, a to se mi doopravdy líbilo."
obrazek
Cedric the Entertainer říká "A neříkej mi, abych byl v klidu. Jsem v klidu." říká ve filmu. "Nemusíš mi říkat, že má být ten film v klidu," říká. "Je v klidu. Moc mne ta role bavila. Moje postava je velmi rozporuplná.
Cedric zjistil, že Gray ho pro tuto roli chtěl od samého začátku. "Představoval si, že tu roli pojmu zcela odlišně," říká. " Nechtěl zaběhnutého padoucha typu A, a mně to připadalo jedinečné. Většina rolí, které dělám jsou komické. Tento film je neskutečná komedie, ale všechno to záleží na postavách.
Cedric je nadšen, že mohl pracovat s Grayem. " Na Garym je ohromné, že ví co chce v tom filmu jako režisér mít," říká. "Natáčí to, tak také ví, že herci rádi vymýšlejí vedlejší příběhy. Řekne "Tak jo, je to vaše. Jděte do toho, udělejte si to po svém. To je ohromné."

V hudební branži se pořád hledají nové tváře, a pro tento film našli takovou tvář v Christině Milianové (22). Fakt, že ve skutečném životě je stoupající RaB/popová hvězda pomáhá reklamě a autentičnosti její postavy a jejímu hereckému výkonu. "Stále se každý den štípu, abych se přesvědčila, že jsem v tom filmu hrála," říká. "Herci jsou skvělí." Pro mladou herečku, je to také velká role a Milianová mohla uplatnit své různé talenty. "Jsem zpěvačka a herečka," říká. "Odjakživa jsem chtěla dělat oboje, a dělat to oboje ve filmu je paráda. Pro tento film jsem se musela naučit spoustu věcí - zpívat, chodit do studia, hrát, chodit na hodiny piana. Byla to ohromná zkušenost. Nevím, kam půjdu odtud."
obrazek
Milianová ví, že je to jen komedie, ale cítí, že film Buď v klidu je často "velmi otevřený pokud se týká hudebního světa. Já jsem v hudební branži a někdo je připravoval," směje se. André Benjamin je další hudební hvězda, která se chopila příležitosti dostat se na stříbrné plátno. "Myslím, že každý mladý člověk říká, "chci se stát filmovou hvězdou," říká. Já jsem začal až když mě asi před čtyřmi léty několikrát zavolali od nezávislých producentů a lidí, kteří točí nezávislé filmy. Říkali, že mě chtějí obsadit. Začal jsem jezdit do Kalifornie na konkurzy. Byla to legrace. Myslel jsem, že mám co nabídnout, tak jsem nepřestával a v té době jsem chtěl dělat v hudbě něco nového. Tak když přišla nabídka na roli ve filmu Buď v klidu, šel jsem do toho."

Benjamin znal režiséra Graye už déle. "Gary pracoval na našem druhém videu k prvnímu albu skupiny OutKast v roce 1994," říká. "Všichni jsme se objevili ve stejnou dobu. Narazili jsme na sebe za několik let znovu a on řekl "Chystám se na tebe. Připravuji několik projektů, tak buď připraven." Jsou to asi čtyři roky a on je teď mimořádný režisér. Zavolal a řekl, "Točím film Buď v klidu," a řekl, že má tuto postavu. "Malá role, ale vymyslíme to, upravíme to, přidáme dialogy, a já tu postavu vytvořím pro tebe." Věřil jsem Garymu, a moc jsem se bavil, když jsem hrál postavu mimořádného padoucha Dabu."


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 16. 12. 2019 Svátek má Albina
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz