fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    

74% 1392 hlasů
7.4 10 1392
drama, Kanada/USA, , 98 min., od 18 let
Kinopremiéra v ČR 2.3.2006, DVD od 1.9.2006 Bonton

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 2005, Oskar, Mužský herecký výkon (P. Seymour Hoffman), Film


Ukázka
02:04Chladnokrevný zločin očima slavného spisovatele.
Píše se listopad 1959 a Truman Capote, autor Snídaně u Tiffanyho a oblíbená postava americké smetánky, si právě čte jeden článek na poslední straně New York Times. Zpráva pojednává o vraždě čtyřech členů známé farmářské rodiny Clutterových z města Holcomb v Kansasu. Podobné příběhy se v novinách objevují skoro každý den, ale tento Capota neobvykle zaujal. Vidí v něm příležitost, jak obhájit svou dlouhodobou teorii, že skutečný příběh se v rukou zkušeného romanopisce může stát stejně zajímavým jako smyšlený. Jaký vliv mohou mít vraždy na život v onom malém městě? Tuto otázku si zvolí jako hlavní téma své reportáže a přesvědčí časopis The New Yorker, aby jej na místo zločinu vyslal. Spolu s ním se do Kansasu vydává jeho kamarádka z dětství Harper Lee, která o několik měsíců později získává Pulitzerovu cenu a stává se slavnou v souvislosti se svou knihou To Kill a Mockingbird.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Mám schizofrenní pocity. Hoffman výtečně hrál v naprosto nevýrazném, nudném a plochém filmu. A co mám teď hodnotit? Film? Pak nebudu daleko od odpadu. Hoffmana? Ten sám by si zasloužil plný počet.
Všechny komentáře k filmu 19+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka 1, Oficiální stránka 2    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Capote

obrazek
Píše se listopad 1959 a Truman Capote, autor Snídaně u Tiffanyho a oblíbená postava americké smetánky, si právě čte jeden článek na poslední straně New York Times. Zpráva pojednává o vraždě čtyřech členů známé farmářské rodiny Clutterových z města Holcomb v Kansasu. Podobné příběhy se v novinách objevují skoro každý den, ale tento Capota neobvykle zaujal. Vidí v něm příležitost, jak obhájit svou dlouhodobou teorii, že skutečný příběh se v rukou zkušeného romanopisce může stát stejně zajímavým jako smyšlený. Jaký vliv mohou mít vraždy na život v onom malém městě? Tuto otázku si zvolí jako hlavní téma své reportáže a přesvědčí časopis The New Yorker, aby jej na místo zločinu vyslal. Spolu s ním se do Kansasu vydává jeho kamarádka z dětství Harper Lee, která o několik měsíců později získává Pulitzerovu cenu a stává se slavnou v souvislosti se svou knihou To Kill a Mockingbird.
obrazek
Přestože jeho dětský hlásek, bláznivé manýry a nekonvenční oblečení vzbuzují v oblasti, která se stále považuje za součást starého Západu, zprvu nepřátelské pocity, Capoteovi se brzy podaří získat si u místních lidí důvěru - zejména pak u Alvina Deweyho, agenta kansaského úřadu vyšetřování, který vede pátrání po vrazích. Když se oba zabijáky - Perryho Smithe a Dicka Hickocka - podaří v Las Vegas chytit, jsou odvezeni zpět do Kansasu, kde je čeká soud, usvědčující rozsudek a trest smrti. Capote je začíná navštěvovat ve vězení a pomalu si uvědomuje, že to, co mělo být původně novinovým článkem, se postupem času rozrostlo až na knihu - takovou knihu, která by se mohla zařadit mezi nejvýznamnější tituly v soudobé literatuře. Jeho téma se nyní může rovnat s kterýmkoliv fiktivním románem. Nejedná se o nic menšího než střet dvou tváří Ameriky: bezpečného světa, který znali Clutterovi, a světa bez jakýchkoliv jistot a hodnot, v němž žijí jejich vrazi. Přestože Capote navenek působí frivolně, uvnitř dřímá spisovatel s obrovskými ambicemi. Ale i on sám má pochyby, zdali dokáže napsat knihu - skvělou knihu - kterou mu dle jeho přesvědčení přihrál sám osud. "Když přemýšlím, jak dobrá by mohla být," píše jednomu ze svých kamarádů, "úplně se mi tají dech."


O filmu

obrazek
O Capotovi
Romanopisec, autor krátkých povídek, scénárista, dramatik, zakladatel literatury faktu, okouzlující vypravěč, chytrý a vtipný člověk, superstar, génius a snob Truman Capote patřil k nejpozoruhodnějším osobnostem své doby.

Narodil se 30. září 1924 jako Truman Streckfus Persons v New Orleans. Jeho otec, Arch Persons, se živil menšími podvody a jeho matka, Lillie Mae Faulk Persons, byla krásná mladá žena z Monroeville v Alabamě. Její zklamání z vlastního manžela však sílilo, proto se často vídala s jinými muži a manželství se po čase rozpadlo. V roce 1930, krátce před jeho šestými narozeninami, poslali rodiče Trumana na Monroeville, kde zůstal se svými staršími bratranci, z nichž mu později jeden víceméně nahradil matku. Zde se seznámil také s dívkou jménem Harper Lee, které později posloužil jako předloha pro postavu Dilla v její knize To Kill a Mockingbird.

V roce 1931 se jeho matka přestěhovala na Manhattan. Zde se rozvedla, vzala si za muže kubánského zaměstnance textilní firmy Josepha Capotea a přiměla Trumana, aby se k ní vrátil. Truman začal chodit do soukromé školy a byl oficiálně adoptován svým nevlastním otcem. Poté se přestěhovali do Greenwich v Connecticutu, odkud se po třech letech vrátili zpět do New Yorku. Zde se Capotovi na v pořadí již třetí škole konečně podařilo získat středoškolský titul, kterým v roce 1943 ukončil svá studia.
obrazek
Truman psal už v raném věku krátké příběhy a doufal, že je časopis The New Yorker (v němž během studia pracoval jako poslíček) otiskne, ale vždy se setkal jen s rázným odmítnutím. Přívětivější reakce se dočkal až u časopisů Mademoiselle a Harper’s Bazaar, které v té době otiskovaly nejlepší krátké povídky v Americe. Jeho první povídka otištěná v Mademoiselle se jmenovala Miriam a Trumanovi přinesla nejen cenu O. Henryho, ale také pozornost literárních kruhů. Brzy následovaly další povídky a v roce 1945 s ním nakladatelství Random House uzavřelo kontrakt na první knihu - Jiné hlasy, jiné pokoje. Vzhledem k tomu, že jeho matka se stala alkoholičkou a Truman nemohl pracovat doma, byla my poskytnuta možnost uchýlit se do Yaddo - místa v severní části New Yorku, kde mohou umělci nerušeně tvořit.

Zde navázal svůj dlouhodobý vztah s profesorem literatury na Smith College v Massachusetts Newtonem Arvinem. Zkušený spisovatel a učenec, kterého od Trumana dělilo celých 24 let, se stal zároveň jeho milencem i otcovskou figurou. Truman později prohlásil, že Arvin byl jeho Harvardem i Yalem.

Přestože se kniha Jiné hlasy, jiné pokoje, která se dostala na pulty knihkupectví v roce 1948, nesetkala s příliš velkým komerčním úspěchem, upevnila Trumanovu pověst jednoho z nejnadějnějších spisovatelů poválečné generace. Kniha byla příběhem náctiletého chlapce, který si náhle uvědomí svou homosexualitu. Sám Capote brzy pochopil, že kniha byla do jisté míry jeho vlastní duševní, ne-li rovnou faktickou autobiografií.
obrazek
Román The Grass Harp (1951), na němž začal pracovat v sicilské Taormině, později přepsal do podoby divadelního scénáře. Na Broadwayi se však hra pouze ohřála - vzhledem k malému komerčnímu úspěchu se hrála jen měsíc. (V roce 1997 vznikla filmová verze s Walterem Matthauem a Sissy Spacek.)

Poté pracoval na úpravách scénáře k filmu Vittoria de Sicy Indiscretion of an American Wife (1952) a na nevšední tajemné komedii Johna Hustona Beat the Devil (1953). V roce 1954 se musel vrátit z Italského Portofina, kde adaptoval do podoby muzikálu svou povídku House of Flowers, zpět do New Yorku - jeho matka spolykala celou lahvičku prášků na spaní. Zemřela ještě před jeho příjezdem.

Capotův zájem o žurnalistiku vedl k napsání příběhu The Muses Are Heard, pojednávajícího o návštěvě divadelního souboru Porgy and Bess v Sovětském svazu, a dlouhého, odhalujícího profilu Marlona Branda The Duke in His Domain, po jehož zveřejnění herec vyjádřil touhu Capota zavraždit.

V listopadu 1959 se Capote dočetl v New York Times o vyvraždění rodiny Clutterových. V tom okamžiku začal jeho projekt Chladnokrevně (1966), který spolknul následujících šest let jeho života. Právě o těchto šesti letech pojednává film scénáristy Dana Futtermana a režiséra Bennetta Millera Capote.
obrazek
Touto knihou se Capote pokusil vytvořit něco zcela nového - román žánru, který pojmenoval literatura faktu. Jeho záměrem bylo vnést techniky, které byly vlastní próze, do popisu skutečných událostí. Chtěl dokázat, že vyprávění založené na faktech může být stejně tak působivé a napínavé jako zcela smyšlený thriller. Že se mu to podařilo je patrné už na první stránce, kde pouhými několika slovy čtenáře přenáší na širé pláně západního Kansasu. Když na třetí stránce protnou prérijní ticho čtyři výstřely z brokovnice, je čtenář ke knize zcela připoután.

Kniha Chladnokrevně měla obrovský vliv na ostatní spisovatele. Až do jejího vydání v roce 1966 si všichni talentovaní spisovatelé mysleli, že musejí kráčet ve stopách Fitzgeralda, Hemingwaye a Faulknera a psát fikci. Literatura faktu byla pro historiky a žurnalisty. Capote jim ale ukázal novou cestu. Během následujících desetiletí nalezla spousta nejslavnějších amerických spisovatelů své náměty ve skutečných událostech. Jeho vliv prorůstá i do 21. století a i dnešní autoři, kteří Chladnokrevně nikdy nečetli, píší tím způsobem, jakým píší, protože tak psal Capote.
obrazek
Během práce na Chladnokrevně začal Capote hodně pít a brát prášky. Zdálo se, že se přestává soustředit na svůj záměr a dává před uměním přednost životu na vysoké noze. Oznámil název své další novely - Answered Prayers - a prohlásil, že bude tak významná jako Proustovo dílo. Když ale v roce 1975 vyšla v časopise Esquire její první kapitola, vzbudila velmi podrážděné reakce některých jeho bohatých přátel, kteří se v postavách v podstatě bez problémů poznali. Cítili se zrazeni a spousta z nich, včetně manželky ředitele CBS Billa Paleyho Babe, kterou Truman miloval ze všech žen nejvíce, mu odmítlo odpustit nebo se s ním ještě někdy setkat. Capote se stal společenským vyděděncem a to, že se jej lidé začali stranit, pouze přispělo k prohloubení jeho problémů s drogami a alkoholem.

Vážně utrpěl také jeho vztah s Jackem Dunphym a Truman hledal útěchu u několika nevýznamných mužů. Všechny tyto vztahy však skončily velmi neslavně. I ve stavu deprese a při těžké závislosti na alkoholu a drogách však dokázal Capote stále psát - a stále skvěle. Jeho poslední kniha, sbírka Music for Chameleons (1980), obsahuje příběhy, které by mu mohl závidět leckterý slavný spisovatel.

Truman Capote zemřel 25. srpna 1984, měsíc před svými 60. narozeninami, v Los Angeles.obrazek
Film Capote nás zavádí do dob, kdy se přední spisovatelé těšili společenskému statusu, který je v dnešní době spojován s největšími hvězdami populární kultury. Truman byl navíc rozený sebepropagátor, který neustále živil vlastní kult osobnosti a svým způsobem vydláždil cestu způsobu, jakým jsou v dnešní době chápány celebrity. Jeho sláva pronikla do všech literárních i společenských vrstev. Jeho jméno se téměř denně objevovalo v novinách, časopisech a televizních pořadech.

Pouhý rok poté, co kniha vyšla, se do Holcombu vydal režisér Richard Brooks, aby zde natočil její filmovou adaptaci. Záměrně se vyhnul hollywoodské okázalosti a natočil film černobíle a s neznámými herci - Robertem Blakem a Scottem Wilsonem - v rolích Perryho Smithe a Dicka Hickocka. Do role Alvina Deweyho nicméně obsadil populárního televizního a filmového herce Johna Forsytha (který se později objevil v seriálech Charlieho andílci a Dynastie). Film vznikl v domě Clutterových a na ostatních skutečných místech. Brooks natočil sedm skutečných porotců, kata a koně Nancy Clutter jménem Babe. Truman navštívil místo natáčení, čímž přilákal obrovský zájem médií, Brooks jej však požádal, aby místo opustil, protože působil jako rušivý element. Truman jej poslechl, ale až poté, co si s Blakem a Wilsonem zapózoval na obálku časopisu Life.
obrazek
Film byl uveden ještě v tom roce a oslavil velký úspěch u publika i filmové kritiky. Byl nominován na čtyři Oscary - za nejlepší režii, adaptovaný scénář (Brooks), kameru (Conrad L. Hall) a hudbu (Quincy Jones).

Další adaptace se román dočkal v roce 1996 - tentokrát se jednalo o televizní film z produkce Hallmarku v režii Jonathana Kaplana, v jehož hlavních rolích se představili Sam Neill jako Dewey a Eric Roberts s Anthonym Edwardsem jako Smith a Hickock. Film se natáčel v Kanadě.

O hercích

Philips Seymour Hoffman
Hoffman má na kontě spoustu cen a nominací - byl nominován na ceny Tony a Drama Desk za výkon v divadelní hře Sama Sheparda True West (2000, získal cenu Outer Critics Circle Award) a inscenaci Long Day’s Journey Into Night (2003). Za role ve filmech Magnolia a Talentovaný pan Ripley byl v roce 1999 jmenován asociací National Board of Review nejlepším hercem ve vedlejší roli a stal se jedním z příjemců kolektivních cen, kterými tato organizace ocenila herecké obsazení filmů Štěstí, Magnolia a Na pokraji slávy. Po dokončení bakalářského studia na New York University se Hoffman začal objevovat na divadelním pódiu a v nezávislých i hollywoodských filmech. V roce 1996 si zahrál v kriminálním dramatu Paula Thomase Andersona Gambler a poté se postupně objevil ve všech jeho dalších filmech. Hoffman je také divadelním režisérem.

Catherine Keenerová
S Holofcener spolupracovala již v minulosti na filmech Walking and Talking a Krásní & úžasní, za nějž v roce 2003 obdržela nominaci na Independent Spirit Award v kategorii nejlepší herečka. Keener byla nominována na Oscara v kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli za výkon ve filmu Spikea Jonze V kůži Johna Malkoviche. Na televizní obrazovce si zahrála v dramatu Nancy Savoca z produkce HBO Kdyby zdi mohly mluvit a jako host se objevila v seriálu Seinfeld. Na divadelním pódiu si zahrála spolu s Edwardem Nortonem ve hře Lanforda Wilsona Burn This.

O tvůrci

Bennett Miller
V roce 1998 natočil ceněný dokumentární portrét newyorského turistického průvodce Timothyho ‘Speed’ Levitche s názvem The Cruise. Film se setkal s velmi pozitivním ohlasem kritiky a získal několik významných ocenění včetně hlavní mezinárodní ceny na Berlínském filmovém festivalu a Emmy. Miller je také uznávaným režisérem televizních reklam a v současné době pracuje na svém druhém dokumentárním filmu.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 13. 12. 2019 Svátek má Lucie
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz