fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

66% 10 hlasů
6.6 10 10
film / komedie, fantasy, Česká republika, , 101 min.
Kinopremiéra v ČR 4.1.2018 v SK 11.1.2018, DVD od 9.5.2018 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...


UkázkaPo čertech hezká pohádka.
Hlavními hrdiny pohádky Čertoviny jsou dva nešikovní čerti Popelák a Uhelák, kteří jsou vládcem pekel posláni za trest do světa, aby do měsíce přivedli každý jednu hříšnou duši. Jejich úkol se jim však od počátku nedaří, spíše, než aby lidi sváděli k hříchům, tak jim neúmyslně pomáhají. V přestrojení za čeledíny se dostanou na statek a zdá se, že konečně budou mít úspěch. Vypočítavý sedlák totiž chce svoji dceru Haničku provdat za nafoukaného statkáře Kopyta. Hanička však miluje čeledína Jana, a aby vše dobře dopadlo, je potřeba vzít na pomoc pekelné síly.
Uprav informace o filmu

+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

O filmu Čertoviny

obrazek
Kdo je kdo v pohádce Čertoviny

Přestože peklo je synonymem pro zlo, čerti v českých pohádkách bývají spíše dobráčtí. Jací jsou čerti v nové pohádce? „Pokračuji v podobě českého pekla a i čerta, které známe z pohádek Jana Drdy, Josefa Lady a dalších našich spisovatelů,“ říká klasik české filmové pohádky Zdeněk Troška. „Český čert je spíš nešikovný trumbera, než zákeřný škodič; rád by se bratříčkoval s člověkem, a pokud mu něco provede, je to spíš úsměvná čertovina, než zlomyslnost. Takže opět uvidíme čertiska, nad jejichž snažením dostat hříšné duše do pekla se budeme usmívat.“

Jakub Prachař je Popelák, jeden z ústřední dvojice čertů. „To je taková zakomplexovaná figura. Nemá to v  životě jednoduchý, a tak myslím si, že se ho bát nemusíme. Je takovej zmatenej, protože se svým kolegou a klukama byli zvyklí v  pekle na určité prostředí a najednou se dostanou do prostředí, který jim není úplně vlastní, a tam začínají problémy. Není to jednoduchý tu postavu rozklíčovat a myslím si, že to je takovej složitější charakter, kterej nutí diváka se zamyslet nejen sám nad sebou ale i nad světem obecně.“

A co Uhelák? „Bát se ho nemusíte, je to zlobidlo a třeštiprdlo,“ říká jeho herecký představitel Dominick Benedikt a dodává: „Jsem rád, že hraji v téhle pohádce, protože jsem vždycky chtěl hrát v pohádce… ale prince. No a jsem čert, tak ho budu hrát … ale jednou bych si rád zahrál princátko, jo? “

Karel Dobrý se Zdeňkem Troškou točil již druhý film po sobě. Ve Strašidlech si na něj jako na upíra nachystali velké zuby, v Čertovinách měl také náročné líčení. „No, ty zuby se mi vyrazily na čele,“ směje se Karel Dobrý.

Sara Sandeva si v tomto filmu také zopakovala spolupráci se Zdeňkem Troškou, kterou si vyzkoušela již jako víla ve Strašidlech: „V Čertovinách ztvárňuji roli Haničky, což je dívka, která bojuje za lásku a překážek v pohádce bude mít opravdu spousty, má zlýho pantátu a nemocnou maminku. Takže si myslím, že je to velmi silná slečna. A je fajn ztvárnit takovou pravou českou holku z vesnice. Jak jsem ve Strašidlech coby víla pořád tancovala, tak tady zase všude pobíhám bosá...“

„V Čertovinách hraji kněžnu, takovou tajemnou postavu, o které diváci úplně neví, odkud přichází a kam směřuje, což je správně, protože v sobě nese velké tajemství, které musí divák rozlousknout,“ představuje svoji postav Jana Bernášková.

Pro Richarda Jaroslava Müllera jsou Čertoviny velkým hereckým křtem. „Tohle je moje první velká filmová role a pocity jsou hrozně pozitivní. Byla tam skvělá parta lidí a docela jsme si to užili, takže super. Se Zdeňkem Troškou jsem točil poprvé a byl to skvělej zážitek, protože Zdeněk je hrozně příjemnej a přistupuje k hercům individuálně, což je moc fajn.“

Radek Holub hraje v Čertovinách hříšnou duši. „Nikomu bych to nepřál hrát hříšnou duši… Neee, já si to užívám hrát hříšnou duši, je to krásná role… Hříšná duše, která uteče z pekla a chce do nebe, jenže ono to nejde, ona patří do toho pekla, tak na světě musí udělat ještě jeden dobrý skutek… vzdát se ještě něčeho, čeho se nechtěla vzdát za života. Takže je lepší dělat dobrý skutky za života, než utíkat z pekla čertům, protože čertům z pekla nikdy neutečete,“ varuje herec.

obrazek
Kde se točilo?

Natáčení nejprve štáb zavedlo do zábavního parku Čertovina nedaleko Hlinska, kde se točily scény v pekle. Pak se všichni přesunuli do skanzenu v Přerově nad Labem, kam se režisér vrátil natáčet po mnoha letech od vzniku filmu Z pekla štěstí, po té do parku zámku na Dobříši, a následně se štáb vydal do jihočeských Vlhlav. Točilo se také na hradní tvrzi v Drslavicích. V minulosti byly Drslavice jedním ze dvanácti nejvýznamnějších míst rožmberského panství. Svůj pokoj měl ve zdejší tvrzi i slavný Petr Vok z Rožmberka. Podle pověsti na tvrzi Drslavice nebo v jejím okolí je údajně zakopán zlatý kočár, prý zde došlo k vraždě a podle místní legendy zde pobývá duch Alfonz III. Nicméně za dobu natáčení se žádný duch nezjevil. Režisérovy oblíbené jižní Čechy zastoupily dále Holašovice a Opatovice. Jedna z nejnáročnějších scén čekala na filmaře v úplném závěru. Pád velkého kamene, který na chasníka Jana připraví zlomyslný sedlák Kopyto, a cesta k objevení pokladu vznikaly na Kokořínsku, kde se nachází také jeskyně Rozbořenka.

Ze zákulisí natáčení

V podzemních prostorách pekla Jakub s Dominikem zápasili s horkem, protože byly navlečeni v chlupatých kostýmech. Nepostradatelným pomocníkem se tak stal vějíř, který pomáhal k ochlazení. A tato rekvizita se hodila i při natáčení na dalších lokacích, především v Přerově nad Labem, kde bylo opravdu velké horko. Filmaři během natáčení vypili 2 palety jedenapůl litrových balení vody a dokonce 5 palet malých půllitrových lahviček.

Celkem bylo použito 103 kostýmů, některé byly vytvořené speciálně pro film - nejnáročnější a nejnákladnější jsou zdobné šaty Lucipera, jehož hraje Karel Dobrý. Kostým vznikl z návrhu Josefa Jelínka a byl doplněn ručně dělanou parukou. Celý komplet se nedal sesadit z fundusových kousků, takže tento kostým byl navržen a ušit od A do Z. S výškou postavy Karla Dobrého kostým ožil a nadpřirozeno vstoupilo z dávných dob do současnosti.

Velmi nákladné byly šaty pro kněžnu, kterou hraje Jana Bernášková a kostým hraběte Davida Gránského. Kostýmy doplňuje 7 paruk - po 2 mají kněžna Jana Bernášková, hrabě Davida Gránského a také Jakub Prachař jednu pro čertovskou a jednu pro lidskou podobu. Jedna paruka stačila králi pekel, naopak Dominick Benedikt se obešel bez paruky, jen s napletenými barevnými prameny, všichni hlavní čerti pak mají na míru vyrobené rohy.

Inventář kostýmů a rekvizit zapůjčilo Barrandov Studio a.s. - Fundus - půjčovna kostýmů a rekvizit. V pekle Čertovina se natáčela řada zvláštních a světelných efektů a také velké komparsní scény s čerty, které vesměs představovali „zaměstnanci“ zábavního parku. Nebezpečná byla scéna se zmijí, kdy se Sara Sandeva jako Hanička musela bosa pohybovat v blízkosti „hadího herce“.

Kromě hada si ve filmu zahrálo 5 koní, velké množství domácích zvířat - slepice, kachna s housaty, ovce, kozy a ve scéně s kněžnou Janou Bernáškovou také 5 cvičených papoušků.

obrazek
„Musím říct, že práce s papoušky, kterých bylo pět, mě trošku zaskočila. Nosila jsem je i na ruce, a tak jsem se bála, abych jim neublížila, nezlomila křídlo nebo nožičku a překvapilo mě, jak jsou hrozně těžcí a že je docela namáhavé je držet a tancovat s nimi,“ svěřila se Jana Bernášková.

Štáb musel pořídit také řadu speciálních rekvizit. Bylo třeba dovybavit peklo a pořídit rustikální nábytek a rekvizity do statku a světnic. „Velmi obtížné bylo najít lokaci statku,“ říká producentka Dana Voláková. „Vždycky, když jsme našli budovu, která se nám z vnějšku velmi líbila a odpovídala dobovou lidovostí, vešli jsme dovnitř a první, co jsme viděli, byl moderní bazén…“

Nejnáročnější pak bylo vytvořit prostor, kde byla schována truhla s pokladem, která se Janovi otevře v jeskyni. Vše se vyrábělo na míru, promyšlený otevírací systém a i truhla se vyráběla přímo pro tento film, tak aby působila dojmem robustnosti, ale přitom byla snadná na manipulaci.

Největší scénou byla tancovačka v hospodě. Kromě herců byl na place i soubor lidových písní a tanců v krojích.

Asi nejobtížnější scénou byl pád kamene. Vzhledem k rozměru samozřejmě kámen nebyl reálný, ale šlo o uměle vytvořenou rekvizitu. Kámen  musel být lehký, aby herce při natáčení nezranil, mohlo se s ním snadněji manipulovat, ale zároveň musel působit mohutně, protože zlý sedlák Kopyto jím chtěl Jana zavalit. Proto byl kámen vytvořen ze speciálního tvrzeného polystyrénu,  aby vydržel opakované záběry pádu.  Na povrchu měl barevný nástřik a polep, kterým se vytvořily různé nerovnosti.  Aby byla vytvořená iluze kamene, který dlouho ležel v lese, proto na něj rekvizitáři nalepili umělé listy  a napodobeniny mechu, aby působil zcela autenticky. Pád kamene se točil skutečně v reálu v exteriérech v lese.

Zvláště poslední natáčecí dny byly plné akčních scén, a tak když vše šťastně skončilo, nechal se pan režisér slavnostně ostříhat uměleckou maskérkou Nevenou Thielovou, a to přímo na place za asistence celého štábu.

„Stáli při nás všichni čerti svatí - točili jsme poslední záběry, hřmělo, padlo pár kapek deště a jen jsme dotočili, začala bouřka a do Prahy jsme z placu odjížděli v lijáku,“ říká producentka Dana Voláková.

Kdo patří do pekla?

Luciper v pohádce Čertoviny vyšle Popeláka a Uheláka, aby přivedli do pekla každý jednu hříšnou duši. A protože jsme chtěli zjistit, jak těžký úkol měli, zeptali jsme se herců, za jakou vlastnost by oni poslali někoho do pekla?

Karel Dobrý: „To je celá škála, a to bych si musel udělat soupis a pěkně jedno po druhým a myslím, že bych jen tak nepřestal.“

Jana Bernášková: „Nemám ráda, když se lže, krade, a když se ubližuje slabším. Za to bych je odnesla všechny.“

Jakub Prachař: „Já to vnímám tak, že peklo existuje, ale existuje přítomný tady, na světě. Spousta lidí to žije a ani to neví, to znamená, že už je ani není kam nosit, spíš bych jim poradil, aby to přestali žít, to se dá i jinak… to je taková filosofická odpověď.“

Oldřich Navrátil: „Ježíši Kriste…já nesnáším, když je někdo mocichtivý, to je pro mě prostě úplně ukrutný, a takových by se dneska našlo dost.“

David Gránský: „Vybrat jednu vlastnost… jedna není, je jich strašně moc. Bohužel si myslím, že jich je čím dál tím víc… Určitě tam patří závist, vlastně všechny smrtelné hříchy - bylo to správně popsaný…“

Sara Sandeva: „Já bych nikoho do pekla nenesla, to je zlý. Kdybych mohla někomu pomoct, aby se zlepšil od svých špatných vlastností, tak bych ho postrašila peklem…”

Richard Jaroslav Müller: „To je hrozně těžká otázka. Mě přijde peklo dobrý jako takový strašák pro lidi, ale každý se může i napravit. Takže bych to bral takový jako bububu…, a ukázat lidem, že by se měli nějak napravit.“

Nelly Řehořová: Asi za lhaní. Mě třeba vadí, i když třeba někdo předbíhá ve frontě, tak to by hned šel do pekla…hnedka by tam šupajdil. Hlavně ale za neupřímnost, protože upřímnost je důležitá.

obrazek
S režisérem na place je pohoda

Někteří z herců pracovali s režisérem poprvé, jiní se k němu před kameru vracejí. Jaké to bylo na Čertovinách?

„Byla to pro mě příjemná spolupráce. Pohoda na place a hravá atmosféra,“ říká Karel Dobrý, který si po upírovi ve Strašidlech nyní zahrál vládce pekel Lucipera.

„Pro mě je to příjemná spolupráce určitě a doufám, že i pro Zdeňka. Myslím, že si rozumíme a že na sebe slyšíme a doufám, že se ještě potkáme,“ říká Jana Bernášková, která také se Zdeňkem Troškou pracuje opakovaně.

„Já si Zdeněčka hrozně vážím i jako osoby i jako pana režiséra. Pro mě je to velká čest si zahrát v pohádce režiséra, který režíroval pohádky, na kterých jsem vyrůstala, jako je Princezna ze mlejna, takže ta spolupráce je neskutečně dobrá,“ souhlasí představitelka Haničky Sara Sandeva.

„Zdeněk Troška je pohodovej, na place byla super atmosféra … pokud to někdo nezažil, tak neví. Mluvil jsem s lidmi, kteří s ním před tím točili, ať to byla Sabina Laurinová a další a všichni říkali, že mi to hrozně závidí a že jejich natáčení se Zdeňkem byly nejkrásnější časy a že je to hrozně bavilo. A měli pravdu, užil jsem si to,“ přidává se David Gránský.

„Je to krásná spolupráce,“ dodává Radek Holub. „Zdeněk ví, jak to má natočit, ukáže nám to a my to zahrajeme.“

„To je o Zdeňkovi známo, že u něj panuje naprostá pohodička, klid a žádný nervy a to já mám rád,“ říká Oldřich Navrátil, který před několika lety vytvořil menší roli v komedii Doktor od Jezera hrochů.

Nejoblíbenější pohádková postava

Čerti patří k nejoblíbenějším pohádkovým postavám režiséra Zdeňka Trošky, točí o nich, a občas prý jednoho vídá po ránu v zrcadle. Jak jsou však na tom herci z pohádky Čertoviny?

Sara Sandeva se přiznává, že měla moc ráda princezny. „Ale ne takové ty typické, ale takové jako Popelka nebo Eliška z pohádky Princezna ze mlejna…“ říká Sara. Dominick Benedikt sice hraje v Čertovinách čerta, ale… „Já jsem vyrostl na Hurvínkovi, na gramofonových deskách s ním, párkrát jsem byl na něm i v divadle a pak jsem sám dostal loutkové divadlo, začal jsem si s ním hrát, a to byl začátek mé cesty k herectví,“ vzpomíná Dominick Benedikt. „Moje oblíbená pohádka je S čerty nejsou žerty, ale mám tam také O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Princeznu ze mlejna…“ vypočítává David Gránský. Také představitel zlého statkáře, Oldřich Navrátil má o svém pohádkovém hrdinovi jasno: „Já jsem měl nejradši českého Honzu, protože český Honza vždycky nade všemi vyzrál.“ Mladá herečka a zpěvačka Nelly Řehořová má také vybráno: „Z princezen třeba Sněhurku, ale docela bych si někdy chtěla zahrát nějakou zápornou postavu, třeba zlou královnu nebo tak něco. To bych chtěla zkusit.“

obrazek
Báli se herci čertů?

Protože ve filmu hrají čerti zásadní roli, zeptali jsme se hlavních představitelů filmu, jak to měli jako děti. Báli se čertů?

„Čertů jsem se bál hrozně, nejvíce, když se blížily Vánoce a Mikuláš, vždycky jsem zalezl pod postel a nikdo mě nedostal ven,“ přiznává jeden z ústředního čertovského dua - herec Dominick Benedikt.

Také ostatní herci jsou na tom podobně. „Věděl jsem, že jsem na tom docela dobře, protože jsem vždycky uměl básničku nebo něco zazpívat, ale brácha, který má absolutní hudební hluch, byl na tom hůř…“ poodkrývá rodinnou historii David Gránský.

„Bál jsem se hrozně, až do doby, než jsem zjistil, že je to táta, ale to už mi bylo sedm let,“ vzpomíná představitel filmového Jana Richard Jaroslav Müller.

„Čertů jsem se bála až do vysokého věku, bylo mi skoro jedenáct, když k nám přišel Mikuláš s čertem a já se téměř počůrala strachy, přestože jsem věděla, že to je strejda,“ prozrazuje na sebe filmová kněžna Jana Bernášková.

„Hrozně moc, strašně. Vždycky se mnou museli chodit rodiče za ruku - co si tak matně vybavuju. Ale pak si pamatuju, že mě i třeba ve čtrnácti bavilo chodit se dívat ven na čerty, takže vlastně bála i nebála,“ vzpomíná Sara Sandeva.

Jak to dopadlo s bratrem Davida Gránského? Co se přihodilo mamince Oldřicha Navrátila? A jací jsou opravdu čerti v pohádce Čertoviny?

Podobné filmy

Tajemství mého úspěchu
(The Secret of My Success) Poslíček nebo manažer. Obě role Michael J. Fox úspěšně zvládá. ...
dnes 14.20
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Umění lhát
(The Invention of Lying) Příběh se odehrává ve světě, kde nikdo není schopen lhát. Lidé ča...
dnes 18.15
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Muži v říji
Film o vábení jelenů, lásek i voličů z rozmarné moravské vesničky, kde sice končí silnice,...
dnes 22.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 17. 1. 2019 Svátek má Drahoslav
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz