fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    

72% 1333 hlasů
7.2 10 1333
drama, Maďarsko/Německo/Velká Británie, , 134 min., od 11 let
Sorstalanság / Fateless
Kinopremiéra v ČR 3.2.2009

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:48Sugestivní režijní debut jednoho z nejuznávanějších světových kameramanů s hudbou proslulého Ennio Morriconeho měl premiéru na MFF v Berlíně. Vychází z novely maďarského spisovatele Imreho Kertésze, původně vydané bez povšimnutí v roce 1975 v kádárovském Maďarsku, která teprve v 90. letech způsobila senzaci, na jejímž konci stála Nobelova cena za literaturu. Citlivé a neobvykle pojaté vyprávění židovského chlapce Gyuriho, který se postupně propadá soukolím nacistické vyhlazovací mašinerie, staví na kontrastu děsivosti života v táborech a nezúčastněného, zdánlivě racionálně odtažitého vyprávění dospívajícího teenagera, který se snaží vyrovnat s nenormálními podmínkami tím, že se na ně snaží pohlížet očima normality. Jaký je jeho osud? A má vůbec nějaký?
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Musím přiznat, že ač jsem viděl již spousty dramaticko-válečných snímků o Šoa, tak i přes tuto skutečnost si Člověk bez osudu u mě našel své místo. Není totiž geniální v předvádění brutálnosti nacistického řádění jako Pianista nebo Schindlerův seznam. Neukazuje ani nějaké extra drahé válečné výjevy. Jeho um je v psychologické rovině, kdy pozorujeme, jak se z hlavního, vyrovnaného hrdiny postupně stává troska. Jak přichází o svou identitu, morálnost a pak i o touhu žít. A jak toto vše záhy v něm zanechává trvalé následky. V této rovině je tento Maďarsko/ Německo/ Britský snímek zajímavý a rozhodně stojí jej zhlédnout. Minimálně i proto, že je silně znát (nejen psychická) i fyzická proměna herce (opravdu musel silně zhubnout) v úplnou trosku. 80%
Všechny komentáře k filmu 7+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

O filmu Člověk bez osudu

„V koncentračním táboře jsem zažil chvíle nejvyhrocenějšího štěstí,“ prohlásil v jednom rozhovoru Imre Kertész, nositel Nobelovy ceny za literaturu, podle jehož stejnojmenného románu natočil film jinak slavný kameraman Lajos Koltai. V Evropě i Americe etablovaný kameraman Koltai vnesl kameramanské vidění i do svého celovečerního debutu, kde okázalá výtvarná práce se světlem pomáhá ukázat svět koncentračního tábora jako svět paradoxů. Namísto melodramatických tónů, které by nutily diváka k dojetí, dává film přednost nedramaticky vystavěnému příběhu dospívajícího chlapce, jemuž život v koncentračním táboře nabídne jak očekávané momenty největšího utrpení, tak překvapivé chvíle čirého štěstí.

O tvůrci

Lajos Koltai
Přední maďarský kameraman, známý především svou letitou spoluprací s režisérem Istvánem Szabóem, s nímž spolupracoval na jeho nejvýznamnějších filmech jako Mefisto nebo Plukovník Redl. Na konci 80. let se z něj stal uznávaný evropský a americký kameraman, který spolupracoval s Giuseppem Tornatorem, Andrejem Končalovským nebo Jodie Fosterovou na jejím druhém filmu Domů na svátky. Za svou práci získal řadu ocenění, mezi nejvýznamnější patří dvě výroční Evropské ceny za filmy Sluneční jas a Legenda o „1900“. Drama Člověk bez osudu je jeho režijní debut.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 22. 8. 2019 Svátek má Bohuslav
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz