fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    

69% 2165 hlasů
6.9 10 2165
akční / thriller, USA, , 115 min., od 12 let
Kinopremiéra v ČR 7.8.1997, DVD od 15.10.2001 Warner

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:27Už na zemi byli smrtelně nebezpeční. A teď dostali křídla ! Nicolas Cage v akční podívané.
Jeden z nejúspěšnějších holywoodských producentů navazuje touto akční podívanou ve velkém stylu s názvem CON AIR na úspěch svých předchozích filmů Krvavý příliv a Skála.

Průzkumník americké armády Cameron Poe odsouzený na osm let za neúmyslné zabití, se těší na shlédání se svojí manželkou a dcerou, která se narodila až po jeho zatčení. V den svého propuštění na svobodu se ocitne ve vězeňském letounu spolu s nejhoršími zločinci.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Stretol sa raz blbý povrchný scenár s klišé najhrubšieho zrna...sadli si na kávu a povedali si,že by nebolo od veci si dať spoločný sex...vedľa sedela ešte bombastická akcia a nelogickosť ....dali si spoločne štvorku....nasadli do lietadla a.....prišiel CON AIR
Všechny komentáře k filmu 41+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Con Air

obrazek
Cameron Poe se po letech služby ve speciálních armádních jednotkách definitivně vrátil domů ke své milované (a těhotné) ženě. Jeho radost ovšem neměla dlouhého trvání. Když jeho manželku ohrožoval opilec, instinktivně proti němu použil jeden ze speciálních smrtících úderů a poslal ho na onen svět. Následovalo obvinění z neúmyslného zabití, přezkoumání přitěžujících okolností (speciální armádní výcvik) a rozsudek: Sedm až deset let vězení. Léta za mřížemi ubíhala jako voda a přiblížil se den, kdy se z Camerona znovu stane svobodný člověk a kdy poprvé na vlastní oči uvidí svou osmiletou dceru. Zbývá ještě poslední transport letadlem. Letadlem, ve kterém mu budou dělat společnost největší vyvrhelové, které Amerika poznala. Vyvrhelové, kteří mají plán...


obrazek
Producenti Don Simpson a Jerry Bruckheimer byli hezkou řádku let průkopníky filmového podžánru "akční film pro mladé heterosexuální muže". Od Policajta v Beverly Hills přes Top Gun a Krvavý příliv až po Skálu (při jejímž natáčení Simpson zemřel na předávkování drogami) se drželi stejného schématu: Pohledný neohrožený mladý muž bojuje za pomoci silných moderních strojů (a elektronické hudby na soundtracku) s nepřízní osudu a se svými komplexy. Ženy jsou pouze kulisou, se kterou se hrdina občas vyspí, a pokud se mezi stoprocentními chlapy objeví nějaký zrádce nebo komická figurka, můžete vzít jed na to, že to bude buď tlouštík, stařec (tj. věk nad 40 let) nebo homosexuál. Půvab těchto filmů spočíval v tom, že zatímco postpubertální hoši jejich hrdiny bezmezně obdivovali a napodobovali, zkušenější diváci se při nich dobře bavili a všichni byli spokojeni. Con Air byl prvním sólovým projektym Jerryho Bruckheimera, který měl ukázat, zda "na to má" i bez svého partnera.

Těžko říct, zda za to může neúčast Dona Simpsona nebo naopak účast debutujícího režiséra Simona Westa, ale Con Air je trochu "o něčem jiném" než předchozí díla dua Simpson/Bruckheimer. V těch jste měli občas s hrdiny soucítit nebo spolu s nimi prvoplánovitě filozofovat o smyslu jejich konání. Ne tak v Con Airu, který je neuvěřitelným ohňostrojem výbuchů (a to jste si mysleli, že exploze ve Skále nic nepřekoná), jednořádkových vtipů a spektakulárních akčních scén, které ani na okamžik nevyvolávají pochybnost, že by snad mohly mít něco společného s realitou. Tvůrci téměř dokonale využili obou svých hlavních trumfů: Značně velkého rozpočtu (který je na filmu vidět) a vynikajícího hereckého obsazení.


obrazek
Je bez debat, že se Nicolas Cage (s napumpovanými svaly a s vlasy na ramena) definitivně přerodil v ideálního akčního hrdinu, který nejen dokáže ukázat biceps, ale také si umí labužnicky vychutnat každou pointu, kterou pronese. A totéž platí téměř o všech jeho spoluvězních (s výjimkou "Sallyho", který je transvestit). Těžko říct, kdo z nich si svého záporáka střihl s největším gustem. Byl to John Malkovich jako plešatý Cyrus Grissom (alias "Virus"), mozek celé akce? Mrazivě klidný Steve Buscemi jako sedmatřicetinásobný vrah Garland Greene (alias "Mariettský řezník")? Ving Rhames jako černá rasistická gorila Nathan Jones (alias "Platinový pes")? Nebo Danny Trejo (vrhač nožů z Desperada) jako John Baca (alias "Johnny Dvacet Tři"), jehož přezdívka se průběžně mění podle toho, kolik žen znásilnil? Jedno je každopádně jisté: Čestný federální agent Vince Larkin (John Cusack), Poeova manželka a ostatní hrdinové s čistý trestním rejstříkem nemají nejmenší šanci vybojovat si divákovu přízeň. Ovšem filmaři si toho byli dobře vědomi a nevnucují nám je. Vědí totiž, že tentokrát nejde o motivaci hrdinů a dokonce ani o to, jestli nakonec dobro stoprocentně zvítězí a zlo bude stoprocentně potrestáno (viz poslední záběr filmu). Tentokrát jde pouze o špičkovou explozivní podívanou.


obrazek
A proč tahle špičková explozivní podívaná není úplně stoprocentní, ale pouze osmdesátiprocentní s hvězdičkou? Jsou to drobnosti: Exploze a havárie těžko mohly být větší, ale chvílemi se vnucuje pocit, že mohly být efektněji natočené (naštěstí téměř vše zachraňuje ďábelský střih Chrise Lebenzona a Steva Mirkoviche). Hudba Marka Manciny a Trevora Rabina je spíše zvukovou kulisou (a na rozdíl od Skály vám rozhodně nehrozí, že si budete při odchodu z kina pobrukovat ústřední motiv). A především chybí ta troška opravdového hrdinství, skutečné vojenské cti a nefalšovaného dramatu, kterou ve Skále obstarával Ed Harris. V Con Airu se ani na okamžik nebudete opravdu bát o něčí osud. Con Air je "pouze" navýsost zábavná akční podívaná, která na dvě hodiny plně zaměstná vaše oči, uši a bránici, a bylo by nespravedlivé kritizovat ji jen proto, že mohla být něčím ještě lepším. A Don Simpson se může tam nahoře (nebo kde) pouze spokojeně usmívat a případně svému kolegovi vnuknout, zda se pokračování má jmenovat Con Bus, Con Ship nebo Con Tram...

Text: František FukaZdroj popisu

Recenzi poskytl měsíčník Cinema


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 24. 6. 2018 Svátek má Jan
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz