fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

67% 934 hlasů
6.7 10 934
film / drama, dobrodružný, romantický, válečný, USA/Velká Británie, , 132 min., od 15 let
The Four Feathers
Kinopremiéra v ČR 30.10.2003, DVD od 21.5.2004 SPI

Režie:
Herci: , , , , , více...
starNastavit upozornění

V TV televize st. 23.10. AMC 12.10, čt. 24.10. HBO 20.00Ukázka
02:22Svoboda, vlastenectví, čest a vášeň. Aby zachránil svého nejlepšího přítele, musí jeden muž riskovat vše co miluje.
Výpravnou dobrodružnou podívanou skýtá válečné drama Čtyři pírka, které se rozhodl natočit podle knihy A.E.W.Masona původem pákistánský režisér Shekhar Kapur, kterého proslavilo především historické drama Královna Alžběta. Tentokrát se tedy trochu rozhodl odlehčit tón svého nejnovějšího historického snímku, který potěší především teenagery. Příběh se odehrává v Africe, kde slouží britský důstojník Harry Faversham. Vynikající voják, úspěšný na poli soukromém, což dokazuje krásná přítelkyně, i na poli profesním, o čemž svědčí i důstojnické frčky. Jenomže s Harrym to zas není tak úplně všechno v pořádku - ve chvíli, kdy má armáda nastoupit do bitvy proti arabským rebelům, rozhodne se vzdát se vojenského postu. Samozřejmě tak musí čelit odsudku okolí, nicméně očistit pošramocenou čest se mu podaří poté, co jeho regiment upadne do zajetí a on se vydá do Afriky, aby zde vybojoval bitvu nejen proti nepřátelům, ale hlavně sám se sebou.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Komentáře k filmu jsou od nadšených až po naprosté strhání. Fakt je, že začátek je trochu zmatený, ale asi dost dobře ilustruje imperiální nadutost Anglie a pojetí cti a nadřazenosti anglické společnosti. Reakce hlavního hrdiny v takovém prostředí působí trochu nevěrohodně, málokdo by asi reagoval proti tradici rodiny, společnosti a systému riskujíce ztrátu prestiže, postavení i lásky. Samozřejmě to slouží jako motivace a start do jeho dobrodružné akce, která má zachránit přítele a očistit se od nařčení ze zbabělosti. Dál už je však film strhující, dobře vykresluje koloniální mentalitu anglických oddílů a jejich přezíravost vůči "méněcenným" domorodcům, kteří jim ukáží coproto. Rovněž věrohodně jsou vykresleny poměry v arabském zajetí a drama pokusu o útěk, který vypadá dost beznadějně. Dál už to má sestupnou tendenci, hlavní hrdina na útěku musí dostat dostatečnou nakládačku aby jeho vítězství nad obludným pronásledovatelem mělo větší cenu. Závěr filmu je klišé, hrdina se zachová tak ušlechtile, až z toho kape med. Škoda.. Ale stále je to film který je koukatelný a fanoušci podobného heroického stylu jej jistě ocení. Já patřím mezi ně a budu se dívat znovu...
Všechny komentáře k filmu 21+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Čtyři pírka - zkouška cti

Rok 1884. Harry Feversham má před sebou skvělou budoucnost - patří k nejlepším ve svém pluku a má těsně před zásnubami s dívkou, kterou nade vše miluje. Povstání proti britské koloniální nadvládě, které vypukne v Súdánu, ovšem změní jeho život od základů. Harryho pluk má být totiž vyslán proti rebelům, ovšem on sám je při představě nadcházejících bojů zcela ochromen nejistotou a pochybnostmi o sobě samém a krátce před odjezdem svého regimentu do války rezignuje a odchází z armády.
Tento čin má ale dalekosáhlé důsledky - Harryho otec, sám voják, se svého syna zřekne, jeho nejbližší přátelé, považující jeho čin za projev strachu, mu pošlou tři bílá pírka, symbolizující zbabělost, a čtvrté přidá jeho snoubenka, vlastenecká Ethne.

Harry zůstává v Londýně sám, opuštěný, izolovaný a trpící obecným pohrdáním - až nakonec najde řešení. Navzdory svým pochybám o smyslu této války se vydává do Afriky, aby byl nablízku svým přátelům a podle možnosti jim pomohl. Na své trudné cestě pouští bezmála přijde o život a přežije jen díky pomoci a později přátelství tajemného místního bojovníka Abou Fatma, který se rozhodne bláznivého Angličana chránit. Dvojice přátel tak sleduje britské tažení i boje, v nichž může Harry konečně dosvědčit svou loajalitu k přátelům, odvahu i schopnost sebeobětování.


O filmu

obrazek
Čtyří pírka - zkouška cti je příběhem, který je navzdory svému historickému tématu i dnes mimořádně aktuální - zejména pro své základní téma a tím je patriotismus. Ovšem patriotismus osvícený, neboť jakkoli je jeho hrdina Harry Feversham hrdý na to, že může sloužit vlasti, má pochybnosti o tom, zda slepě bojovat ve jménu britské imperiální expanze. "Mladí muži v časech Čtyř pírek nezpochybňovali svou povinnost bojovat za královnu a vlast," říká režisér Shekhar Kapur. "Harryho pochybnosti dodávají příběhu zvláštní zajímavost, protože k tomu, aby mohl svým strachům čelit, je musí překonat. Takže otázka zní: Byla jeho rezignace aktem zbabělosti nebo naopak velké odvahy?"

Podle Kapura je jádrem filmu příběh chlapců, kteří odcházejí do války a stávají se muži, o přechodu od naivní jistoty chlapectví k přijetí pochyb a nakonec k mužné dospělosti. "Ukazuji Anglii jako místo, kde nejsou kladeny žádné otázky. Pak, během cety do Súdánu, představuji místo, kde otázky kladeny být naopak musejí," dodává režisér.

obrazek
Pro Kapura bylo klíčové nalézt takového hlavního představitele, který by dokázal postavě, sžírané vnitřními pochybnostmi o sobě samém, dodat jistou vnitřní důstojnost, kdo by ztvárnil celou paletu poloh Harryho Fevershama - od bezstarostého mladíka až k muži, dospívajícího ke skutečné moudrosti. Ideálním ztělesněním těchto nároků se pro něj stal čtyřiadvacetiletý rodák z Australského Perthu Heath Ledger, který od svého prvního velkého úspěchu v teenagerské adaptaci Zkrocení zlé ženy 10 důvodů, proč tě nenávidím prošel celou řadou hereckých úkolů (Patriot, Příběh rytíře, Ples příšer), které ho pro komplikovanou a hlubokými vnitřními rozpory zmítanou postavu dostatečně vybavily.

Pro roli Harryho nejlepšího přítele Jacka Durrance zvolil Kapur Wese Bentleyho, který na sebe upozornil mj. mimořádným výkonem v roli komplikovaného souseda v oscarovém dramatu Sama Mendese Americká krása. "Durrance je posedlý svým postojem absolutní morálky. Dobro a zlo jsou pro něj jasně definované pojmy - ovšem ve chvíli, kdy se dostává díky událostem filmu do "šedé zóny", stejně jako Harry se musí vyrovnat s tím, kým skutečně je," říká k tomu režisér. "Wes Bentley byl pro roli ideální nejen proto, že jsem potřeboval někoho, kdo vypadá mimořádně, ale zejména proto, že dokáže ztělesnit složitou a obsesivní osobnost. Jeho úžasné modré oči představují jasný pohled na věc a slepota, do níž nakonec upadá, byla metaforou pro ztrátu této jasnosti."

<>Obrázek nenalezen<> Kate Hudsonovou, jejímž dosavadní největším úspěchem byla profesionální rocková fanynka v Croweově Na pokraji slávy, její role Harryho snoubenky Ethne od počátku přitahovala - "Na jedné straně se zdá, že její láska k Harrymu je neotřesitelná, ale na druhé straně je úplně ovládána představami všech lidí kolem sebe. Líbila se mi komplexnost této role a myslím, že vzhledem k okolnostem je její odpověď na Harryho jednání naprosto realistická - v tehdejší době stejně jako dnes."

Přátelství, které je jedním z klíčových témat Kapurova snímku, je asi nejlépe demonstrováno na vztahu Harryho a Abou Fatma, afrického bojovníka, jehož Harry potkává po svém příjezdu do Súdánu. Představitelem Aboua se stal Djimon Hounsou, jehož výkon ve Spielbergově Amistadu mu vynesl nominaci na Zlatý glóbus a za roli ve Scottově Gladiátorovi byl nominován za Cenu Screen Actors Guild. Svou postavu vnímá jako svého druhu anděla strážného. "Je Harryho alter egem a pomáhá mu nacházet sílu ve vlastním nitru. Naše postavy společně představuji spojení dvou velmi odlišných duší, které se doplňují, ale v téže chvíli umožňuje jedna druhé být i skutečnými individualitami."

<>Obrázek nenalezen<> Zatímco pro Shekhara Kapura jsou Čtyři pírka především filmem o přátelství a snad ještě více o vnitřních pochybnostech a odvaze jim čelit, scenáristé Michael Schiffer (Krvavý příliv), Hossein Amini (mj. oscarová nominace za Křídla vášně) při zkoumání Harryho postavy a jejích motivací akcentují dobový rámec. "Byla to doba, kdy se od mladých mužů prostě očekávalo, že budou bojovat za expanzi Británie, byla to věc jejich osobní cti," říká Schiffer a Amini dodává: "Imperiální Anglie byla konfrontoána se světem a a společností, o nichž věděla jen velmi málo. Tihle mladí muži odcházelí z fantastických venkovských paství doprostřed pouště a jejich přehnaná důvěra a víra ve vlastní nadřazenost vedla k chybám a konečné katastrofě."

O natáčení

obrazek
Přestože část filmu se natáčela na různých místech Británie (mj. v Blenheim Palace, rodišti Winstona Churchilla), největší a nejtěžší díl se realizoval v Maroku, jehož nekonečná poušť a její strohá krása mají hlavní podíl na působivém exotickém rámci příběhu.

Natáčení v Maroku bylo ovšem zároveň velmi obtížné - točit se dalo jen v zimních měsících, klimatické podmínky byly ale i přesto náročné. Štáb musel pracovat v únavném horku, s permanentním rizikem písečných bouří a na každé z lokací stavět kompletní stanové městečko, jakési mini studio, které se v případě natáčení velkých davových scén s např. 1300 statisty a 200 zvířaty měnilo spíše ve stanové velkoměsto.

Přenést dojem pouštní výhně na plátno tak, aby posloužila příběhu, bylo úkolem kameramana Roberta Richardsona, nositele Oscara za JFK a nominací za Četu, Narozen 4. července a Sníh padá na cedry. "Mou hlavní technikou při natáčení pouštních scén bylo točit proti slunci," vzpomíná Richardson, který tvrdí, že tímto způsobem mohl vytvořit ostrý kontrast mezi postavami a krajinou. Shekhar Kapur k tomu dodává, že příležitostné využití takového postupu je poměrně běžné, ale jeho aplikace na celý film v podstatě výjimečná. "Dodává to filmu neklidný pocit a dojem naprosté reality, což je přesně to, co jsem hledal."

obrazek
Realismus bitevních sekvencí byl úkolem pro válečného koordinátora Henryho Camilleriho, který musel své svěřence, herce i statisty (kterými byli mnohdy profesionální vojáci), naučit jaký je rozdíl mezi vojákem dnes a v devatenáctém století, resp. odnaučit je vše, co znali a udělat z nich viktoriánskou armádu.

Tu potom, stejně jako domorodce, oblékala výtvarnice kostýmů Ruth Myersoná (oscarové nominace za Addamsovu rodinu a Emmu). Musela přitom dbát nejen na historickou věrohodnost, ale i na fakt, že důstojníci byli aristokraté, kteří si uniformy obstarávali sami a sami také rozhodovali o některých detailech, čehož mohla Myersová po dohodě s režisérem využít jako prostředku k charakterizaci a podtržení vývoje jednotlivých postav v průběhu filmu.

O tvůrci

Shekhar Kapur
Je mezinárodnímu filmovému publiku znám především jako režisér brilantního dramatu o životě britské královny Alžběty I Královna Alžběta (1998) oceněný 4 cenami BAFTA, 7 nominacemi a 1 Oscarem (za masky) a Zlatým Glóbusem za nejlepší herecký výkon Cate Blanchettové. Cesta k tomuto vysoce ceněnému filmu, byla však spletitá.
Kapur začínal ve Velké Británii jako účetní, aby se po návratu do Indie začal věnovat herectví a postupně obrátil svůj zájem i k režii. Po období asistencí debutoval samostatně v roce 1983 snímkem Masoom. Uznání získal už svým třetím filmem Bandit Queen (1994), kontroverzním příběhem, natočeným podle skutečných událostí o ženě z nižší kasty, která přestupuje zákon, aby pomstila vraždu (Phoolan Devi, jejímž životem je film inspirován, se stala později členkou indického parlamentu).
Mezi projekty, k jejichž realizaci se Kapur chystá, je pozoruhodný především snímek Long Walk to Freedom o životě Nelsona Mandely, jehož by měl ztvárnit Morgan Freeman.

Podobné filmy

Bitva o Midway
(Midway) Bitva, která rozhodla o 2. světové válce v Tichomoří. Americký válečný velkofilm ...
dnes 05.05
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Život je boj
(Fighting) Sean nemá peníze, byt ani holku. Jedinou jeho předností jsou pěsti, se kterými ...
dnes 14.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Život po životě
(Hereafter) Příběh tří lidí, které nějakým způsobem postihla smrt. Matt Damon je americký ...
dnes 20.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 21. 10. 2019 Svátek má Brigita
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz