fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    

77% 933 hlasů
7.7 10 933
dokument / povídkový / psychologický, Rakousko/Německo, , 98 min., od 12 let
Die Fälscher
Kinopremiéra v ČR 20.9.2007 v SK 22.11.2007, DVD od 11.2.2008 HCE

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 2007, Oskar, Cizojazyčný film


Ukázka
01:45Génius v moci ďábla. Největší pokus o padělání bankovek v dějinách...který skoro vyšel. Strhující vzpomínky vězně č. 64401
Berlín roku 1936. Původem ruský malíř Salmon Sorwitsch je králem padělatelů a ve světě hazardu, sázek a lehkých žen se cítí jako ryba ve vodě. Sám si vyrábí bankovky, které pak otáčí v kasínech. Život mu ale nastaví tu horší tvář, to když je při vlně represí vůči židům zatčen a transportován do Mauthausenu. Když je po pěti letech přesunut do Sachsenhausenu, čeká už jen na to nejhorší, na svůj definitivní konec. Život má pro něho ale ještě jedno překvapení. Společně se speciálně vyškolenou skupinou vězňů je vybrán na supertajný projekt - padělání bankovek nepřátel říše. V přísně střeženém místě pracují na výrobě stovek miliónů falešných liber a dolarů, kterými chtějí nacisti zavalit zahraniční trhy a způsobit tak zhroucení ekonomiky. Pro těch pár vyvolených se stává padělatelská dílna jakousi zlatou klecí, ve které je o ně sice dobře postaráno, ale cesta odtud vede zase jen do plynové komory. Není v zájmu, aby se o tajném projektu dozvěděl svět.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Bez zbytečných efektů, bez brutality na odiv, jen s atraktivním a hlavně neotřepaným námětem natočil Ruzowitzky film, na který se divák nemusí stydět podívat.
Všechny komentáře k filmu 13+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Stefan Ruzowitzky (rozhovor)
obrazek
Pane Ruzowitzky, všechny vaše předchozí filmy mají společnou jednu věc: jsou všechny úplně jiné. Ďáblova dílna se také absolutně liší od svých předchůdců.

To jen tak vypadá. V podstatě se soustředím na své oblíbené téma: idealismus. Od Tempa přes Dědice po Anatomii mají mé filmy vždy mladého hrdinu, který vstupuje do nového světa plný ideálů, ale díky situaci, do níž se dostane, musí svůj postoj změnit. Nikdy předtím jsem však nemusel řešit napětí mezi idealismem a pragmatismem v tak dramatickém kontextu.

Jak jste se k tomuto projektu dostal?

V tomto případě se dá říct, že si mě téma našlo samo. V rozmezí dvou týdnů za mnou nezávisle na sobě přišli dvě produkční společnosti. Byl to jasný osud.

Jaký byl nebo je váš kontakt s panem Burgerem?

Pro mě byl absolutně nejdojemnější moment, když pan Burger a pan Plappler - (oba poslední žijící padělatelé) přijeli na natáčení a já si uvědomil: Můj Bože, tohle není pouze nějaká fikce, tohle jsou dějiny, toto se skutečně stalo a tito dva muži to peklo přežili. Po cestě na natáčení se ti dva devadesátiletí pánové dohadovali, zda byl Kommandant SS padělatelské dílny vrah či zachránce. A já si pomyslel: Tak přesně o tom ten film je.

Jak byste popsal situaci, ve které se padělatelé ocitli?

Mám pocit, že je to skutečně o současné době, celosvětových otázkách. A proto jsem byl tím námětem fascinován: je možné hrát ping-pong v koncentračním táboře zatímco několik metrů od vás jsou lidé mučeni k smrti? Není v tom žádný rozdíl od otázky: Je možné jet na all-inclusive dovolenou do místa, kde kousek od vás lidé umírají hlady? Je možné užívat si naše bohaté bezpečné životy s pomyšlením na všechno to trápení na světě?

Ďáblova dílna nechce, aby měli lidé špatné svědomí. Vypráví příběh velice zajímavým způsobem, skoro ve stylu dobrodružného filmu. Necítil jste se trošičku rezervovaně k portrétování tohoto tématu takovým způsobem?

Pro současné publikum není naštvané „Tak to bylo!“ dostatečné. Musíme mluvit o Holocaustu způsobem, který osloví co nejvíce diváků. Takže ano, film o Holocaustu by měl být napínavý a zajímavý v nejlepším slova smyslu. A Ďáblova dílna taková je. Ale také bych rád dodal, že bych si nikdy nedovolil zobrazit děs koncentračních táborů nevhodným způsobem.

O filmu Ďáblova dílna

obrazek
„Operace Bernhard“ ve filmu a ve skutečnosti

„Operace Bernhard“ zahájená v roce 1942 byla důsledkem tajného plánu nacistů v čele s inspektorem padělků Bernhardem Krügerem. Jejím cílem bylo vyrobit falešné britské libry a americké dolary, jimiž by oslabili ekonomiku nepřátel. Také se objevily dohady, že nacisté používali padělané peníze na nákup válečného materiálu a financování války, ale to je historiky popíráno.

V projektu zaměstnali židovské vězně z koncentračních táborů - profesionální tiskaře, grafiky, typografy. Ty převezli do koncentračního tábora v Sachsenhausenu a v bloku 18 a 19 je uzavřeli před vnějším světem. Přísně tajná operace mohla začít.

Výroba padělků peněz byla hlavní náplní „zlaté klece“ (jak vězni říkali své divizi(, ale padělaly se zde i pasy a dokumenty pro tajnou službu. Celkem bylo v Sachsenhausenu paděláno 134 miliónů liber, což je třikrát více něž britská měnová rezerva. V letech 1942 až 1945 zde bylo zaměstnáno 140 vězňů. Padělky byly tak kvalitní, že bylo skoro nemožné rozeznat je od originálů.

O těchto lidech nesměl nikdo kromě zúčastněných vědět. Žili si mnohem lépe než ostatní vězni v Sachsenhausenu a jiných koncentračních táborech. Měli dostatek jídla, každý měl svou vlastní čistou postel, Kommandant jim dal ping-pongový stůl a občas pro ně pořádal večírky, aby posílil jejich morálku. Nemuseli nosit vězeňské oblečení, ale věděli, že to, co mají na sobě patřilo lidem, kteří skončili v plynu. Pokud by však nedodrželi plán nebo by se zjistilo, že se snaží výrobu sabotovat, hrozila by jim jistá smrt. Většina z nich věřila, že vzhledem k jejich zainteresovanosti stejně zemřou, jakmile bude mise splněna.

Přestože padělali peníze pod neustálým strachem ze smrti, snažili se přicházet na nové strategie, jak zpozdit produkci a vyrobit co nejvíce chybných bankovek, aby tak získali čas.

Jakmile se jim podařilo vyrobit perfektní britskou libru, dostali rozkaz začít s americkým dolarem. Na pomoc „dolarové skupině“ nechal v roce 1944 Krüger přivést nového vězně Salomona Smolianoffa přezdívaného „Sally“, ruského židovského malíře a nejznámějšího padělatele své doby. Ten byl inspirací pro hlavního hrdinu filmu Ďáblova dílna - Salomona Sorowitsche. Stejně tak jako Kommandant Friedrich Herzog, který zatknul Sorowitsche, byl ve skutečnosti Bernhard Krüger. Smolianoff byl nejprve v roce 1939 poslán do Mauthausenu, kde si přilepšoval malováním členů SS a v roce 1944 byl přeložen do padělatelské dílny v Sachsenhausenu, kam přijel „s trošku větším bříškem,“ jak vzpomíná Adolf Burger.

Rok uběhl a Smolianoff stále neměl dost kvalitní dolar. Skupině se podařilo zpozdit obtížný tiskařský proces o několik měsíců. Smolianoff se sabotáže nezúčastňoval. Mistrovský padělatel pracoval tvrdě a neúprosně. Jeho kolegové však chtěli produkci zpozdit co možná nejdéle a vědomě ničili želatinu, která byla potřebná pro tisk dolaru. Nebylo však možné s tím pokračovat do nekonečna a nakonec první dokonalý dolar přišel na svět. Jenže stalo se tak v době, kdy spojenci už byli na cestě a Němci neměli dostatek času na výrobu velkého množství dolarů.

obrazek
Konec Operace Bernhard

Ve filmu jsou Sorowitsch a ostatní vězni osvobozeni v Sachsenhausenu. Ve skutečnosti byla však dílna rozebrána, když Němci začali prohrávat na východní frontě na začátku 1945 a Rusové překročili Odru na cestě do Berlína. Vězni a dílna byli přestěhováni do Alp do koncentračního tábora v Ebensee v Rakouském Salzkammergutu, kde je osvobodila americká armáda. Příchod spojenců znemožnil nacistům najít bezpečný úkryt pro padělky liber a to je donutilo všechny naházet do jezera Toplitz.

Po osvobození se mistru padělateli Smolianoffi slehla zem. Tvrdí se, že odjel do Monte Carla, kde prohrál velké množství peněz. Brzy se objevil na mezinárodním seznamu „Hledaných“. Také se říká, že padělal palestinské emigrační dokumenty pro Židy. V šedesátých letech zemřel v Argentině.

Zpověď svědka Adolfa Burgera

Adolf Burger, profesionální tiskař z Velké Lomnice a jeho žena byli v roce 1942 zatčeni z „politických důvodů“. Jeho žena byla zavražděna krátce po příjezdu do Osvětimi a on byl po roce a půl přeřazen do padělatelské dílny v Sachsenhausenu.

5.května 1945 byl osvobozen americkou armádou v koncentračním táboře v Ebensee. Vrátil se do Československa, kde znovu začal pracovat jako tiskař. Napsal knihu Ďáblova dílna. V současné době ve svých devadesáti letech žije v Praze a neúnavně pokračuje v cestách, přednáší na školách o svých zážitcích z války a kruté skutečnosti.

obrazek
Legendy o „pokladu v Toplitzkém jezeře“

Pod titulkem „Geld wie Heu“ (Tuny peněz) vydal časopis Stern v roce 1959 senzační reportáž o padělcích britských liber v Toplitzkém jezeře v Rakousku. V té době bylo nalezeno devět přepravek plných peněz a tajné dokumenty SS. Jakmile reportáž vyšla, začaly se na povrch dostávat další a další domněnky o tajné zlaté rezervě Třetí říše a ukradených uměleckých předmětech, které se nacházejí na dně jezera. Místní obyvatelé tvrdili, že je vojáci na konci války nutili k půjčování lodí a také si pamatovali záhadné přepravky potápějící se v jezeře... Proto brzy vznikla legenda o potopeném zlatě a jezero se stalo meccou lovců pokladů z celého světa.

Toplitzké jezero je přibližně dva kilometry dlouhé a 103 metrů hluboké. Od hloubky dvaceti metrů voda neobsahuje kyslík. Do jezera bylo vhozeno mnoho kmenů stromů, které nehnijí, a proto je pro potápěče práce velice obtížná a nebezpečná. Mnoho lovců pokladů přesto zkoušelo své štěstí. V roce 1963, po několika záhadných nehodách a smrti jednoho potápěče při nepovoleném ponoru, potápění v jezeře rakouská vláda zakázala. Aby vláda zabránila tomuto šílenství rozhodla, že sám stát prozkoumá celé jezero. To trvalo až do osmdesátých let. Při akci potápěči rakouské armády vylovili nejen další přepravky s penězi, ale také mnoho válečných nacistických dokumentů, bomb, raket, min, výbušnin a dalších zbraní. Od té doby se jezeru říká „Skládka Třetí říše“.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 13. 12. 2019 Svátek má Lucie
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz