fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    

77% 7 hlasů
7.7 10 7
drama, Španělsko, , 147 min.
El Abuelo

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 1998, Nominace na Oskara, Cizojazyčný film
Dědeček je volnou adaptací románu Benita Péreze Galdóse, kterou sám autor převedl do divadelní podoby a již pětkrát byla adaptována pro film. José Luis Garci dokončil tímto snímkem "trilogii citů" po filmech Ukolébavka a Jasné zranění, jež byly inspirovány texty Gregoria Martíneze Sierry a José Maríi Sagarra.
Uprav informace o filmu

+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

O filmu Dědeček

Film je postaven na hereckém výkonu Fernanda Fernána-Gómeze, jehož hluboký hlas a jasný pohled nejlépe vyhovují charakteru hlavní postavy. Režisér prohlásil, že bez jeho účasti by Dědeček nevznikl. Děj se odehrává na počátku dvacátého století v městečku na severu, kde žije Don Rodrigo - vznešený rytíř, starý, opilý a téměř slepý. Vrátil se z Ameriky, zažil lepší časy a nyní je na mizině. Po smrti jediného syna se pustí do hledání nemanželské vnučky. Chce za každou cenu zjistit totožnost dívky, které v žilách nekoluje šlechtická krev. Hlavními tématy příběhu jsou čest, vznešenost, pýcha, zášť, potřeba tolerance a především to, že člověka nelze soudit podle původu. Režisér se zaměřuje na vyjádření pocitů (studu, něhy, pokory, štědrosti). Kromě těchto témat se zde také odráží úpadek šlechty ve Španělsku. Jde o jeden z nejlepších snímků v Garciově filmografii. Je obratným vypravěčem, nabízí dokonalé obrazy zalité slunečním svitem a pohledy na místní typickou krajinu, což jsou vzpomínky na dětství v Asturias (tam také natáčení probíhalo).

Není to typ filmu, který by přitáhl do kin mladé publikum. I přesto byl štědře financován španělskou televizí TVE i státem a z natočeného materiálu vznikl také televizní seriál. Dědeček měl velký komerční úspěch a získal řadu významných ocenění. Především zastupoval Španělsko v oscarovém klání, které tehdy provázel skandál ohledně údajného skupování hlasů.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 14. 12. 2019 Svátek má Lýdie
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz