fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Videoarchiv    Podobné filmy    

85% 1620 hlasů
8.5 10 1620
film / komedie, drama, válečný, USA, , 125 min., od 12 let
The Great Dictator
Kinopremiéra v ČR 15.1.2003, DVD od 21.11.2003 Warner

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 1940, Nominace na Oskara, Film


Archiv
02:32Charlie Chaplin, který v tomto filmu nevystupoval jen jako hlavní herecký představitel, ale i jako autor scénáře, režisér a komponista, tu ustoupil od humorně poetického sentimentu a přešel k černému humoru. Kromě něho ve filmu hrají také Jack Oakie, Paulette Goddardová, Henry Gilbert a Billy Gilbert.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Charlie Chaplin je výjimečný hlavně v tom, že dokáže bavit bez rozdílu národnosti, rasy či profese, to se dávno ví, ale pro mě bylo překvapením, že stejně tak umí i dojímat. U Diktátora spojil velmi vážné téma, tenkrát navíc aktuální, s úsměvnými groteskními scénkami. Osobně nechápu, jak lehce dokáže přecházet mezi komedií a dramatem. Ale nejsilnější je snímek ve svém sdělení, které říká Chaplin na konci. To si mimochodem myslím o všech filmařích - měli by točit, protože mají světu co říct a Chaplin toho může být nejvyšším příkladem... Celkově velmi vyvážená a skvěle zahraná komedie s hlubokými myšlenkami...
Všechny komentáře k filmu 12+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Diktátor

Po skončení války se židovský holič vrací do svého někdejšího holičství, stojícím v židovském ghettu a hlídaném policií diktátora Adenoida Hynkela, jenž tvrdou rukou vládne své zemi Tománii. Ten chce, aby všichni židé byli zlikvidováni. Plánuje také vojenský vpád do Osterlichu, o který má však zájem druhý diktátor Napoloni, který vládne zemi Baktérii. A v židovském ghettu se objevují buřičské hlasy mající zájem na odstranění Hynkela. Do tohoto hnutí je shodou náhod zapleten i holič a jeho přítelkyně Hana… Protiválečný a protifašistický film natočil známý herec, komik, scenárista a režisér Charles Chaplin (16. 4. 1989 - 25. 12. 1977) v době, kdy rozpoutaná válka dávno zachvátila celý svět. Jeho nevybíravě satiricky pojatý příběh odhalil ubohost, krutost a směšnost Adolfa Hitlera, stejně jako postihl nenormálnost a vyšinutost fašismu. Tvůrce si za to zasloužil dlouhodobou zuřivě nenávistnou kampaň přesahující hranice Německa. V Diktátorovi - svém prvním filmu s mluvenými dialogy - se Charles Chaplin vrátil k dvojnickému motivu, z něhož již ve své tvorbě čerpal několikrát. Tady tak hraje jak mocipána Hynkela, tak židovského holiče. Pro příběh vymyslel také umělý univerzální jazyk shazující všechny diktátorské osobnosti a režimy. Jeho protiválečná komedie patří mezi filmovou klasiku (nezapomenutelná je například scéna holení v rytmu Brahmsova Uherského tance), která má divákům stále co říci i dnes.


O filmu

obrazek
Americký satirický film Charlieho Chaplina, v němž tento geniální herec a komik zaujal již v roce 1941 své kategoricky odmítavé stanovisko vůči fašismu a jeho vládcům. Prostředky jemu vlastními, satirou a hluboce zaměřeným vtipem, odhaluje celou šíři obludnosti diktátorského režimu a jeho představitelů. V dvojroli ztělesňuje Chaplin diktátora Hynkela (Hitlera) a pronásledovaného židovského holiče, kteří jsou nakonec pro zevní podobnost zaměněni.
Psát o slavné grotesce, komedii, satiře, politické persifláži nebo karikatuře Diktátor, kterou natočil Charles Chaplin v roce 1940, jinak než tónem uctivě zdvořilým a respektujícím "specifikum žánru" (tj. jeho dominantní komiku), je v postmoderních časech ne nepodobné svatokrádeži. V době, která chce "být v pohodě" a tudíž být co nejméně něčím rušena ve svém vlastním pomíjivém, leč o to bujařejším veselí, se asi nesluší podívat se na tuto "veselohru" a na tuto k popukání veselou filmovou hříčku okem poněkud přimhouřeným a pohledem malinko zachmuřeným. Prostě se jaksi nehodí vzít toho Chaplina už konečně vážně.

O tvůrci

Charles Chaplin
obrazek Americký herec, režisér, scénárista, producent a hudební skladatel Sir Charles Spencer Chaplin se narodil roku 1889 v Londýně. Již od svých pěti let vystupoval před publikem a se svým vystoupením se také dostal v roce 1910 do Ameriky, kde se o čtyři roky usadil. Během prvníko roku svého pobytu natočil pro společnost Keystone Pictures 35 krátkometrážních filmů. Proslavil se v nich jako tulák Charlie s nazbytnou buřinkou a hůlkou. Se svým typickým knírkem v plandavých kalhotách s kšandami a kachní chůzí dobyl srdce diváků. Po té přešel ke společnosti Mutual a vytvořil dalších 12 středometerážních snímků. Plnou svobodu svého projevu na plátně získal, až když spoluzaložil filmovou společnost United Artists. S ní natočil slavný snímek Kid (1921), dojemný příběh sklenáře, jemuž malý nalezenec Kid rozbíjením oken zajišťuje práci. S United Artists natočil také svůj první dlouhometrážní film Zlaté opojení. Nastalé éře zvukového filmu se musel pořídit i Charlie. V jeho prvním zvukovém filmu Světla velkoměsta zní sice jenom hudba a v Moderní době Charles pouze zpívá. Teprve ve snímku Diktátor již promluvil. Dvojrole v tomto snímku byla také poslední, kde si podržel svou masku tuláka. Po té již vystupuje v jiné podobě, jako elegantní svůdník, vysloužilý klaun, či vrah. Charlie Chaplinovi se podařilo vytvořit krásný charakter tragikomického tuláka a udržet jej po třicet let.V nové době se však udržet nedal. Ve zvukovém filmu se již nedokázal tak dobře prosadit .

Podobné filmy

D.C. Sniper: 23 dní strachu
(D.C. Sniper: 23 Days of Fear) V roce 2002 začal ve Washingtonu neznámý sniper náhodně vra...
dnes 13.10
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Kdo chce kam...
Jiří Sovák v komedii o nesmělém profesorovi dějepisu a jeho potížích při seznamování na in...
dnes 13.35
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Spravedlnost pro Natalee Hollowayovou
(Justice for Natalee Holloway) Beth Hollowayová se nikdy nevzdala a stále pátrá po okolnos...
dnes 15.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 20. 6. 2019 Svátek má Květa
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz