fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

71% 1934 hlasů
7.1 10 1934
film / komedie, akční, romantický, USA, , 96 min.
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs
Kinopremiéra v ČR a SK 2.7.2009, DVD od 23.11.2009 a Blu-Ray od 21.9.2011 Bontonfilm

Režie: ,
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:19Hrdinové z prostředí pod bodem mrazu se vrací, aby zažili další neuvěřitelné dobrodružství, tentokrát v příběhu nazvaném Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů. Nová "doba ledová" zavede hlavní hrdiny i diváky do ohromného podzemního světa dinosaurů. Je to barevná krajina plná bujné vegetace, která je ostrým protipólem mrazivého prostředí z prvních dvou "dob ledových". Je to země nebezpečí, ohromných tvorů, rostlin pojídajících mamuty, země plná tajemných míst. Věčný smolař, prehistorický krysoveverčák Scrat má před sebou osudové setkání s krysoveverkou Scratte. Mamuti Manny a Ellie očekávají první přírůstek do rodiny. Lenochod Sid se zase dostane do problémů poté, co si založí vlastní rodinu s nalezenými dinosauřími vajíčky. Šavlozubý tygr Diego řeší dilema, jestli se z něj po boku kamarádů nestává příliš velký měkota. Navíc, když se objeví dinosauři, Manny přestává být "králem džungle". A také se všichni seznámí s jednookým lasičákem Buckem, který neúnavně loví dinosaury.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Pokračování se někdy může vyplatit a tohle se vážně povedlo. Obleva nebyla tak dobrá, ale Úsvit dinosaurů se klidně vyrovná jedničce. Spousta skvělých hlášek, nová postava Buck (která se zasluhovala o většinu nejvtipnějších hlášek) a nový rozkošný přírůstek do smečky. Skvělé pokračování.
Všechny komentáře k filmu 77+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

„Doba ledová“ je „Doba ledová“, a zůstane „Dobou ledovou“ i napotřetí.    Mamutí páreček Manny (Ota Jirák) a Ellie (Kateřina Brožová) čekají svůj první přírůstek do rodiny. Přípravy a předporodní stres však doléhají nejen na budoucí rodiče, ale i na šavlozubého tygra Diega (Zdeněk Mahdal) a popleteného lenochoda Sida (Jiří Lábus). I ten zatouží po své vlastní rodině, a tak adoptuje tři obří opuštěná vejce. Z nich se ovšem zanedlouho vylíhnou tři malá mláďata masožravého dinosaura, po kterých se brzy začne shánět jejich pravá obří maminka. Všechny přátele (včetně krysoveverčáka Scrattyho a jeho oříšku) tak čeká dlouhá a dobrodružná cesta do zcela nového světa, aby dali věci zase do pořádku.    Brazilský režisér a animátor Carlos Saldanha se po megaúspěchu první „Doby ledové“ a trochu vlažnějším pokračování rozhodl dotřetice oživit staré postavičky a vyslat je do nového dobrodružství. A ne do dobrodružství ledajakého, ale pěkně pod povrch zemský, za obřími dinosaury,... Celá recenze
Tma, 7 z 10

Popis filmu Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů

Nová "doba ledová" zavede hlavní hrdiny do ohromného podzemního světa dinosaurů. Je to barevná krajina plná bujné vegetace, která je ostrým protipólem mrazivého prostředí na povrchu. Je to ale země nebezpečí, ohromných tvorů, rostlin, které pojídají mamuty, země plná tajemných míst. Věčný smolař, prehistorický krysoveverčák Scrat, má před sebou osudové setkání s krysoveverkou Scratte. Mamuti Manny a Ellie zrovna očekávají první přírůstek do rodiny. Lenochod Sid se dostane do problémů poté, co si založí vlastní rodinu s nalezenými dinosauřími vajíčky. Šavlozubý tygr Diego řeší dilema, jestli se z něj po boku kamarádů nestává příliš velký změkčilec. Navíc když se objeví dinosauři, Manny přestává být "králem džungle". A také se všichni seznámí s jednookým lasičákem Buckem, který neúnavně loví dinosaury.


O filmu

obrazek
Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů má všechno, co diváci zbožňovali na předchozích dvou filmech. A mnohem více. Více zábavy, více akce, lepší efekty. A navíc má kouzlo zvané 3-D.

Nová “doba ledová” zavede diváky do ohromného, podzemního světa dinosaurů. Je to barevný svět plný bujné vegetace, která je ostrým protipólem mrazivému prostředí z prvních dvou “dob ledových”. Je to země nebezpečí, ohromných kreatur, rostlin pojídajících mamuty a odvážné krysoveverky jménem Scratte, do které se bezhlavě zamiluje náš milý Scrat.

Dokonce ohromný mamut Manny se v této rozlehlé zemi cítí mrňavý. Navíc, když se objeví dinosauři, Manny už není králem džungle...

Filmaři chtěli, aby se v každém “ledovém” díle filmové postavy ocitly v jiné situaci a musely čelit nečekaným výzvám. “Vždycky jsme chtěli vidět, až kam můžeme postavy dostat,” říká Lori Forte, která v roce 1999 nápad s Dobu ledovou vymyslela a později produkovala všechny tři filmy. Režisér Carlos Saldanha, který natočil i druhý film s podtitulem Obleva vkládá do třetího pokračování největší ambice. “Hodili jsme totiž naše hrdiny, kteří znají jen dobu ledovou a tající dobu ledovou, do prostředí, které jim je naprosto cizí a oni nevědí, jak se mají chovat. Proto je tam čeká velké, těžko uvěřitelné dobrodružství.” A určitě hodně zábavy.

Velké dobrodružství našeho ledového gangu začíná na domácí půdě: provizorní rodina zahrnující mamuta Mannyho, jeho ženu Ellie (které se brzy narodí minimamutek), lenochoda Sida, šavlozubého tygra Diega a vačice Crashe a Eddieho se přeměňuje, jak každý nachází své správné místo. “Chtěli jsme zachovat citový podtext předchozích dílů, především to, jak Manny, Sid a Diego prochází zásadními změnami a jak se vyvíjí jejich vztahy,” říká spoluautor scénáře Michael Berg. “Během těch několika let nám postavy tak přirostly k srdci, že nám na nich opravdu záleží, a že chceme, aby byly úspěšné, ať zažívají cokoliv,” dodává další spoluautor Peter Ackerman.

Manny, vůdce smečky, má před sebou další výzvu - brzy se stane otcem. Přistupuje k tomu velmi, velmi zodpovědně, v rámci ujišťování se, že je na příchod miminka zcela připraven, jde až tak daleko, že z dohledu odstraňuje vše, co je potenciálně nebezpečné - kameny, roští a podobné.

Manželství Mannymu také svědčí, do své ženy Ellie je už od předchozího dílu velmi zamilovaný. Jejich manželství je ukázkové, oba jsou proto připraveni založit rodinu, což je v jejich případě velmi přirozená věc.

Manny prošel během tří filmů velkým přerodem. Z mrzouta a samotáře, který se naštval kvůli každé prkotině, se postupně stává vyrovnaný tvor, jenž nalezne osudovou lásku i pravé přátelé.

Po osmnácti měsících mamutího těhotenství je Ellie naprosto připravená na příchod svého potomka. Vždy byla akční a samostatná, takže i když Manny chce, aby na sebe dávala víc pozor, ona se rozhodně zpomalit nechystá. Oba mamuti ke svému rodičovství přistupují rozdílně. Manny je nervózní a snaží se, aby vše bylo perfektně připraveno, zatímco Ellie je klidná a začíná se připravovat na svůj matriarchát. Manny je ochráncem, ale Ellie je mozkem jejich vztahu.

obrazek
Manny je těhotenstvím své ženy tak zaneprázdněn, že si ani nevšimen, že i jeho kamarádi mají starosti a prožívají změny. Sid, který se považuje za Mannyho mladšího bratra, se bojí, že ho Manny do své nové rodiny nepustí. Takže když v jeskyni objeví ohromná vajíčka, rozhodne se, že si založí rodinu vlastní. Manny Sida přesvědčuje, aby vajíčka vrátil, kde je vzal, Sid ale trvá na svém a tak se mu brzy vylíhnou tři malí, okouzlující dinosauříci. Ačkoliv jsou dvakrát větší než Sid a na rozdíl od něj zbožňují maso, okamžitě ho přijmou za svoji matku a začnou po něm vše opakovat, takže se z nich brzy stanou mini-Sidové. Sidovy rodičovské instinkty se rozběhnou na plné obrátky, ale skutečné matce - ohromné dinosaurce rodu T-Rex, se vzniklá situace vůbec nezamlouvá. Jak už je zvykem, Sid se dostane do problémů a jeho kamarádi se díky tomu ocitnou v neuvěřitelném, podzemním světě.

Jakkoliv se mění Sidův vztah k Mannymu a ostatním přátelům, jeho divoká, rošťácká povaha, touha, aby byl brán vážně a hlavně jeho srdce, zůstávají stejné. Mannyho nejlepší kamarád, šavlozubý tygr Diego prožívá jiný druh krize: V poslední době se cítí spíš jako hodná kočka než jako hrůzu nahánějící šelma. Vzrůstá v něm obava, že ve společnosti svých kamarádů ztrácí svoji prudkost. Místo, aby se s ostatními připravoval na příchod miminka, vydá se sám na cestu za dobrodružstvím a přemítá, jestli není na čase opustit svoji partu.

Dalším z našeho hrdinného kvarteta je smolařská, přesto neúnavný krysoveverčák Scrat, jehož smysl života zosobňuje nerozlousknutelný žalud. Jednoduše řečeno, oříšek je pro něj příliš velký oříšek.

Tvůrci původně zamýšleli, že Scrat bude jen okrajová postava, ale po jeho mimořádném úspěchu v prvním díle, se rozhodli, že mu dají výrazně více prostoru. Takže v druhém díle způsobí oblevu a následné povodně (aby vše nakonec zachránil) a při souboji se zabijáckou rybou předvede několik působivých prvků bojového umění.

Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů má pro Scrata připraveno ještě jednu velkou výzvu - do cesty mu postaví mazanou a atraktivní krysoveverku jménem Scratte. Jejich souboj pohlaví přidá filmu novou porci zábavy a akce, ale především romantické chvíle. Vzkvétající láska a rostoucí boj o zatracený oříšek jdou ruku v ruce a vyvrcholí ve scéně, kde se vzájemný souboj změní v romantické objetí.

Scratte, stejně jako všechny postavy “doby ledové”, namaloval Peter de Sève. Obě veverky jsou si vzhledově podobné, ale některé rysy jsou na první pohled odlišné - Scratte je chytřejší, noblesnější a vyspělejší.

Další novou postavou ve světě “doby ledové” je lehce bláznivá, jednooká lasička jménem Buck, která se nedopatřením ocitne ve světě pod zemským povrchem. Tam během osudného setkání přijde v souboji s rozezleným albínským dinosaurem Rudym o oka a Rudy na oplátku o jeden zub. Stejně jako kapitán Ahab v Bílé velrybě, Buck zasvětí svůj život pomstě vůči dinosaurovi, který ho znetvořil.

obrazek
Jako jediný savec je Buck ve světě ohromným ještěrů příliš dlouho izolovaný. Projevuje se to tím, že mluví ke stromům a křoví, které ho obklopují. Spoluscénárista Yoni Brenner zmiňuje, že nalezení původu Buckova bláznovství bylo pro tvůrce prioritou. “Chtěli jsme, aby bylo jeho chování pochopitelné. Musí být zábavný, ale pro jeho chování musí existovat vysvětlení.”

Spoluscénárista Peter Ackerman dodává, že čím déle s touto postavou pracoval, tím více otázek ho napadalo: “Říkáte si, co je vlastně zač? Jak se dostal do toho podzemí? Jak ho ovlivní postavy z doby ledové? Bude se k nim chtít přidat?”

Buck má v boji s nebezpečným prostředím a ještě nebezpečnějším protivníkem Rudym anatomickou výhodu. Je velmi pohyblivý, dokáže se kroutit, natahovat a různě obtáčet.

Buckova dobrodružná povaha a odvážné skotačení jsou doplňované sourozenci, vačicemi - Crashem a Eddiem, se kterými jsme se setkali už v Oblevě. Crash je stále hubatý vačnatec, který zbožňuje problémy a extrémní sporty. S bratrem Eddiem se ochotně připojí na Buckovu stranu, aby vládli podzemnímu světu a pořádně to natřeli dinosaurům.

Crash, Eddie, Manny, Ellie a Diego sledují Sidovy stopy do tajemného světa pod ledem, kam ho unesla dinosauří máma. Dostanou se do míst, o kterých neměli ani potuchu. Dinosauří svět je ohromný a záludný, přesto ale nádherný, pokojný a neobyčejný. Skrývá trýznivá pokušení i úchvatná překvapení.

Umělecký ředitel Michael Knapp sestavil vizuální “jazyk” barev, světla a tvarů, které pomohly formovat nový, podzemní svět. “Barvy a tóny jsou svěží. Cítíte vlhkost vzduchu a vidíte světlo, jak prosvítá skrz vláhu. Je to vlastně ohromné, podzemní terárium.”

Vymyslet pro diváky něco nového, co se týče praobyvatel podzemního světa, bylo obtížné. “Všichni jsme vyrostli na Jurském parku a jeho T-Rexech, Triceratopech a Brachiosaurech,” říká Peter de Sève. Ale on, režisér Saldanha i ostatní z kreativního týmu vymysleli nové druhy dinosaurů, včetně Guanlonga, ohavného masožravce s pichlavým čumákem a brky na hlavě.

Nad tímto světem se rozprostírá mnohem známější prostředí - rozlehlá, zmrzlá tundra, jak ji známe z předchozích filmů. Poté, co ve druhém díle nastala obleva, v novém filmu je vše opět zmrzlé. Řečeno v termínech počasí - v prvním díle se podzim změnil na zimu, v druhém nastalo místo zimy jaro a ve třetím zase přišla zima.

Novým prvkem v natáčení Doby ledové je 3-D. Diváci některých kin si své oblíbené postavy a nové prostředí užijí v digitálním obraze. Producent John C. Donkin k tomu říká: “Chtěli jsme, aby 3-D zdůraznilo zážitek, ale ne, aby ho přebylo. Nechtěli jsme, aby postavy na diváky z plátna křičely: “Haló, my jsme tady, podívejte se na nás. Nebylo nutné píchat diváky do oka špejlí, postavy a jejich zážitky připoutají pozornost samy o sobě.”

obrazek
Dvojnásobný držitel Oscara za zvukové efekty Randy vymyslel výjimečné dinosauří zvuky - od roztomilých miminkovských, přes zvuky jejich mámu až po strašlivého Rudyho. “Hlasy postav jsou vždy nejobtížnější,” říká Thom. “Dali jsme si práci, aby dinosauří zvuky byly větší a strašidelnější, než kdy předtím ve filmech byly.” Jako základ jejich hlasů použil zvuky velbloudů a skutečných slonů v Africe a Thajsku.

Nebude velké překvapení na závěr říci, že existuje šance, že příhody přátel z doby ledové budou pokračovat. Jak se poperou Manny a Ellie se svými rodičovskými povinnostmi vůči svému děťátku Peaches? Najdou staří mládenci Diego a Sid své protějšky a usadí se? Budou Scrat a Scratte šťastni jednou provždy? A co jejich prokletý oříšek?

Filmaři nechtějí nic slíbit... zatím. Ale producentka Lori Forte připouští, “Tyto postavy můžou zažít stovky příběhů. Jsem si jistá, že diváci budou chtít vidět další a další.”

Podobné filmy

Masakr v Texasu
(Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation) Na cestě z maturitního večírku Renée Zellwe...
zítra 00.10
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Klik: Život na dálkové ovládání
(Click) Architekt Adam Sandler kvůli touze zajistit své rodině co nejlepší život zapomíná,...
zítra 01.05
NAHRAT
ZDARMA
Nova
Zbouchnutá
(Knocked Up) Atraktivní Alison, která pracuje v televizi, právě dostala vysněné místo repo...
zítra 01.50
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 17. 2. 2019 Svátek má Miloslava
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz