fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    

67% 31 hlasů
6.7 10 31
drama, Česká republika/Slovensko, , 102 min., od 15 let
Kinopremiéra v ČR 20.10.2011 v SK 29.9.2011

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 2011, Český Lev, Herečka ve vedlejši roli (T. Medvecká)


Ukázka
02:26



Otec Imrich má svoje sny. Dcera Eva má svoje vlastní. Ale život je to, co se děje někde mezitím.
Film vypráví příběh otce, který pro každou ze svých dvou dcer staví DŮM. Do stavby domů projektuje všechny své sny a ambice, které ztratil v éře komunismu. Poté, co vyžene z domu starší dceru, která ho “zklamala”, soustředí veškerou sílu na budování domu pro mladší Evu. Konflikt mezi generacemi se vyostřuje v okamžiku, kdy i Eva začne proti otci a jeho snu nečekaným způsobem protestovat. Jakou cenu zaplatí všichni zúčastnění, až všechna skrytá tajemství vyplují na povrch…?
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Kvalitní a hodně dramatický příběh ze života v čele s mým zřejmě nejoblíbenějším, českým hercem Miroslavem Krobotem. Ovšem nechápu proč se tento film musel ze slovenského jazyka nadabovat na ten český, to mi připadalo trochu přes čáru.
Všechny komentáře k filmu 6+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Dům

Dům je intimním dramatem otce a dcery, příběhem o lásce, střetu snů různých generací a neutuchající touze po svobodě. Imrich buduje svůj vlastní životní sen - staví dům pro svoji mladší dceru Evu. Do stavby domu projektuje všechny své sny a ambice, které ztratil v éře komunismu. Na rodinném dvoře však stojí rozestavěné domy dva - první, nedokončený dům, měl patřit Evině starší sestře Janě. Ta se ale otcovi vzepřela a Imrich ji i s její rodinou ze svého života „vyškrtl“. Eva sní o tom, že po maturitě konečně opustí „vězení dokonalého domova“ i život na maloměstě a konečně se vydá poznávat jiný svět. Těžce nese otcovy starosvětské názory a jeho chování vůči matce a sestře, chodí za školu, tajně se stýká se sestrou a její rodinou, přivydělává si a dělá vše proto, aby mohla co nejdříve „vypadnout“. Nečekaně ji cestu zkříží nový muž, starší a ženatý Jakub, se kterým ji do života přibude další tajemství. Brzy však všechna tajemství začnou vyplouvat na povrch a jejich životy naberou nečekaný zvrat.


Zuzana Liová (rozhovor)
obrazek
Čím si myslíte, že váš film nejvíce zapůsobí na diváky?

Rozhodně jednotlivými hereckými výkony. Ve filmu protagonisté vlastně ani nehrají, ale existují, což je pro tento snímek naprosto nezbytné.

Podle čeho jste vybírala herecké obsazení do jednotlivých rolí?

Samozřejmě podle charakteru jednotlivých postav. Podstatné kritérium bylo i to, že herci museli být ochotni do filmu investovat kus sebe sama. Ne každý zvládne na čtvrt roku vyměnit ruch velkoměsta za život na vesnici v česko - slovenském pohraničí i se všemi jeho specifiky.

Kdybyste měla charakterizovat film jednou větou, jak by zněla?

Je to příběh o tom, že v životě často chceme dávat dary z lásky a nejsme si přitom schopni uvědomit nebo připustit možné následky svých činů. To pak může vést k rodinným tragediím a generačním střetům.

Plánujete zůstat v režisérském křesle i nadále?

Pokud se setkám s příběhem, u kterého vycítím, že je mi natolik blízký, abych se ujala jeho režie, tak určitě ano.

Miroslav Krobot (rozhovor)
Když jste poprvé četl scénář, jak na Vás zapůsobil?

Scénář je dost obsáhlý, ale přečetl jsem ho najednou a se  zvědavostí, jak to všechno nakonec dopadne. To bylo dobré znamení. To však ještě nic neznamenalo, protože zajímavý scénář ještě neznamená dobrý film.

Zuzana Liová je velkým talentem. Jak se Vám s ní, jako s režisérkou spolupracovalo?

Hezky jsme si popovídali o ženském a mužském světě, zásadním motivem v tomhle filmu. Z mé strany bez sprostých slov, protože to se v její přítomnosti nehodí. Bez  sprostých slov mluvíme obvykle s někým, koho si vážíme.

Co říkáte na postavu Imricha, kterého jste ve filmu ztvárnil?

Dlouho mi trvalo, než jsem našel věrohodnou motivaci jeho jednání. Tedy skutečnost, že svou rodinu  miluje, ale dává to najevo naprosto přežitým a blbým způsobem.

Čím si myslíte, že snímek zaujme filmového diváka?

Složitost mezilidských vztahů a rozpory mezi generacemi jsou součástí života každého z nás. Myslím, že každý si ve filmu najde to své.

Judit Bárdos (rozhovor)
Když jste poprvé četla scénář, jak na Vás zapůsobil?

Ještě nikdy předtím jsem tak krásný scénář nečetla.

Zuzana Liová je velkým talentem. Jak se Vám s ní, jako s režisérkou spolupracovalo?

Zuzku můžu jenom chválit, na všechny mé otázky k postavě Evy vždycky dokázala hbitě odpovědět. Po celou dobu natáčení i dotáčení postsynchronů byla velmi trpělivá. Práce s ní byla pro mě velkým zážitkem.

Co říkáte na postavu Evy, kterou jste ve filmu ztvárnila?

S Evou mám hodně společného. Je to tvrdohlavá a cílevědomá dívka, stejně tak, jako já. A taky jako Zuzka. V podstatě tedy nebylo těžké ztotožnit se s touto postavou. Už od prvního přečtení scénáře mi byla Eva něčím blízká.

Čím podle Vás snímek zaujme filmového diváka?

Svojí upřímností a autenticitou.

Taťjana Medvecká (rozhovor)
obrazek
Když jste poprvé četla scénář, jak na Vás zapůsobil?

Moc se mi líbil. Zaujal mě svoji neokázalostí a zároveň velkou citlivostí. Mám ráda takové příběhy.

Jak se Vám s režisérkou filmu spolupracovalo?

Se Zuzkou Liovou se mi spolupracovalo moc dobře. Byla vždy vlídná, laskavá, věděla, co chce. Jen nevím, jak se jí pracovalo se mnou. Přece jen hraju léta ve velkém divadle a moje herectví je tím určitě nějakým způsobem poznamenáno. Zuzana po nás chtěla, abychom existovali skoro jako v nějakém dokumentárním filmu. Říkám existovali, ne hráli - rozumíte mi, co mám na mysli.

Co říkáte na postavu Viery, kterou jste ve filmu ztvárnila?

Ta postava mi byla moc sympatická. I když ji trápí a unavuje dlouhodobě neutěšená situace v rodině, nerezignuje. Snaží se rodinu stmelit. Je to taková tichá, silná, milující bytost.

Čím podle Vás snímek zaujme filmového diváka?

Bude to možná znít jako paradox, ale doufám, že film zaujme svou neokázalostí, jemností. Žádný Avatar nebo Matrix. Jedinečný život obyčejných lidí, tady a teď.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 19. 11. 2017 Svátek má Alžběta
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz