fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Fotky    

73% 27 hlasů
7.3 10 27
drama / psychologický, Československo, , 78 min.
DVD od 21.7.2008 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: Film oceněný hlavní cenou na Fóru mladého filmu - Bratislava 1987 a Veským zlatým sluncem na XXI. filmovém festivalu mladých v Trutnově v roce 1988.

Český psychologický příběh o dvou bratrech, dvou přístupech k životu a jedné osudové lásce.
Ve starém domku na okraji města žijí spolu s matkou dva povahově zcela odlišní bratři. Zatímco starší Bóža je tichý, zodpovědný člověk s názory určenými křesťanskou vírou, Dan je typický nezodpovědný frajírek, vyžívající se v hospodských zábavách. Oba pracují v tiskárně - svědomitý Bóža u moderní rotačky, Dan u zastaralého zařízení s věčně opilým dědou Mrázkem. Bóži si všichni váží, Dana považují za flinka. Přestože jsou tak odlišní, mají něco společného: oba, každý po svém, milují krásnou Magdu. Až po tragické smrti bratra, který vlastně ani jeho bratrem nebyl, Dan začíná chápat, že mu v životě něco chybí.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Vetchý výborný, Schmitzer výborný... ale nezdá se mi, že by šlo o natolik výjimečné, propracované psychologické drama, abych mu musela dát víc než tři hvězdy (to by mi pak třeba na takový o dva roky starší Skalpel, prosím nestačila zdejší bodová stupnice). Ani samotné téma dvou rozdílných bratrů (zodpovědný/floutek) vs. krasotinka (jež se nemůže rozhodnout, zdali má poslechnout mozek nebo radši vaginu) není ve filmu ničím novým.... Jako bychom oslavovali skutečnost, že jsme v polovině osmdesátek natočili něco lepšího než Kamaráda do deště. Pro mě zůstávají za zmínku opravdu jen výtečné herecké výkony obou pánů. Náboženská symbolika mě v tomto případě spíš rušila.
Všechny komentáře k filmu 3+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Dům pro dva

Ve starém domku na okraji Prahy, žijí společně s matkou dva povahově zcela odlišní bratři. Zatímco starší Bóža je tichý, zodpovědný člověk, jehož chování do značné míry formovala křesťanská víra, mladší Dan je typický nezodpovědný frajírek, který se vyžívá v alkoholu a laciných hospodských frajeřinkách. Oba pracují v tiskárně, zatímco svědomitý Bóža u moderní rotačky, Dan u zastaralého zařízení s věčně opilým dědou Mrázkem. Zatímco Bóži si všichni váží, Dana považují za flinka. Přestože mají tolik odlišného, mají i hodně společného. Oba, každý po svém, milují dívku Magdu, která nastoupila do tiskárny. Nezodpovědný Dan dívku svede a přivede do jiného stavu, nedokáže však nést důsledky svého pochybení a nemá odvahu vzít si ji manželku. Zatímco odchází na vojnu, Bóža jde za Magdinými rodiči a ožení se s dívkou sám. Svou povahou dokáže vytvořit idylický domov, štěstí však netrvá dlouho. Z vojny se totiž vrátí Dan, aby znovu, tentokrát osudově zasáhl do života svého bratra.


O tvůrci

Miloš Zábranský
Začínal jako dětský herec, vystudoval FAMU. Ve své prvotině Poslední mejdan (1983) vyprávěl o studentkách střední zdravotní školy. Ve snímku Tísňové volání (1985) se pokusil přiblížit boj VB s velkoměstským podsvětím. Po filmu Dům pro dva natočil podobně laděné tituly Masseba (1989) a Stavení (1990), které tvoří volnou trilogii o středoevropské křesťanské mytologii. Je autorem řady nekonvenčních dokumentů (Čechy krásné, Čechy mé) a experimentálních projektů (Pražská mše).


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 18. 9. 2019 Svátek má Kryštof
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz