fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

66% 69 hlasů
6.6 10 69
film / dokumentární, Francie, , 91 min.
Deux de la Vague
Kinopremiéra v ČR 4.11.2010

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:57Příběh přátelství, které navždy změnilo film.
Byli to nerozluční přátelé. Psali o filmu radikálně a bez předsudků. Dali vzniknout filmovému hnutí, které natrvalo změnilo klima světového filmu. Objevili pro film Jean-Paul Belmonda. Dokázali dokonce zrušit na jeden rok festival v Cannes. Spolu se svými souputníky udali tón francouzské kinematografii druhé poloviny dvacátého století. Řeč je o François Truffautovi a Jean-Luc Godardovi. Tvůrcích filmů jako Jules a Jim, Nikdo mě nemá rád nebo U konce s dechem. Dokument, kterým nás provází mladičká hvězda evropského filmu Isild le Besco se věnuje především vzrušené atmosféře začátku šedesátých let a společné cestě obou režisérů ke slávě až jejich následnému dramatickému a nenávistnému rozchodu.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Pro toho, kdo se zajímá, slabě přenesená unikátní atmosféra té doby. Pro toho, kdo se nezajímá, dezorientované skákání mezi filmy a prohlášeními obou hlavních protagonistů. Kdo neviděl většinu filmů, bude mít problém s jejich identifikací. Zařazení Montandova vystoupení z Tout va bien zřejmě tvůrcům dokumentu smysl dávalo, proto ho uvedli jako reakci na Truffautův dopis.
+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

O filmu Dva ve vlně

obrazek
V roce 2009, kdy režisér Emmanuel Laurent a scenárista Antoine de Baecque dokončili svůj dokumentární film Dva ve vlně, uběhlo od pomyslného začátku francouzské nové vlny padesát let. Tímto „začátkem“ byl triumf debutu Nikdo mne nemá rád mladého režiséra Françoise Truffauta na festivale v Cannes v roce 1959, odkud byl ještě rok předtím vykázán. Ještě týž rok se François Truffaut a Jean-Luc Godard nadchli pro skutečnou kriminální kauzu, k jejímuž rozuzlení dopomohla média svou senzacechtivostí. Truffaut napsal scénář a Godard jej natočil jako zcela novátorský film, v němž už byla zřejmá jeho tendence k transformování filmového jazyka. Navzdory stylovým odlišnostem, byli Godard a Truffaut pro lásku ke stejným režisérům a sdílenému zápalu pro film, velkými přáteli, jejichž cesty se neustále protínaly. Jean-Pierre Léaud, kterého „objevil“ François Truffaut ve filmu Nikdo mne nemá rád a Jean-Paul Belmondo, jenž se poprvé s oběma režiséry spřátelil při natáčení filmu U konce s dechem, se stali originálními představiteli nervně naladěné mladé generace oscilující mezi naivitou a vzdorem. Mezi poetičností a angažovaností, která nakonec v roce 1968 oba režiséry rozdělila.

obrazek
Film Emmanuela Laurenta rámuje historii francouzské nové vlny příběhem přátelství a nenávisti Godarda s Truffautem. Nezapomíná ale na mnoho dalších režisérů a režisérek, filmových kritiků a kritiček a dalších, kteří přispěli ke zvučnosti této éry. Existence filmového měsíčníku Cahiers du Cinéma nebo Cinémathèque Française jsou ve filmu pojednané jako dva hlavní „milníky“, které umožnily Truffautovi, Godardovi, Claudu Chabrolovi, Ericu Rohmerovi, Jacquesi Rivettovi, Alainu Resnaisi, Agnès Varda, Jacquesi Demymu a dalším intenzivně se setkávat, diskutovat a tvořit. Když byl v roce 1968 tehdejším ministrem kultury odvolán z vedení Cinémathèque Française Henry Langlois, jehož dramaturgie se otiskla na vkusu mladých režisérů a režisérek, následovalo nejprve silné semknutí, a pak rozchod. Únorové demonstrace proti tomuto zákroku byly prvními projevy odporu proti stávající vládě, které na jaře 1968 přerostly ve studentské bouře. Pro Godarda toto období znamenalo jasnou radikalizaci angažovaného postoje v jeho tvorbě, pro Truffauta naopak potřebu „nezaprodat“ umění politickým hrám.

Nenávistnou korespondencí, která se mezi oběma bývalými přáteli rozpoutala, ale i množstvím dalších archivních materiálů, provází dokumentem smutná tvář vycházející hvězdy současného francouzského filmu Isild Le Besco. Osmadvacetiletí herečka na sebe upozornila např. rolí Emílie, milenky markýze de Sade ve filmu režiséra Benoîta Jacquota Sade.

Podobné filmy

Den, kdy jsme se prošli po Měsíci
(The Day We Walked the Moon) 21. července 2019 si připomínáme 50 let od okamžiku, kdy člov...
zítra 16.20
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Lví boje o život a území
(Game of Lions) I smutek a smrt patří do dech beroucí královské hry v přírodě. Americký do...
po. 29.7. 17.55
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Věra 68
Dokumentární snímek letošní jubilantky Olgy Sommerové je životní bilancí celosvětově uznáv...
út. 30.7. 21.40
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 21. 7. 2019 Svátek má Vítězslav
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz