fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Fotky    Podobné filmy    

65% 49 hlasů
6.5 10 49
film / drama, Česká republika, , 110 min.
DVD od 6.4.2016 Magic Box

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 1999, Český Lev, Herečka v hlavní roli (T. Brodská)

Zápas duše s příliš mladým tělem.
Po automibilové nehodě se na operačním sále ocitnou dvě téměř mrtvé ženy-stařičká docentka a volavka bytařského gangu Yvetta, Dva lékaři voperují mozek o 50let starší docentky, která nehodu zavinila, její oběti, mladé dívce. Z bezvědomí se tak probudí žena s tělem a tváří mladé dívky, ale myšlením staré intelektuálky.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Priserna hroza. Scenar stal za vylizprdel, a film pekne nasmeroval cesku kinematografiu do sraciek. 5 %
Všechny komentáře k filmu 14+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Dvojrole

Že když člověk neví, kam patří, nemůže být šťastný..." Scénář, který společně napsali Jaromil Jireš a J. Moserová, zachycuje situaci po vážně autonehodě, kdy stará docentka srazí mladou zlodějku a lékaři chtějí zachránit aspoň jednu z těchto žen - dívka Yvetta se probouzí do nového života s mozkem staré docentky. Dá se říci, že se určitě nemýlil a tento režijní záměr se zcela naplnil, neboť proměnu duše i těla naivní, ne příliš chytré volavky z bytařské party v zestárlou vzdělanou ženu zvládla Tereza Brodská vynikajícím způsobem, ba dá se dokonce tvrdit, že v tomto snímku vytvořila bezesporu zatím svou nejlepší životní hereckou úlohu - excelentní faustovskou studii v dívčí podobě. Za tuto mimořádnou uměleckou kreaci právem získala nejen cenu Pierot, ale také prestižní cenu Český lev. Jirešův film v sobě obsahuje i silné humanistické poselství, je dojemným a působivým zamyšlením o člověku a jeho vymezené době na tomto světě.


O filmu

obrazek
Autorkou námětu i spoluautorkou scénáře o nebezpečném experimentu dvojice neurochirurgů je Jaroslava Moserová, která o příběhu filmu Dvojrole říká:" Je to o tom, že se pánubohu nemá zasahovat do díla, že co je proti přírodě, je proti lidem, je proti pánubohu. Že když člověk neví, kam patří, nemůže být šťastný..." Scénář, který pak společně napsali Jaromil Jireš a J. Moserová, zachycuje situaci po vážné autonehodě, kdy stará docentka srazí mladou zlodějku a lékaři chtějí zachránit aspoň jednu z těchto žen - dívka Yvetta se probouzí do nového života s mozkem staré docentky. Příběh, v němž je sci-fi prvek použit vlastně jen jako startér, je především zamyšlením o lidské identitě a je vytvořen se smyslem pro paradox - i v těch nejvážnějších situacích je přítomen sice moudrý, ale poněkud posmutnělý humor.
obrazek
Režisér J. Jireš, který tento film ztvárnil místy jakoby dokumentaristickým způsobem, od počátku realizace tvrdil, že hlavní postavu může vytvořit jedině Tereza Brodská, a že ta role je jí ve skutečnosti napsána přímo na tělo. Dá se říci, že se určitě nemýlil a tento režijní záměr se mu zcela naplnil, neboť proměnu duše i těla naivní, ne příliš chytré volavky z bytařské party v zestárlou vzdělanou ženu zvládla T. Brodská vynikajícím způsobem, ba dá se dokonce tvrdit, že v tomto snímku vytvořila bezesporu zatím svou nejlepší životní hereckou úlohu - excelentní faustovskou studii v dívčí podobě. Za tuto mimořádnou uměleckou kreaci právem získala nejen cenu Pierot, ale také prestižní cenu Český lev. Jirešův film v sobě obsahuje i silné humanistické poselství, je dojemným a působivým zamyšlením o člověku a jeho vymezené době na tomto světě.

Podobné filmy

Téměř dokonalé Vánoce
(Almost Christmas) Waltrovi před necelým rokem zemřela žena Grace a on zůstal sám v domě p...
dnes 05.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Zimní příběh
(Winter's Tale) Někteří lidé věří, že hvězdy na nebi jsou zářící křídla duší, jež se promě...
dnes 11.30
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
E.T. Mimozemšťan
(E.T.: The Extra-Terrestrial) Malý mimozemšťánek se po přistání na Zemi ztratil a nemůže s...
dnes 20.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Úterý 10. 12. 2019 Svátek má Julie
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz