fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Fotky    

66% 42 hlasů
6.6 10 42
drama / psychologický, Česká republika, , 110 min.

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 1999, Český Lev, Herečka v hlavní roli (T. Brodská)Zápas duše s příliš mladým tělem.
Po automibilové nehodě se na operačním sále ocitnou dvě téměř mrtvé ženy-stařičká docentka a volavka bytařského gangu Yvetta, Dva lékaři voperují mozek o 50let starší docentky, která nehodu zavinila, její oběti, mladé dívce. Z bezvědomí se tak probudí žena s tělem a tváří mladé dívky, ale myšlením staré intelektuálky.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Nic moc a to nebudu nijak kritická :-D ... Nevím, ale a to, že je to z roku 1999 to vůbec nevypadá- možná tak dalších pět let do minulosti nebo i více a sedělo by to k době. Jedině, tak snad ten nápad- operace mozku výsledkem... Co mě přilákalo k filmu? Asi obsazení, protože Karel Roden patří k mým oblíbencům..... :thumbsup:
Všechny komentáře k filmu 10+ Napiš komentář k filmu a získej DVD ZDARMA

Web: IMDB    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Dvojrole

Že když člověk neví, kam patří, nemůže být šťastný..." Scénář, který společně napsali Jaromil Jireš a J. Moserová, zachycuje situaci po vážně autonehodě, kdy stará docentka srazí mladou zlodějku a lékaři chtějí zachránit aspoň jednu z těchto žen - dívka Yvetta se probouzí do nového života s mozkem staré docentky. Dá se říci, že se určitě nemýlil a tento režijní záměr se zcela naplnil, neboť proměnu duše i těla naivní, ne příliš chytré volavky z bytařské party v zestárlou vzdělanou ženu zvládla Tereza Brodská vynikajícím způsobem, ba dá se dokonce tvrdit, že v tomto snímku vytvořila bezesporu zatím svou nejlepší životní hereckou úlohu - excelentní faustovskou studii v dívčí podobě. Za tuto mimořádnou uměleckou kreaci právem získala nejen cenu Pierot, ale také prestižní cenu Český lev. Jirešův film v sobě obsahuje i silné humanistické poselství, je dojemným a působivým zamyšlením o člověku a jeho vymezené době na tomto světě.


O filmu

obrazek
Autorkou námětu i spoluautorkou scénáře o nebezpečném experimentu dvojice neurochirurgů je Jaroslava Moserová, která o příběhu filmu Dvojrole říká:" Je to o tom, že se pánubohu nemá zasahovat do díla, že co je proti přírodě, je proti lidem, je proti pánubohu. Že když člověk neví, kam patří, nemůže být šťastný..." Scénář, který pak společně napsali Jaromil Jireš a J. Moserová, zachycuje situaci po vážné autonehodě, kdy stará docentka srazí mladou zlodějku a lékaři chtějí zachránit aspoň jednu z těchto žen - dívka Yvetta se probouzí do nového života s mozkem staré docentky. Příběh, v němž je sci-fi prvek použit vlastně jen jako startér, je především zamyšlením o lidské identitě a je vytvořen se smyslem pro paradox - i v těch nejvážnějších situacích je přítomen sice moudrý, ale poněkud posmutnělý humor.
obrazek
Režisér J. Jireš, který tento film ztvárnil místy jakoby dokumentaristickým způsobem, od počátku realizace tvrdil, že hlavní postavu může vytvořit jedině Tereza Brodská, a že ta role je jí ve skutečnosti napsána přímo na tělo. Dá se říci, že se určitě nemýlil a tento režijní záměr se mu zcela naplnil, neboť proměnu duše i těla naivní, ne příliš chytré volavky z bytařské party v zestárlou vzdělanou ženu zvládla T. Brodská vynikajícím způsobem, ba dá se dokonce tvrdit, že v tomto snímku vytvořila bezesporu zatím svou nejlepší životní hereckou úlohu - excelentní faustovskou studii v dívčí podobě. Za tuto mimořádnou uměleckou kreaci právem získala nejen cenu Pierot, ale také prestižní cenu Český lev. Jirešův film v sobě obsahuje i silné humanistické poselství, je dojemným a působivým zamyšlením o člověku a jeho vymezené době na tomto světě.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pondělí 21. 4. 2014 Svátek má Alexandra
  Vyhrávej v casino.cz   Ušetři na UkažSlevy.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz