fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    

67% 133 hlasů
6.7 10 133
komedie, Velká Británie, , 84 min.
The Knack / The Knack... and How to Get It

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: Film získal na MFF v Cannes 1965 Velkou cenu.


Ukázka
03:43Idol všech žen Tolen, umělec Tom a plachý a nesmělý učitel Colin žijí společně v učitelově domě v Londýně. Protože Colin má problémy se ženami, nabízí mu Tolen pomoc. Když se oba seznámí se zjevně naivní venkovskou kráskou, vydává se trojice na dobrodružnou cestu ulicemi Londýna, a pak skončí v Colinově domě. Tady mladá dívka všem zamotá hlavu.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Já jsem tedy rozhodně nečekal britskou komedii starých ealingovských časů, protože filmy Richarda Lestera jsou jim hodně vzdálené. Jsou spíše plné zmatků, absurdního černého humoru a vizuálních gagů. Ve Fortelu je toho plno mírou vrchovatou. Parkování pojízdné postele, cvok neustále malující zdi pokoje, protože nesnáší hnědou, nebo manželé pořizující soukromé lechtivé obrázky ve veřejných fotokabinkách, to všechno je v tomto filmu k vidění. Ale zatímco jindy mně Lesterův styl vyhovuje, tak tady mi trochu vadil. Tedy ty zmiňované vizuální gagy vůbec ne, ty mě bavily, ale dialogy byly na můj vkus až příliš absurdní a rušily mě především komentáře spořádaných postarších občanů glosující děj. Zatímco např. u Obývací ložinice jsem se všem těm podivnostem smál, tady jsem se v nich ztratil. Ke konci jsem ale stylu snímku začínal přicházet na chuť, takže je možné, že po dalším zhlédnutí i nějakou hvězdičku přidám. Sympatičtí herci Michael Crawford a Rita Tushingham a hduba Johna Barryho na tom také budou mít svůj podíl.
+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

O filmu Fortel a jak ho získat

Hrdinou filmu Fortel je vedle čtveřice mladých lidí postel (nikoliv lůžko jako symbol, mýtus nebo metafora, nýbrž obyčejná postel s drátěnkou). Tato postel má ve filmu své přesné určení: bude sloužit hrdinům za lože i automobil, bude jim tarasit schody a všemožně překážet. Kdežto ve filmu o Beatles (Perný den, 1964) dal Lester světu absurdní tvářnost, když přikazoval svým hrdinům, aby prováděli bláznovství v obyčejném, normálním životě, ve Fortelu vtáhne do zábavy sám svět, když mu přikazuje, aby plnil funkce zcela nečekané. Dík partnerství předmětů vytváří svět naprosté absurdity, v němž je však možno nalézt i jakýsi nový smysl. A nebude patrně neoprávněné tvrzení, že rozvoj jeho talentu kráčí po cestě rozvoje nadaného cirkusového klauna. (J.Niecikowcki, Kino 2/67).

OHLAS DOBOVÉHO TISKU: Je příznačné, že Lester získal za svůj film Fortel v Cannes vedle Velké ceny také Cenu francouzských filmových techniků a Cenu kritiky. Porota, která nebyla příliš sympaticky nakloněna anglicky mluveným filmům, byla Lesterovým dílkem nadšena - což je zvláště milé, protože původně byl tento film britskou výběrovou komisí vyloučen a na festival se dostal jen na doporučení kulturního přidělence francouzského velvyslanectví v Londýně. A kritici projevili stejné nadšení. Psali o tomto filmu jako o "fantastické veselohře", hodnotili jej jako "významný surrealistický projev" a "vyhraněný individuální styl jeho tvůrce". Na tomto Lesterově filmu je dobré především to, že použil techniky "filmu pravdy" francouzské "nové vlny" ne proto, že je tato technika módní, ale proto, že byla pro něho a jeho film nejvhodnější. Ve skutečnosti se v některých sekvencích přímo vysmívá celému zmatenému užívání ruční kamery.

Musíme Lestera ovšem podezírat i z toho, že si tuto techniku zvolil také proto, že je levná. Zatím totiž nepronikl mezi režiséry filmů s velkým rozpočtem. Perný den stál 504 000 dolarů a Fortel jen 358 000 dolarů. Film Pomoc - s mnohem vyšší gáží určenou pro Beatles, natočený v barvách a s exteriéry na Bahamských ostrovech - stál již 1 260 000 dolarů. Ve věku 33 let se stává Lester uznávaným a velmi hledaným filmařem. Avšak konzervativní mogulové filmového průmyslu projevují stále ještě značnou opatrnost při jeho angažování. Mají nadále obavy, co by se mohlo stát jejich oblíbeným námětům, kdyby je svěřili do jeho rukou. Lester říká osobě s oblibou, že je "šťastným pesimistou". ,,Zajímají mě více mé nezdary než úspěchy. Ostatně si ani nemyslím, že bych byl zvlášť úspěšný. Podle mne film Fortel nevyšel tak, jak měl. Jen asi čtyři záběry v celém filmu vyjadřují přesně to, co jsem chtěl říci. Proto si myslím, že americké kritiky jsou poněkud směšné."


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 18. 10. 2019 Svátek má Lukáš
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz