fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Videoarchiv    Podobné filmy    

75% 1300 hlasů
7.5 10 1300
film / drama, romantický, USA/Kanada/Mexiko, , 123 min., od 12 let
Kinopremiéra v ČR 1.5.2003, DVD od 27.10.2003 SPI

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 2002, Oskar, Hudba (E. Goldenthal)
starNastavit upozornění

V TV televize st. 27.11. Prima MAX 20.00
Prima MAX 20.00
Archiv
02:23Celá pravda o ženě.
Frida Kahlo prožila bouřlivý život plný bolesti i lásky, skandální milostné aféry i fatální vztah s manželem Diegem Riverou. Do dějin se zapsala nejen jako skvělá umělkyně, ale i sexuální a politická revolucionářka s horkou jižní krví. Barevné mexické ulice, vášnivá hudba, krásné ženy, charismatičtí muži a bouřlivé události první poloviny 20. století tvoří nedílnou součást životního příběhu této pozoruhodné ženy ...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Když chcete malovat naivně a surrealisticky zároveň, je asi nejlepší malovat sebe, pokud něco zkazíte, nebude vám model nadávat. A co dodat k filmu? Zajímavý životopis velmi zajímavé ženy má několik slabších míst, ale rozhodně nejsou natolik nudná, aby někoho mohla odradit od sledování tohoto snímku.
Všechny komentáře k filmu 34+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka 1, Oficiální stránka 2    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Frida

<>Obrázek nenalezen<> Život a dílo mexické malířky Fridy Kahlo (1907-1954) inspirovaly odbornou literaturu, řadu dokumentů - a také dva celovečerní filmy. Jedinečnost životního příběhu, osobnosti i díla této ženy si o to přímo říkaly. První snímek byl natočen v Mexiku v roce 1986, americký film Frida z roku 2002, který uvede Česká televize, vznikl podle životopisného románu kunsthistoričky Hayden Herreraové, v režii Julie Taymorové a se Salmou Hayekovou v hlavní roli. Vypráví o osudu plném nepřízně, ale i lásky a vášně, a především o rozporuplné, ale nesmírně silné osobnosti a o touze po životě naplno. V dětství poznamenala Fridu obrna, v osmnácti vážná dopravní nehoda, která měla za následek celoživotní trápení - na třicet operací, bolesti, neschopnost donosit dítě. Krutou ironií právě počáteční mnohaměsíční nehybnost v sádrovém lůžku přivedla Fridu k malování. A malování ji posléze přivedlo k životnímu partnerovi, kterým byl proslulý představitel mexického muralismu, komunista a nenapravitelný záletník Diego Rivera. Oba patřili ke špičce nejen kulturních, ale i levicově orientovaných politických kruhů rozbouřeného Mexika 30. let. Trvalo však nějakou dobu, než byla extravagantní Frida objevena i jako osobitá malířka, a přestože vystavovala v New Yorku i v Paříži, doma se první výstavy dočkala až těsně před smrtí. Bouřlivý život, střety dvou silných osobností, oboustranné nevěry (v případě Fridy s muži i ženami) vedly k rozvodu. Frida dokonce prožila krátký vztah s ruským revolucionářem Lvem Trockým, který se v Mexiku ukrýval a posléze tam byl zavražděn. Nicméně silný vztah přetrval, bývalí manželé žili v těsném sousedství, Rivera Fridě pomáhal. A v době, kdy se její zdravotní stav nezvratně zhoršoval, byla závislá na morfiu a v důsledku gangrény přišla o nohu, ji znovu požádal o ruku. <>Obrázek nenalezen<> Kromě nabitého děje a velkých postav vyniká film i svou hudební a výtvarnou složkou. Obrazy Fridy Kahlo, v drtivé většině autoportréty, jsou ovlivněny naivismem a mexickým lidovým uměním. Spojení se surrealismem se malířka bránila a tvrdila, že nemaluje sny, ale vlastní realitu: "Namalovala jsem tolik obrazů sebe sama, protože jsem byla často osamělá, a pak, že sebe znám ze všech lidí nejlépe". Obrazy, plné barev, fantazie a emocí, jsou tak nejpřesnější výpovědí o jejím životě a zákonitě hrají ve filmu svou nezastupitelnou roli. Jak hudba, tak výtvarné kategorie pak přinesly filmu Oscary - za nejlepší hudbu (Elliot Goldenthal, v civilu manžel režisérky Taymorové) a nejlepší masky - stejně jako další ceny (Zlatý glóbus). Salma Hayeková, o jejímž ztvárnění titulní role se mluví jako o jejím životním výkonu, oscarovou nominaci neproměnila. Pro zajímavost - jako spoluproducentka filmu bojovala o tuto roli (a vůbec vznik filmu) několik let v konkurenci Jennifer Lopezové či Madonny.


O filmu

obrazek
Strhující životní příběh slavné extravagantní mexické malířky Fridy Kahlo se Salmou Hayek v její možná životní roli. Ve filmu, jehož existenci si krásná herečka vybojovala a nyní s ním sklízí zasloužené úspěchy.

O hercích

Salma Hayeková
obrazek Narodila se 2. září 1966 v Coatzacoalcos, mexickém státě Veracruz libanonskému otci a mexické matce. Svoji hereckou kariéru nastartovala mexických telenovelách - kde se poměrně brzo prosadila a v roce 1989 získala titulní roli v seriálu Teresa . Po čase však šokovala své četné fanoušky, když se rozhodla seriál opustit a vydala se do Hollywoodu.
Relativním úspěchem pak byla v roce 1993 vedlejší role ve filmu Mi vida loca, zásadnější však zřejmě byla role v televizním filmu Rychlá kola, když si ji poprvé vybral režisér Roberto Rodriguez. Ten s ní a Antoniem Banderasem natočil kultovní snímek Desperado. Poté se vrátila na chvíli do Mexika a ztvárnila roli ve filmu Callejón de los milagros.
Objevila se v jednom ze Čtyř pokojů, ve filmu Jako štvaná zvěř, Od soumraku do úsvitu. Zahrála si v romantické komedii Jen blázni spěchají a mj. i ve filmu Rozchod po boku Russela Crowa. Zahrála si v kriminální komedii Řetěz bláznů, a také menší roli v oscarovém snímku Traffic - Nadvláda gangů.
V roce 2001 se už plně jako producentka věnovala shánění peněz na film "Frida", který se stal její srdeční záležitostí. Do menších rolí pro něj získala i svého životního partnera Edwarda Nortona a častého partnera filmového Antonia Banderase. Kromě hlavní role (za niž byla nominovaná na Oscara) a produkce se na "Fridě" podílela i jako choreografka.

Podobné filmy

Výjezdní doložka pro Dubčeka
(Vycestovacia doložka pre Dubčeka) Ústřední postava pražského jara 1968 byla v letech 1970...
zítra 00.15
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Emilie Richards: Stopy minulosti
(Emilie Richards: Spuren der Vergangenheit) Jessica zjistila, že je adoptovaná. Při hledán...
zítra 02.10
NAHRAT
ZDARMA
Barrandov
Bláznivá, zatracená láska
(Crazy, Stupid, Love) Steve Carell prožívá nejhorší dny svého života - jeho žena Julianne ...
zítra 12.15
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 22. 11. 2019 Svátek má Cecílie
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz