fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

77% 318 hlasů
7.7 10 318
film / drama, Velká Británie, , 118 min., od 11 let
The Dresser
DVD od 1.12.2005 Bonton

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 1983, Nominace na Oskara, Film


Ukázka
02:41Film Garderobiér překypuje humorem, laskavostí a hlavně láskou k divadlu.
Vztahy a životní osudy členů tradičního shakespearovského kočovného divadla jsou hlavním tématem filmu Garderobiér, který byl v roce 1983 nominován na pět Oscarů.
Garderobiér přináší neodolatelnou studii hlubokého vztahu mezi divadelním principálem a jeho garderobiérem. Starý a nevrlý Sir obětoval celý svůj život i duši divadlu. Ale během příprav na 227. představení Krále Leara ho nervové vypětí a válečné útrapy přemáhají a jeho despotická vláda nad společností začíná dostávat povážlivé trhliny. Nablízku mu ale vždy stojí přepečlivý a naprosto oddaný garderobiér Norman, který se mu stará o zdraví a nyní i pomáhá sehrát jeho poslední velkou roli. Oba jsou na sobě životně závislí.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Šokující poznání, že při současných komediích se můj smích podobá vynucenému skřehotání a u třicet let starého dramatu se doopravdy směju, vede k neomylnému svědectví o brilantním, téměř vyhynulém herectví na malém prostoru, jehož užaslým divákem jsem měla štěstí se stát. Poklona Shakespearovi, hercům i neviditelnému soukolí zákulisních profesí má jediného jmenovatele - lásku k divadlu, která každý rutinní úkon povyšuje na umění - jen sledovat samotné líčení krále Leara byla slast, v kombinaci s dialogy a asynchronním splýváním garderobiéra a herce trojnásobná. A jelikož má láska mnoho podob i mnoho projevů, neděste se, když těsně po vaší smrti někdo blízký prohlásí, že jste byl starej, sobeckej a hnusnej parchant, vyrovnává se tak se svou bolestí, protože vás přese všechno miloval...
Všechny komentáře k filmu 3+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Garderobiér

Druhá světová válka. Skupina herců odjíždí brzy ráno do Bradfordu na týdenní angažmá v divadle Alhambra. Na nádraží jim málem ujede vlak, ale jejich ředitel a hlavní herec souboru v jedné osobě, přezdívaný Sir, svým mocným hlasem rozjíždějící se vlak zastaví. Sir je typickým představitelem staré školy, okázalým interpretem především Shakespearových her, kterého válka odsoudila ke spolupráci s třetiřadými herci a k vystupování na provinčních scénách. Je na pokrají fyzických i psychických sil. Při procházce městem Sir dostane záchvat a skončí v nemocnici. Autor modeloval hlavní postavu podle Sira Donalda Wolfita (1902-1968), významného anglického divadelního herce. Režisér Peter Yates se nesnažil hlouběji zasahovat do struktury Harwoodovy jevištní předlohy a soustředil se zejména na vedení hlavních představitelů, kteří beze zbytku využili možností, jež jim role znaveného herce a jeho homosexuálního garderobiéra nabízely. Albert Finney za své ztvárnění stárnoucího divadelního barda získal na MFF v Berlíně Stříbrného medvěda za nejlepší mužský herecký výkon, zatímco Tom Courtenay byl ve stejné kategorii oceněn prestižním Zlatým glóbem. Snímek uvádíme s původním českým dabingem s Otou Sklenčkou a Václavem Postráneckým v hlavních rolích (české dialogy Jiří Křižan, režie českého znění Marie Fronková).


Podobné filmy

Ex Machina
Mladý programátor Caleb vyhrál ve firemní soutěži týdenní pobyt na horské chatě svého zamě...
dnes 23.50
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Barbara Wood: Duhový had (2/2)
(Barbara Wood:Traumzeit) Joanna přichází do divočiny Queenslandu, aby našla tajuplné rodin...
zítra 00.50
NAHRAT
ZDARMA
Barrandov
Starožitníkův krám
(The Old Curiosity Shop) Filmové zpracování Dickensova románu o čtrnáctileté Nell Trentové...
zítra 04.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 6. 12. 2019 Svátek má Mikuláš
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz