fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

77% 3901 hlasů
7.7 10 3901
film / dobrodružný, fantasy, USA, , 152 min., od 10 let
Harry Potter and the Sorcerer's Stone / Harry Potter and the Philosopher's Stone
Kinopremiéra v ČR 14.2.2002, DVD od 11.10.2002 Warner, Blu-Ray od 15.11.2017 Magic Box

Režie:
Herci: , , , , , více...
starNastavit upozornění

V TV televize út. 28.1. Sky Movies Greats HD 19.25, ne. 2.2. HBO2 12.05, út. 4.2. HBO3 06.00, so. 1.2. Sky Movies Showcase HD 07.00Ukázka
00:27Velkolepé dobrodružství začíná. Harry nastupuje do prvního ročníku kouzelnické školy a musí se utkat se zlým čarodějem Voldemortem.
Harry Potter prožívá nepříliš radostné dětství. Jako sirotek je vychováván svým přísným strýcem Vernonem, tetou Petunií a neustále otravován nepříjemným tlustým bratrancem Dudleym, jehož největším potěšením je Harrymu ubližovat. Svůj život tráví chlapec v mrňavém přístěnku pod schody. Do péče Dursleyových se Harry dostal poté, co jeho rodiče zahynuli při automobilové nehodě a maminčina sestra, teta Petunia, byla jeho nejbližší příbuznou. Blíží se Harryho jedenácté narozeniny. Pro chlapce nikdy nebyl tento den něčím výjimečným, nedostával ani gratulace, dárky, natož, aby měl narozeninovou oslavu. Tento rok se však má stát cosi mimořádného.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu První film má dlouhý rozjezd, je spíš seznamovací. Na rozdíl od dalších dílů je tu dost detailů-Harryho teta, strých a bratranec, Příčná ulice, duchové a famfrpál. Nechybí návštěva ve všech hlavních předmětech výuky. Harry je samozřejmě hrdina, co zachrání svět před lordem Voldemortem :-) Film má bohužel pár viditelných chyb.
Všechny komentáře k filmu 152+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka 1, Oficiální stránka 2, Oficiální stránka 3    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Harry Potter a Kámen mudrců

<>Obrázek nenalezen<> Před deseti lety položili čarodějové Brumbál, Hagrid a McGonagallová na práh domu Vernona a Petunie Dursleyových malé miminko s jizvou na čele. Je to malý Harry Potter, syn Petuniiny zemřelé sestry. Dursleyovi se o něj sice postarají, na rozdíl od vlastního syna Dudleho mu však neprojevují příliš lásky. Když se Harrymu blíží jedenácté narozeniny, zjistí ke svému překvapení, že dokáže mluvit s hadem. A potom, v den Harryho jedenáctých narozenin, se na prahu objeví čaroděj Hagrid, který chlapci doručí narozeninový dort a dopis. Harry se dozví, že jeho rodiče byli čarodějové a nezahynuli při obyčejné autonehodě, ale v boji se zlým čarodějem Voldemortem. Jizvu na čele si Harry odnesl z tohoto boje. <>Obrázek nenalezen<> Nyní má právo nastoupit do učení ve Škole kouzel a čar v Bradavicích. Hagrid pomůže Harrymu nakoupit školní pomůcky včetně kouzelnické hůlky a potom ho pošle na nádraží, kde z tajného nástupiště 9 3/4, kam se vchází zdí, odjíždí expres do Bradavic. Ve vlaku se Harry skamarádí s novými spolužáky, sympatickou Hermionou a dobráckým Ronem. Spolu s nimi se pak v Bradavicích dostane do prestižní koleje Nebelvíru, kterou má na starost profesorka McGonagallová. Harry se postupně seznamuje s dalšími spolužáky, s prostředím školy, s několika místními strašidly, s ředitelem Brumbálem a samozřejmě s dalšími profesory. Neoblíbeným profesorem Snapem, který učí lektvary, koktavým Quirellem, který učí obranu proti černé magii, madam Hochoovou, která učí létání na koštěti. Harry, který má pro létání zvláštní talent, se stane novým chytačem nebelvírského famfrpálového mužstva. <>Obrázek nenalezen<> Během zápasu mezi Nebelvírem a Zmijolezem Harrymu někdo začaruje koště a Hermiona, která vidí profesora Snapa mumlat zaklínadla, mu vlastním kouzlem podpálí plášť. Po vyhraném zápase čeká žáky Vánoční volno, kterého Harry, Ron a Hermiona využijí k pátrání po tajemství, které v podzemí školy střeží trojhlavý pes. Zjistí, že se týká alchymisty Nicolase Flamela, který kdysi vyrobil kámen mudrců, s jehož pomocí je možné získat Elixír života. A právě ten se snaží získat čaroděj Voldemort, aby s jeho pomocí získal zpět tělo a sílu, o kterou ho připravilo střetnutí s Harrym a jeho rodiči. Děti jsou přesvědčeny, že profesor Snap je jeho přisluhovačem a chce pro něj získat kámen mudrců. Když trojici na jedné z výprav napadne v Zapovězeném lese Voldemortův přízrak, rozhodnou se děti zabránit jeho plánům a vydají se na nebezpečnou výpravu do podzemí, kde je čeká řada nebezpečí, nástrah, zlých kouzel a také nejedno překvapení.


O filmu

<>Obrázek nenalezen<> Z knihy na plátno
Příběh malého kouzelníka Harryho Pottera vznikl na motivy stejnojmenné světoznámé knihy skotské spisovatelky Joanne K. Rowlingové. Knížka se stala doslova fenoménem. Byla přeložena do více než 47 jazyků a jen prvního dílu se prodalo před 100 milionů výtisků. V roce 1996 se britský producent David Heyman vrátil ze svého amerického působení v Hollywoodu zpět do Velké Británie, aby zde založil vlastní produkční společnost Headay Films s vizí produkovat mezinárodní filmy po obou stranách oceánu. "Měl jsem mladšího bratra a sestru, kterým bylo v té době 10 a 14 let, a tak mě velmi zajímalo najít projekt dětského filmu, který by je dokázal pobavit, " vzpomíná Heyman. " Tým společnosti Headay, vedený Tanyou Seghatchianovou mě upozornil na článek o připravované nové dětské knížce od tehdy neznámé autorky.
obrazek
Agent pak poslal jeden výtisk mé asistentce, ta ji přečetla za víkend a hned mi volala, že je to velmi originální příběh o chlapci, který nastoupí do kouzelnické školy. Přišlo mi to jako skvělý nápad a hned ten večer jsem se pustil do čtení. Ohromně mě to zaujalo. Uvědomil jsem si, že mám v ruce něco skutečně neobvyklého a hned druhý den ráno jsem začal jednat o zakoupení práv, " vypráví David Heyman. Hned při prvním setkání počátkem roku 1997 se spisovatelkou Rowlingovou si Heyman a autorka knižní předlohy ujasnili několik základních bodů. " Musel jsem Jo Rowlingové slíbit, že budu ctít věrnost její předloze, a to bylo také to nejdůležitější po celou dobu tvůrčího procesu," říká Hayman. <>Obrázek nenalezen<> Nastalo obtížné a dlouhé hledání režiséra, který by se ujal přepisu na filmové plátno. Zájem o film měl Steven Spielberg, který uvažoval o animované verzi, již by namluvil Haley Joel Osment, ( Spielberg se nakonec rozhodl pro realizaci filmu A.I.), ve hře byl například i tvůrce nekonečného příběhu Wolfgang Petersen, Rob Rainer, Ivan Reitman, Terry Gilliam a řada dalších. Producent a autorka se nakonec rozhodli pro tvůrce úspěšných filmů Sám doma a Mrs. Doubtfire - Táta v sukni Chrise Columbuse. " Moje dcera Eleanor tu knížku četla, a tak jsem se do ní pustil společně s ní, " říká Columbus. "Přečetl jsem ji za jediný den a nemohl jsem přestat myslet na to, jak by se z ní dal udělat film. Věděl jsem o lidech, kteří by z toho udělali dobrý scénář. <>Obrázek nenalezen<> V té době však bylo filmové zpracování v rukou jiného režiséra. Tak to je konec, myslel jsem si. Za pár měsíců mi volal můj agent a řekl mi, že ta kniha je znovu volná. Ale o tu práci se zajímalo ještě pár dalších kolegů. Věřil jsem, že když studiu i producentu Heymanovi přiznám svou posedlost tou látkou a jasně nastíním způsob, jakým bych ji chtěl převést do filmu, pochopí, že jsem správný člověk pro tuhle práci, " vzpomíná režisér Columbus. Dalším bodem pak bylo setkání se spisovatelkou. " Napoprvé jsem byl poměrně nervózní," přiznává Columbus, " ačkoliv nebo právě proto, že jsem byl velký fanoušek té knížky. S Jo jsem se cítil velmi dobře. Nastínil jsem jí, jak se pokusím zachovat integritu knížky. <>Obrázek nenalezen<> Myslím, že byla potěšena, když jsem ji požádal, aby se přímo účastnila tvůrčího procesu. A její připomínky a nápady byly báječné," říká Columbus.Skutečně zde bylo mnoho režisérů, kteří by rádi filmovali Harry Pottera, ale Chris prokázal největší porozumění pro knihu a nejvíce se ztotožnil s vizí Jo Rowlingové," souhlasí producent Heyman. Základ byl v tom, že Columbus nechtěl svět vytvořený spisovatelkou nijak zásadně přetvářet. "Slyšel jsem různé historky o tom, jak někteří režiséři chtěli přeměnit kouzelnickou školu na běžnou střední školu v Hollywoodu, nebo předělat Harryho, Rona a Hermionu na Američany, nebo točit animovanou verzi filmu. Já jsem přesvědčen, že existují důvody, proč děti i dospělí na celém světě tuhle knížku milují a to je její poetika.
obrazek
Zničit tenhle základ a změnit charaktery znamená odcizit příběh jeho publiku. Byl jsem přesvědčen o nutnosti zachovat věrnost předloze a to znamenalo točit film v Anglii a s britským obsazením," říká Columbus. Práce na scénáři se nakonec ujal Steve Kloves. "Lhal bych, kdybych řekl, že člověk nemá strach, když adaptuje nejoblíbenější knížku na světě," přiznává scenárista. "Rozhodli jsme se být co nejvěrnější předloze, což znamenalo být nekonvenční jako film a netlačit ho do toho, jak by měl podle hollywoodských představ vypadat." Když byly vyřešeny tyto základní ideové otázky, zbývala " maličkost" : nalézt filmového Harryho Pottera.
obrazek
Hledá se Harry Potter
Castingový tým filmu hledal představitele Harryho Pottera od roku 1999, ale psal se březen 2000 a obsazení hlavní role stále chybělo. Výběry prošlo na šestnáct tisíc kluků. "Nebylo lehké najít někoho, kdo by v sobě shrnoval všechny kvality Harryho," vzpomíná Heyman. "Chtěli jsme někoho, kdo by dokázal spojit cit pro neobyčejné, vášeň pro život, ale už měl i zkušenost s prožitou bolestí. Harry je prostě taková stará duše v dětském těle. Je otevřen tomu, co děje kolem něj, a musí činit správná rozhodnutí. Ale není dokonalý, má své chyby a to, že není perfektní, ho činí lidským. Právě pro obecné lidské kvality je Harry předurčen k velkým věcem. Díky němu dokážeme uvěřit, že kouzla existuj."
obrazek
"Absolvovali jsme pohovory se stovkami adeptů a stále jsme nebyli spokojeni," vypráví Chris Columbus. "Castingová režisérka byla na pokraji zhroucení a lomila rukama: Já fakt nevím, co tedy chcete? - lkala nešťastně. Seděli jsme v kanceláři, na videopřehrávači běžel David Copperfield, kterého hrál Daniel Radcliffe. Ukázal jsem na obrazovku, zabodl prst do Danovy tváře a křičel jsem: Toho chci. To je Harry Potter." Ona odpověděla: Už jsem ti to říkala, on je nepoužitelný, jeho rodiče nemají zájem, aby dělal tenhle film.A tak hledání pokračovalo. Po několika měsících se Heyman a scenárista Steven Kloves rozhodli dát si pauzu a jít do divadla. Setkali se tam s agentem Alanem Radcliffem a Heyman byl doslova ohromen vzhledem chlapce po jeho boku. Alan a jeho žena Marcia během přestávky představili producentovi svého syna Daniela a způsobili, že se na představení nemohl soustředit. Následovala bezesná noc a druhý den ráno volal Heyman Radcliffeovým, že jejich jediný syn je prostě Harry Potter. Tři malí čarodějové
Pro producenta a režiséra bylo stejně důležité jako obsazení titulní role nalezení hereckých interpretů jeho dvou věrných přátel - Hermiony a Rona. Jejich představitelé se hledali souběžně s Harrym, i když ten byl nejdůležitějším vrcholem trojúhelníku, bez něj by další práce neměla smysl. Postupně se vykrystalizovali další favorité příští trojky. "Doslova jsem se zamiloval do Ruperta Grinta," říká Chris Columbus. "Byl neskutečně legrační, stejně jako Emma Watsonová byla doslova vtělením Hermiony Grangerové. Když jsme viděli Dana, Ruperta a Emmu společně na plátně, bylo to doslova elektrizující. Ta chemie fungovala báječně. Dali jsme dohromady výtečný tým." Rupert, který dosud neměl žádné herecké zkušenosti, je na rozdíl od Daniela velkým fanouškem knížky o Harrym Potterovi.

"Ron je jednou z mých nejoblíbenějších postav a myslím, že mu skutečně dobře rozumím. Mám také spoustu bratrů a sester a vím, jaké to je vyrůstat ve velké rodině," říká Grint. O tom, že se hledají kandidáti na úlohu Rona Weasleyho, se Rupert Grint dozvěděl z dětským zpráv v televizi BBC. Naproti tomu představitelka Hermiony, Emma Watsonová, již několik let hrála, zpívala a tančila ve školních představeních. Přesto i ona musela projít řadou zkoušek a testů, než si ji spolu s Rupertem zavolali do Heymanovy kanceláře, aby jim sdělili, že byli vybráni pro role Harryho nejlepších přátel. " Na rozdíl od Hermiony já nepatřím k nejlepším žákům ve třídě. Ve skutečnosti je to spíš naopak," přiznává Emma. <>Obrázek nenalezen<> Čarodějové a jeden obr
Tvůrčí štáb v čele se spisovatelkou a producentem čekalo také obsazování dospělých rolí. "Například Robbie Coltrane byl první možnost, která nás napadla na úlohu obra Hagrida, a Robbie byl také prvním dospělým hercem, kterého jsme do filmu vybrali," říká producent Heyman. " Jo měla své představy o obsazení a přiznávám, že řada stejných herců mě napadla, když jsem četl knížku," dodává Columbus. "Dal jsem si dohromady jakýsi ideální seznam obsazení. A všichni, které jsem si vybral, řekli: Ano. To se mi ještě nikdy nestalo. Měl jsem to nejlepší obsazení, s jakým jsem kdy pracoval." Představitel Hagrida přiznává důvody svého rozhodnutí: "Můj syn by mě zabil, kdybych v tom filmu nehrál," směje se Robbie Coltrane, který svou postavu přibližuje: "Je to obr a není zrovna krásný a jemný, ale má spoustu dobrých vlastností a bere děti pod svá ochranná křídla." <>Obrázek nenalezen<> Pro roli vševědoucího profesora Albuse Brumbála si Columbus vybral Richarda Harrise. "Byl jsem požádán, abych hrál profesora Brumbála a měl jsem několik důvodů, proč jsem chtěl odmítnout. Pak mi ale telefonovala moje jedenáctiletá vnučka Ellie a řekla velmi jednoznačně: Dědo, když nebudeš hrát Albuse Brumbála, už na tebe nikdy nepromluvím. Uznejte, že pak jsem neměl moc na výběr." Harris také vzpomíná na půvabné setkání s představiteli dětských úloh. Columbus ho požádal, aby přišel do studia na čtenou zkoušku. Když čtení skončilo, představitel Rona, Rupert Grint, se ke zkušenému herci otočil a povídá: "Pane Harrisi, bylo to docela dobré. Myslím, že na tu roli budete vhodný..." Na roli tajemného učitele lektvarů, profesora Snapea, byl vybrán Alan Rickman. Před tím, než mu byl nabídnut scénář, knížku Harry Potter a Kámen mudrců nikdy nečetl, a tak se rozhodl to napravit. <>Obrázek nenalezen<> "Jako u každého správného románu musí fungovat základní pravidlo. Příběh vás chytí na první stránce, nutí vás obracet dál a dál a vy chcete vědět, co se stane příště. Je to docela jednoduché pravidlo, které ale vyžaduje velkou dávku talentu." To herečka Maggie Smithová, která hraje profesorku McGonagallovou, již knížku četla: "Myslím, že je to skvělá knížka pro děti, a proto mě zajímalo, jak se podaří přenést její kouzlo do filmu," říká herečka. " A navíc, kdy se vám podaří nosit ty báječné čarodějnické šaty?." Pro Maggie Smithovou to bylo druhé setkání s Danielem Radcliffem, s nímž hrála již ve filmu David Copperfield. Profesora Quirrella, který učí v Bradavicích obranu proti černé magii, hraje Ian Hart. Kromě kouzelnických představitelů dospělých bylo ještě třeba vybrat "mudlovské" role. ( Mudlové - tak nazývají čarodějové "obyčejné"lidi, kteří neumějí kouzlit) Byla to hlavně Harryho adoptivní rodina. Tetu Petulu si zahrála jedna z nejtalentovanějších britských hereček, Fiona Shawová.
obrazek
"Toužila jsem nejprve po tom vytvořit nějakou kouzelnickou roli, ale nakonec se ukázalo, že Dursleyovic svět je mnohem exotičtější. Ve své obyčejnosti jsou Dursleyovi velmi excentrický pár. Jejich neúspěchy s výchovou vlastního syna jsou ještě zřetelnější ve srovnání s Harrym, chlapcem, který je jemný a civilizovaný a má v sobě jakousi přirozenou rytířskost na rozdíl od Dudleyho, který je rozmazlený a zkažený." Shawová se snažila, aby při ztvárnění postavy tety Petunie uplatnila především komiku: "Komedie se vždy vytváří z rozdílu mezi tím, kdo lidé jsou, a tím, co si o sobě myslí, že jsou," říká Shawová. "Dursleyovi se zoufale snaží působit normálně, ale když se ně podíváme Harryho očima, vidíme, že ve své normálnosti jsou naprosto příšerní." Jejího muže, strýce Vernona hraje Richard Griffith. Stejně jako pro jeho filmovou manželku byl určujícím směrem, jak strýce hrát, jeho zoufalá touha působit obyčejně. "Vernon se soustředí na to, aby v žádné chvíli neudělal nic neobvyklého. Největší strach má z toho, aby něco takového neviděli sousedi. Klepe se hrůzou, aby si lidé nemysleli, že kolem něj je něco, co není úplně v pořádku. Už jenom fakt, že mají Harryho ve své péči, je pro ně smrtící, protože Harry je cokoliv, jen ne obyčejný kluk."
obrazek
Atmosféra temnoty a světla
"Mnoho roků si diváci a hlavně média mysleli, že jsem typ takového měkkého režiséra, protože jsem natočil pár sentimentálních filmů," přiznává se Chris Columbus. Pro vybudování spíše potemnělé atmosféry, kterou vyžadovala filmová adaptace knihy, se Columbus rozhodl vrátit zpět ke kořenům. "Vždy jsem obdivoval britskou kinematografii, vše od Davida Leana, komedie jako Kind Hearts and Coronets, dramata nebo hororové filmy. Vyrůstal jsem na snímcích typu Hammer Horror a tohle všechno mělo na mě velký vliv." Columbus se snažil připomenout si snímky jako Gremlins nebo Mladý Sherlock Holmes, k nimž napsal scénář, ale nerežíroval je. "Třeba Mladý Sherlock Holmes vycházel z britské filmové školy. Byl to určitý druh přípravy na režii Harryho Pottera. Chtěl jsem, aby Harry Potter působil poněkud temněji než mé předcházející snímky, ovšem stále jsem měl na paměti, že netočím žádnou další verzi filmu Sedm," upřesňuje režisér. <>Obrázek nenalezen<> Přiznává, že jako barometr používal velmi často své tři děti, především dceru Eleanor, která je expertkou na Harryho Pottera. Kdykoliv uvažoval o potlačení nebo vynechání nějakého motivu, byla tu Eleanor s připomínkou : Tati, to nemůžeš vynechat - to mají všichni rádi. Byla první, kdo kritizoval - tohle vypadá falešně, tohle má špatnou barvu. Konečný verdikt nakonec ale vynášela spisovatelka Rowlingová, která měla zcela přesnou představu o každém detailu. Chris Columbus si vybral velmi zkušené spolupracovníky. Výtvarníkem filmu se stal trojnásobný nositel Oscara Stuart Craig, který si svá ocenění zasloužil za filmy Gándhí, Nebezpečné známosti a Anglický pacient. " Stuart je jeden z nejlepších současných filmových výtvarníků," dodává producent Heyman. "Nepotřebovali jsme jen někoho, kdo má vkus a eleganci, ale především někoho, kdo dokáže udělat harrypotterovský svět jako by skutečně existoval. Stuart vytvořil Bradavice v celé jejich velkoleposti a přitom jako reálné místo."

O hercích

Daniel Radcliffe
obrazek Harry Potter je malý kluk, který vyrůstá u své tety, strýce a nesnesitelného bratrance. V jedenácti letech se dozví, že jeho rodiče nezahynuli při autonehodě, jak mu příbuzní tvrdili, ale že byli kouzelníci, které zabil zlý čaroděj Voldemort. Harry odchází do kouzelnické školy v Bradavicích, aby pokračoval v rodinném řemesle, ale zároveň se utkal se Zlem, které nebylo zcela poraženo. Daniela Radcliffea vybrala produkce z tisíců uchazečů až po dlouhém hledání ideálního představitele. Daniel je synem literárního agenta Alana Radcliffea a castingové agentky Marcii Greshamové. Před úlohou v Harrym Potterovi se objevil v televizním filmu BBC David Copperfield. Svůj celovečerní debut si odbyl jako syn Jamie Lee Curtisové a Geoffreyho Rushe ve filmu Panamský krejčí. Je velkým fanouškem fotbalu, má rád závody Formule 1 a také hudbu. "Je to nejbáječnější dítě, jaké jsem ve svém životě potkal," tvrdí o Danielovi režisér Columbus.

"Když obsazujete dítě do takového filmu, obsazujete zároveň také jeho rodiče," dodává ve zjevné narážce na dalšího slavného dětského herce, jehož objevil, Macaulaye Culkina z komedií Sám doma. "Tehdy tu rodiče nebyli pro své dítě, ale v případě Radcliffeových nemám starost, protože Daniel má báječné rodiče." Danielovou nejoblíbenější postavou ve filmu je obr Hagrid, za nejobtížnější z celého natáčení považuje scénu se zrcadlem. Kvůli roli musel absolvovat gymnastický trénink, přesto měl na řadu scén double. O Harrym říká, že by si ho dovedl představit jako svého přítele. " Dokáže být velmi vážný, ale v tom samém okamžiku je s ním i legrace," říká Daniel.

Rupert Grint
obrazek Ron je nejlepším Harryho kamarádem, s nímž se potká ve vlaku do Bradavic. Ron pochází z velké rodiny, má řadu bratrů, kteří jsou všichni kouzelníci, a Ron se jim touží vyrovnat. Rodina není příliš movitá, a tak je Ron často zdrojem posměšků. Pro jeho zrzavou kštici si ho nemůžete splést. Představitel Rona, Rupert Grint, je nejstarším z trojice hlavních dětských představitelů. Vystupuje ve představeních malého divadelního spolku. Postava Rona byla jeho nejoblíbenější již v době, kdy vůbec nevěděl, že bude ve filmu hrát. Ve škole má Rupert rád kreslení, během natáčení nakreslil například podobiznu herce Alana Rickmana, který hraje profesora Snapea.

Emma Watsonová
obrazek Hermiona patří k nepilnějším žákům bradavické školy a nebojme se říct, že je trochu šprtka. Přesto se dokáže stát Harryho a Ronovou nejlepší kamarádkou a nepostradatelnou pomocnicí při Harryho úkolech. Spisovatelka Rowlingová přiznává, že do Hermiony tak trochu promítala sama sebe. Desetiletá Emma Watsonová sbírala herecké zkušenosti v různých divadelních představeních už od malička. V sedmi letech vyhrála hlavní cenu ve školní soutěži v recitaci poezie. Se svou filmovou postavou má prý společnou lásku ke kočkám. Emma zbožňuje zvířata, ale kočky nejvíc, doma má dvě jménem Bubbles a Domino. Její nejoblíbenější postavou z knihy je rovněž Hagrid, neboť navzdory tomu, že je to obr, dokáže být velmi citlivý.

Robbie Coltrane
obrazek Jeden z nejoblíbenějších britských herců, oceněný řadou mezinárodních hereckých poct, má za sebou dvacetiletou kariéru. V jeho filmografii najdeme řadu úspěšných snímků jako bondovky Zítřek nikdy neumírá a Zlaté oko, kde hraje teroristu Zukovského. Viděli jsme ho například ve filmech Vzkaz v láhvi, Mona Lisa a v televizním seriálu Bedna, za který získal několik ocenění včetně dvou cen BAFTA.

Richard Harris
obrazek Více než sedmdesát filmů a dvě nominace na Oscara má na svém kontě herec Richard Harris. Kromě herecké profese je znám také jako producent, režisér a autor. V poslední době jsme ho mohli vidět například v roli římského císaře ve filmu Ridleyho Scotta Gladiátor, v Michalkovově Lazebníku sibiřském ve snímku Stopy na sněhu či thrilleru Vysoká hra patriotů. Mezi jeho nejznámější tituly patří série filmů s Muži zvaném Kůň. Publikoval dvě knihy.

Alan Rickman
obrazek Charismatický Angličan si získal mezinárodní věhlas díky thrilleru Smrtonosná past, kde hrál protivníka Bruce Willise, ale kromě toho v řadě titulů přesvědčil, že je všestranně nadanou hereckou osobností, která se po právu pyšní řadou prestižních ocenění, jako je britská cena BAFTA za vedlejší roli ve filmu Robin Hood: Král zbojníků, Zlatý globus a Emmy za roli ve filmu HBO Rasputin, nebo nominace na cenu BAFTA za snímky Rozum a cit a Michael Collins. Rickman patří rovněž k renomovaným divadelním osobnostem, jako člen Královské Shakespearovské společnosti zazářil v divadle ve West Endu a na Broadwayi ve hře Nebezpečné známosti, kde byl nominován na cenu Tony. Jako režisér se rovněž představil komorním filmovým dramatem Zimní host s Emmou Thompsonovou v hlavní roli.

Maggie Smithová
obrazek Začínala jako členka Dramatického kroužku Oxfordské univerzity a od té doby se objevila v řadě prestižních světových divadel včetně britského Národního divadla.. Je držitelkou Oscara za film The Prime of Miss Jean Brodie a za film California Suite. Viděli jsme ji ve snímku Smrt na Nilu, Spielbergově Hookovi, komerčně úspěšných komediích Sestra v akci, Klub odložených žen a nebo Čaj s Mussolinim, který jí vynesl cenu BAFTA.

O tvůrcích

Chris Columbus
obrazek Proslavil se především jako režisér rodinných komedií Sám doma a Sám doma 2 - Ztracen v New Yorku a veselohrou Mrs.Doubtfire - Táta v sukni. Pochází z Pennsylvánie, na střední škole se začal zajímat o film, natáčel s vlastní kamerou na 8 mm film. První úspěch začal sbírat jako scenárista, nejúspěšnější byly filmy Gremlins a Mladý Sherlock Holmes. Z jeho dalších titulů jmenujme například Dva v tom či Druhá nebo první s Julií Robertsovou a Susan Sarandonovou.

David Heyman
Studoval v Anglii i USA a svou producentskou kariéru začal na filmu Miloše Formana Ragtime a na snímku Davida Leana Cesta do Indie. V roce 1986 začal pracovat pro Warner. Bros a podílel se na filmech Gorily v mlze a Mafiáni. Jako nezávislý producent se věnoval především náročnějším snímkům - jeho nejoceňovanějším projektem byl titul Daytrippers. Před pěti lety se vrátil do Velké Británie, kde založil vlastní společnost Headay Film, která má za cíl sdružovat zajímavé mezinárodní projekty z obou stran oceánu.

Steve Kloves
Svou kariéru začal prací na textu pro film Racing with the Moon v roce 1984. V roce 1989 debutoval jako režisér filmem Báječní Bakerovi hoši, k němuž rovněž napsal scénář. Snímek získal čtyři nominace na Oscara. Kloves je rovněž autorem scénáře k filmu Wonderboys s Michaelem Douglasem a Tobeyem Maguirem, který mu vynesl scenáristickou nominaci na Oscara.

John Williams
obrazek Patří ke světově nejproslulejším autorům filmové hudby. Je pětinásobným držitelem Oscara, 18 cen Grammy, tří Zlatých globů a 39 nominací na Oscara. Zkomponoval hudbu k více než 90 filmům, mezi ty nejvýznamnější patří tituly, které mu vynesly právě Oscara - Schindlerův seznam, Hvězdné války, E.T. - Mimozemšťan, Čelisti, Šumař na střeše. Kromě filmové skládá i vážnou koncertní hudbu, je autorem dvou symfonií, jeho skladby nahrávají přední světové soubory včetně Londýnských symfoniků, Newyorské filharmonie a dalších. Soundtracku s jeho hudbou k Hvězdným válkám se prodalo 4 miliony kopií po celém světě. Jako dirigent působí u předních světových těles, od roku 1980 je hlavním dirigentem Boston Pops Orechestra.

John Seale
Mezi jeho nejoceňovanější kameramanské práce patří Anglický pacient, za nějž získal řadu prestižní mezinárodních cen, na Oscara byl dále nominován za snímky Svědek a Rainman. Jako kameraman se podílel na filmech Gorily v mlze, Talentovaný pan Ripley, Bohem zapomenuté děti, Dokonalá bouře, Americký prezident, Společnost mrtvých básníků, Noviny, Firma a další.

Joanne Rowlingová
Životní osudy spisovatelky Joanne Kathleen Rowlingové by mohly ideálně sloužit jako inspirace románku z červené knihovny. Narodila se v roce 1965 a dětství prožila v městečku Chepstow v blízkosti Bristolu. Od dětství ji přitahovala literatura: nejen že ráda četla, ale v šesti letech začala psát příběhy, jejichž hrdinou byl králík. Nejoblíbenější dětskou hrou spisovatelky a její mladší sestřičky byly hry na kouzelníky a čarodějnice, které provozovaly společně se sousedovými dětmi. Údajně se Joannin nejmilejší kamarád jmenoval Ian Potter, ale jak spisovatelka tvrdí, její slavný literární hrdina je pouze výplodem fantazie a neměl žádný předobraz v konkrétním chlapci. Naopak Harryho kamarádka Hermiona je podle autorčiných slov v mnohém podobná spisovatelce v dětských letech.

J. K. R. vystudovala na univerzitě francouzštinu a klasickou filologii a posléze pracovala v různých profesích, hlavně jako učitelka nebo sekretářka. Jednoho dne v roce 1990, když jela vlakem z Manchesteru do Londýna, objevil se jí před očima příběh malého čaroděje Harryho a Školy kouzel. Jenže ten si musel ještě nějaký čas počkat, než přišel na svět - respektive na papír. Když J. K. R. přišla o zaměstnání, vydala se do Portugalska učit angličtinu. Provdala se tam za místního televizního reportéra a po roce se jim narodila dcera Jessika. Manželství se brzy nato rozpadlo a ona se vrátila zpět do Anglie, kde žila ze státní podpory, bydlela v malém vlhkém bytě a potýkala se s vážnými existenčními problémy. Tehdy začala psát příběh malého kouzelnického sirotka Harryho Pottera - částečně i jako únik od reality, která pro ni byla velmi frustrující. Protože neměla peníze na počítač, psala ručně a texty přepisovala na psacím stroji. Několik nakladatelství rukopis neznámé autorky odmítlo (Penguin, Harper Collins a Orion), ale jedno ne (Bloomsbury).

Tak v roce 1997 vyšla v Anglii její první knížka - Harry Potter a Kámen mudrců. Nejdřív v nákladu 500 kusů. Zájem čtenářů byl ale nečekaný a v první vlně se prodalo 70 000 výtisků. Americké nakladatelství Scholastic poté zaplatilo za americká práva přes sto tisíc dolarů. Následovaly další tituly Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a vězeň z Azkabanu a naposledy Harry Potter a Ohnivý pohár. Svět zachvátila doslova "pottermánie", dokonce třetí díl museli knihkupci začít prodávat až odpoledne, když skončila škola, protože děti by šly stát fronty do knihkupectví. Čtvrtý díl šílenství ještě akceleroval: zrodil se světový vydavatelský rekord: v Anglii se vydalo jeden a půl miliony výtisků. Ve Spojených státech téměř čtyři miliony. V současné době autorka připravuje pátý díl s názvem Harry Potter a Fénixův řád.

4. listopadu 2001 se konala v Londýně světová galapremiéra filmu Harry Potter a Kámen mudrců. Za první víkend vydělal film ve Spojených státech 93, 5 miliónů dolarů a ve Velké Británii 23 miliónů. Malý čarodějnický učedník Harry Potter změnil jako kouzelným proutkem život své stvořitelky. Zdá se, že bude ve své spisovatelské profesi první, kdo stane mezi miliardáři. Její obrovským tempem narůstající bohatství však není spojeno pouze s literární činností, ale dnes už vydělává víc než na knížkách na zboží spojeném s jménem jejího hrdiny - hračkami počínaje a dětskými pyžamy konče. Její týdenní příjem prý činí kolem 600 000 liber, a za tuto částku nedávno koupila dům v Pertshire. Našla i novou lásku. Jejím partnerem je Neil Murray, který ji doprovázel na londýnskou premiéru filmu Harry Potter. V žebříčku nejlépe placených osobností světa se umístila na 24. místě hned za fenomenálním basketbalistou Michaelem Jordanem a nechala za sebou i proslulou Cher. Od královny dostala J. K. R. Řád britského impéria za přínos dětské literatuře. Její knížky o Harrym Potterovi byly přeloženy do desítek jazyků a prodávají se po celém světě v miliónových nákladech. U nás vyšly všechny čtyři díly v nakladatelství Albatros.

Podobné filmy

Mravenčí polepšovna
(Ant Bully, The) Když jste malý mravenec, svět vám připadá obrovský a dobrodružství ještě ...
dnes 14.05
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Harry Potter a Relikvie smrti - část 1
(Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1) Harry, Ron a Hermiona se vydávají na nebezp...
dnes 17.30
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Želvy Ninja 2
(Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows) Želví nepřítel číslo jedna, přezdívaný ...
dnes 20.00
NAHRAT
ZDARMA
Prima Cool
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 25. 1. 2020 Svátek má Miloš
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz