fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Videoarchiv    Podobné filmy    

59% 33 hlasů
5.9 10 33
film / komedie, drama, Česká republika/Slovensko, , 98 min., od 12 let
Kinopremiéra v ČR 19.2.2018 v SK 15.3.2018

Režie:
Herci: , , , , , více...


ArchivV hospodě v malém městečku skupina ochotníků nacvičuje hru Karla a Josefa Čapků Ze života hmyzu. V průběhu zkoušky se však životy hereckých představitelů prolnou se životy jejich hmyzích postav a čas ani skutečnost již nehrají žádnou roli.
Uprav informace o filmu

+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Hmyz

Hospoda na malém městě. Je zavřeno, židle jsou převráceny na stolech. Na věšáku visí „hmyzí šatičky“: sukénky z krepového papíru, papundeklová motýlí křídla, pestře pomalovaná a černé lesklé krovky brouků. U stolu v koutě místnosti sedí šest místních ochotníků: režisér, Růžena, pan Václav, pan Borovička, ajznboňák Kopřiva a slečna Jitka. Tulák leží doma s ischiasem. Chrobáčice a Kukla ještě nepřišly. Během zkoušky se prolnou životy ochotníků s osudy Čapkových postav. Režisér - Cvrček umoří pana Václava, milence své ženy. Pan Kopřiva, hrající Parazita sežere slečnu Jitku - Larvičku. Panu Borovičkovi se podaří převtělení do chrobáka tak přesvědčivě, že opustí nadobro svoji lidskou podobu. Během zkoušky se rodí i umírá, čas nehraje roli. A to vše se odehrává na pozadí Čapkovy hry, kde se hmyz chová jako lidi a lidé jako hmyz.


O filmu

obrazek
Předmluva Jana Švankmajera

Je běžnou praxí, že autoři knih píší ke svým příběhům předmluvy. Ne proto, aby nedovtipným čtenářům vyložili smysl svého díla, ale aby jen dali klíč k tomu, jak jejich knihu číst. Zda v sedě u šálku kávy, nebo na pláži pod rozevřeným slunečníkem, anebo pod peřinou s baterkou v ruce. Někdy autoři také v předmluvě píší o tom, jak dílo vzniklo. Proč by to nebylo možné i u filmu?

Bratři Čapkové napsali divadelní hru Ze života hmyzu v roce 1924. V té době ještě Adolf Hitler seděl v mnichovské pivnici, pil pivo a škrtal ve svém rodokmenu židovské předky. A Džeržimorda Džugašvili přebíral Leninovo dědictví, aby ho posléze proměnil v jeden veliký gulag.

Hra tedy ještě neměla být politickou satirou. Šlo o čistý juvenilní misantropismus.

Není divu, že čeští fangličkáři, kteří ještě nevystřízlivěli z euforie nad nedávno nabytou samostatností, Čapky seřvali a napadli z nemístného pesimismu.

A mladí bratři si dali říct a připsali hře optimistický konec: „Ó, jaký to krásný den“, den, ve kterém se zrodila předposranost, která v pozdějších letech vykvete v Čechách obludnými květy a stane se českým národním znakem.

O tom ale můj film není.

O čem tedy je? Já nevím. Prostě jsem napsal scénář, tak jak to ze mne lezlo, na jeden zátah, jako se píší automatické texty. Bez racionální nebo morální kontroly. Jen tak se vyvarujete mesianistickému pokušení velkých umělců lidstvo napravovat, vylepšovat, poučovat, varovat a podobně. Nejde to. Přečtěte si Freuda. Jedinou adekvátní a smysluplnou odpovědí na surovost života je cynismus fantasie, jak by řekl jeden český prokletý básník.

obrazek
Slovo režiséra

Hra bratří Čapků „Ze života hmyzu“ je misantropická hra. Můj scénář jen tuto misantropii prohlubuje, tak jako se prohlubuje podobnost člověka s hmyzem a této civilizace s mraveništěm. Také by se nemělo zapomínat na poselství Kafkovy Proměny.

Hra bratří Čapků „Ze života hmyzu“ byla napsána ve 20. letech minulého století. Její misantropický duch je však stále aktuální. O to se postaral kořistnický charakter soudobé civilizace. V našem filmu však tato hra tvoří jen pozadí vlastního příběhu, který má ve svém vyznění blíže ke Kafkově Proměně, než k Čapkům. Nejde nám o "politický" film, ale o film imaginativní, který nabízí řadu možných interpretací. Imaginace je totiž pro nás stále onou "královnou lidských schopností", jak ji nazval Charles Baudelaire.

obrazek
Námět

Hospoda na malém městě. Je pondělí. Je zavírací den. Židle jsou převráceny na stolech, jen u jednoho stolu v koutě místnosti sedí šest místních ochotníků. U protilehlé stěny, na vyvýšeném podiu je postavena scéna pro druhé jednání hry bratří Čapků „Ze života hmyzu“ - domeček Cvrčků a doupě Lumíka. Na věšáku visí „hmyzí šatičky“: sukénky z krepového papíru, papundeklová motýlí křídla, pestře pomalovaná a černé lesklé krovky brouků.

U stolu sedí šest ochotníků:

1/ Režisér - zřejmě místní učitel. Vášnivý entomolog. Podezírám ho, že si vybral hru bří Čapků právě proto a nikoliv pro její obsah. Pedant se sadistickými sklony. 45 let. Pro sebe si vybral roli novomanžela Cvrčka.

2/ Růžena - paní režisérová. V domácnosti. Sufražetka s hysterickým laděním, zápasící s tloušťkou. Tento zápas však dosud zcela neprohrála, 42 let. Po městečku známá svými milostnými avantýrami, které netají ani před svým manželem. Obsazena do role pí Cvrčkové.

3/ Pan Václav - dobrý člověk. Kdyby nosil brýle, řekli bychom o něm, že je jistě hodinář. Poslední milenec - oběť paní Růženy. Přesto, že je mu 38 let, je paní Růža první žena, která ho dostala, za což je jí upřímně vděčen. Jeho role: Lumík.

4/ Pan Borovička - každý soubor, chce-li zdárně existovat, potřebuje aspoň jednoho pana Borovičku. Všechno unese, všechno podrží, všechno sežene. Úplně bez talentu, za to vášnivý ochotník. Trémista. Schizothým. 50 let. Chrobák.

5/ Ajznboňák Kopřiva - přišel na zkoušku rovnou z noční šichty. V umaštěné uniformě. Na zkoušce spí. On může. On může všechno. On je místní hvězda. On si své uhraje vždycky. 45 let. Pyknický typ. Role: Parazit.

6/ Slečna Jitka - ještě nikdy divadlo nehrála, a je jí i jedno, že ho hrát bude. Naivka. Chorobně čistotná. S paranoidními sklony. Celou zkoušku plete dětské dupačky, ačkoliv je evidentně svobodná a bezdětná. 28 let. Obsazena do role Larvičky.

Tulák leží doma s ischiasem. Chrobáčice a Kukla ještě nepřišly. - a už asi ani nepřijdou.

Během zkoušky se prolnou životy ochotníků s osudy Čapkových postav. Režisér - Cvrček umoří pana Václava, milence své ženy. Pan Kopřiva, hrající Parazita sežere slečnu Jitku - Larvičku. Panu Borovičkovi se podaří převtělení do chrobáka tak přesvědčivě, že opustí nadobro svojí lidskou podobu. Během zkoušky se rodí i umírá, čas nehraje roli. A to vše se odehrává na pozadí Čapkovy hry, kde se hmyz chová jako lidi a lidé jako hmyz.

Podobné filmy

Danielle Steelová: Vzkaz z Vietnamu (2/2)
(Danielle Steel´s: Message from Nam) Novinářka Paxton píše pro americké noviny na vietnams...
dnes 10.20
NAHRAT
ZDARMA
Prima
Invaze
(The Invasion) Vesmírná stanice Patriot explodovala a na území Ameriky dopadlo spoustu tro...
dnes 11.35
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Něco jako láska
(A Lot Like Love) Když se na losangeleském letišti setkají Ashton Kutcher a extravagantní ...
dnes 15.50
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 19. 9. 2019 Svátek má Zita
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz