fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

75% 467 hlasů
7.5 10 467
film / western, USA, , 106 min., od 15 let

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:19Může mít někdo s průzračně modrýma očima srdce indiánského hrdiny? Jedině P. Newman!
Hrdinou amerického westernu, odehrávajícího se koncem osmdesátých let minulého století, je bílý muž John Russel, přezdívaný Hombre. Jako dítě byl unesen rodičům a vychován mezi indiány. Přestože byl později bělochy vysvobozen a přijal i jméno svého pěstouna, nikdy si mezi bílými nezvykl. Příběh se odehrává v době, kdy byl americký západ bělochy již zcela dobyt, a zbytky původního obyvatelstva přežívaly, nahnány do nehostinných rezervací. Hombre, uvědomující si zločiny páchané bělochy na Indiánech, bělochy opovrhuje a vrací se ke svým rudým bratrům do jedné z rezervací. Přes své opovržení se však statečný muž postaví na obranu bělochů, přepadených cestou dostavníkem bandou krutých lupičů. A když banditi, kteří mají zálusk na kufřík správce indiánské rezervace plný nakradeného bohatství, odvedou do pouště jako rukojmí správcovu ženu, vydá se v čele ostatních cestujících za nimi, aby se ji pokusil zachránit.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Nejvyšší čas na zrod nového Paula Newmana. Bez Borců jeho typu to pro mě není úplně vono. Zase jsem si lebedil, jednoduchý, silný, nekompromisní, výborný. Jenom mi teda není jasný, kam zmizel v závěru ten třetí, blonďatej desperát...? Za to by šla normálně jedna hvězdička okamžitě do pryč, ale vyvažuje to ta kritičnost, ten odsudek způsobu, jakým bílí přestěhovalci zatočili s původním obyvatelstvem vyřčená největší hereckou hvězdou své doby. O něčem takovým se nám dnes může tak akorát zdát.
Všechny komentáře k filmu 11+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Hombre

Indiánský policista John Russell cestuje dostavníkem a při tom narazí na nečekané problémy. Kvůli svému původu se stává terčem posměchu a pohrdání ostatních cestujících. Jenže nikdo z nich zatím netuší, jaký obrat jejich cesta vezme. Brzy dojde k přepadení dostavníku bandity. A jediný, kdo si s nimi může poradit, je právě John... Hombre, vlastním jménem John Russell, je muž, kterého jako chlapce unesli Apači. Přestože se ho později ujal pan Russell, který ho vzal do svého domu a vychoval, mladík později opět utekl k Indiánům. Právě když čeká na stádo divokých koní, přijde k němu Billy Lee, kterého posílá Mendez. Chce s Johnem o čemsi mluvit. Když se John dostaví, dozví se, že jeho práce s koňmi už není třeba, protože dostavníky mezitím nahradily vlaky. Mendez mu ale zároveň oznamuje, že jeho adoptivní otec zemřel a odkázal mu malý penzion. Ten by měl Hombre nyní převzít... Když John dojede na místo, zjistí, že penzion vede žena jménem Jessie Brownová. Žije tu i Mendez a také Billy Lee se svou nespokojenou mladou ženou, která si manželský život rozhodně představovala jinak. Hombre hodlá dům prodat za stádo koní, Jessie tedy bude bez práce a i ostatní musí odjet. Bohatý doktor Alex Favor, který právě okradl indiány o velkou sumu peněz a chce se co nejrychleji dostat do Mexika, se svou manželkou chctějí najmout dostavník, protože vlak už ujel. S nimi mají jet i Hombre, Leeovi a Jessie, která musí začít nový život někde jinde. Na poslední chvíli se do dostavníku dostane ještě surovec a bandita Grimes - sebere lístek vojákovi, který si ho koupil před ním. Namyšlený Favor s manželkou po cestě pomlouvají indiány, a když se dozvědí, že Hombre žil s Apači, chtějí, aby jel na kozlíku s Mendezem, a nikoli s nimi uvnitř dostavníku. Cestou dojde k přepadení: Grimesovi kumpáni, z nichž jeden je šerif Frank, bývalý milenec Jessie, se chtějí zmocnit Favorových peněz. Jediný, kdo se zmůže na účinnou obranu, je právě Hombre. V přestřelce zabije Franka a druhého lupiče, zatímco Grimes bere Favorovu manželku jako rukojmí a odjíždí. Je jasné, že se vrátí s posilou a bude se opět snažit získat peníze. Ty si mezitím vzal Hombre, který je hodlá vrátit svým přátelům indiánům. Starý doktor Favor se pokusí zmocnit zbraně a vzít si ukradené peníze zpět, Hombre mu to ale překazí. Pak ho zanechá samotného uprostřed pouště... Skupinka se po další jízdě dostane k opuštěnému lomu a ukryje se v boudě na kopci. Zanedlouho Jessie spatří v dálce zcela vyčerpaného Favora. Pod kopcem v polorozpadlých budovách zatím zaujali pozice Grimesovi muži. Paní Favorová je stále s nimi. Přes námitky Jacka Russella jde Jessie Favorovi naproti a přivede ho k ostatním do boudy na kopci. Hombre sedí jako obvykle celé hodiny nehnutě a pozoruje tábor nepřítele. Ten nakonec vyšle posla - Grimese -, který přichází s nabídkou: když mu Hombre vydá peníze, Favor dostane zpět svou manželku. Dlužno podotknout, že starý muž o to příliš nestojí a také jeho mnohem mladší žena už má života s ním dost.


O filmu

Přestože režijně dobře udělaný snímek z roku 1967 staví na tradičních westernových motivech, jako je vztah bělochů a indiánů, dlouhá cesta dostavníkem a jeho přepadení, výsledkem není tradiční podívaná plná honiček a přestřelek. O ten rozměr navíc se postaral nejen kvalitní scénář Irvinga Ravetcha a Harriet Frank jr., napsaný podle novely Elmora Leonarda, ale také herecké výkony. Zejména Paula Newmana v titulní roli Johna "Hombre" Russela. Do dalších rolí obsadil režisér Martin Ritt (známe jeho snímek Cross Creek) známého Martina Balsama (hrál např. ve slavném filmu Dvanáct rozněvaných mužů), kdysi oblíbeného Fredricka Marche (hrál po boku Grety Garbo ve slavné adaptaci Anny Kareniny), Barbaru Rushovou (fanouškům SF známá z filmu Přišlo to z vesmíru) a další.

Podobné filmy

Rio Lobo
John Wayne jako mstitel hledající zrádce v řadách armády. Americký western (1970). Dále hr...
ne. 29.11. 20.00
ČT2
Monte Walsh
Vždy bránil majetek a životy těch druhých, teď musí zachránit ten svůj. Lee Marvin v titul...
ne. 6.12. 20.00
ČT2
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Čtvrtek 26. 11. 2015 Svátek má Artur
  Vyhrávej v casino.cz    Ušetři na UkažSlevy.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz