fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

79% 1731 hlasů
7.9 10 1731
film / akční, dobrodružný, Hong Kong/Čína, , 99 min., od 11 let
Ying xiong / Hero
Kinopremiéra v ČR 5.6.2003, DVD od 24.11.2003 Hollywood

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 2002, Nominace na Oskara, Cizojazyčný film
starNastavit upozornění

V TV televize ne. 15.12. TV4 16.55
TV4 16.55
Ukázka
01:49Děj filmu se odehrává v době války. Země je rozdělena na sedm království: Qin, Zhao, Han, Wei, Yan, Chu a Qi. Již několik mnoho let svádí tato království boj o rozhodující nadvládu. Pro obyčejné lidi jsou to léta smrti a utrpení.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Přeplácaná koláž vytvořená navzdory fyzikálním zákonům a především zákonům dobrého vkusu.
Všechny komentáře k filmu 33+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Hrdina

<>Obrázek nenalezen<> V době největšího rozkvětu Číny byla "Říše Středu" rozdělena na sedm nezávislých království. Nazývaly se Qin, Zhao, Han Wei, Yan, Chu a Qi a po staletí spolu nesmiřitelně bojovaly o nadvládu. Zápas jejich absolutních vládců o politickou a hospodářskou moc přitom znamenal, že statisíce prostých lidí umíraly na bojištích a zubožená země se potácela na okraji hladomoru.

Nejhůře na tom bylo království Qin. Jeho král byl přímo posedlý myšlenkou vytvoření jednotné Číny, v jejímž čele by stanul on sám. Toužil pokořit, dobít a ovládnout "vše pod nebesy". I proto byl terčem nespočetných útoků nájemných vrahů a zabijáků, z nichž největší hrůzu naháněli tři válečníci. "Zlomený meč", "Padající sníh" a "Nebe". Vladař proto vyhlásil, že podaří-li se je někomu zlikvidovat, zahrne ho bohatstvím, mocí a dokonce mu dovolí přiblížit se k osobě jeho výsosti - synu nebes - na pouhých "deset kroků." Ale ani vidina něčeho tak lákavého nepřiměla žádného z vojáků, aby se pustili do křížku s těmi, na jejichž hlavu byla odměna vypsána. Deset let tak zůstalo jen u slov... Než se na scéně objevil záhadný rytíř nazvaný příznačně "Bezejmenný".

obrazek
Na důkaz porážky nepřátel království přinesl jejich zbraně a při soukromé audienci králi odvyprávěl neuvěřitelný příběh svého života. Deset let studoval bojové umění zacházení s mečem a každičký pohyb "Nebe," "Zlomeného meče" a "Padajícího sněhu". Teprve pak se cítil být dostatečně silný na to, aby je vyzvat na souboj. Skutečně se mu povedlo porazit prvního z nich. Pak ho čekal úkol mnohem těžší, neboť "Zlomený meč" a "Padající sníh" byla nerozlučná dvojice, která žila i bojovala společně. Ale byl to muž a žena a "Bezejmenný" využil právě této skutečnosti. Do jejich vztahu zasel semínko pochybnosti o nevěře toho druhého. Nakonec je tak zahubila jejich vlastní žárlivost...

Král říše Qin pozorně naslouchal každičkému slovu "Bezejmenného", aby pak prohlásil, že všechno mohlo mít i zcela jinačí průběh, než jaký se mu snaží rytíř namluvit. Vzdálenost pouhých deseti kroků mezi oběma muži jako by symbolizovala nejen dva různé pohledy na popisované události a na svět, ale i rámec příběhu, ve kterém hrají hlavní roli láska, čest a smysl pro povinnost. Příběhu, který se ústně tradoval po mnoho generací, a který má název HRDINA.O filmu

<>Obrázek nenalezen<> S námětem na film přišel sám jeho režisér Zhang Yimou, který je známý tím, jak brilantně dokáže vyjádřit atmosféru starodávné Číny. Sám říká, že odjakživa toužil natočit akční snímek postavený na bojovém umění hlavních hrdinů. Ačkoliv je v čínské literatuře na tisíce takových příběhů, Zhang Yimou se nakonec rozhodl, že si scénář napíše sám. Tři roky pracoval na námětu k HRDINOVI, který charakterizuje nejen jako film plný bojových umění, ale též jako fascinující legendu mající reálný základ v čínské historii. "Ten film se vymyká obdobným čínským snímkům," říká Zhang Yimou. "Když se podíváte do minulosti naší země nebo si přečtete nějakou staročínskou prózu, její zápletka vždy vyplývá z aktu odplaty. Smýt krev krví, to je i téma všech bojových filmů, ať už v nich hrál Bruce Lee nebo Jackie Chan. A já se rozhodl posunout tento žánr o kousek dál. V mém velkofilmu je mottem nikoliv násilí, ale snaha o jeho potlačení. Hlavní postavy pohání touha ukončit jednou provždy nesmyslné prolévání krve. Pro tyto skutečné hrdiny bojových umění je čest a neposkvrněný štít mnohem důležitější nežli meč zborcený krví."

Tato výzva se odrazila i na samotných hercích. Najednou si mohli zahrát ve filmu, kde jsou akční scény stejně důležité jako ty, kde pouze sedí a hovoří. "HRDINA je můj vysněný film," říká hlavní postava Jet Li. "Když jsem si přečetl scénář, vstoupily mi do očí slzy. Za dvaadvacetiletou kariéru u filmu se mi něco takového nestalo. Ten příběh je tak hluboký... Naučí vás, že musíme opravdu dvakrát vážit slova, než někoho nazvete hrdinou." Stejně nadšeně se o své roli vyjadřuje i herečka Zhang Ziyi. "Kdykoliv mne někdo angažuje, je to především proto, že jsem schopna dokonale zahrát efektní bojové scény," přiznává. "Ale už dlouho jsem čekala na okamžik, kdy se budu moci na plátně spíše než pěstmi představit i svým hereckým srdcem. A moje role v HRDINOVI taková je, má hned několik vrstev a skutečnou osobnost."

<>Obrázek nenalezen<> Zhang Yimou je známý jako režisér mnoha filmů, ale tentokrát si poprvé poradit se ztvárněním bojových scén. "Nebylo to lehké," říká. "V knížce se dá pohyb meče sugestivně popsat, stačí pár slůvek a čtenář má možnost představit si takový zápas. Ale ve filmu je na stejné vyjádření méně než vteřina, podstatně kratší je i čas na divákovu představivost. Natočit všechno tak, aby to správně působilo, byla opravdu výzva..." Zhang Yimou proto velice oceňuje pomocnou ruku, kterou mu podal erudovaný režisér akčních scén Tony Ching Siu Tung. "Jsme přáteli už více než deset let a tak jsem věděl, že se na něj mohu spolehnout," říká Zhang Yimou. "Podobně jsem se mohl bez obav spolehnout i na představitele jednotlivých rolí - ať už to byl Jet Li, Tony Leung, Maggie Cheung Zhang Ziyi nebo Donnie Yen. Je to pětice nejtalentovanějších herců moderního čínského filmu. Spolupráce nám klapala na sto procent."

Chválou, tentokrát na režiséra, nešetří ani Donnie Yen - představitel bojovníka "Nebe". Říká:"...na to, že nikdy podobný akční snímek nedělal, mu to šlo téměř samo. Přesně věděl, kde přidat a kde naopak ubrat. Jeho snaha o to, aby byl každý záběr perfektní nás postupně všechny nakazila. Na filmu to je vidět, diváci to určitě ocení..."

O vzniku filmu

<>Obrázek nenalezen<> Film staví na skutečných událostech, které se odehrávaly v Číně během 3. století před naším letopočtem. Od roku 475 - do roku 221 před Kristem byla "Říše Středu" rozdělena na sedm, neustále spolu soupeřících království. Jejich panovníky nedokázalo od válek odradit nic, byli doslova zaslepeni touhou stát se vládcem prvního spojeného čínského impéria. Ovládnout vše pod nebesy. Na svoji ochranu proto dali budovat kolem říší a paláců vysoké obranné valy, v rámci svých výbojů zaměstnávali stovky vojenských poradců a návrhářů nových, účinnějších zbraní. Uzavírali smlouvy o spojenectví aby byli ve své mocenské agresi silnější a vzápětí je zákeřně vypovídali, aby se na čas spojili s tím, koho ještě včera považovali za největšího nepřítele...

Tato krutá doba vstoupila do povědomí a učebnic historie jako "čas válčících států." Není tak divu, že z ní pochází početné literární památky monotematicky zaměřené právě na válečnictví. Jednou z nich je i spisek s názvem "Umění boje" od Sun Tzu, který je do dnešních dob považován za bibli každého asijského vojáka. Každopádně se právě tehdy změnil i způsob vedení jednotlivých bitev. Zatímco dříve o moc v čestném souboji soupeřili šlechtici na obrněných vozech, nyní vše sledovali jen z bezpečné vzdálenosti. Měli už k dispozici tisícihlavé armády naverbované z rolníků, kteří umírali v jejich jménu.

<>Obrázek nenalezen<> Přes všechna ta negativa došla Čína právě v této době velkého rozvoje. Jako útěk od všudypřítomného násilí se zrodily nové názorové proudy a životní filozofie. Konfucianismus, Taoismus či Legalismus. Jejich představitelé sepsali množství epopejí a poezie, která má univerzální platnost do dnešních dnů. Nepřetržité konflikty navíc přispěly k důležitým sociálním změnám ve společnosti. Rozdmýchaly nespokojenost u nejprostších vrstev a vyžádaly si ekonomické a nakonec i politické reformy. Jen málo však otřásly s feudálním systémem moci, kdy v čele každého státu či království stál jediný panovník s absolutistickou vskutku absolutní mocí.

Tito vládci byli přesvědčeni že jsou sesláni z nebes - aby spojili Čínu v jediné obrovité impérium a ve jménu tohoto poslání byli schopni obětovat i toho posledního ze svých poddaných. Tím nejurputnějším z nich byl panovník království Qin, o kterém se už v dobových materiálech mluví jako o necitelném tyranovi schopném učinit pro zvětšení své moci cokoliv. Není divu, že bylo tolik pokusů odstranit ho jednou provždy. O jednom z nich vypráví děj filmu HRDINA. Je o prostém vojákovi, v jehož rukou se ocitl osud jeho země.

O tvůrcích

obrazek
Aby mohl spatřit plátno velkých kin, museli se sejít ti nejtalentovanější, nejpřednější asijští umělci. Ve filmu jim kraluje mistr bojových umění Jet Li, onen nevyzpytatelný neznámý rytíř, který si vynutil audienci u samotného krále. Hongkongské filmové "super star" Maggie Cheung Man Yuk a Tony Leung Chiu Wai, které bylo možno vidět v oceňovaném snímku "In the Mood for Love" (Doba na lásku) si tentokrát zahrály úkladné zabijáky "Padající sníh" (Cheung) a "Zlomený meč" (Leung). Role služky "Zlomeného meče" a současně milenky na jedinou noc se zhostila Zhang Ziyi, která ušla ve své kariéře dlouhou cestu od filmu "The Road Home" (Cesta domů), kde debutovala. Vládce království Qin hraje Chen Daoming, zatímco posledního z nájemných vrahů - "Nebe" představuje stále známější znalec bojových umění Donnie Yen. Režisérem snímku je Zhang Yimou, který byl dvakrát navržena na Ocenění Akademie (Academy Award), producentem se stal Bill Kong - dobře známý z filmu "Crouching Tiger, Hidden Dragon" oceněného jako nejlepší zahraniční film při udílení Oskarů. Za kameru se postavil vítěz soutěže Cannes Technical Grand - Christopher Doyle a přímo z poslední scény právě dokončeného "Shaolin Soccer" (Šaolinský fotbal) přijal pozvání režisér akčních scén - Tony Ching Siu Tung. Poslední dva důležití členové štábu jsou Emi Wada - odpovědná za kostýmy a skladatel filmové muziky Tan Dun.

Podobné filmy

Sedmý syn
(Seventh Son) Zemi, a především celému lidstvu hrozí velké nebezpečí. Královna čarodějnic ...
dnes 18.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Útok na Bílý dům
(White House Down) Bílý dům podle všeho není nedobytná pevnost a prezident není ve svém sí...
dnes 20.00
NAHRAT
ZDARMA
Prima Cool
Agent bez minulosti
(The Bourne Identity) Matt Damon ztratil paměť a teď nedokáže říci kdo je, ani kdo ho post...
zítra 01.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 8. 12. 2019 Svátek má Květoslava
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz