fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Videoarchiv    Podobné filmy    

53% 1166 hlasů
5.3 10 1166
film / akční, fantasy, science fiction, USA/Austrálie, , 93 min., od 12 let
I, Frankenstein
Kinopremiéra v ČR a SK 30.1.2014, DVD a Blu-Ray od 28.5.2014 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...


Archiv
02:25V zimě roku 1795 stvořil šílený doktor Frankenstein monstrum kterému se podařilo přežít až do dnešní doby. Nesmrtelný Adam bloudí sám ulicemi města, ve kterém spolu válčí démoni s chrliči o osud lidstva. Démoni, vedení temným princem Naberiem, se snaží odhalit tajemství Adamova stvoření, aby ho využili k zničení celého lidstva. Proti démonům stojí chrliči v čele s královnou Leonore, kteří se snaží Adama ochránit za jakoukoliv cenu. Jak si Adam začne uvědomovat, že může být klíčem k ovládnutí celého světa, musí se rozhodnout, na čí stranu se přidá...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu BLbina plná oblud, akce... tak jedna hvězda za ty prachy, co do toho vrazili.
Všechny komentáře k filmu 35+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Já, Frankenstein

Adam, bytost vytvořená doktorem Frankensteinem, i dvě stě let po svém šokujícím zrození stále chodí po tomto světě. Adam se ocitá lapen mezi oběma stranami, které se snaží odhalit tajemství jeho nesmrtelnosti.


O filmu

obrazek
Oživení monstra

Tvůrci fantaskní akční série Underworld vytvořili poutavý nový příběh o souboji dvou nadpřirozených klanů, v jehož středu stojí umělá bytost - Frankenstein. Gotický akční thriller Já, Frankenstein vtahuje diváky do války mezi Chrliči a Démony, ve které hrozí lidstvu zkáza. O výtvoru vědce Victora Frankensteina v podání Aarona Eckharta, kterému vládkyně Chrličů dala jméno Adam, projevují zájem obě znepřátelené strany: tajemství jeho nesmrtelnosti by jim totiž pomohlo k vítězství.

„Náš příběh vypráví o tom, jak se Frankensteinovo monstrum začíná polidšťovat," vysvětluje scenárista a režisér filmu - Stuart Beattie „Adam uvízne ve válce mezi dvěma nadpřirozenými klany, které ho chtějí - každý po svém - využít - a on sám se pokouší najít smysl svého stvoření a své existence. Chce přijít na to, kým je, a proč žije. Je pro něj obtížné se rozhodnout, zda chce přijmout své lidství. Ví, že by se měl stát člověkem, ale současně po tom možná netouží."

Autor námětu fantaskního hitu Underworld, Kevin Grevioux, uvedl do života akční thriller inspirovaný vlastním grafickým románem společnosti Darkstorm Studios. Když Tom Rosenberg z produkční společnosti Lakeshore Entertainment zakoupil práva na jeho zfilmování, spoléhal na potenciál jedné z nejzajímavějších postav v historii fantazijního žánru - Frankensteinova mosntra. Adam vznikl díky představivosti Kevina Greviouxe, ve které se tradiční monstra a mytologické bytosti střetávají v moderním světě.

„Jako kluk jsem byl fanouškem Frankensteina a všech ostatních monster z produkce společnosti Universal,“ vysvětluje Greviloux. „Vždycky jsem si myslel, že tohle fantastické stvoření vytvořené brilantním vědcem by mohlo být základem pro velmi silnou, moderní postavu. Skrývá v sobě obojakost: je to člověk nebo monstrum? Proto mne napadlo, že by bylo zábavné prozkoumat ten příběh z pohledu monstra místo z pohledu jeho tvůrce - a přivést ho do našeho světa.“

„Myslím, že Frankenstein je úžasná postava," vysvětluje režisér, „protože je na světě úplně sám, je doslova jediný svého druhu. A jeho hledání je hledáním přátelství, lásky, smyslu existence a podstaty chodu světa.“

Podobně jako producenti, ani příští režisér nedokázal odolat novému konceptu postavy, která do filmové historie poprvé vstopila už v roce 1910. Beattieho přitahoval Grevilouxův nápad, že Frankensteinovo monstrum dvě stě let po svém stvoření stále žije a pokouší se objevit tajemství svého lidství.

„Na tomto základě se dal stvořit celý nový svět, ve kterém nicnetušící lidstvo žije uprostřed věčné války mezi silami dobra a zla - ochranitelskými Chrliči a zlovolnými Démony. Adam se tak ocitl mezi univerzálními silami dobra a zla, a musí podstoupit největší bitvu svého života."

„Aaron má fantastickou tvář. Mohli jsme mu přidat jizvy, a přesto zůstal přitažlivý. Vypadá dobře a může se s ním identifikovat mužské i ženské publikum,“ poznamenává producent Richard Wright.

Eckhart se při ztvárnění role inspiroval přímo v románu Mary Shelley. Anglická spisovatelka představila Frankensteinovo monstrum jako bytost, jež se zrodila jako velmi neobvyklý vědecký experiment. Brzy se však vymkla svému určení a začala se sama vyvíjet. Touhu po lásce a společnosti ovšem shodou osudových náhod vystřídalo zklamání a zloba.

„Frankensteinovo monstrum bývá považováno za zlou, divokou postavu,“ vysvětluje hlavní představitel. „U Mary Shelley i v tomto filmu není ovšem můj hrdina zjizvený jen navenek, ale i uvnitř, ve své duši. Jeho stvořitel ho zavrhl a nechal ho, aby se staral sám o sebe, vydaný napospas nebezpečnému světu.“

Adam je ovšem především bojovník, přestože není od přirozenosti agresivní a jde mu o obranu svého vlastního života a životů těch, které považuje za své přátele. Aaron Eckhart kvůli této stránce svého hrdiny musel absolvovat intenzivní, několikaměsíční fyzickou přípravu na roli.

„Mimo jiné jsem se naučil umění boje s tyčí, zvané kali,“ vysvětluje herec. " Tahle bojová technika, kterou moje postava používá, je velmi složitá.“

<>Obrázek nenalezen<> Démoni, chrliči a filmařská kouzla

Pro příběh mísící akci, napětí, romantiku i humor jsou důležité bytosti, které nebyly dosud nikdy ve filmu k vidění.

„Už známe upíry, vlkodlaky a zombie, ale já jsem hledal něco nového. Chrliči a Démoni mi přišli zajímaví,“ vysvětluje režisér Stuart Beattie. „Většina lidí o nich už slyšela, ale mnoho se o nich neví. Připadalo mi, že je tady místo pro vznik celé nové mytologie.“

Zatímco moudří Chrliči obývají starobylý gotický chrám a pod vedením královny Leonore chrání nicnetušící lidstvo, jejich protivníci - zplozenci pekla Démoni - hledají pod vedením prince Naberia stále další možnosti, jak zvrátit odvěkou rovnováhu sil na svou stranu.

Naberius díky Frankensteinovu monstru pochopí, že z mrtvých lidských těl může vzniknout nový život, což se pro něj stává klíčem k ovládnutí světa.

Partu zlovolného vládce Démonů, jednoho z padlých andělů, kteří kdysi zosnovali vzpouru proti bohu, se ujal Bill Nighy. Ten se v posledních letech etabloval jako herec, který dokáže elegantně zvládnout nejrozmanitější žánrové výzvy.

“Naberius má velmi dobré vztahy se Satanem a je natolik urozený, aby mohl být princem a vůdcem legií 666 dalších démonů,” vysvětluje se zalíbením Bill Nighy. “Tisíce let se potlouká po světě a hledá způsoby, jak ovládnout lidskou formu, aby zničil své nepřátele - Chrliče.”

V přestrojení za biotechnologického magnáta Wessexe najme Naberius vědecký tým, jehož součástí je i vědkyně Terra Wadeová. Talentovaná lékařka provádí nejmodernější výzkumy účinků elektrické stimulace na mrtvé organismy. V mnoha směrech je tak moderní verzí doktora Frankensteina: je brilantní, ale pouští se bez představy o následcích do morálně ošidných vědeckých oblastí.

„Yvonne Strahovski hraje Terru, která je hlavní lidská postava v celém filmu. A jistým způsobem reprezentuje celé lidstvo,“ vysvětluje režisér. „Má těsnou vazbu na Adama - bytost, již nejprve odmítá jako pouhou smyšlenku, a potom v ní nechce vidět jen osamělého zabijáka Démonů.“

Krajanka a kolegyně Yvonne Strahovski, Miranda Otto jako znešená Leonore, která kdysi zachránila Adama před smrtí a nyní se může těšit z jeho loajality i rebelství.

„Leonore je královnou řádu Chrličů, ale Frankensteinovo monstrum pro ni představuje morální dilema,“ vysvětluje herečka. „Chrliče mají ochraňovat lidskou rasu a být zdrojem dobra, ale Adam není ani člověk ani Démon. Nakolik s ním královna může soucítit, a nakolik přitom dokáže i nadále bojovat za dobro? Ona a Adam proto nebojují vždycky na stejné straně."

Příběh filmu Já, Frankenstein se odehrává v nejmenovaném, starobylém velkoměstě, jež se podobá našemu světu, ale nese některé fantazijní rysy.

Natáčení proběhlo v australském Melbourne, které posloužilo jako základ pro fiktivní fantazijní prostředí příběhu. Tamní rodák Stuart Beattie dobře věděl, že Melbourne poslouží stejně dobře pro scény z hrdinovy temné minulosti i jako aktuální kulisa současného světa. Melbourne ve filmu představuje město, která má v souladu s příběhem ryze evropský charakter.

„Chtěli jsme, aby vypadalo jako evropské město bývalého Východního bloku,“ vysvětluje. „Mělo být jen částečně uklizené, s nepořádkem v temných koutech, prázdné a studené. Jediným barevným, duchovně příjemným místem je katedrála obývaná Chrliči. Wessexova laboratoř je naopak strohým a velmi nepříjemným místem.“

Bill Nighy nosí v roli padoušského Naderie krásné, elegantní italské obleky šité na míru. Adam se obléká jako outsider, který se naučil splynout s davem. Je schopen proniknout do lidského světa a zase z něj zmizet, aniž by si ho moc někdo všímal a aniž by se stal jeho součástí.

Důležitou roli při ztvárnění nového svět hrály i složité masky a líčení, na které dohlíželi Nick Nicolaou a Paul Katte, kteří v rámci své společnosti Group spolupracovali na trilogii Petera Jacksona Hobit. Frankensteinovo monstrum z doby před dvěma staletími se lišilo od Adama v současnosti, nejvíc si však Katte a Nicolaou užili s Démony. Režisér po svých spolupracovnících požadoval, aby nebyli pouhými karikaturami, ale aby si zachovávali zdeformovaný lidský vzhled, obohacený ovšem o rohy, který vyjadřují hierarchii uvnitř jejich řádu.

Podobné filmy

O zlaté huse
(Die goldene Gans) Nejmladší ze tří bratrů Till potká v lese hladového žebráka a rozdělí s...
dnes 07.50
NAHRAT
ZDARMA
Nova
Legenda o sovích strážcích
(Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole) Soví sameček Soren je okouzlen historkami ...
dnes 08.45
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Doba ledová
(Age of Ice) Masivní zemětřesení otevře arabskou tektonickou desku, což má za následek nes...
dnes 10.10
NAHRAT
ZDARMA
Barrandov
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 27. 5. 2018 Svátek má Valdemar
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz