fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Celý film zdarma    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

74% 84 hlasů
7.4 10 84
film / historický, Československo, , 125 min.
DVD od 6.1.2010 Filmexport

Režie:
Herci: , , , , , více...


Celý film zdarma
02:05:00
Ukázka
00:41Roku 1412 v Betlémské kapli naslouchají tisíce Pražanů kázáním Mistra Jana Husa, jenž otevřeně pranýřuje zlořád a nepravosti v církvi. V kapli je i královna Žofie, manželka českého krále Václava IV. Jeho kázání jsou mnohým trnem v oku. Papež Jan XXIII. vyhlašuje nejtěžší církevní klatbu nad Husem a nad Prahou, dokud v ní bude Hus přítomen. Hus se tedy uchyluje na Kozí Hrádek, kde však dále rozšiřuje své učení. Papež posílá poselství Václavu IV. a požaduje postavit Husa před církevní koncil v Kostnici. Hus se na tuto cestu vydává i přes varování jeho přátel...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Co do historické správnosti není v podstatě nic, co vytknout. Jenže jsem měl trochu problém s tím, že zde byly postavy podány příliš jasně - to jsou ti dobří, a to jsou ti zlí. Jan Hus byl zde popsán vyloženě skoro jako tvrdé dítě revoluce, ale tak to zkrátka nebylo, takže je to velká škoda, ale o Janu Husovi zkrátka nevznikl žádný vyloženě špičkový film, ač k tomu jeho život vyloženě vybízí. Jana Husa z minulého roku jsem neviděl a ani vidět nechci, ale myslím, že srovnávání by bylo určitě zcestné. Tenhle snímek není vůbec špatný, jen jsou zde charaktery vykresleny moc černobíle, což film trochu sráží, ale na druhou stranu - představitel hlavní role Zdeněk Štěpánek byl úžasný a víc ze sebe dostat, myslím, nemohl. A řemeslná stránka bez problému. Takže jako doplněk dějepisného učiva rozhodně fajn, ale jakožto film už o něco méně horší...
Všechny komentáře k filmu 26+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Jan Hus

Praha roku 1412. Papež Jan XXIII. vyhlásil prodej odpustků, ale Pražané, poučeni kázáním Mistra Jana Husa, se proti papežově nemorálnímu nařízení bouří. Hus káže v Betlémské kapli, zatímco královna Žofie ho nabádá k umírněnosti. Tovaryši Jan, Stašek a Martin jsou zatčeni u Týnského chrámu, kde společně s dalšími Pražany bránili fanatickému faráři Peklu v kázání o odpustcích. Purkmistr slíbí Husovi jejich propuštění, ale nakonec jsou všichni tři veřejně popraveni. Papež vyhlásí nad Husem klatbu, a proto je Hus nucen uchýlit se na Kozí Hrádek, kde ve svých kázáních pokračuje. Papež požádá českého krále Václava IV., aby Husa přiměl k cestě na koncil do Kostnice. Přes varování přátel se Hus do Kostnice vydá, když získá od římského a uherského krále Zikmunda glejt, který mu zaručuje bezpečnou cestu tam i zpět. V Kostnici je však uvězněn.


O filmu

obrazek
Velkolepý historický film je první částí slavné husitské trilogie. Zavádí nás do let 1412 - 1415. Snímek zachycuje poslední tři roky života mistra Jana Husa, ale i obraz rodící se srážky mezi arogantní katolickou církví a nespokojenou chudinou. Začíná Husovým vystoupením proti prodávání odpustků, pokračuje uvržením do klatby a končí jeho mučednickou smrtí v Kostnici.
Kromě těchto mezních bodů Husova života můžeme sledovat i jeho ohnivá kázání v betlémské kapli, rozmařilost Zikmundova dvora, Husovu cestu do Kostnice a řadu vedlejších epizod, dokreslujících atmosféru doby a rostoucí napětí. K takovým patří i tragická láska Johanky a Martina a smrt tří tovaryšů, prvních obětí budoucí revoluce. V závěru filmu předčítá Jakoubek ze Stříbra v betlémské kapli Husův poslední list z Kostnice. V davu věrných se zvedá s taseným mečem Jan Žižka a pronáší přísahu věrnosti Husovu odkazu.
Snímek natočil v roce 1955 režisér Otakar Vávra ve spolupráci s historikem M. Kratochvílem, který scénář, samozřejmě patřičně ideově upravený, napsal po několikaletém studiu. V hlavní dvojroli Jana Husa a Jana Žižky uvidíme Zdeňka Štěpánka. V dalších rolích se představí Karel Höger, Jan Pivec, František Smolík, Vlasta Matulová, Otomar Krejča, Marie Tomášová, Ladislav Pešek a řada dalších významných českých herců.
Trilogie jako celek je dodnes jednou z největších historických fresek, které kdy český film stvořil. Není však historizující rekonstrukcí, ale filmem natočeným na motivy dějinných událostí. Zajímavostí, hodnou pozornosti, jsou bezpochyby scény, které jsou režijně i barevně laděny do pláten světových mistrů, zejména vlámských malířů.

Podobné filmy

Marie Stuartovna, královna Skotska
(Mary, Queen of Scots) Na sklonku 16. století proti sobě v Británii stanuly dvě velké ženy...
so. 23.11. 20.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Kladivo na čarodějnice
Ďábel je vynalézavý. Český film na motivy románu Václava Kaplického (1969). Hrají: V. Šmer...
ne. 24.11. 22.45
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Lady Jane
Ty nejtěžší bitvy se svádějí ve vlastním srdci. Britský historický film z období vlády Tud...
út. 26.11. 00.30
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 21. 11. 2019 Svátek má Albert
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz