fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

68% 30 hlasů
6.8 10 30
film / pro děti, Československo, , 79 min.
DVD od 23.11.2009 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:44Český film, který je mnohem víc než jen pohledem do života kluků a holek jedné třídy pražské základní školy.
Petr a Pavel, spolužáci a velcí kamarádi, se rádi toulají Prahou. Když náhodně objeví v opuštěném kostele zaprášené varhaní píšťaly, tuší velké dobrodružství.
Hrdiny jsou především Petr Moravec a Pavel Voříšek, dva spolužáci a kamarádi, pocházející z naprosto odlišných prostředí. Zatímco Petr vyrůstá v typické "spořádané" měšťácké rodině, Pavel žije v neurovnaných a nepříliš dobrých poměrech se svym otcem, číšníkem, který nikdy nejde pro ránu daleko. Vše začíná okamžikem, kdy chlapci při svých toulkách Prahou vlezou do opravovaného kostela, v zaprášené bedně tam najdou varhaní píšťaly a pár si jich odnesou, aby si mohli "jen tak trochu písknout". Z krádeže píšťal je však veliká nepříjemnost, kterou vyšetřují policisté, neboť píšťaly mají velikou cenu. Okolo motivu ukradených píšťal však tvůrci rozvíjí celou řadu dalších vážných i humorných epizod výstižně postihujících svět čtrnáctiletých, jejich radosti, problémy, objevování světa, vychovy a formování osobnosti velmi často také negativními příklady chování rodičů a dospělých.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Rozhodně celkem dobrý film, sice nemá tak pěkný humor a spád jako Sněženky a machři, ale i přesto ukázal Karel Smyczek, že režírovat umí a vybrat si správně dětské herce taky. Suchánek se na tyhle role hodil skvěle a i lumpačení Daniela Šediváka bylo dobře uvěřitelné. Dobře se tu blýskla i Lucka Zedníčková a další. Přesto filmu schází více humornosti, napětí či něco, co by více zaujalo. Neupoutá tolik a děj je místy trochu nelogicky propojen a scénaristicky nedoladěn. Jako připomínka let minulých a do školních lavic poslouží i dnes dobře.
Všechny komentáře k filmu 3+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Jen si tak trochu písknout

Humornou, ale i vážnější formou je divák stržen do víru dětských radostí i trampot, zdánlivě třeba bezvýznamných, avšak spoluformujících mladé charaktery a postoje ke světu. Pestrý děj se rozehrává na červnové petřínské louce, kde dojde k tuhému zápasu kluci versus děvčata jedné pražské školy. Cestou domů Pavel, žijící jen s otcem číšníkem, který ho pro své četné "lásky" často zanedbává, a Petr, vychovaný v měšťáckém pohodlí starostlivých rodičů, zabloudí do starého opravovaného kostela, z něhož si odnesou rozebrané píšťaly z varhan. Celá třída s nadšením uvítá nevšední rozptýlení a cvičí se v parku v hraní na neobvyklý hudební nástroj. Další den se ale ve škole objeví příslušníci VB, hledající ztracené píšťaly a nalézají je u Pavla, společně s fotografiemi nahotinek, které si k němu schoval otec. Hrozí mu polepšovna, protože se údajně ztratily ze staveniště ještě jakési vrtačky. Ty se však jako zázrakem objevují na původním místě a Pavel z radosti uspořádá "večírek" na oslavu. Kluci a děvčata se sebezapřením upíjejí alkohol; objevení mrtvých rybiček v akváriu a příchod otce zábavu rychle ukončí. Pavel, vyhozený s nářezem z domu, ze zoufalství přichází za Petrem, jehož rodiče však chlapce odmítají. A tak osamělý Pavel utíká s pláčem a pocitem křivdy noční ulicí... Teprve po jeho odchodu poví Petr ohromeným rodičům o svém podílu na krádeži a o Pavlově rozhodnutí vzít všechno na sebe, neshodit kamaráda.


Podobné filmy

Pravda a lež
Pohádka o pastýři Šimonovi, který za svým snem putoval až na kraj světa (1992). Hrají: V. ...
dnes 13.05
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Čerte, drž se svého kopyta!
Pohádkové dobrodružství čertovského učedníka a popletené čarodějnice v lidském světě (1998...
dnes 16.45
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Princezna za dukát
Pohádka o princezně, která se proti své vůli musela provdat za nuzáka (1991). Hrají: L. Ze...
zítra 14.10
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 17. 11. 2018 Svátek má Státní svátek
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz