fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

61% 49 hlasů
6.1 10 49
film / drama, dobrodružný, krimi, historický, Česká republika, , 77 min., od 12 let
Kinopremiéra v ČR 28.5.2009 v SK 30.7.2009, DVD od 14.10.2009 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:47Aby dopadl vraha, musí nasadit vlastní život.
Píše se 13. století. Království českému a markrabství moravskému vládne Přemysl Otakar II. Na zásnuby, které mají usmířit znesvářené rody pánů z Dubé a z Vartemberka, vysílá král svého zástupce v severních Čechách, správce královského hradu Bezdězu, Oldřicha z Chlumu. Cestou na hrad najdou Oldřich a jeho pomocníci stopy po loupežné vraždě neznámého kupce. Na vartemberském panství se Oldřich setkává s Ludmilou, dcerou Markvarta z Vartemberka, kterou zná od jejího dětství. Ludmila se mu svěří, že se nechce vdát za Beneše z Dubé, přestože jejich svatba je podmínkou křehkého míru mezi oběma rody. Během slavnostní hostiny, pořádané na Oldřichovu počest, je zavražděn purkrabí. Podezření padne na loutnistu, jehož snoubenku se purkrabí pokusil zneužít. Druhého dne ráno je Markvart, hlava rodu Vartemberků, nalezen mrtev pod okny hradu. Sebevražda je vyloučena! Oldřich se pouští do vyšetřování. I přes smrt hradního pána se koná rytířský turnaj, ve kterém Beneš z Dubé vítězí. Všichni vidí, že místo své nastávající Ludmile se věnuje čerstvé vdově po Markvartovi, Kláře z Vartemberka. Oldřich se mezitím snaží o rekonstrukci Markvartovy vraždy a důvtipně prokazuje, že tělo pána z Vartemberka mohlo být svrženo jedině z okna komnaty jeho mladé ženy Kláry. Kdo stojí za podivnými vraždami a jaká je mezi nimi souvislost?
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Jménem krále ze 13.století, Zločin na Zlenicích hradě ze 14.století. Obojí je to hezká krimipohádka :-)
Všechny komentáře k filmu 21+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Myslíte si, že k dobrému filmu stačí poměrně dobrý režisér a poměrně dobrý herec v hlavní roli? Novinka „Jménem krále“ Petra Nikolaeva názorně ukazuje, že nestačí.    Oldřich z Chlumu (Karel Roden) je jako pravá ruka krále Přemysla Otakara II. (Jiří Dvořák) vyslán na hrad Vartemberk, aby zastupoval Jeho královskou Milost na zásnubách rytíře Beneše z Dubé (David Prachař) se sličnou Ludmilou z Vartemberka (Klára Issová). Sňatek však rozhodně není aktem lásky, ale spíše spojenectví mezi Markvartem z Vartemberka (Martin Štěpánek) a Hynkem Berkou z Dubé (Jan Kanyza). Mladý Beneš se však více než Ludmile dvoří druhé ženě Markvarta, Kláře z Vartemberka (Markéta Hrubešová), a napětí kolem blížících se vdavek začnou stupňovat podivná násilná úmrtí šlechticů. Oldřich z Chlumu spolu se svými pomocníky Otou ze Zástřelí (Jan Dolanský) a Divišem (David Matásek) se tak bude mít hodně co otáčet, aby této záhadě přišel na kloub.    Dost možná jste někdy zaslechli jméno Oldřich z Chl... Celá recenze
Tma, 3 z 10

Popis filmu Jménem krále

Král Přemysl Otakar II. se navzdory slibu nemůže zúčastnit zásnub Beneše z Dubé a Ludmily z Vartemberka, které mají zažehnat vleklé spory mezi dvěma mocnými rody na severu Čech. Vyšle proto svého vyšetřovatele a správce hradu Bezděz Oldřicha z Chlumu jako svého zástupce. Cestou narazí Oldřich se svým panošem a pomocníkem Otou ze Zástřizlí na stopy přepadení a objeví mrtvoly kupce a jeho vozky. Zatímco Oldřich pokračuje v cestě, velitele Diviše a Otu vyšle po stopách lapků, kteří kočár přepadli. Marktvart z Vartemberka a jeho syn Marek hosta přivítají, netají se však nelibostí nad tím, že nepřijel král osobně. Oldřich pozdraví také nastávající nevěstu, které kdysi zachránil život. Dívka se netají tím, že si hrubiána Beneše vzít nechce, nemá však na vybranou. Atmosféra na hradě má daleko do zásnubního veselí. Ota s Divišem objeví stopy, které spojují přepadení kupce s hradem Vartemberků, při večeři obviní loutnista Arnošt purkrabího Jošta z pokusu o znásilnění jeho dívky a ještě téhož večera je Jošt zavražděn. Beneš obviní ze zločinu Arnošta, Oldřich však trvá na důkladném vyšetřování a pustí se s Otou do pátrání. Téže noci však dojde k další vraždě, jejíž obětí se stane hradní pán Markvart z Vartemberka. Marek podezřívá pány z Dubé, ale podle Hynka by mohl být vrahem i on a zabít otce kvůli dědictví. Oldřich je odhodlán odhalit pachatele a současně objasnit i oba další zločiny. S Arnoštovou pomocí se pokouší zjistit, kdo prodával hradu zboží, mezi nímž bylo i to z vozu přepadeného kupce, a je tedy nejen vrahem kupce, ale pravděpodobně také Jošta, který jediný by ho mohl prozradit. Současně se snaží odhalit pozadí Markvartovy vraždy a postupně odhaluje stopy, které ho přivedou k vrahům a překvapivému odhalení jejich motivů.


O natáčení

obrazek
Jako milovník čínských detektivek Roberta Van Gulika o soudci Ti, jsem hledal témata, která by částečně korespondovala s naším geografickým a kulturním prostředím a zároveň spadala do středověku. Zajímaly mě historické náměty, kde by se v osobě vyšetřovatele snoubila rytířská čest s vtipem, bojovností a vytrvalostí.

Jednoho večera jsem se ve Viole potkal s dr. Vlastimilem Vondruškou, který zde uváděl svůj pořad za doprovodu Petra Traxlera. Některá jeho ranná díla jsem již znal (to ještě dr. Vondruška publikoval pod jiným jménem), ale od tohoto večera jsem se stal jeho pilným čtenářem. Vondruškovy knihy splňovaly mou představu seriálu se středověkým detektivem, rytířem i soudcem v jedné osobě.

Již ten večer ve Viole jsem dr. Vondrušku oslovil se svým nápadem natočit seriál s tématikou středověkých detektivek. Dr. Vondruška napsal první scénář, který jsem dal posoudit dramaturgům. Po nezbytných úpravách a s přesvědčením o smysluplnosti projektu jsem scénář nabízel k realizaci našim i zahraničním partnerům. Tak se zrodila spolupráce s TV Nova. Podobná tematika není často prezentována a tak doufám, že diváky film v kině zaujme.

Natáčelo se v srpnu a září 2008 na hradě Točník, ve skanzenu Řepova a ve Staré Huti - v okolí obory a vily Karla Čapka.

V poslední době se návštěvníci hradu Bezdězu stále častěji ptají průvodců, v které části paláce bydlel ve 13. století proslulý královský prokurátor Oldřich z Chlumu. Tuhle drobnou literární mystifikaci mají na svědomí historické romány Vlastimila Vondrušky. Sám autor říká o době, kterou popisuje: „Každý člověk touží mít svůj vzor, svého hrdinu. Rozdíl mezi námi a středověkem je především v hodnotách. Pojmy jako čest, víra, odvaha, spravedlnost a láska měly dříve jiný, mnohem pravdivější obsah. Je toho hodně, co by nás mohli naši předkové učit, neboť my dnes tak trochu zapomínáme na morální hodnoty, které zdobí naši dávnou historii. Někdy mám dokonce pocit, jako bychom se skoro styděli za to, že jsme národem, který dokázal vítězit nad okolními zeměmi. Historický román by neměl jen pobavit, měl by také čtenáře donutit k zamyšlení, zda dnes děláme všechno správně.“

Podobné filmy

Člověk z ledu
(Iceman) Populární badatelé najdou v Arktidě zamrzlého prehistorického člověka. K překvape...
dnes 08.05
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Když muž miluje ženu
(When a Man Loves a Woman) Byla to taková šťastná rodina. Ale Meg Ryan začala pít. Láska v...
dnes 12.35
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Pán prstenů: Dvě věže
(The Lord of the Rings: The Two Towers) Frodo Pytlík a jeho sluha se vydali k Hoře osudu, ...
dnes 15.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 15. 11. 2019 Svátek má Leopold
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz