fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

65% 1134 hlasů
6.5 10 1134
film / drama, historický, USA, , 148 min., od 12 let
The Messenger: The Story of Joan of Arc
DVD od 1.11.2002

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:19V sedmnácti zachránila Francii, v devatenácti ji Francie zradila.
Je skutečně poslem boží vůle, jak o sobě tvrdí? Když charismatická dívka prokáže u dvora jisté nadpřirozené schopnosti, získá skutečně velení nad zbytky francouzské armády, která marně obléhá Orleans. Zoufalým útokem ignorujícím základy válečné taktiky se jí podaří Angličany překvapit a za cenu velkých ztrát nakonec zvítězit. Johanka je šokovaná krutostí války, ale věrna svému božskému poslání spěchá s nejvěrnějšími bojovníky k hradbám Paříže, aby dokončila osvobození Francie. Král vrcholně spokojený s pozvolným obratem ve válce Johanku záměrně nepodpoří. Z prosté dívky se stává nepohodlná "Národní hrdinka" komplikující vychytralé pikle mocipánů. Johanka je zradou vydána do rukou nenáviděných Angličanů, postavena před inkviziční soud a upálena. Podstatná část tohoto výpravného a vizuálním stylem nezaměnitelného Bessonova filmu se natáčela u nás.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu No, tahle Johanka je aspoň tedy podle mého názoru horší, než ta druhá ze stejného roku, dvojdílná. Milla je sice takový ten bojovnický kluko ženský typ, ale asi se mi to i možná kvůli tomu nelíbilo tak, jako ta pravá ženská Johanka. Prostě to bylo moc zvláštní.
Všechny komentáře k filmu 21+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Johanka z Arku

obrazek
Mírová dohoda mezi Francií a Anglií předpokládala, že po smrti Karla VI připadne Francie anglickému králi Jindřichovi V. Oba králové však zemřeli krátce po sobě a Francouzský dauphin Karel VII. odmítne předat zemi malému dítěti a jeho poručníkovi. Angličané vtrhnou do Francie. Karel VII. by se rád nechal v Remeši korunovat francouzským králem, toto město je však v rukou Angličanů. O osudu Francie však nemá rozhodnout on, ale zatím zcela neznámá dívka žijící ve vesnici Domrémy. Je to pobožná, v té době osmiletá, Johanka, která už nějakou dobu tvrdí, že slyší hlas malého chlapce a má podivné vize. Při přepadení vesnice anglickými vojáky se šokovaná dívenka stane svědkem brutální vraždy své starší sestry a od té chvíle její vize sílí a stávají se naléhavějšími. <>Obrázek nenalezen<> O devět let později sedmnáctiletá Johanka požádá o slyšení u dauphina. Prohlédne lest se záměnou osob a obrátí se na pravého Karla VII., oznámí mu, že je pouze božím poslem, který ji vyvolil jako osvoboditelku Francie. Požádá ho o vojsko a v brnění se pak v jeho čele vydá do boje. Velitel francouzské armády Dunois nezkušenou dívce, která neumí psát a nerozumí strategickým plánům, nebere vážně a když Johanka dopisem žádá Angličany, aby bez boje opustili Francii, anglický velitel Talbot se jí vysměje. Ráno Johanka zjistí, že Dunois zahájil bitvu bez ní a prohrává. Vtrhne na bojiště a svým nadšením armádu strhne k novému útoku. Francouzi díky ní bitvu překvapivě vyhrají. V následující bitvě je sice zraněna, postaví se však do čela armády a opět má rozhodující zásluhu na tom, že Francouzi zvítězí.
obrazek
Oslavovaná dívka v čele armády vjede do osvobozeného Orleansu. Karel VII. je díky ní v Remeši korunován. Johanka se marně pokouší se svými věrnými osvobodit Paříž. Nechce pochopit, že král ji už nepotřebuje a odmítá jeho tvrzení, že nastal čas pro nové vyjednávání. Podlý král uposlechne své rádce a Johanku zradí. Ta padne do rukou Angličanům. V zinscenovaném procesu je Johanka zkorumpovanými soudci odsouzena jako kacířka a upálena na hranici. Stejná církev, která ji zradila a zavraždila, ji o pět let později prohlásila za svatou.


O natáčení

obrazek
Ať už je pro nás válečnicí, světicí, čarodějnicí či mučednicí, dokázala toho víc než dost. Dívka, která se nedožila svých dvacátých narozenin a nikdy nechodila do školy, vedla svou armádu do vítězných bitev s Angličany. Byla však zajata, vydána svým úhlavním nepřátelům a upálena. O pětadvacet let později ji očistili a ve dvacátém století prohlásili za svatou. Dodnes je Johanka z Arcu předmětem vášnivých diskusí...
Nápad natočit o ní film se zrodil v hlavách herečky Milly Jovovichové a režiséra Luca Bessona. "Jednou jsme si s Lucem prohlíželi jednu z mých fotografii," vypráví Jovovichová. "Patří k mým oblíbeným. Mám na ní rozčepýřené vlasy a temný make-up. Dívám se na ni a v tom ze mě vypadne: ,To je přece Johanka!' Za všechno může jedna jediná fotka." Francouzský režisér Besson se tedy s chutí pustil do amerického filmu o francouzské národní hrdince. Jovovichová vysvětluje úhel pohledu: "Její příběh lidi stále čímsi oslovuje. Byla to žena, která chtěla něco dokázat. Tím se určitě podobá i mnoha dnešním dívkám."
obrazek
O představitelce Johanky nebylo žádných pochyb a Besson se mohl pustit do obsazování dalších rolí. Pro roli Johančina svědomí hledal uznávaného amerického herce, který by na sebe zbytečně nestrhával pozornost. A našel Dustina Hoffmana. "Něco takového jsem nikdy nezažil," říká Hoffman. "Nehraji žádnou osobu. Jsem spíš jako kouř. Lákalo mě hrát někoho uvnitř někoho jiného," dodává s úsměvem. Francouzského krále Karla VII. ztělesnil další výrazný americký herec John Malkovich, v roli jeho macechy se ve velkém stylu vrací na plátna Faye Dunawayová. Když měl všechny postavy obsazené, zavřel se Besson s herci na malém zámečku a týden je připravoval na jejich role. Zároveň se mohl dozvědět, co si kdo vlastně o Johance a její legendě myslí. "Nikdy jsem tomu příběhu nevěřila," přiznává Jovovichová. "Je vlastně divné hrát někoho, koho neberete úplně vážně. Pro mě to není člověk. <>Obrázek nenalezen<> Jen symbol nebo pojem - cokoli jen ne lidská bytost." Zatímco dnešní katoličtí vědci vidí v jejích vizích boží zjevení, skeptici je přičítají dobové hysterii či nemoci. Bez ohledu na to je Johančin historický vliv nezanedbatelný. "S ní se daly věci do pohybu," tvrdí Dustin Hoffman. "Dvacet let po její smrti Francie zvítězila. O dalšího půlstoletí později byla země tak silná, že napadla Itálii. A Johanka to všechno začala." Její představitelka kladla po dohodě s Bessonem důraz především na její živočišnou, nevyzpytatelnou povahu. "Nikdy nevíte, čím vás překvapí. Je plná života," říká Jovovichová. Při přípravě na roli přečetla herečka několik knih, hodně ji také pomohlo natáčení bitevních scén. "Člověk nemůže projít válkou, aniž by ho to nějak nepoznamenalo," dodává. "Ona se změnila a já se změnila s ní. Nikdy jsem nezažila nic podobného. Vyděsilo mě to. Nejdřív musíme zažít, co to je za hrůzu, když se lidé navzájem zabíjejí. Až potom můžeme Johanku pochopit." Jovovichová většinu scén natáčela bez dublů, včetně té, kdy šípem postřelená Johanka padá na zem z výšky 10 metrů.
V polovině června 1998 se štáb, který čítal na 700 členů, usadil v České republice nedaleko města Bruntál. Besson po place pobíhal v uniformě francouzského válečníka - pro případ, že by ho náhodou zachytila jedna z kamer. Besson se totiž snažil při akci přiblížit hercům a kaskadérům co nejvíc. Koordinátor kaskadérů Philippe Guedan vzpomíná: "Se svou kamerou stál na krok od mečů, které na něj mířily z různých stran. Když jsme točili ve studené vodě, vlezl tam. Když jsme točili v prachu, šel tam s námi. A když někdo padal, nechal ho žuchnout kousek před sebou a ani se nepohnul." Bitevní scény hrají ve filmu rozhodující úlohu. Vypadají tak, jako v 15. století. Koordinátor kaskadérů a jeho asistenti dávat hercům a komparsu pokyny, jak vést válku. Guegan dodává: "Luc chtěl, aby byl mezi bojovníky minimální odstup. Být tak těsně při sobě je ale hodně nebezpečné. Na place se pohybovalo na 400 lidí. Ani ve Statečném srdci se nebojovalo tak na tělo." Besson vysvětluje: "V té době nebyly žádné kulky. Když jsi chtěl někoho zabít, musel si až k němu. Chtěl jsem ukázat, jak to tenkrát doopravdy vypadalo - jaké se z nás ve válce stávaly bestie." Bitevní scény natáčelo na dvanáct kamer - naštěstí se během natáčení vyskytlo jen pár seknutí a píchnutí. Zatímco zbraně, tedy meče a sekery, vyrobili speciálně pro film odborní řemeslníci, létající šípy se většinou doplnily digitálně. Aby se hercům práce ulehčila, výzbroj byla z lehčího hliníku, který se posléze natřel odpovídajícím odstínem. Pár set mečů se vyrobilo i z latexu. Ty ale kamery v detailu zabírat nemohly - experimenty s plastovými či gumovými náhražkami dopadly v minulosti bez výjimky neslavně. "Náhrada za skutečnou zbraň prostě neexistuje," tvrdí odborník na zbraně Terry English.
Natáčení skončilo v půli prosince ve francouzské Normandii - scénou upálení hrdinky. A co by Milla Jovovichová udělala, kdyby měla možnost se s Johankou setkat osobně? "Asi bych ji pořádně objala. Na dívku toho prožila až moc."

O hercích

Milla Jovovichová
Je křehká kráska, která má - přes své mládí - za sebou velké úspěchy jako modelka, interpretka vlastních písní a konečně i herečka.
Rodačka z ukrajinského Kyjeva se učila zpívat a hrát na kytaru od raného věku. V devíti letech se objevila v televizním filmu stanice Disney Channel "Night Train to Kathmandu", o rok později si zahrála ve filmu Ve znamení měsíce. V jedenácti letech započala svou mimořádně úspěšnou kariéru modelky (za vše mluví 15 titulních stan módních časopisů), v patnácti vydala své první hudební album. V současnosti Jovovichová pracuje na své třetí desce a věnuje se filmové kariéře. My ji známe z filmů Návrat do Modré laguny, Chaplin a Pátý element. Hrála i ve středoškolské komedii Richarda Linklatera Dazed and Confused či ve filmu Spikea Leeho He Got Game. Jejím příštím projektem je nový film Wima Wenderse Million Dollar Hotel s Melem Gibsonem.

John Malkovich
Rodák ze státu Illinois se o herectví začal zajímat při studiu University of Illinois. Po jejím absolvování se vydal do Chicaga, kde s Garym Sinisem a dalšími herci založil Steppenwolf Theater. Za roli ve hře Sama Sheparda "True West" získal cenu Obie. V roce 1984 se objevil vedle Dustina Hoffmana v broadwayské inscenaci slavné hry Arthura Millera "Smrt obchodního cestujícího" - za její televizní verzi získal cenu Emmy. Za role ve filmech Místa v srdci a S nasazením života byl Malkovich nominován na Oscara. Z dalších jeho filmů jmenujme: Vražedná pole, The Glass Menagerie či Nebezpečné známosti, kde hrál vedle Glenn Closeové a Michelle Pfeifferové. Malkovich v současné době žije s rodinou ve Francii a občas se do Chicaga vrací na divadelní jeviště.

Faye Dunawayová
Po dvou nominacích za filmy Bonnie a Clyde a Čínská čtvrť si vysloužila Oscara za roli ambiciózní televizní producentky v dramatu Sydneho Lumeta Network. Rodačka z Floridy začínala v divadle. Na filmovém plátně debutovala s filmem The Happening, proslavila ji postava legendární lupičky Bonnie Parkerové ve zmíněném dramatu Arthura Penna. Za zmínku stojí i další její filmy: Malý velký muž, Skleněné peklo, Tři dny kondora, Oči Laury Marsové či Tichá dohoda a Tři mušketýři.

Dustin Hoffman
Patří se svými nezapomenutelnými a přitom naprosto odlišnými rolemi ve filmech jako Absolvent, Půlnoční kovboj, Motýlek, Malý velký muž, Lenny, Tootsie či Rain Man mezi nejlepší americké herce vůbec. Rodáka z Los Angeles přivedl na plátno z divadelních prken režisér Mike Nichols. Jeho film Absolvent se stal senzací a Hoffman si za něj připsal první ze nominaci na Oscara. Od té doby Hoffman získal dvě tyto sošky (za filmy Kramerová versus Kramer a Rain Man) a další tři nominace. Na rozdíl od jiných kolegů své generace se mu stále daří držet se na hereckém výslunní. V 90. letech se objevil mimo jiné ve snímcích Hook Stevena Spielberga, Hrdina proti své vůli Stephena Frearse, v akčním thrilleru Smrtící epidemie, v dramatu Město šílenců a ve filmech Barryho Levinsona Koule, Spáči a Vrtěti psem.

O tvůrci

Luc Besson
Luc Besson se narodil v roce 1959 v Paříži. Jeho rodiče byli instruktoři potápění, a tak Luc strávil své dětství v různých letoviscích u Středozemního moře. Už se zdálo, že se dá na dráhu oceánologa, když mu nehoda v jeho 17 letech znemožnila dále se potápět. Besson se tedy stal filmařem.
Opustil školu, hledal práci ve filmovém průmyslu a točil experimentální filmy ve formátu super-8. V roce 1983, po zkušenostech na pozici pomocného režiséra, Besson natočil svůj první film Le dernier combat. Ten byl nominován na Césara a získal mnoho dalších cen, včetně dvou z festivalu fantastických filmů ve francouzském Avoriazu. Jeho druhý film, Subway s Christopherem Lambertem v hlavní roli, sklidil už 13 nominací na Césara a svému tvůrci přinesl mezinárodní uznání. S filmem Magická hlubina, prvním anglicky mluveným, se Besson vrátil do svého dětství. Snímek byl velice úspěšný po celém světě, uvedení se dočkal i ve Spojených státech, kde jej ale poškodily neoprávněné zásahy jak do filmu samotného, tak hudby Erica Serry. Definitivně Besson prorazil se svou fenomenální Brutální Nikitou, příběhem feťačky, z níž se stává zabiják ve službách vlády - film se dočkal remaku jak ve Spojených státech tak v Hong Kongu. V roce 1991 se tvůrce vrátil na oceán, když natočil podmořskou fantazii beze slov Atlantis. I tentokrát se Besson mohl spolehnout na kongeniální hudbu svého dvorního hudebního skladatele Erica Serry. V roce 1993 začal pracovat na scénáři ke své sci-fi Pátý Element - problémy s rozpočtem však projekt dočasně odstavily na vedlejší kolej. Místo něj tedy natočil Leona příběh osamělého nájemného vraha a osiřelého děvčátka. Film byl komerčně velmi úspěšný a Bessonovi přinesl nominace na Césara za nejlepší film a režii. V roce 1997 byl do kin s velkým úspěchem uveden Pátý element s Brucem Willisem v hlavní roli. Nedávno Besson obdržel cenu Britské filmové akademie za produkci režijního debutu svého oblíbeného herce Gary Oldmana Nil By Mouth.

Podobné filmy

Tvrdé palice
(Leatherheads) George Clooney je šarmantní majitel týmu amerického fotbalu. Poté, co jeho ...
dnes 11.30
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Táta
(Dad) Jack Lemmon se vždy a se vším spoléhal jen na svou ženu. Teď se ale musí naučit sobě...
dnes 14.10
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Číslo 23
(The Number 23) Poklidný život odchytávače zvířat Jima Carreyho se změní v okamžiku, kdy m...
dnes 21.40
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 18. 10. 2019 Svátek má Lukáš
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz