fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    

85% 748 hlasů
8.5 10 748
drama, Libanon/USA, , 121 min., od 15 let
Capharnaüm
Kinopremiéra v ČR a SK 21.2.2019, DVD od 11.9.2019 Magic Box

Režie:
Herci: , , , , , více...


UkázkaPříběh dvanáctiletého chlapce, který zažaluje své rodiče za to, že mu dali život, je strhující výpovědí o životě nejchudších ve slumech současného Libanonu. Snímek, který na festivalu v Cannes ohromil diváky, kritiku i porotu, je díky své směsi realismu a intenzivních emocí přirovnáván k slavnému Milionáři z chatrče. Libanonská režisérka a scenáristka Nadine Labaki podává vyhrocené a lehce pikareskní svědectví o extrémních podmínkách života ve své zemi pohledem malého dítěte, a přitom se neuchyluje k emocionálnímu vydírání - zdánlivě neochvějně ponurou trajektorii příběhu navíc účelně obohacuje o záblesky radosti a humoru.
Uprav informace o filmu

+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

O filmu Kafarnaum

obrazek
Vyjádření režisérky Nadine Labaki

Název filmu vyplynul sám od sebe. Když jsem začala o filmu přemýšlet, můj manžel Chálid navrhl, abych napsala všechno, o čem chci mluvit, všechny svoje utkvělé myšlenky na tabuli uprostřed našeho obývacího pokoje. To je obvyklý postup, když chci rozvinout nějaký nápad. Když jsem se na tabuli podívala s odstupem času, řekla jsem Chálidovi: „Všechny tyto náměty dohromady tvoří ‚kafarnaum‘ - z francouzského capharnaüm = změť. Tak se bude jmenovat můj film: Kafarnaum.“ Na počátku filmu Kafarnaum stála tato témata: ilegální přistěhovalci, týrané děti, migrující pracovníci, pojem hranic a jejich absurdnost, skutečnost, že potřebujeme k potvrzení své existence kus papíru, který je možné kdykoli označit za neplatný, rasismus, strach z neznámého, lhostejnost k Úmluvě o právech dítěte...

Kafarnaum líčí cestu 12letého Zajna, který se rozhodne žalovat svoje rodiče za to, že ho přivedli na tento svět, když ho nemohou řádně vychovávat. I kdyby mělo jít jen o to dávat mu lásku. Boj tohoto týraného chlapce, jehož rodiče nedostáli svému úkolu, rezonuje jako křik všech těch, které náš systém opomíjí. Univerzální obvinění, viděné upřímnýma očima...

Myšlenka vystavět film kolem otázky týraných dětí se zrodila paralelně se zmíněným brainstormingem, po jednom srdceryvném okamžiku, kterého jsem byla v té době svědkem. Kolem jedné ráno jsem se vracela z večírku, zastavila jsem na světlech, podívala se z okénka a přímo pod sebou jsem uviděla napůl spící dítě v náruči matky, která seděla na zemi a žebrala. Nejvíc mě zasáhlo to, že dvouleté dítě neplakalo. Zdálo se, že jediné, co chce, je spát. Jeho zavírající se oči mě neopouštěly. Když jsem dorazila domů, musela jsem s tím něco udělat. Nakreslila jsem dětskou tvář, která křičí do tváří dospělých. Jako by dítě obviňovalo rodiče za to, že ho přivedli na svět, který ho připravil o všechna jeho práva. Odtud se začal nápad na film Kafarnaum rozvíjet. Výchozím bodem bylo dětství, protože to je fáze, která nás formuje po zbytek života.

Film vnímám především jako prostředek kladení si otázek o stávajícím systému a jeho zpochybňování, a to tím, že představuji vlastní úhel pohledu na svět, v němž žiji. Přestože ve svých filmech, a ve filmu Kafarnaum obzvlášť, zobrazuji znepokojivou a syrovou realitu, jsem v hloubi duše idealistka, věřím v moc filmu. Jsem přesvědčená o tom, že filmy mohou, když ne něco měnit, tak přinejmenším otevírat debatu nebo přimět lidi k zamyšlení.

Ve filmu Kafaurnam místo abych bědovala nad osudem dítěte, které jsem viděla na ulici, a pociťovala ještě větší bezmoc, používám svoji profesi jako zbraň. Věřím, že se mi podaří ovlivnit život toho dítěte, i kdyby jen tím, že pomohu lidem, aby si uvědomili závažnost situace. Spouštěčem byla v tomto případě potřeba odhalit a upozornit na skrytou tvář Bejrútu - a většiny ostatních velkoměst, proniknout do každodenního života těch, pro které je chudoba jako úděl, kterému nemohou uniknout.

Postavy: Herci - a jejich skutěčné příběhy
obrazek
Zajn al-Rafí’a - představitel hlavní postavy Zajna

Narodil se 10. října 2004 v Malíha v Dar'á v Sýrii jako druhý syn Alího al-Rafí’a a Núr al-Hudá al-Sálih. Kvůli střetům v Dar'á byl připraven o právo na vzdělání.

Téhož roku se situace pro rodiče se čtyřmi dětmi - nejstaršímu bylo v té době osm let, stala neúnosnou. Rodina sbalila svůj život a vydala se do Libanonu. V Bejrútu se Zajn nemohl adaptovat na místní vzdělávací systém a místo toho se nedůsledně učil doma. Od deseti let pracoval v několika dočasných zaměstnáních, například roznášel zboží pro supermarkety. Jeho vášní je chov holubů a sní o tom, že si otevře obchod s holuby.

V roce 2016 si ho ve skupině dětí v jeho bejrútské čtvrti všimla castingová režisérka filmu Kafarnaum. Okamžitě v něm rozpoznala postavu se směsicí důvtipu a srdceryvného osobního kouzla, „klenot“, který režisérka Nadine Labaki hledala.

Yordanos Shiferaw - představitelka Rahil

Yordanos Shiferaw se narodila na přelomu osmdesátých a devadesátých let v hlavním městě Eritreji Asmara. Jako dítě žila v utečeneckém táboře v Debre Zeyit v Etiopii. Její matka na dlouhé a náročné cestě pěšky zemřela. Krátce žila se svým otcem, který však také brzy zemřel na následky starého válečného zranění. V následujících letech byla odloučena od svých čtyř sester a ocitla se trvale bez domova. Nezískala žádné vzdělání, místo toho byla velmi brzy donucena žít životem dospělých. Když byla bez domova, pracovala jako pouliční čistička bot a lidský parkovací automat.

Když jí bylo asi dvacet let, našla dvě ze svých sester, které pracovaly v Bejrútu jako služky v domácnosti. I ona byla zaměstnána jako služka, ale od svého zaměstnavatele utekla a dál ilegálně žila a pracovala v Libanonu. V roce 2016 ji oslovila castingová režisérka filmu Kafarnaum, které se svěřila se svým životním bojem a nadějí, že jednou bude moci pomáhat osiřelým dětem. Stejně jako její postava byla Yordanos během natáčení v prosinci 2016 jako ilegální imigrantka zatčena a zadržena. Později byla propuštěna a Nadine Labaki ji finančně podporovala.

Boluwatife Treasure Bankole - představitel Jonase

V roce 2014 potkal v Bejrútu Treasurin otec Oluyemi Damilola Bankole z Ikeji-Arakeji v Nigérii její matku Rosemary Karanjo z Komarock v Keni.

Treasure se narodila 21. listopadu 2015 v nemocnici Abú Jaúde v Džal al-Díb v pohoří Libanon. Oba její rodiče přijeli do Libanonu jako uklízeči, nicméně otec se živil jako DJ na africké undergroundové scéně, zatímco matka zůstala doma, aby se starala o dceru. Rodina se neustále stěhovala, protože byla terčem rasismu.

V roce 2015 se přestěhovali do Naba’a v Bejrútu, kde Treasure v roce 2016 objevila castingová režisérka filmu Kafarnaum. Během natáčení na konci roku 2016 byli rodiče Treasure zatčeni. Stalo se tak ve stejné době, kdy teprve roční postava Jonase ztratila ve filmu matku. Filmový štáb se obrátil na cizineckou policii s žádostí, aby byli propuštěni na kauci a bylo jim umožněno bezpečně odjet ze země.

Rodina byla nakonec deportována 6. března 2018. Treasure a její matka se vrátily zpět do Keni, otec do Nigérie. Žijí v naději, že se jednoho dne, až to okolnosti umožní, znovu shledají.

obrazek
Kawthar al-Haddád - představitelka Su’ády, Zajnovy matky

Narodila se v roce 1972 ve Wádí Chálid v Libanonu. Poté se s rodiči a šesti sourozenci přestěhovala do Kuvajtu, kde její otec v roce 1975 zemřel. V roce 1990, během irácké invaze do Kuvajtu, se rodina vrátila do Bejrútu. Kawthar má libanonské občanství druhého řádu a podle toho je s ní i zacházeno.

Toužila studovat a stát se lékařkou. Bohužel však musela přerušit školu a pomáhat matce v domácnosti. V roce 1999 se provdala za Jásira Issu, kterému, stejně jako jí, nebylo uděleno plnohodnotné občanství. Kawthar se snaží oficiálně zaregistrovat jejich dva syny Husajna a Mohameda, aby jim zajistila náležitý přístup ke vzdělání, zdravotní péči a očkování. Aby zaopatřila rodinu, pracovala Kawthar kromě jiných špatně placených prací jako hospodyně.

V roce 2016 ji objevila castingová režisérka filmu Kafarnaum, když se starala o osiřelé děti svého bratra ve Watá al-Msajtba v Bejrútu.

Fádí Kamál Júsuf - představitel Salíma, Zajnova otce

Fádí Kamál Júsuf se na rodil 21. března 1971 ve čtvrti Taríq al-Dždíd v Bejrútu v Libanonu. Po rozvodu rodičů se jako teenager potýkal s problémy a vykořeněností. V pátém ročníku odešel ze školy v AlMakásid. V roce 1994 si zranil při nehodě na motorce nohu. Poté, co obdržel účet z nemocnice, který nemohl nikdy zaplatit, se pokusil o sebevraždu.

Fádí od 11 let vystřídal spoustu zaměstnání, 12 let pracoval jako taxikář a nyní je majitelem kavárny v Taríq al-Dždíd, kde žije. „Jsem ambasador chudých. Často jsem spal na střechách domů a na kamenech na pláži Ramlat al-bajdá,“ vzpomínal během castingu. Během války v roce 2006 se Fádí oženil s Haját a v roce 2014 se jim narodilo jejich první dítě Habíba. Natáčení inspirovalo Fádího ke změně životního stylu a v létě 2017 nastoupil na odvykací léčbu do centra Um al-Núr.

Haita alias Cedra Izam - představitelka Zajnovy sestry Sahar

Podle vzpomínek otce se narodila kolem roku 2004 v Al-Ašrafíja v Halabu v Sýrii. V roce 2012 přišla s rodiči a čtyřmi sourozenci do čtvrti Úzá‘í v Bejrútu v Libanonu. V roce 2014 její starší sestra Sossi utonula v moři. V roce 2016 porodila její matka holčičku, kterou pojmenovali Sossi. Cedru, která v Sýrii chodila do školy, čekal v Bejrútu jiný osud. V roce 2014 ji otec, který je v zemi ilegálně, požádal, aby pomáhala živit rodinu, takže začala na ulicích Bejrútu prodávat žvýkačky. V roce 2016 ji objevila castingová režisérka filmu Kafarnaum.

Alaa Chouchnieh - představitel Aspra

Alaa se narodil 17. září 1979 v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech a vyrůstal v Jemenu. Během války v Jemenu v roce 1990 odešel do Bejrútu. Má palestinské a libanonské občanství. V Libanonu opakoval hodiny ve škole Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě. Ve čtvrtém ročníku musel kvůli omezeným finančním možnostem rodičů školu přerušit.

Pracoval jako osobní ochranka pro politickou stranu, dokud ho velitelé nezaprodali, nezatkli a na pět let neuvěznili. „Mám víc zatykačů, než je listí na stromech,“ řekl castingové režisérce filmu Kafarnaum v roce 2016, když se potkali. V roce 2018 si Alaa otevřel v Ard Džallúl v Bejrútu stánek s občerstvením.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 16. 10. 2019 Svátek má Havel
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz