fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

64% 1606 hlasů
6.4 10 1606
film / thriller, akční, krimi, drama, Mexiko/USA, , 101 min., od 12 let
Once Upon a Time in Mexico
Kinopremiéra v ČR 1.1.2004, DVD od 26.1.2004

Režie:
Herci: , , , , , více...
starNastavit upozornění

V TV televize so. 29.6. AXN Digi TV 21.00
AXN Digi TV 21.00
Ukázka
02:10Mstitel s kytarovým pouzdrem plným pistolí opět na scéně!
El Mariachi je poznamenán tragédií a uchýlil se k odloučenému životu v ústraní. Když jej ale zkorumpovaný agent CIA Sands najme k překažení plánu zákeřného bosse Barilla, který má v úmyslu zabít mexického prezidenta, samotářský hrdina je donucen svůj úkryt opustit a vydat se vstříc novému dobrodružství.
El Mariachi, kterého i tentokrát doprovázejí dva věrní pomocníci Lorenzo a Fideo, má však také vlastní důvod k návratu - krvavou pomstu.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Sice nemusím masakry,ale tenhle film mě úplně uchvátil a to jak dějem tak i herci,kteří v něm hráli-Johnny Depp,Antonio Banderas a zlatíčko Enrique Iglesias. :-) Taky je u něho výborná hudba.Celkově je prostě SUPER!!!!!!!=)
Všechny komentáře k filmu 24+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka 1, Oficiální stránka 2    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Kdysi dávno v Mexiku

Potulný muzikant a mstitel se vrací, aby zachránil mexického prezidenta a pomstil smrt svých nejbližších. Potulný muzikant a pistolník El Mariachi má nevyřízené účty s generálem Marquezem. Proto přijme nabídku cynického agenta CIA Sandse zabít Marqueze dřív, než na zakázku drogového bosse Barilla zavraždí mexického prezidenta. Není jediný, koho agent poštve do boje s Barillem, nikdo z nich však netuší, že se chystá využít situace pro vlastní plány. Vinou zrady padne El Mariachi gangsterovi do rukou, jeho touha po pomstě je však silnější než cokoli, co proti němu může Barillo postavit. A když se Marquezovi muži pokusí vyvolat převrat, unikne, odhodlán dotáhnout svou pomstu do konce.


O filmu

obrazek
Kdysi dávno v Mexiku je další kapitolou příběhu o legendárním El Mariachim. Film byl s poměrně skromným rozpočtem natočen během pouhých sedmi týdnů v Mexiku na digitální kamery nové generace a pro všechny herce a členy filmového štábu byl další příležitostí spolupracovat s všestranně talentovaným filmařem Robertem Rodriguezem, který snímek nejen napsal, zrežíroval, sestříhal a vyprodukoval, ale podílel se na něm také jako kameraman, hlavní výtvarník a autor hudebního doprovodu.

Filmem Kdysi dávno v Mexiku vzdal Rodriguez hold všem snímkům, které jej inspirovaly k tomu, aby se stal filmařem. Patří mezi ně například klasické spaghetti westerny Sergia Leoneho (Hodný, zlý a ošklivý, Pro hrst dolarů) nebo postapokalyptické dobrodružství George Millera Šílený Max 2 - Bojovník silnic, jehož hlavní hrdina se stal základem pro postavu El Mariachiho.
obrazek
"Stejně jako autoři tohoto filmu jsem chtěl i já přijít s myšlenkou, která by byla trochu netradiční a zvláštní," říká Rodriguez. "Přemýšlel jsem o tom, že z hlavního hrdiny udělám kytaristu s pouzdrem na kytaru, které bude plné pistolí a pušek. Bylo to hodně improvizované."

Film El Mariachi byl natočen za pouhých 7000 dolarů a katapultoval mladého filmaře do popředí zájmu. Snímek získal různá ocenění na několika filmových festivalech, mimo jiné také cenu publika na festivalu nezávislých filmů Sundance.
Druhé pokračování ságy, film Desperado, bylo původně plánováno jako remake původního filmu s řádově vyšším rozpočtem, ale nakonec se z něj vyvinulo spíše pokračování. Tentokrát měl Rodriguez možnost natočit propracovanější akční scény než v El Mariachi a díky úspěchu filmu se mu podařilo udělat ze dvou hlavních protagonistů - Antonia Banderase a Salmy Hayek - mezinárodní herecké hvězdy.
obrazek
Už během natáčení Desperada začal od svých přátel slýchat, že by si série o El Mariachim zasloužila i třetí pokračování. "Pravda je taková, že na plac jednou přišel Quentin Tarantino a řekl mi: ,Tohle je tvá Dolarová trilogie.' Nejdříve jsem nechápal, o čem to mluví." Kinofil Tarantino tehdy poukazoval na westernovou trilogii italského režiséra Sergio Leoneho. Trojici filmů Pro hrst dolarů, Pro pár dolarů navíc a Hodný, zlý a ošklivý spojuje ústřední postava bezejmenného pistolníka v podání Clinta Eastwooda. "'Mariachi je tvá obdoba filmu Pro hrst dolarů a Desperado bude jako Pro pár dolarů navíc. A pak budeš muset natočit velký, výpravný film a pojmenovat ho Kdysi dávno v Mexiku,' řekl mi Tarantino."
"Tehdy jsem mu řekl, že nejdříve dokončíme tenhle film a pak se uvidí," vzpomíná Rodriguez. "O několik let později mi zavolala Amy Pascal z Columbia Pictures s tím, že Desperado se postupem času stalo kultovním akčním filmem a že přišel čas natočit další pokračování. Vzpomněl jsem si, co mi tehdy řekl Quentin a odpověděl jí: ,Dobře, natočím to. Ale nebude to jen Desperado 2, ale mnohem více výpravný film, který se musí jmenovat Kdysi dávno v Mexiku.' Amy s mým návrhem souhlasila a práce na filmu začaly."
obrazek
Rodriguez začal shromažďovat nápady, týkající se postav a dějové linie. "Scénář je kombinací mnoha různých příběhů mého strýce, který pracoval u FBI," říká Rodriguez. "Některé z nich jsou pravdivé, v jiných převažuje fikce. Ve filmu v podstatě vystupuje i můj strýc, kterého ztvárnil Rubén Blades. Použil jsem některé z jeho historek k tomu, abych spojil příběhy jednotlivých postav dohromady. Je to kombinace realističnosti a fantazie. Všechny filmy, které jsem natočil, byly do určité míry fantazií, a Kdysi dávno v Mexiku není výjimkou."

Stejně jako Desperado však ani Kdysi dávno v Mexiku není pouze dalším filmovým pokračováním. El Mariachi a jeho milovaná Carolina se vracejí, ale jejich příběh se ubírá nečekaným směrem. Další herci jako Danny Trejo nebo Cheech Marin se také znovu objeví na plátně, ale v kůži jiných postav, což je další odkaz na filmy Sergia Leoneho, který často nechával postavy ve svých filmech zemřít a poté navracel jejich představitele na plátno v jiných rolích. Ve filmu se však objevuje také několik nových postav, jejichž životní příběhy se postupně střetávají s příběhem El Mariachiho. V těchto rolích se představí mimo jiné Johnny Depp, Willem Dafoe, Eva Mendes, Mickey Rourke nebo Enrique Iglesias (filmový debut úspěšného zpěváka v roli pomocníka El Mariachiho je podle Rodrigueze další filmovou poctou - tentokrát mladé hudební hvězdě Rickymu Nelsonovi, který se objevil ve westernu Howarda Hawkse Rio Bravo).
obrazek
"Kdysi dávno v Mexiku je více než jen třetí pokračování příběhu o El Mariachim," vysvětluje Rodriguez. "Jeho součástí je také retrospektiva. Film je v podstatě stavěn tak, jako by šlo již o čtvrté pokračování - pouze s tím, že třetí díl nebyl nikdy natočen. Flashbacky, které diváka vracejí do ,neexistujícího filmu', obsahují scény z dosud neviděných dobrodružství Antonia a Salmy, díky čemuž film působí výpravným dojmem." V retrospektivních částech se publikum dozví, jak se do sebe El Mariachi a Carolina navzájem zamilovali, vzali se a měli spolu dítě. Tyto pasáže obsahují i spoustu akčních scén, které vysvětlují, proč se dostal El Mariachi do izolace vůči okolnímu světu, ve které se nachází na začátku filmu. Jedna z věcí, která podpořila Rodriguezovo rozhodnutí film natočit, byla nová high-definition kamera Sony, jejíchž schopností využil již George Lucas při natáčení zatím posledního pokračování jeho filmové ságy Hvězdné války. "Ihned mě ovládnulo stejné vzrušení, jako když jsem se rozhodnul natočit film El Mariachi. Cítil jsem, že mohu udělat něco skutečně odlišného. Ze začátku mě nejvíce trápilo to, že film Kdysi dávno v Mexiku působil díky svému epickému pojetí jako velmi náročná filmařská zkušenost. Nechtěl jsem zkrátka vláčet do Mexika filmové kamery a ,točit velký film'. Bylo by to velmi únavné a natáčení by ztratilo energii a vnitřní kvality, díky kterým bylo natáčení původního El Mariachi tak vzrušující. Nechtěl jsem, abychom se nějak zásadně vzdálili od těchto kořenů."
obrazek
Za pomocí digitálních kamer nové generace však bylo možné natočit film s menší okázalostí a během pouhých sedmi týdnů. Rodriguez vzal většinu filmařských povinností na sebe a natočil film s podobně malým filmovým týmem, jako svou prvotinu El Mariachi. "Důvod, proč zastávám tolik různých rolí, je fakt, že natáčení se pak nezávisle na velikosti filmu stane více osobním," vysvětluje Rodriguez. "Nikdy jsem nechtěl být ten člověk, který jenom říká ostatním, co mají dělat. Chci jít příkladem. Každý člen filmového týmu také dělá více různých věcí. Pokud jste člověk, který ovládá kameru, skládá hudební doprovod, píše scénář a k tomu všemu ještě pracuje s herci, míra vaší zainteresovanosti se přenese i na všechny ostatní. Štáb pak tvoří mnohem méně lidí, což velmi prospívá i hercům. V natolik kreativním prostředí mají mnohem více inspirace a sami přicházejí s novými nápady."

obrazek
"Čím více lidí se účastní natáčení, tím je všechno komplikovanější. Práce na filmu je v dnešní době rozdělena na tolik různých funkcí, že člověk stráví více času dohadováním, než skutečnou tvůrčí činností. Tento zmatek navíc nafukuje rozpočet filmu a zbytečně prodlužuje dobu natáčení, čímž se člověk stále více a více vzdaluje od podstaty filmařského řemesla. Chtěl jsem využít nových technologií, abych nás od podobných věcí osvobodil a učinil natáčení zajímavým pro všechny lidi, kteří se jej účastnili. To je ten důvod, proč se všichni ti skvělí herci objevují v každém dalším filmu. Nikdo nesedí v přívěsu a nečeká, až se konečně podaří armádě lidí z filmového štábu navzájem zkoordinovat," dodává Rodriguez.

O hercích

Antonio Banderas
obrazek Narodil se 10. srpna 1960 ve Španělsku. Vystudoval Školu dramatického umění v andaluské Malaze, v roce 1981 odešel do Madridu a věnoval se úspěšné divadelní herecké kariéře. Pro film ho objevil začátkem 80. let dnes velmi známý španělský režisér Pedro Almodóvar, v jehož několika filmech ztvárnil hlavní role. Později se stal jedním z neobsazovanějších Španělů v Hollywoodu, je manželem americké hvězdy Melanie Griffithové.
Je jedním z předních herců své generace. Sklidil uznání kritiky za svou roli ve filmové adaptaci muzikálu Andrewa Lloyda Webera Evita, která mu přinesla nominaci na Zlatý Glóbus v kategorii nejlepší herec. Druhou nominaci na Zlatý glóbus mu vynesl herecký výkon v kasovním trháku Zorro: Tajemná tvář, ve kterém si zahrál spolu s Anthony Hopkinsem a Catherine Zeta-Jones. V roce 1999 se poprvé chopil režijní taktovky a natočil film Léto v Alabamě s Melanií Griffith. Za svůj muzikálový debut na Broadwayi s názvem Nine byl nominován na cenu Tony Award v kategorii nejlepší herec v muzikálu a získal ceny Drama Desk Award, Outer Critics Circle Award, Drama League Award a Theater World Award.

Salma Hayeková
obrazek Narozena 22. září 1968 v Mexiku.
Její otec je Libanonec, matka Mexičanka. Svou hereckou kariéru začala jako hrdinka mexických telenovel. Na počátku 90. let se přestěhovala do Los Angeles, kde účinkovala v řadě TV seriálů. Upozornila na sebe hlavní ženskou postavou v akční komedii Desperado.
Je populární a úspěšnou herečkou a producentkou. Letos byla nominována na Oscara za roli Fridy Kahlo ve filmu Julie Taymor Frida, který také produkovala. Kromě toho byla nominována na ceny SAG a BAFTA. Film byl nominován na celkem 6 Oscarů, z nichž dva získal (nejlepší make-up a nejlepší hudební doprovod). Hayek se v poslední době objevila ve filmu Roberta Rodrigueze Spy Kids 3-D: Game Over.

Johnny Depp
obrazek Narozen 9. června 1963 v Kentucky - USA.
Jeden z nejvýraznějších herců své generace známý náročným výběrem rolí. Proslavil se koncem 80. let televizním kriminálním seriálem 21 Jump Street a filmovou kariéru mu otevřel úspěch v titulní roli sci-fi Střihoruký Edward (1990). Je manželem francouzské herečky a zpěvačky Vanessy Paradis.
Johnny si díky celé řadě nezapomenutelných rolí získal mimořádnou pozornost publika i filmové kritiky. 40letý herec v současné době pracuje na filmech Neverland a Secret Window, Secret Garden, který podle stejnojmenné novely Stephena Kinga natáčí David Koepp. Deppa jsme zatím naposledy mohli vidět v úspěšném dobrodružném filmu Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly, thrilleru Z pekla, dramatu Kokain a romantické komedii Čokoláda. Do centra pozornosti Deppa katapultovala role ve filmu Tima Burtona Střihoruký Edward, za kterou byl nominován na Zlatý glóbus. Druhou nominaci mu přinesla romantická komedie Benny a Joon a třetí komediální drama Ed Wood, při jejímž natáčení se znovu sešel s režisérem Burtonem. Mezi jeho další filmy patří Co žere Gilberta Grapea?, Arizona Dream a V poslední chvíli. Jeho první hereckou příležitostí byl film Noční můra v Elm Street, díky kterému získal možnost zahrát si v několika dalších filmech včetně oscarového válečného dramatu Četa.

Mickey Rourke
obrazek Americký herec patřící jak osobním životem, tak filmovými postavami k nekonvenčním představitelům filmového byznysu. Jeho život ovlivnilo neuspořádané dětství, měl problémy se zákony. Upozornil na sebe hlavní rolí v televizním rodinném dramatu Znásilnění a manželství: Případ Rideoutových (1980).
Začal kariéru jako televizní herec. Průlomem v jeho kariéře byla příležitost zahrát si ve filmu Lawrence Kasdana V žáru vášně a komedii Bistro Barryho Levinsona. Svůj herecký talent následně předvedl ve filmech jako The Pope of Greenwich Village, Angel Heart nebo 9 a ½ týdne. Pozornost kritiky si získal díky výkonu ve filmu Barfly, ve kterém ztvárnil opilého parťáka Faye Dunaway, a roli advokáta ve filmu na motivy novely Johna Grishama Vyvolávač deště.

Danny Trejo
obrazek Pro Dannyho Trejo nebyla cesta k úspěchu jednoduchá. Než se stal filmovým hercem a producentem, strávil 11 let ve vězení. Po propuštění na svobodu pomáhal ostatním lidem bojovat s drogovými a alkoholovými závislostmi, což jej přivedlo až k vedlejší roli ve filmu Splašený vlak. Od té doby si zahrál ve více než sedmdesáti dalších filmech včetně Desperado, sérii Od soumraku do úsvitu, Nelítostný souboj, Šest dní, sedm nocí, Falešná hra, ... Zahrál si i ve spoustě televizních seriálů včetně The District, Policie - New York, Akta X, Resurrection Blvd. a v televizním dramatu Attica. V roce 2000 Trejo založil vlastní produkční společnost Starburst, která se uvedla filmem Věznice Steve Buscemiho. V současnosti v její produkci vznikají filmy My Father's Flag, Desert Burn a Winnebago - film režiséra Nicka Jamese, se kterým Trejo produkoval krátký film An Eye for Talent.

Enrique Iglesias
obrazek Je úspěšným hudebním interpretem, pro kterého je role v tomto filmu hereckým debutem. Své první album Enrique Iglesias vydal v roce 1996 a oslavil s ním obrovský úspěch v podobě 6 milionů prodaných kopií a ceny Grammy. Dohromady prodal již přes 35 milionů alb a vyprodal stovky koncertů po celém světě. Během své kariéry získal ocenění Billboard's Artist of the Year, Billboard's Album of the Year a ASCAP Songwriter of the Year.

O tvůrci

Robert Rodriguez
obrazek Napsal svůj první scénář v roce 1991 během pobytu ve výzkumném středisku, kde byl zaměstnán jako pokusný subjekt při vývoji léčiv. Za peníze, které tímto způsobem získal, pak natočil svůj první film. Předpokládal, že po prodeji filmu do mexické videodistribuce se mu investice vrátí. Tímto filmem byl snímek El Mariachi (1993), který Rodriguez napsal, zrežíroval, nasnímal, sestříhal a opatřil zvukem - jeho rozpočet byl pouhých 7000 dolarů. Během jednání o prodeji do videodistribuce se Rodriguez spojil s velmi schopným agentem, který mu pomohl prodat film produkční společnosti Columbia Pictures. El Mariachi následně získal cenu publika pro nejlepší drama na festivalu Sundance a byl oceněn také na festivalech v Berlíně, Mnichově, Edinburghu, Deauville a Yubari (Japonsko). El Mariachi se stal prvním americkým filmem, který byl vydán ve španělštině a zároveň filmem s nejnižším rozpočtem, který zakoupila velká produkční společnost. Své zkušenosti Rodriguez popsal v knize Rebel Without a Crew. Přestože tento úspěch Rodrigueze potkal v pouhých 23 letech, byl již v té době zkušeným filmařem.
Během studia filmové produkce na univerzitě v Texasu natočil několik vlastních domácích filmů. Své příbuzné (Robert byl třetím z deseti dětí) využil jako herce i filmový tým při natáčení krátkého filmu Bedhead (1991), který byl oceněn na mnoha národních i mezinárodních festivalech. Rodriguez měl také zkušenosti v oblasti animované tvorby - v univerzitním časopise Daily Texan vyšel jeho komiks Los Hooligans. V roce 1995 Rodriguez napsal, vyprodukoval a zrežíroval film Desperado, který byl pokračováním filmu El Mariachi. V hlavních rolích se objevili Antonio Banderas a Salma Hayek. V témže roce také napsal, zrežíroval a sestříhal příběh The Misbehavers, který je jedním ze čtyřech epizod filmu Čtyři pokoje. Poté Rodriguez spojil své síly s Quentinem Tarantino, se kterým natočil film Od soumraku do úsvitu - Tarantino napsal scénář a zahrál si v jedné z hlavních rolí, Rodriguez film zrežíroval, sestříhal a zastal roli vedoucího výroby. Jeho dalším režijním počinem byl film Fakulta (1998), ve kterém si zahráli Josh Hartnett, Elijah Wood a Jordana Brewster. V roce 2001 si Rodriguez splnil celoživotní sen a natočil rodinný dobrodružný film Spy Kids, který se dočkal uznání kritiky i diváckého publika - pouze v USA film utržil více než 100 milionů dolarů. Na úspěch navázal dvěma pokračováními Spy Kids 2: Ostrov ztracených snů a Spy Kids 3-D: Game Over.

Podobné filmy

Šatna
Žárlivost je věc nepříjemná, a to nejen v partnerském vztahu... Povídka z cyklu Bakaláři (...
dnes 13.35
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Zbožňuju trable
(I Love Trouble) Začínající reportérka Julia Roberts a ostřílený mazák Nick Nolte si nejdř...
dnes 15.55
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Zoom: Akademie pro superhrdiny
(Zoom) Zemi hrozí bezprostřední zkáza a do akce je proto znovu povolán bývalý superhrdina ...
dnes 20.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 21. 6. 2019 Svátek má Alois
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz