fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

63% 1105 hlasů
6.3 10 1105
film / drama, akční, válečný, USA, , 134 min., od 15 let
Windtalkers
Kinopremiéra v ČR 25.7.2002, DVD od 28.2.2003

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:198. prosince 1941, den po Pearl Harboru, vyhlašují Spojené státy válku Japonsku. Elitní námořní jednotky byly aktivovány, aby vybojovaly bitvy v Pacifiku. Bitvy, ve kterých nezáleželo jenom na bojové strategii a kvalitě zbraní, ale také na chytrosti a připravenosti vojáků. V roce 1942 bylo do americké armády k námořnictvu naverbováno několik set Navajů. Ti byli prvotřídně vyškoleni ke kódování strategických zpráv ve svém jazyce a stali se tak tajnými zbraněmi proti nepříteli. Odvážného seržanta Joe Enderse potkáváme ve válečném lazaretu. Na Šalamounových ostrovech byl těžce zraněn a neslyší na jedno ucho. Scéna, při níž k zranění v guadalcanalském rákosí došlo, se mu stále jako film vrací zpět. Joe je rozhodnut se za každou cenu vrátit na bojiště, což se mu s pomocí zamilované sestřičky podaří. Je přidělen k mariňácké jednotce a společníkem na život a na smrt se mu stává Navajo Ben Yahzee. A bojovým heslem je příkaz: "Kód Navajo nesmí být za žádnou cenu prozrazen"...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Písal sa rok 2002 a ja som mal tú česť vidieť v tedy ešte ako malý krpec, svoj prvý vojnový snímok. Okamžite som sa do toho zamiloval. Bol to taktiež rok, kedy Nicolas Cage ešte vedel točiť dobré filmy. Ale vráťme sa ku tej predchádzajúcej téme, lebo rozoberať Nickieho kinematografiu je naozaj ťažký oriešok. Kedže Windtalkers je môj prvý vojnový snímok predsa nie je mojím obľúbeným. Existujú lepšie vojnové snímky ktoré vyšli omnoho skorej a ktorým sa Windtalkers nebude môcť nikdy rovnať. Samozrejme je to len môj osobný názor, ale vojna medzi Amerikou a Japonskom ma neskutočne nezaujíma. Skôr som za bitku pri Stalingrade. To je už ale iná šálka kávy. Sakra, zase odbieham od témy! Windtalkers je dobrý vojnový film ktorý sa ale nezameriava na vojnu samotnú ako skôr na ľudí v nej. Takzvaných Navajov ktorý pomocou svojich kódov vedeli medzi sebou komunikovať tak, aby ich nemohol nepriateľ dešifrovať. Keď som si prvý krát prečítal o čom táto snímka má byť, naozaj som si myslel že to je len fikcia autorov. Zvyčajne po každou vojnovom filme, hlavne ak sa teda jedná o film podľa skutočných udalostí, si dané informácie ktoré zazneli vo filme preštudujem. Windtalkers neboli žiadnou výnimkou a hneď som sa o tie kódované správy začal viac zaujímať. Ono to naozaj existovalo! Ba čo viac, ten kód nebol do dnešných čias rozlúštený. Človek ktorého napadlo používať týchto špeciálne vycvičených bojovníkov, musel byť génius. Neviem síce povedať, či tie kódované správy boli počas 2. svetovej vojny naozaj také dôležité ako hovorí táto snímka, ale ako výhoda to určite fungovalo. Povedal by som že obrovská výhoda. Len naozaj neviem prečo sa tieto správy používali len pri bojoch proti Japonským vojskám. Keby že tento kódovaný jazyk naučíte väčšiu populáciu ľudí a nie iba tých ktorý sa s tým narodili, teda Americký indiáni, bolo by to ešte viac efektívnejšie. Keď to nerozlúštili Japonci určite by nemali šancu ani zvyšné dva štáty Osi. Teda Nemecko a Taliansko. Nuž ale toto je len obrovské ke
Všechny komentáře k filmu 18+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Kód Navajo

V pekle bitvy musí být tajemství kódu uchováno za každou cenu! Když v bojích 2. světové války rozluštili Japonci všechny tehdejší americké kódy, vyvinuli armádní experti nový, založený na jazyku indiánů z kmene Navajo. Příslušníci kmene byli povoláni do služby jako radisté a každému byl v bojích přidělen voják, který je měl chránit nebo zabít v případě neodvratné hrozby, že by padl do zajetí a tajemství kódu bylo ohroženo. Po náročném výcviku na základně v Kalifornii jsou indiáni Ben Yahzee a Charlie Whitehorse převeleni k bojovým jednotkám. Joe Enders, válečný hrdina s poškozeným sluchem, který se k jednotce vrátil jen díky tomu, že oklamal lékaře, dostane na starost Bena, s nímž se setká na základně Tarawa a od první chvíle mu dává otevřeně najevo svou nechuť. Jednotka je nasazena do boje v mohutném výsadku na strategicky důležitém japonském ostrově Saipan v červnu 1944. Zatímco Joe zuřivě zabíjí nepřátele, kterým se mstí za vybití bývalé jednotky, Ben se zaslouží o vítězství, když šifrovanou zprávou přesně nasměruje palbu děl z amerických lodí. Vojáci se postupně sbližují s indiánskými radisty a Ben si vyslouží Joeovo uznání, když se další den jednotka dostane omylem pod palbu amerických děl. Protože má rozbitou vysílačku, pronikne v přestrojení za Japonce a s Joem jako zajatcem do japonského krytu, kde se zmocní vysílačky a zastaví palbu. Také mladý indián začíná parťáka respektovat, a to nejen pro jeho odvahu, hraničící s hazardem. Po zákeřném útoku ve vesnici Tanapag má jednotka další ztráty. Zahyne i radista Charlie, kterého zabije Joe, aby nepadl do zajetí. Šokovanému Benovi prozradí, že jednal podle rozkazu, ale později marně žádá velitele, aby ho odvolal, protože by nedokázal zabít Bena. V boji o ostrov zbývá zdolat poslední obranný val. Ben, odhodlaný pomstít Charlieho, se vrhá do boje jako šílený a přes Joeovu veškerou snahu je zraněn. Hrozí, že padne do zajetí, a žádá parťáka, aby splnil svou povinnost. Joe to však nedokáže.


O filmu

obrazek
Kód Navajo je emocionální a napínavý válečný thriller. Režisér John Woo o něm říká: "Navajové byli vyškoleni pro tajné kódování ve své řeči pro bojové účely. Inspirovali mě svými příběhy o statečnosti a bystrosti, ale také mě okouzlili svou krásnou a jemnou životní filosofií. Jsem velmi rád, že jsem mohl jejich osudy připomenout v tomto filmu." Herecké obsazení je prvotřídní: Nicholas Cage, Roger Willer ad. Postavy jsou i v těch nejdrsnějších situacích opravdové a neokázalé, jsou to fantastičtí hrdinové, chlapi, kteří, když jde o věc, nezaváhají.
A dvě faktické poznámky:
- v roce 1982 president Regan vyhlásil 14. srpen celonárodním dnem a svátkem kódovačů Navajo
- rezervace Navajů je v USA největší indiánskou rezervací.

obrazek
Uživatelé kódu Navajo

Nápad, použít jazyk Navajů k vytvoření bezpečné metody válečné komunikace je připisován Philipu Johnstonovi. Jazyků rodilých Američanů bylo již používáno ke kódování zpráv během I. světové války, ale Johnston věděl jak je důležité najít vojenský kód, který by nikdo nerozluštil. Byl přesvědčen, že jazyk příslušníků kmene Navajo byl dokonalým kandidátem pro použití v kódování. Johnston, syn misionáře, vyrůstal v rezervaci Navajo a byl jedním z mála lidí, kteří nebyli příslušníky kmene Navajo a mluvili tímto neuvěřitelně komplikovaným a nepsaným jazykem. V roce 1942, když Johnston přesvědčil námořnictvo o užitečnosti jazyka, 29 příslušníků kmene Navajo absolvovalo výcvik na námořní vojenské základně v San Diegu, v Kalifornii. Poté byli posláni do tábora Camp Elliot , aby vytvořili kód. Nakonec zhruba 400 příslušníků kmene Navajo prodělalo výcvik používání kódů a posílalo šifrované zprávy v pacifických válečných bitvách.

obrazek
Během bitvy, měli za úkol usnadnit komunikaci na bitevním poli, posílat informace telefony a vysílačkami, mezi námořními jednotkami a velitelskými centry. Informace o pohybu jednotek, rozkazech, taktice a jiné mimořádně důležité informace. Za 48 hodin dokázali poslat 800 bezchybných zpráv. Japonci nikdy nerozluštili tento kód a tak se stal nezbytnou pomůckou pro vojenskou komunikaci během II. světové války. Díky dosaženému úspěchu a možnosti uplatnění v dalších bojích (kód byl ostatně v omezené míře použit i v korejské válce), jeho znalci přísahali na utajení jejich podílu ve válce, a kód nebyl rozluštěn do roku 1968. Výsledkem bylo, že zásluhy kódových odborníků zůstaly utajeny.

O produkci

obrazek
"Ti lidé dokázali neuvěřitelné věci," říká Nicolas Cage. "Jsem poctěn, že jsem se zúčastnil natáčení tohoto filmu a pomohl tak přiblížit jejich úspěchy veřejnosti." Režisér John Woo dodává, že příběh znalců kódové řeči "je příběh o mimořádné odvaze. Je pro mě velkou ctí, že ho mohu zfilmovat." Kód Navajo se liší od ostatních amerických filmů režiséra Wooa. Vedle působivých akčních scén a zvláštních efektů, je film Kód Navajo charakteristické napínavé a emocionální drama, které připomíná rok 1944, Bitvu o Saipan. V bleskových soubojích, Woo zkoumá rodící se přátelství, mezi uživatelem Navajo kódu Benem Yahzeem (Adam Beech) a jeho ochráncem Joem Endersem (Nicholas Cage). Téma přátelství a možnost jeho filmového zpracování svedlo dohromady režiséra a jeho dlouhodobého produkčního partnera Terence Changa. "Zamiloval jsem se do toho příběhu v okamžiku kdy jsem ho uslyšel," říká Chang. "Je to emocionální oslava lidského ducha."

obrazek
Producentky Tracie Grahamová a Alison Rosenzweigová souhlasily. "Woo vytvořil důležitý hluboce dojímavý film, o komplikovaném, intenzivním vztahu, mezi příslušníky námořní pěchoty a kódovými odborníky," říká Graham. Příběh uživatelů kódu byl základ, na kterém se postavil příběh. "Nejen, že existovali neuvěřitelně stateční příslušníci námořní pěchoty," říká Rosenzweigová, "ale uživatelé kódů byli také skvělí. Vytvořili kódy vycházející z jejich jazyka, naučili se je nazpaměť a nikdy nechybovali. Roger Willie hraje ve filmu jednoho z kódových odborníků. Willie, známý umělec Navajo kmene a v první řadě herec, říká, " Znalci Navajo kódu jsou jako vzácné klenoty, a podle toho by se s nimi mělo jednat." Jejich příběh je pro Willieho posvátný a byla pro něj čest, zahrát si roli proslulého hrdiny z jeho kmene. "Znamená to pro mě mnoho a je to velmi emocionální. Vždycky jsem považoval uživatele kódů za zvláštní lidi. Žádného jsem neznal, ale viděl jsem je z dálky na přehlídkách. To jsou naši vlastní hrdinové."

obrazek
Ve společnosti příslušníků kmene Navajo, byli znalci kódů uctíváni, jinak byli celkem neznámí. Willie soudí, "Film představuje možnost, aby se znalci kódů a příslušníci kmene Navajo představili celému světu." Nicolas Cage dodává, "Myslím, že pro všechny Američany a pro celý svět je mimořádně důležité, aby věděli, že se rodilí Američané aktivně podíleli na obraně naší vlasti." John Woo dal dohromady mimořádný tým talentovaných lidí , aby přenesli tento strhující příběh na velké plátno. Tak jako v předchozích filmech, Woo spoléhal na tvůrčí schopnosti kameramana Jeffreyho Kimballa, A.S.C., a střihačů Toma Rolfa, Jeffa Gulla a Stevena Kempera. John J. Smith a Richard Stenta zastávali funkci produkčních. Produkční výtvarník Holger Gross, kostýmní supervisor Nick Scarano, a tvůrce zvláštních make-upových efektů Kevin Yagher také přispěli k mimořádně stylizované podobě filmu, tak jak si ji představoval Woo. Po stránce věrohodnosti filmových vojenských prvků, přispěli dobrému výsledku vojenský technický poradce James Dever a námořní jednotky. Hudbu složil proslulý skladatel James Horner. Dvacet natáčecích týdnů bylo filmováno na Havaji a v Jižní Kalifornii. Hlavní natáčení začalo v pondělí, 28. srpna, 2000, nejvýbušnějšími a rozsáhlými bitevními sekvencemi , natáčenými na soukromém ranči na ostrově Oahu, nedaleko Honolulu. Logistika byla v bitevních scénách neuvěřitelně složitá. Bylo tam najednou 700 komparsistů - asi 500 příslušníků námořní pěchoty a 250 japonských vojáků.

Podobné filmy

Danielle Steelová: Rodinné album (2/2)
(Danielle Steel´s: Family Album) Mladá herečka Faye se postupem času vypracuje až na úspěš...
dnes 10.20
NAHRAT
ZDARMA
Prima
Batman začíná
(Batman Begins) Zklamaný dědic továren Bruce Wayne cestuje po světě a hledá způsob, jakým ...
dnes 13.30
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Mít někoho do deště
Petr Čepek, od jehož úmrtí v těchto dnech uplyne čtvrt století, a Lukáš Bech v příběhu o t...
dnes 14.25
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Úterý 17. 9. 2019 Svátek má Naděžda
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz