fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

72% 1291 hlasů
7.2 10 1291
film / Životopisný, drama, USA, , 132 min., od 12 let
Lee Daniels' The Butler
Kinopremiéra v ČR 7.11.2013 v SK 9.1.2014, DVD od 5.3.2014 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:25Jeden muž, sedm prezidentů.
Příběh Cecila Gainese, který pracoval jako komorník v Bílém domě a obsluhoval sedm prezidentů mezi roky 1952 až 1986. Během několika desetiletí v Bílém domě byl při tom, když se tvořily dějiny USA, od války ve Vietnamu a hnutí za občanská práva až po atentát na Martina Luthera Kinga a Johna F. Kennedyho. Kromě toho, že se zasazoval o práva afroamerických zaměstnanců Bílého domu, bojuje celé roky svůj soukromý boj i na rodinné frontě: musí znovu najít cestu k odcizené manželce i ke svému synovi, který odmítá otcovu "služební" profesi.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Hodinu před filmem vidím reportáž, jak jsou černoši uznáváni stále jen ve filmech, kde černoch musí trpět pod rukou bílého otrokáře. Tady to teda sedlo a raději bych i kvůli tomu názoru viděl všechny ty černošské výborné herce (nebo i slušného Lennyho Kravitze) hrát v obyčejnem dobrém filmu, kde je jedno, jakou má kdo barvu kůže. Komorník má pěkný příběh a pár trošku silnějších scén. Takže bez ohledu na všechny ty rasové otázky je to hodně dobrý film, který toho spoustu odvypráví. Spoustu i zajímavých ne tak známých informací stihne za dvě hodiny sdělit. No a Alan Rickman jako Ronald Reagan? Úžasný!
Všechny komentáře k filmu 19+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Komorník

Snímek vypráví příběh komorníka z Bílého domu, který během tří desítek let obsluhoval sedm amerických prezidentů. Film sleduje dramatické změny, které se během této doby přehnaly americkou společností, od hnutí za občanská práva, přes válku ve Vietnamu a dále, a zároveň ukazuje, jak se historické změny dotkly života tohoto muže a jeho rodiny. Kromě Foresta Whitakera, který ztvárnil hlavní roli komorníka, se zde představí i Robin Williams jako Dwight Eisenhower, James Marsden jako John F. Kennedy, Liev Schreiber jako Lyndon B. Johnson, John Cusack jako Richard Nixon, Alan Rickman jako Ronald Reagan a mnoho dalších.


O filmu

obrazek
Cecil Gaines slouží mezi lety 1957 a 1986 postupně sedmi americkým prezidentům. Vyprávění, pojaté jako vzpomínky zestárlého hrdiny, začíná v roce 1926 v jižanském Maconu. Malý Cecil se tu stává svědkem rodinné tragédie: tyranský bílý plantážník Westfall znásilní jeho matku Hattii a zastřelí jeho pobouřeného otce. Navzdory laskavosti staré správkyně, která ho zaměstná v domě jako sluhu, opouští chlapec rodnou bavlníkovou plantáž a odchází za svobodnějším životem na sever. Nachází ženu svého srdce Glorii a zakládá s ní rodinu. V roce 1957 Cecil zakotví v Bílém domě ve službách prezidenta Dwighta D. Eisenhowera. Nový komorník se tak stává přímým svědkem prezidentových snah odstranit ze škol rasovou segregaci.

Na počátku 60. let sleduje Cecil energické aktivity Johna F. Kennedyho v oblasti občanských práv. Neopouští Bílý dům ani poté, co je Kennedy zavražděn a vystřídá ho Lyndon B. Johnson. Cecil sleduje pád oportunistického republikána Richarda Nixona a prožívá občanské nepokoje po atentátu na afroamerického aktivistu Martina Luthera Kinga.

V roce 1980 Ronald Reagan svého afroamerického zaměstnance symbolicky pozve na oficiální večeři, současně se však v Kongresu staví proti sankcím za porušování lidských práv v Jihoafrické republice.

Cecil, který se zasazoval o práva afroamerických zaměstnanců Bílého domu (stejné platy a možnost stejného kariérního postupu jako jejich bílí kolegové), bojuje celé roky svůj soukromý boj i na rodinné frontě: musí znovu najít cestu k odcizené manželce, která propadne alkoholu i kouzlu souseda Howarda. A dlouho je ve sporu se svým starším synem Louisem, který odmítá otcovu „služebnou“ profesi. Louis je prototypem Afroameričana nové generace, který bojuje za občanská práva: poprvé se ocitne v konfliktu se zákonem, když na univerzitě protestuje proti výsadám bílých studentů. V autobuse se stává obětí agrese příslušníků Ku klux klanu. Vstoupí do radikální organizace Černí panteři. Nakonec však vystuduje politologii a dostává se do Kongresu. Mladší Cecilův syn, Charlie, zahyne ve válečném pekle ve Vietnamu a nedožije se tak okamžiku, kdy jeho otec podpoří Louise v boji proti apartheidu v Jihoafrické republice.

Cecil a Louis v roce 2008 intenzivně prožívají nástup prvního amerického afroamerického prezidenta Baracka Obamy do Bílého domu.

obrazek
O produkci

V roce 2008, v týdnech, kdy Spojené státy neodvratně směřovaly k historické volbě svého prvního afroamerického prezidenta Baracka Obamy, se novinář Wil Haygood vrhl na zajímavé téma. Bývalý autor a zahraniční korespondent deníku Washington Post objevil Eugena Allena - muže, který se jako součást zákulisí Bílého domu stal svědkem řady významných historických událostí, spjatých s hnutím za občanská práva své vlastní rasy - Afroameričanů. Devětaosmdesátiletý Allen pracoval v Bílém domě od 50. do 80. let a osobně poznal sedm amerických prezidentů. Tím osmým se stal Barack Obama.

Četná setkání s Allenem a jeho manželkou Helen utvrdila Haygooda v tom, že narazil na velmi silný příběh, umožňující neobvyklý a poutavý pohled na americkou historii. Novinový rozhovor s mužem, který sloužil prezidentské administrativě třicetčtyři let, zaujal Amy Pascal ze společnosti Sony Pictures Entertainment. Ta na něj upozornila Lauru Ziskin - producentku, která stála za takovými filmovými hity, jako byla romantická komedie Pretty Woman, tragikomedií Lepší už to nebude či trilogií Spider-Man.

Společnost Sony oslovila scenáristu Dannyho Stronga (který má na svém kontě především ceněné televizní dokudrama společnosti HBO Nové sčítání hlasů, které se v roce 2008 věnovalo nejasnostem kolem voličských hlasů v prezidentské volbě na Floridě). Strong dostal za úkol vytvořit na základě Haygoodova článku fiktivní příběh. Protože projekt začal po produkční stránce váznout, rozhodla se Laura Ziskin získat finanční zdroje nezávisle, od soukromých investorů, především od Sheily Johnson, spoluzakladatelky televizní společnosti BET (Black Entertainment Television). Také ostatní nezávislé investory k projektu přitáhl jejich osobní zájem o afroamerickou problematiku a touha podpořit právě takto orientovaný projekt. Nakonec je pod filmem podepsáno rekordních 41 producentů.

Laura Ziskin se rozhodla jako režiséra angažovat Leeho Danielse, autora vysoce ceněného dramatu černošské dívky Precious (2009), který proměnil dvě z šesti oscarových nominací (za nejlepší scénář pro Geoffreyho Fletchera a nejlepší herečku ve vedlejší roli pro MoNique). Daniels byl v roce 2010 za režii a produkci tohoto snímku na Cenu Akademie nominován.

Autor, který se v té době věnoval historickému dramatu Selma, nabídku okamžitě přijal. „Rozhodovalo se mezi mnou a jedním slavným režisérem, ale Laura Ziskin chtěla mně,“ vzpomíná Daniels. „Myslím, že jen málo lidí se dokáže naladit na stejnou vlnovou délku tak jako ona se mnou.“ Při získávání finančních prostřeků se osvědčila i režisérova zkušenost s nezávislou filmovou scénou.

„Během příprav filmu Laura onemocněla. Přesto dál pokračovala jak v práci na umělecké stránce projektu, tak na jeho finanční přípravě,“ vysvětluje Lee Daniels. „Pracovali jsme nakonec v jejím hotelu v newyorské čtvrti Upper East Side, protože jí bylo příliš špatně na to, aby mohla vycházet ven. Následující úterý našla doma v Santa Monice černou ženu, která právě vyhrála v loterii a rozhodla se investovat do našeho filmu. Řekl jsem Lauře: „Jak to děláš? Pár dní jsme se neviděli, a už jsi našla dalšího investora. Jsi gangster!“ Odpověděla mi, že se učí ode mne. O několik dní později upadla do komatu - a byl konec. Zemřela v neděli večer. Věřila ve mně víc, než jsem dokázal věřit sám v sebe já.“

obrazek
Laura Ziskin, která vedla svůj soukromý boj s rakovinou prsu, na Komorníkovi úzce spolupracovala se svou produkční partnerkou Pam Williams. Ta se filmu naplno ujala po producentčině smrti v červnu 2011. Lauře Ziskin, která se premiéry Komorníka už nedočkala, autoři svůj film s láskou dedikovali. „Ten příběh jsem považoval za důležitý, protože jsem nikdy neviděl film, který by se věnoval hnutí za občanská práva od jejich počátků až po nástup prezidenta Obamy do funkce očima otce a syna,“ vysvětluje režisér. „Snímek nabízí pohled na věci, které lidé zažili a dobře si je pamatují. “

Pro Leeho Danielse jde především o univerzální příběh otce a syna, který přesahuje rasové otázky i hranice Ameriky. „Není to jen lekce z historie, ale i příběh jedné rodiny,“ říká Daniels. „Navíc se mi líbilo, že otec ve filmu se podobá mému tátovi. Filmový Cecil viděl, jak na plantáži zastřelili jeho otce, přestože otroctví už neexistovalo. Má svou představu o tom, jak komunikovat s bělochy - stejně, jako ji měl můj otec. Nastoupí do Bílého domu jako sluha, protože cítí, že může sloužit své zemi. Je hrdý na svou práci i na to, že uživí rodinu, ale jeho syn je z toho v rozpacích.“

Klíčovým momentem v historii projektu se stal okamžik, kdy podepsali smlouvu představitelé hlavních rolí Forest Whitaker a Ophrah Winfrey. „Forest je asi nejpokornější herec, s jakým jsem kdy pracoval. Kolik držitelů Oscara je ochotných přijít na konkurz a poslouchat vás?,“ usmívá se Daniels. „Udělal přesně to, o co jsem ho žádal.“

„Moje postava je ze staré školy. Cecil mění názory svého okolí pouhou svou přítomností v Bílém domě,“ vysvětluje Whitaker, který získal Oscara, Zlatý glóbus a cenu BAFTA za hlavní roli ugandského diktátora v politickém dramatu Poslední skotský král. „Prezidenti i Cecilovi kolegové se musejí vypořádat s jeho existencí. Konflikt mezi mou postavou a jejím synem je generační: Cecil si přeje, aby jeho syn byl v bezpečí a měl dobrý život, takže ho nejdřív odrazuje od aktivismu. Ale právě díky němu pochopí, že má svá občanská práva.“

Bez své manželky Glorie by ovšem Cecil nebyl zdaleka úplnou osobností. Na tom má podíl i její představitelka Oprah Winfrey. Role Glorie se stala ideální příležitostí pro umělkyni, která s režisérem Leem Danielsem pracovala jako výkonná producentka už na jeho filmu Precious. Vysoce ceněná afroamerická televizní hvězda se k filmové práci vrátila po dlouhých letech - naposled si totiž plnohodnotnou roli zahrála v roce 1998, ve filmu Milovaná režiséra Jonathana Demmeho. Podle režiséra Leeho Danielse se Winfrey stala skvělou představitelkou komplikované hrdinovy manželky. Gloria má totiž obtížné postavení: není si jista podporou svého manžela ani ve chvíli, kdy se oba jejich synové ocitnou ve válce - první ve Vietnamu, druhý v boji se sebou samým a konzervativním rodinným prostředím. Únik do alkoholu a mimomanželského vztahu je ovšem pro Glorii jen přechodnou epizodou.

Filmová rodina byla téměř úplná, když se k hvězdné dvojici představující manžele Gainesovy připojil David Oyelowo. Mladý herec, představující rebelského syna Cecila a Glorie - Louise - s režisérem Leem Danielsem spolupracoval už na jeho thrilleru Reportér.

obrazek
Hrdina filmu neumí nic jiného, než se podřídit a sloužit. Jeho syn je přesvědčený, že existuje i jiná možnost. Začíná se zajímat za lidská práva, obdivuje Martina Luthera Kinga a po jeho vraždě pochopí, že se musí začít angažovat - a to i proti otcově vůli. Otec a syn ztělesňují dva různé přístupy k otázce lidských práv: je správnější sloužit, chovat se pasivně a postupně změnit přístup okolí k lidem své rasy - tak, jako to dělá Cecil? Nebo je správnější odhodit pasivitu, bojovat a být ochoten za své ideály položit život? Komorník na tyto otázky neodpovídá jednoznačně: vítězství je výsledkem snů, aktivit i tápání obou hrdinů, otce i syna.

Nový rozměr nabral Komorník ve chvíli, kdy hereckou sestavu doplnila další zvučná jména: účast ve filmu přijal afroamerický herec Terrence Howard, známý z oscarového politického dramatu Crash. Za hlavní roli v hudebním příběhu o afroamerické mládeži Hustle a Flow získal Howard nominace na Oscara a Zlatý glóbus. Herec, který si v Komorníkovi zahrál roli souseda Gainesových, se v českých kinech nedávno objevil v roli jednoho z otců unesených děvčátek v thrilleru Zmizení.

Dalších rolí ve filmu se ujali zpěvák a herec Lenny Kravitz, Cuba Gooding, Jr. nebo vycházející hvězda Alex Pettyfer. V Komorníkovi se objevuje i herecká veteránka Vanessa Redgrave, která získala Oscara 1978 za politické drama Julie. V tom si s ní zahrála i Jane Fonda, která v Komorníkovi ztvárnila roli první dámy Nancy Reaganové. Obě herečky se sešly na plátně po šestatřiceti letech.

Řada herců se k projektu přihlásila kvůli svým politickým názorům a ráda se tudíž smířila s nižším honorářem. Někteří z herců dokonce zrušili své pracovní závazky a přizpůsobili své pracovní plány rozvrhu natáčení.

„Když od herců něco chcete, musíte s nimi strávit hodně času. Čas jsou ovšem peníze a těch jsme zase tolik neměli, takže to bylo někdy dost obtížné“ vzpomíná režisér Lee Daniels. „Ale herci si ten projekt opravdu zamilovali - a já všem z nich nadšený. Jane Fonda je báječná Nancy Reaganová a Alan Rickman je jako její manžel Ronald neuvěřitelný.“

Roličku novináře ztvárnil i autor scénáře Danny Strong. V čestných partech amerických prezidentů září velké mezinárodní herecké hvězdy: Robin Williams (Eisenhower), John Cusack (Nixon), James Mardsen (Kennedy), Liev Schreiber (Johnson) a Alan Rickman (Reagan).

„S vytvářením prezidentů to bylo ošidné, protože jsem nechtěl, aby si publikum říkalo: „Podívej se na Johna Cusacka, jak hraje prezidenta Nixona. Nebo: Podívejte na Robina Williamse jako Eisenhowera nebo Jamese Marsdena v roli Kennedyho,“ vysvětluje Lee Daniels. Ten se rozhodl místo karikatur známých osobností vytvořit lidské postavy - muže, kteří - ať už jsou republikáni nebo demokrati, ať se jim to líbí nebo ne - dělají to nejlepší pro svou zemi. „Kennedy dělal v tomto směru dobrá i špatná rozhodnutí stejně jako Nixon. Snažím se tuto myšlenku sdělit ve všech svých filmech: všichni žijeme společně v jakési šedé zóně - v místě, kde se ovšem zrodí něco kouzelného, když začnete vyprávět svůj příběh.“

Prezidenti Gerald Ford, Jimmy Carter a Barack Obama se ve filmu objeví v archivních záběrech, stejně jako bojovník za lidská práva Jesse Jackson. Lee Daniels natáčel svůj film v létě roku 2012 v New Orleans. Natáčení trvalo jednačtyřicet dní, což je poměrně krátká doba vzhledem k širokému časovému záběru příběhu a hereckému obsazení.

Podobné filmy

Bídníci
(Les Misérables) Galejník Jean Valjean je po devatenácti letech podmínečně propuštěn na sv...
dnes 10.35
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Úžasný mladík
(Giovane favoloso, Il) Příběh křehkého génia italské poezie Giacoma Leopardiho. Italské ži...
zítra 00.45
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Vůně ženy
(Scent of a Woman) Slepota změnila plukovníka Franka Sladea v osamělého, zatrpklého a cyni...
zítra 04.15
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 20. 11. 2019 Svátek má Nikola
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz