fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

62% 1342 hlasů
6.2 10 1342
film / thriller, science fiction, USA, , 134 min., od 11 let
Sphere
DVD od 11.2.1999 Warner

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:15Hluboko pod mořskou hladinou čeká výzkumný tým setkání nejen s mimozemskou inteligencí, ale především s vlastním nitrem a hluboko ukrytými děsy.
Doktor psychologie Norman Goodman je stejně jako další povolán k neobvyklému případu. V mořských hlubinách byla objevena obří kosmická loď, která tam podle množství korálů usazených na trupu klesla zhruba před třemi sty léty. Goodman, který kdysi pro vládu zpracoval směrnice, jak se chovat při setkání s mimozemskou civilizací, je pověřen vedením skupiny, která má do lodi proniknout, prozkoumat ji, popřípadě navázat kontakt s její posádkou...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Krapet těžkopádný snímek, u kterého se musí chvílemi přemýšlet a mít zároveň i nějakou tu představivost. Dějově to trochu připomíná Cameronův obdobný film ´Propast´. Filmový příběh na základě knihy Michaela Crichtona je kupodivu sepsán dobře. Opatrně se rozvíjí a dává si setsakramentský pozor aby zbytečně nespadl do patosu. Důležité je, že si drží úroveň napětí a intrik, což v mnohých momentech muselo být vcelku obtížné. Speciální efekty jsou typické na svou dobu, takže normální standart. Po děsivých momentech nebo vyloženě akčních scén se tu setkat nelze, poněvadž jde tady zcela o něco jiného. Sci-fi dobrodružství ve spojení s psychologickým thrillerem přináší podívanou snad jen pro vyvolené, neboť se mnohým bude zdát příliš nudný. Ale to už u filmů takovéhoto typu bývá.
Všechny komentáře k filmu 25+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Koule

<>Obrázek nenalezen<> Doktor Norman Goodman hraje psychologa, který je expertem na situace, jak se chovat v případě setkání s mimozemskou civilizací. Proto se stane členem vědeckého týmu, který je vyslán do Pacifiku, kde byl nalezen podivný objekt evidentně mimozemského původu. Zde se Goodman začlení do skupiny specialistů, která má za úkol záhadné plavidlo prozkoumat. Bude pracovat pod vedením zkušeného velitele Haralda Barnese spolu s biochemičkou Beth Halperinovou, se kterou se zná již z dřívějška. Jeho dalšími kolegy jsou značně skeptický matematik Harry Adams a astrofyzik Ted Fielding.
obrazek
Kvapně sestavený tým se dostává tisíce stop pod hladinu moře, kde jsou nuceni žít ve stísněných prostorách speciálního podmořského obydlí. Brzy jsou všichni konfrontováni s něčím neuvěřitelným: jde o potopenou kosmickou loď. Její délka je skoro půl míle a podle množství korálů, které ji pokrývají, zde musela ztroskotat před více než třemi sty lety. Od té doby je opuštěna a skryta lidským zrakům. Pátrání toho však odhalí mnohem víc: především slabé známky životní aktivity. Jaké je však překvapení celého týmu, když zjistí, že mechanismus, který považovali za kosmickou loď z jiné planety, pochází ze Spojených států. Ovšem největší šok má teprve přijít. Při bližším prozkoumání objeví, že uvnitř lodi je pozoruhodná koule. Je obrovská, blýskavě zlatá a je vyrobena z neznámého tekutého kovu. Celý objekt je díky jeho zvláštním vlastnostem schopen pohlcovat světlo, ale není v něm žádný vchod a ani stopy po nějakém způsobu otevírání.
obrazek
Design a účel koule je záhadný, navíc se zdá, že tento předmět má inteligenci a díky tomu vědce ještě více a s takřka nevysvětlitelnou nutkavostí přitahuje. V době, kdy se tým pokouší rozluštit význam a funkci koule, jsou jeho členové odříznuti od kontaktu s hladinou a jejich obyvatelný svět se v tu chvíli omezí pouze na klaustrofobický prostor podmořského habitatu, potopenou loď, záhadnou kouli - a na duševní vesmír každého člena týmu. <>Obrázek nenalezen<> Harry Adams přesvědčený o tom, že uvnitř koule je život, navrhne týmu proniknout dovnitř a prozkoumat pečlivě celý objekt. Od té chvíle se kolem nich začne odehrávat série hrůzostrašných událostí. Ty nejhorší noční můry jednotlivých členů týmu se najednou začnou zhmotňovat. S ubývajícím časem a kyslíkem, jehož zásoba není bezedná, začínají vědci podezřívat jeden druhého z úmyslného páchání tohoto psychického teroru. Nebo jde jen o velkou snahu kohosi neznámého odvést pozornost od tajemné koule?


O hercích

Dustin Hoffman
Je jednou z nejzářivějších mužských hvězd současnosti a stal se už za svého života hereckou legendou.
Studoval na Los Angeles Conservatory of Music, Santa Monica College a Pasadena Playhouse. Po velmi náročném několikaletém hereckém živoření, při kterém z existenčních důvodů vystřídal i řadu jiných povolání, se doslova přes noc proslavil hlavní rolí ve snímku Mika Nicholse Absolvent (nominace na Oscara) z roku 1967. Z šesti nominací za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli získal Hoffman dva Oscary za filmy Kramerová versus Kramer a Rain Man. Charakterní party se po Absolventovi staly Hoffmanovou výsostnou doménou. Patří mezi ně především role ve slavných snímcích jako jsou Půlnoční kovboj (1969), Malý velký muž (1970) Strašáci (1971), Motýlek (1973), Všichni prezidentovi muži (1976), Maratónec (1976), Kramerová versus Kramer (1979), Smrt obchodního cestujícího (1985), Rain Man (1988) na kterém poprvé spolupracoval s režisérem Barrym Levinsonem nebo Hrdina proti své vůli (1992). Podobný rys hluboké lidskosti jako jeho postavy ve vážných filmech však nesou i jeho charaktery v komediích jako Tootsie (1982) a Rodinný podnik (1989), pohádce Hook (1991) i thrillerech Smrtící epidemie (1995) a Koule (1998). S Barrym Levinsonem spolupracoval také na filmu Spáči (1997), kde si zahrál malou roli právníka alkoholika.

Sharon Stoneová
Patří mezi nejslavnější herečky dneška. Její cesta na post superhvězdy ovšem nebyla jednoduchá. Z provinčního městečka Meadville se postupně propracovala přes titul Miss Pensylvánie, studia na Edinboro College a přechodnou kariéru modelky až ke své první filmové roli. Tu jí nabídl objevitel hvězd Woody Allen ve své snové kreaci Vzpomínky na hvězdný prach. Její další herecké příležitosti ale neodpovídaly jejím představám o kariéře, kterou si kdysi vysnila. Zlom přineslo až setkání s režisérem Paulem Verhoevenem. Ten v ní rozpoznal její drsnější já a nabídl jí roli protivnice Arnolda Schwarzeneggera v akčním sci-fi thrilleru Total Recall (1990), od které již není přiliš daleko k jejich další superúspěšné spolupráci ve skandálním erotickém thrilleru Základní instinkt (1992). Za roli atraktivní a nebezpečné spisovatelky Catherine, která nemá v oblibě spodní prádlo a naopak má ráda sekáček na led, získala nominaci na Zlatý globus, ale především obrovskou popularitu u diváků, která jí definitivně otevřela cestu mezi nejlépe placené ženské herečky. Svou pozici moderní femme fatale upevnila ještě erotickým thrillerem Někdo se dívá a hlavní ženskou rolí po boku Sylvestera Stalloneho ve filmu Specialista. Následovaly snímky Křižovatka a Ďábelská lest. Poté , co si mírně zaexperimentovala se žánrem westernu ve snímku Rychlejší než smrt, přijala náročnou roli v dramatu Casino. Tato volba se jí vyplatila, protože role alkoholické manželky po boku Roberta De Nira jí vynesla mnohá ocenění včetně Zlatého glóbu a nominace na Oscara. Na vrcholu svých hereckých sil se pak Sharon Stoneová rozhodla přijmout roli ve sci-fi snímku Koule.

Samuel L. Jackson
Vystudoval drama na Morehouse College v Atlantě a ze začátku působil především na divadle. První roli své filmové kariéry dostal od Miloše Formana v retro snímku o rasové nesnášenlivosti Ragtime (1981). V malých rolích se objevil v thrilleru Al Pacina Moře lásky (1989), Scorseseho gangsterce Mafiáni (1990), dále v thrillerech Bílé písky (1992) a Vysoká hra patriotů (1992). Mohli jsme ho také vidět ve snímcích jako např. parodie na akční filmy Nabitá zbraň 1 (1993), Amos & Andrew (1993), Jurský park (1993) nebo Pravdivá romance (1993). Pak ale přišla nabídka Quentina Tarantina a superúspěšný film Pulp Fiction - Historky z podsvětí (1994) a z Jacksona byla rázem hvězda. Herec, jehož největším úspěchem byla do té doby Cena newyorských filmových kritiků za jeho roli ve filmu Jungle Fever (Horečka džungle, 1991) se stal vyhledávaným protagonistou. Využil toho a zahrál si v nákladném akčním filmu Smrtonosná past III (1995) partnera Bruce Willise v honbě za pumovým atentátníkem a taktéž v akčním snímku Rennyho Harlina Dlouhý polibek na dobrou noc (1996) pro změnu po boku Geeny Davisové. Následovala další příležitost pod vedením Quentina Tarantina v jeho novém filmu Jackie Brown (1998). Po roli ve snímku Koule potvrdí Samuel L. Jackson svou hvězdnou pozici malou rolí v nových dílech Hvězdných válek.

Peter Coyote
Počátky jeho herecké kariéry jsou spjaty se San Franciskem. Účinkoval v řadě filmů, například pozoruhodném thrilleru Waltera Hilla Operace "Southern Comfort", (1981) či Spielbergově klasickém hitu E.T.- Mimozemšťan (1982). Měl štěstí na kvalitní režiséry, natočil mimo jiné s Romanem Polanským kontroverzní snímek Hořký měsíc (1992), kde měl hlavní zvrácenou erotikou nasáklou roli. Většinou hraje výrazné, nesmlouvavé charaktery.

Liev Schreiber
Má za sebou přes své mládí vcelku slušnou řádku filmů. Hrál například ve snímcích Party Girl (1995), Denise Calls Up (1996) nebo Výkupné (1996). Do našich kin brzy dorazí i jeho nejnovější filmy pokračování superúspěšného hororu Scream 2 (1997) a nové drama Robina Williamse Jakob the Liar (1998).

O tvůrcích

Barry Levinson
Absolvoval vysokou školu v roce 1960. Již v době studií v Baltimore pracoval v televizi. Byl zde úspěšný, ale přesto se rozhodl odejít do mekky filmařů Los Angeles. V LA pracoval Levinson pro Oxford Company, studoval herectví a produkci. Pracoval také v klubu komedie, kde se naučil psát a seznámil se zde s Valerií Curtinovou.
V roce 1967 získal práci v místní televizní stanici, kde psal pro komediální šou. Jedna z jeho televizních prací dokonce vyhrála místní cenu Emmy. V sedmdesátých letech napsal Levinson " The Carol Burnett Show" (1967) a získal během tří let dvě ocenění Emmy. Mel Brooks si ho najal pro Němý film (1976) a poté na Závrať (1977). V roce 1975 se Levinson a Curtinová vzali. Společně spolupracovali na scénáři ...a spravedlnost pro všechny (1979), a na dalších scénářích. V době, kdy Curtinová hrála v San Franciscu, napsal Bistro (1982). Scénář koupilo MGM a s rozpočtem pod 5 miliónů dolarů se režie ujal sám Levinson. V roce 1982 se Curtinová a Levinson rozvedli. V době natáčení filmu Bistro potkal Levinson Diannu Rhodesovou. Ta žila v Baltimoru se svými dvěma dětmi Patrickem a Michelle. Později se Levinson a Rhodesová vzali a měli další dvě děti, Sama a Jacka. Po režírování filmu Přirozený talent se Levinson pustil do svého zatím nejambicióznějšího projektu Rain Man (1988). Levinson poté pokračoval filmy Dobré ráno, Vietname (1987) a Bugsy (1991). Po jeho velkých úspěších, následovalo slabší období s filmem Hračky (1992), který nebyl divácky příliš úspěšný. Ovšem hned následující Levinsonův film Skandální odhalení (1994) s Michaelem Douglasem a Demi Moorovou se stal hitem. Ve stejném roce 1994 se také Levinson přestěhoval do Marin Country v severní Kalifornii, aby byl stranou hollywoodské scény a mohl se věnovat sám sobě. Výsledkem této koncentrace je skvěle zrežírované podmořské dobrodružství jménem Koule.

Andrew Wald
Pracoval v televizi a živil se také jako fotograf v Evropě i Spojených státech. V roce 1980 se stal prezident skupiny zaměřené na placenou televizi pod hlavičkou 20th Century Fox. Prvním celovečerním filmem, na kterém se poprvé produkčně podílel bylo Skandální odhalení.

Stephen Hauser
Seznámil se s Barrym Levinsonem když pro něj pracoval jako jeho asistent na filmu Jimmy Hollywood. Asistoval mu také při natáčení snímku Skandální odhalení (1994), ve kterém dostal i malou roli. Později pracoval jako jeho asistent u filmu Spáči (1996). Scénářem snímku Koule na tomto poli debutoval.

Paul Attanasio
Spolupracoval jako scenárista s Barrym Levinsonem už na filmech Otázky a odpovědi (1994), za který získal cenu britské filmové akademie (BAFTA). Téhož roku pro něj napsal Skandální odhalení (1994). Za oba filmy byl jmenován scenáristou roku od National Association of Theatre Owners (NATO) a London Film Critics (ALFS). Mimo to ještě napsal scénář k filmu Donnie Brasco (1997), ve kterém hráli Al Pacino a Johnny Depp.

Kurt Wimmer
Poprvé se setkal s Michaelem Crichtonem, když mu dal přečíst svůj filmový scénář nazvaný Second Offense. Poté, co skončil práci na Kouli, začal psát scénář k filmu Exit Zero, který by měl být remakem snímku Případ Thomase Crowna.

Adam Greenberg
Je zkušený profesionál, který započal svoji kariéru v Izraeli snímky Diamonds (1975), nebo Operation Thunderbolt (1977) s Klausem Kinskim. Za kamerou pracoval na takových filmech jako jsou La Bamba (1987), Tři muži a nemluvně (1987), Turner & Hooch (1989) nebo Terminátor 2: Den zůčtování (1991), Tři muži a mladá dáma (1990), Lebkouni (1988), Sestra v akci (1992), Dave (1993), Junior (1994), Likvidátor (1996). S Barrym Levinsonem natočil jeho vizuálně velice zajímavý snímek Hračky.

Elliot Goldenthal
Má s hudbou k fantastickým filmům velké zkušenosti. Pracoval například na hudbě k filmům Vetřelec 3 (1992), Demolition Man (1993), Interview s upírem (1994), Batman navždy (1995) nebo Batman a Robin (1997). Za hudbu k Interview s upírem byl nominován na Zlatý glóbus i Oscara a sošku muže s mečem získal za hudbu ke snímku Michael Collins. Získal také několik nominací na cenu Emmy. Například za hudbu k thrilleru Nelítostný souboj (1995) nebo k soudnímu dramatu Čas zabíjet (1996).
Mimo jiné také složil úspěšnou symfonii Fire Water Paper, která sklidila velký úspěch například v newyorské Carnegie Hall.

Michael Crichton
Je jedním z filmově nejžádanějších spisovatelů současnosti. Filmy byly natočeny podle více než pěti jeho knih včetně takových děl jako Kmen Andromeda nebo Jurský park. Díky specifickému ladění svých příběhů si vysloužil přezdívku "otec technothrilleru." On sám ale vedle kariéry spisovatele také píše filmové scénáře (Jurský park), režíruje (V kómatu, První velká vlaková loupež, Útěk robotů) a jako v případě Koule i koprodukuje. Mezi další Crichtonovy snímky patří Twister, Vycházející slunce, Skandální odhalení, Kongo nebo pokračování Jurského parku nazvané Ztracený svět.

Podobné filmy

Letiště
(Airport) Nad Lincolnovým letištěm zuří sněhová bouře, která omezuje provoz. V okamžiku, k...
dnes 11.15
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Dějiny násilí
(History of Violence, A) Viggo Mortensen poklidně žije se svou manželkou a jejich dvěma dě...
dnes 21.55
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Zelená zóna
(Green Zone) Velitel Matt Damon stojí v čele elitního armádního týmu, který má objevit zbr...
dnes 22.10
NAHRAT
ZDARMA
Nova
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 23. 1. 2020 Svátek má Zdeněk
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz