fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Celý film zdarma    Videoukázka    Fotky    

napsáno 1.5.2005 

Recenze

Prvnímu Kruhu vděčíme opravdu za mnoho. A nemyslím teď jen onen mrazivý pocit, který v nás vyvolal film samotný, a díky kterému mnozí ještě nějakou dobu ostražitě koukali na své video a televizi.  
 
Nebýt prvního dílu, tak by se za velkou louží jen ztěží rozpoutala vlna hororů (Hra na schovávanou, Boogeyman, White Noise apod.). Nás může sice mrzet, že ne všechny uvedené filmy se do našich kin dostaly, ale stále pokračuje ona naděje do budoucna (a producentská ochota investovat), kterou začal první Kruh a podpořila první Nenávist. Třeba ji naplní další remake japonského hororu Dark Water, uvidíme.  
 
Co se týče druhého Kruhu samotného, tak v tomto případě představa pokračování pro fanoušky nemusela být vůbec noční můrou, protože se nám vrátily všechny hlavní postavy, Ehren Kruger napsal opět scénář a režiséra prvního dílu nahradil režisér japonského originálu, který své kvality už opakovaně prokázal. Nebylo se tedy čeho bát…..  
 
A jak to dopadlo? Hned od počátku nám režisér předvádí, že nějaké nápady v kapse má. Samara neodešla na odpočinek, o čemž se záhy přesvědčí ubohý student, který udělal svou životní chybu. Tato scéna je opravdu zajímavá a já si jen uvědomil, že režisér natočil i japonský originál filmu Dark Water (Temná voda). Pochopíte, až uvidíte;). Ale proč ne, když to funguje, tak proč to řešit. Nicméně poměrně brzy si začnete uvědomovat, že jak děj postupuje k dalším dějovým zvratům, jakoby tu stále něco chybělo. Je to ono napětí, které se v prvním díle dalo krájet. Postavy se chovají poněkud zvláštně (i když kdo by se nechoval divně, když ho ovládá malá nemrtvá holčička:o) a vy zjišťujete, že nové pointy a nápady jsou značně “inovátorské“. To, že Samara už nepotřebuje kazetu ke svému „řádění“ možná ještě přečkáte bez újmy (ptám se, ale proč se do počátku druhého dílu omezovala pouze na lidi, kteří viděli pásku?). To, že někdo koho znáte pár dnů by vám (resp. hl. postavě) velice ochotně poskytl pomoc a přístřeší svého domu, tomu už budete věřit méně a proč se objeví v akci lesní zvěř už asi nepochopíte vůbec. Ne, nepodceňuji vás, ale mám z filmu pocit, jako by si režisér se scénáristou rozebrali první film, vypozorovali jaké scény se líbily nejvíce a pak se snažili v obměněné formě vše aplikovat znovu. Jednotlivě jsou nápady vcelku zajímavé, ale musí být navlečeny na šňůrce nápaditého scénáře, což se v tomto případě příliš nestane a tudíž některé scény působí spíše jako výkřiky do tmy. Napadá mě ještě jedna možnost a to ta, že některé zásadní scény musely být vystřiženy a vy tudíž pouze poznáte, že 2 scény spolu nějak souvisí, ale protože byla vynechána prostřední scéna, tak netušíte jak. Podobně zvláštních scén tak trochu do ztracena je ve filmu více. Ale nebojte, nejedná se o naprosto chaotický film a zásadní scény mají svojí kontinuitu. A co víc, ve filmu se občasně dočkáte i vcelku solidního napětí i spádu. Párkrát sebou i silně škubnete a poznáte, že Japonci prostě umí namaskovat mrtvoly a různá jiná neživá stvoření (viz. třeba i film Nenávist). Přesto jsem doufal, že scénárista vezme ony „korálky“, resp. nápady a propojí je v ucelený hororový náhrdelník. Nestalo se, snad příště.  
 
Nechci ale druhý Kruh úplně zatratit a pokud se producenti rozhodnout pro další díl (což je vzhledem k stále solidním tržbám možné), budu doufat, že se vše podaří o něco lépe.  
 
Pokud od filmu nebudete nic přehnaného očekávat a zvláště pokud jste neviděli první díl, tak si film zřejmě užijete. Pokud jste první film viděli a jste ochotni snížit „laťku“, tak si na film klidně zajděte a i vy si ho vcelku obstojně užijete. Pokud jste, ale skalní fanoušci a chcete druhou podobně hutnou porci jako před 3 lety, tak si radši zajděte do kina na Nenávist.

moviefan, 6 z 10


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 20. 1. 2019 Svátek má Ilona
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz