fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    

65% 195 hlasů
6.5 10 195
biografický / drama, Velká Británie/Francie/Japonsko, , 90 min., od 12 let
Love Is the Devil / Ai no akuma / Love Is the Devil: Study for a Portrait of Francis Bacon

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:03


Děj nekonvenční, vizuálně strhující filmové studie je inspirován životem a expresívním malířským dílem slavného umělce Francise Bacona (1909-1992), soustřeďuje se však pouze na jeho jedinou životní kapitolu: na umělcovu osudovou lásku k jeho milenci a modelovi Georgi Dyerovi. Sled působivě inscenovaných obrazů ukazuje Baconovo rituální prožívání každodennosti, v jejímž ohnisku stojí především fascinace mužským tělem a současně bez pruderie, ale i bez sebemenší vulgarity odkrývaná tělesnost homosexuálního vztahu. Za pozornost stojí vynikající herecké výkony Dereka Jacobiho v roli Bacona a Daniela Craiga v úloze Dyera. Básnířka a výtvarná kritička Věra Jirousová mj. napsala, že Bacon se stal géniem, protože našel odvahu malovat hrůzu a osamělost, kterou člověk každý den prožívá Jenom ti, kdo nikdy na vlastní oči nespatřili Baconova rozměrná plátna, zpracovaná divokými malířskými gesty a naplněná neuvěřitelnou sdělností věcí i energií extáze, mohou považovat umělcovo osobité a vřelé jednání s lidmi nebo záznamy jeho zběsilé malby za nějaké orgie narcismu Mayburyho film jako studie k portrétu umělce mapuje svou vizuální imaginací prostor lidské situace, přistižené v prenatálním stadiu a dotvořené eruptivním rukopisem Baconovy malby. Pokouší se vyburcovat diváka z konzumentské letargie a vrhnout jej do středu Baconova plátna, kde se odehrává nelítostný zápas. Jde v něm o to rozbít staré a neudržitelné pozice obrazu světa a osvobodit zbytnělé ego, jehož tvořivé síly jsou spoutány setrvačností konvence Mayburyho film vystihuje to, co o procesu uměleckého tvoření většinou nechceme vědět)
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Britský výtvarník Francis Bacon (narozen 1909) bývá řazen mezi nejvýznačnější umělce našeho století, jeho tvorba obsáhla široké spektrum technik i výrazových poloh od fotografických koláží až k pop-artu. Avšak filmové zpracování jeho života rozehrává jakýsi mumraj téměř nesrozumitelné tříště vizí, statických výseků z každodenních rituálů (výmluvná je ranní hygiena před třídílným zrcadlem) a především průhledů do složitého vztahu k milenci Georgu Dyerovi, jenž nevydrží společné soužití s egocentrickým Baconem. Režisér John Maybury, jakoby v návaznosti na Dereka Jarmana, ale také Godarda, se vyhnul klasicky pojatému ...
+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

O filmu Láska prokletá

Britský výtvarník Francis Bacon (narozen 1909) bývá řazen mezi nejvýznačnější umělce našeho století, jeho tvorba obsáhla široké spektrum technik i výrazových poloh - od fotografických koláží až k pop-artu. Avšak filmové zpracování jeho života rozehrává jakýsi mumraj téměř nesrozumitelné tříště vizí, statických výseků z každodenních rituálů (výmluvná je ranní hygiena před třídílným zrcadlem) a především průhledů do složitého vztahu k milenci Georgu Dyerovi, jenž nevydrží společné soužití s egocentrickým Baconem. Režisér John Maybury, jakoby v návaznosti na Dereka Jarmana, ale také Godarda, se vyhnul klasicky pojatému životopisu, který by chronologicky seřadil důležité události. Pokud divák neví o Baconovi nic, z filmu jen stěží načerpá nějaké údaje. Prvořadým totiž je navozování pocitů samoty a kyvadlovitě se vychylujícího prožívání různorodých stavů, snaha postihnout Bacona jako by skrze jeho výrazovou optiku, takže tomu odpovídá i užitá vypravěčská metoda, přirovnatelná snad ke koláži. Doplňkem jsou Baconovy průběžně znějící vnitřní monology, osvětlující jeho názory i motivace. Výsledkem je (auto)portrét umělcův, stvořený jakoby v duchu jeho maleb.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Úterý 22. 10. 2019 Svátek má Sabina
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz