fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

62% 1335 hlasů
6.2 10 1335
film / komedie, krimi, USA, , 104 min., od 10 let
The Ladykillers
Kinopremiéra v ČR 15.7.2004, DVD od 19.1.2005 Warner

Režie: ,
Herci: , , , , , více...
starNastavit upozornění

V TV televize po. 22.7. Sky Movies Crime & Thriller HD 16.10
Sky Movies Crime & Thriller HD 16.10
Ukázka
02:18Nejgeniálnější loupež všech dob byla konečně uskutečněna!
Šarlatánský profesor Goldthwait Higginson Dorr dal dohromady skupinu "expertů", se kterými se chystá provést loupež století. Tým: Odborníci na výbušniny, kopání tunelů, hrubou sílu a špionáž. Základna: Sklep nic netušící staré dámy, paní Munson. Lest: Pětice hledá místo, kde by mohla nacvičovat chrámovou hudbu. Problém: Velmi brzy se ukáže, že Dorrovi zlodějíčci nejsou dostatečně rozumově nadáni, aby loupež dokázali uskutečnit. Mnohem větší problém: Všichni hrubě podcenili schopnosti své domácí.
Když paní Munson odhalí jejich zákeřný plán a vyhrožuje, že zavolá policii, rozhodne se zločinecké kvinteto, že se postarají i o ni. Nakonec, jak těžké může být odstranit jednu starší dámu?
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Lupiči paní domácí je docela vtipně provedený film v hlavní roli s úžasným Tomem Hanksem, který jako vždy podává fenomenální výkon, i když trošku jiného ražení, než na které jsme u něj zvyklí. U filmu jsem se bavil dobře a osobně ho mám moc rád.
Všechny komentáře k filmu 22+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Lupiči paní domácí

Sancier je velmi klidné a morální město, v němž je jeden den jako druhý. Marva Munsonová je vdova a žije jen se svým kocourem Piklsem. Marva je silně věřící, chodí pravidelně do kostela a má vysoké morální zásady. U jejích dveří jednou zazvoní muž, profesor G. H. Dorr, který má příjemné vystupování, je vzdělaný a požádá ji o pronájem pokoje. Marva má pokoj k pronajmutí a profesor souhlasí s danou cenou. Navíc se s Marvou domluví na používání sklepa ke zkouškám hudebního souboru. Marva zprvu váhá, ale když jí profesor vysvětlí, že jde o soubor hrající hudbu z období renesance, Marva souhlasí. Profesor Dorr má sice partu, s níž se ve sklepě začne scházet, ale hudba je jen alibi. Profesor s dalšími čtyřmi muži, Generálem, Palačinkou, Lumpem a Gawainem MacSamem připravují ve sklepě velkou loupež... Z Marvina sklepa razí povedená partička tunel ke kancelářím, kam do sejfu ukládá peníze společnost provozující kasino. Členové lupičské party jsou ale velmi odlišní, a tak mezi nimi neustále dochází k nedorozuměním. Přesto dokážou tunel prokopat až k sejfu a provést dokonalou loupež... Při zahlazování stop dojde k opožděnému výbuchu v tunelu a toho si všimne Marva, která se vrátila z kostela dříve. Když Marva otevře dveře do sklepa, uvidí v něm poletovat bankovky. Chce od profesora vysvětlení, ale nejprve požaduje, aby zahráli dámám, které pozvala. Profesor se z hraní vymluví, zarecituje dámám básně - a ty odcházejí i tak nadšené. Po jejich odchodu trvá Marva na vysvětlení a profesor začne s vymyšlenou historkou, která u ní ale neprojde. Profesor tedy řekne Marvě pravdu, ale podá loupež tak, že vlastně udělali dobrý skutek. Marva dá lupičům na výběr: buď peníze vrátí a začnou chodit pravidelně do kostela, nebo zavolá policii a čeká je vězení.


O filmu

obrazek
"Původní film se nám moc líbil," říká režisér Ethan Coen o snímku Pět lupičů a stará dáma z roku 1955, jehož hlavní motiv si s bratrem Joelem vybral jako předlohu svého nového filmu. "Je to velmi silný námět, stojí na pevných základech. Vzali jsme z něj páteř příběhu a vše ostatní zcela přepracovali. Charakterové rysy postav i prostředí se od originálu docela liší."

"Jejich vkus je unikátní," říká o scénáristické a řežisérské dvojici Tom Hanks, který se zhostil role organizátora celé akce, profesora Dorra. "Chytají se hodně divných nápadů, které jim připadnou zábavné. Ale vzhledem k tomu, že mají oba úžasný vypravěčský talent, jejich příběh se nakonec vyvine v něco, co se zcela liší od všech ostatních filmů, ale je to pro publikum stejně tak zábavné jako pro ně samé."

"Měli jsme štěstí, že se nám podařilo Toma Hankse pro roli získat," podotýká Joel Coen. "Přišlo nám, že Tom, se kterým jsme chtěli již v minulosti spolupracovat, by v této roli mohl být vynikající. A skutečnost, že v poslední době nenatočil žádnou komedii, to činila ještě zajímavější."

obrazek
V začátcích své kariéry se Hanks věnoval převážně komediálním rolím. V posledních letech se však přeorientoval spíše na vážné filmy jako Chyť mě, když to dokážeš, Zachraňte vojína Ryana, Road to Perdition, Trosečník nebo Zelená míle.

"Nejsem si tak zcela jistý, jak jsme věděli, že zrovna Tom bude pro roli tím pravým - Dorr se poměrně hodně liší od postav, které si v minulosti zahrál," říká Ethan Coen. "Ale postupem času se ukázalo, že jsme se nemýlili. Jeho komediální timing je bezchybný. Tom je stejně legrační jako v minulosti."

Vyznění Hanksova komediálního talentu napomohla také kvalita jeho role - "mocného" organizátora loupeže, která zkrachuje v okamžiku, kdy se do plánu vloží stará paní, u níž si gangsterské kvinteto pronajímá pokoj. V původní verzi filmu z roku 1955 ztvárnil tuto roli Alec Guiness.

obrazek
"Dorr je mozkem celé akce, pokud lze slovo mozek v souvislosti s ním vůbec použít," směje se Joel. "Dá se říci, že ve své gangsterské skupině zastává roli toho chytrého. Nicméně, všechno je relativní."

Jeho sebedůvěra a schopnost být vždy o krok napřed před otázkami jsou zcela dokonalé. "Profesor Dorr je mistr logického uvažování a je kdykoliv připraven logiku plynule přizpůsobit situaci," říká Hanks o výjimečných schopnostech své postavy, která dokáže z jakkoliv nepříjemného okamžiku stylově vybruslit.

K uskutečnění svého plánu Dorr shromáždí velmi pestrou skupinu kriminálních "expertů". "Lidský materiál, který dostane k dispozici, je skutečně chabý," říká na adresu povedené čtveřice Ethan.

obrazek
Roli informátora Gawaina MacSama si zahrál Marlon Wayans. "Gawain se nechá zaměstnat v kasinu, které chce Dorrova banda vyloupit, aby omrknul situaci," říká Ethan. "Má rád hiphopovou hudbu a je ztělesněním všeho, co paní Munson nesnáší."

"Gawain trpí komplexem méněcennosti," říká o své postavě Wayans. "V této akci hraje roli informátora a je na to patřičně hrdý - dokud ovšem nezjistí, že být informátorem znamená pracovat v kasinu jako vrátný. Má spoustu problémů se svou osobností a v jeho slovníku není příliš mnoho vzletných slov, proto je nahrazuje klením. Snad nikdy jsem ve filmu tak nenadával," směje se Wayans. "Bože, připadám si jako Richard Pryor."

S Hanksem v hlavní roli a Wayansem v úloze jeho pravé ruky stál před režiséry nelehký úkol - obsadit roli Marvy Munson, která by se oběma "mistrům zločinu" dokázala postavit.

<>Obrázek nenalezen<> "Marva je už od pohledu trochu drsnější než paní Wilberforce v podání Katie Johnson," líčí Joel rozdíly mezi původní a novou verzí filmu. "Postupem času ale zjistíte, že je hodná."

Přestože paní Munson chvílemi působí jako nevinná a láskyplná stará paní, není to žádná padavka. "Je jako skála, do které všichni marně buší čelem," vysvětluje Ethan. "Ví, co je správné, a nikdy se nenechá zblbnout do té míry, aby o sobě nebo o čemkoliv jiném začala pochybovat."

Irma P. Hall si po konkursu byla téměř jistá, že roli nedostala. "Přečetla jsem jenom pár řádek a pak jsme si začali povídat," vzpomíná herečka. "Takže jsem si řekla, že když ani nechtějí vidět, jak bych roli zvládla, můžu na to zapomenout."

obrazek
"Popravdě řečeno jsme Irmu opravdu trochu dusili," přiznává Joel. "Na konkursu přišla na řadu jako první a byla skutečně vynikající. Řekli jsme si ale, že přece nemůžeme obsadit hned prvního člověka, který přišel. Proto jsme absolvovali celý konkurs a mluvili se spoustou hereček. Irma však měla roli už od začátku, přestože ona to nevěděla a my jsme si to neuvědomovali."

Přestože filmaři neměli nejmenší pochyby o tom, že je Irma tou nejlepší volbou, na jeden z aspektů jejího repertoáru nebyli tak zcela připraveni. "Víte, řeknu vám to takhle - Irma je velmi nadaná herečka, ale předstírané facky nepatří k nejsilnějším stránkám jejího talentu," říká Joel.

"Už jsme natáčeli spoustu filmových facek a rvaček, ale Irma se napřáhla a vrazila ji Marlonovi doopravdy," pokračuje Joel. "K Marlonově cti je nutno podotknout, že kromě něj existuje jen málo herců, které by to nevyvedlo z míry a kteří by v druhém záběru dokázali neucuknout - i s vědomím, že mohou dostat znovu."

<>Obrázek nenalezen<> "Ta nejzábavnější část ale přišla až po konci natáčení," vzpomíná Joel. "Irma přišla za Ethanem a pochlubila se mu, že kdysi absolvovala kurs jevištního boje."

Při vcítění do role herečka využila také své dlouholeté pedagogické zkušenosti. "Když jsem pracovala jako učitelka, učila jsem spoustu nezbedných dětí. A stejný vztah jako k nim jsem měla i k profesoru Dorrovi a jeho přátelům - je to prostě jen pár nezbedných děcek," vysvětluje herečka.

Dorrův tým "expertů" se skládá z lidí, kteří odpověděli na jeho inzerát v novinách Memphis Scimitar. "Zajímalo by mě, z kolika adeptů vybíral. Vůbec bych se nedivil, kdyby měl jenom tyhle čtyři," uvažuje Hanks nad pracovními postupy své filmové postavy.

"Představovali jsme si, že jedna z postav by mohla být veteránem z vietnamské války se specializací na pohyb v těsných podzemních tunelech," vysvětluje Joel pozadí vzniku postavy Generála. "Momentálně je majitelem obchodu s koblihami."

<>Obrázek nenalezen<> Generál, kterého ztvárnil herec Tzi Ma, je tajemnou postavou s úzkostlivě udržovaným vzhledem. "Rozhodli jsme se, že Generál bude mít schopnost tančit okolo prachu, proto je vždy až zázračně čistý," říká Ma. "Jeho jméno - Win Phon Duc - ve filmu uslyšíte jen jednou. Generál je skutečně skoupý na slovo, ale když už otevře ústa, je to alespoň něco smysluplného."

Další postavou zločineckého kvinteta je svalnatý hráč amerického fotbalu jménem Lump. "Lump je milovník, ne bitkař," směje se herec Ryan Hurst dobrotivé povaze své filmové postavy. "Snaží se s každým vycházet v dobrém. Popravdě řečeno, pomáhá kopat tunel, ale silně pochybuji, že ví, kam má vůbec vést."

Pětici uzavírá odborník na výbušniny Garth Pancake v podání J. K. Simmonse.

I přes kriminální aktivity, které Dorr a jeho kumpáni vyvíjejí, je těžké je označit za zločince. "Tihle chlapci si ani nepřipouštějí, že by dělali něco špatného. Jenom se zkrátka snaží vydělat si na živobytí," vysvětluje Irma. "Z mého pohledu nejsou v tomto filmu žádné záporné postavy," říká Joel. "Možná je to tím, že spadá do komediálního žánru."

"Navíc - tak moc se snaží...," dodává Ethan. "To vás prostě musí chytit za srdce."

O hercích

Tom Hanks
obrazek Je jeden ze dvou herců , kteří v minulosti získali těsně za sebou Oscara. Poprvé v roce 1994 za roli Andrew Becketta ve filmu Jonathana Demmea "Philadelphia." Následujícího roku si odnesl domů druhého Oscara za svůj nezapomenutelný výkon v titulní roli ve filmu Roberta Zemeckise "Forrest Gump." Za oba dva filmy byl také odměněn Zlatým Globem, a cenou Screen Actors Guild za "Forrest Gump." Hanks dále obdržel nominaci na Oscara za výkon ve filmu Stevena Spielberga "Zachraňte vojína Ryana", a v loňském roce obdržel Zlatý Globus a nominaci na pátého Oscara za roli ve filmu "Cast Away. " Mimo jiné byl nominován na Zlatý Globus za svůj výkon po boku Meg Ryanové v romantické komedii "Sleepless in Seattle," v režii Nory Ephronové. Další filmy: "You ´ve Got Mail", "Zelená Míle". V roce 1996, Hanks napsal scénář a režíroval svůj první film "That Thing You Do," ve kterém také hrál. Titulní píseň získala nominaci na Oscara za nejlepší původní píseň. Tom Hanks také namluvil počítačové animované blockbustery "Toy Story" a "Toy Story 2."

Marlon Wayans
obrazek Po ukončení slavné High School of Performing Arts v New Yorku studoval film na Howard University. Záhy dostal roli v komediálním seriálu "In Living Color", jenž získal cenu Emmy. V roku 1990 se spolu s bratrem Shawnem podílel na tvorbě sitcomu "The Wayans Bros.", v kterém i účinkoval. Zazářil i v několika celovečerních filmech - "Mo Money", "Above the Rim", anebo "Don´t Be A Menace To South Central While Drinking Your Juice In The Hood", který i sám napsal a produkoval. Momentálně je v kinech film "Dračí doupě", v kterém Marlon ztvárnil roli Snailse. Kromě své herecké účasti se podílel také na scénáři v případě prvního dílu Scary movie.

Tzi Ma
Má za sebou dvacetiletou kariéru televizního, filmového a divadelního herce a tanečníka. Začínal v roce 1975 jako divadelní herec a jeho profesionálním debutem byla hlavní role ve hře Monkey King in the Yellow Stone Dream. Následovaly hry The Dance and the Railroad a In Perpetuity Throughout the Universe, které byly napsány přímo pro něj. Poté byl čtyři roky profesionálním tanečníkem v souboru Chiang Ching Dance Company. V roce 1988 přesídlil do Los Angeles, kde se začal věnovat televizi a filmu. Tzi se objevil jako hostující herec v seriálech The Practice, Pohotovost, Zákon a pořádek, ... Zahrál si také v seriálu Policie - New York. Mezi četná ocenění, která během své kariéry obdržel, patří Cine Golden Eagle Award pro nejlepšího herce za roli ve filmu The Dance and the Railroad, nominace na cenu ACE v kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli za film The Forgotten, ceny Dramalogue pro nejlepšího choreografa a režiséra za The Dance and the Railroad a nominace na cenu Garland Award za divadelní hru Flower Drum Song.

O tvůrcích

Joel Coen
obrazek Narozen v roce 1955. V roce 2001 získal na MFF v Cannes ocenění jako Nejlepší režisér za film Muž, který nebyl a v roce 1991 stejné ocenění za film Barton fink. V r. 1996 mu film Fargo vynesl nejen hodnocení Kruhu newyorských filmových kritiků, dále National Board of Review a Cenu BAFTA za režii, ale za originální scénář k tomuto filmu, který napsal spolu s bratrem Ethanem, získali i Oscara.

Roger Deakins
Spielbergův kameraman Janusz Kaminski považuje Deakinse za nejlepšího kameramana na světě. Deakins je absolventem British National Film School, kde se také potkal s Michaelem Redfordem, režisérem, se kterým často pracuje. Oba pánové mají na svědomí filmy jako White Mischief, nebo Another Time, Another Place. Stejně často spolupracuje Deakins s bratry Coeny. Mimo jiné s nimi realizoval Záskok, Fargo, Bratříčku, kde jsi?. Za poslední dva jmenované obdržel nominace na Oscara. Třetí nominaci obdržel za Útěk z věznice Shawsank Franka Darabonta. S Agnieszkou Hollandovou spolupracoval na filmu Tajemná zahrada. Deakins se zajímá také o hudbu - pracoval na dokumentu Van Morrison In Ireland, točí klipy pro Erica Claptona, Herbie Hancocka, Marvina Gaye a Tracey Ullmanovou.

Dennis Gassiner
Získal Oscara za práci na filmu Barryho Levinsona Bugsy s Warrenem Beattym a Annette Bening. Tentýž rok byl na Oscara nominován i za práci na filmu bratří Coenových Barton Fink. Byl nominován na cenu BAFTA za práci na filmu Velká ryba. Tuto cenu v minulostí získal již za filmy Truman Show a Road to Perdition. Na další byl nominován za film Bratříčku, kde jsi?

Podobné filmy

Red Rock West
S pár dolary v kapse a poloprázdnou nádrží dorazí Nicolas Cage do malého městečka a vyfouk...
dnes 22.05
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Tři mušketýři
(The Three Musketeers) Jeden za všechny, všichni za jednoho! Adaptace slavného románu Alex...
dnes 22.05
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Bez kalhot XXL
(Magic Mike XXL) Je to už pár let, co tanečník a striptér Mike ukončil svou kariéru, usadi...
dnes 22.30
NAHRAT
ZDARMA
Nova
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 18. 7. 2019 Svátek má Drahomíra
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz