fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

81% 376 hlasů
8.1 10 376
film / drama, historický, romantický, Československo, , 162 min., od 16 let
Kinopremiéra v ČR 12.10.2011, DVD od 16.11.2005 Bonton

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: Na MFF Karlovy Vary 1994 proběhla mezi novináři anketa o nejlepší český film všech dob. Vyhrála Marketa Lazarová. Marketa Lazarová byla vysoce oceněna nejen u nás, ale i na mezinárodním fóru; například na MFF v Mar del Plata získala jednu z hlavních cen.


Ukázka
02:47Mistrovský přepis stejnojmenného románu Vladislava Vančury, který vyhrál anketu o nejlepší český film všech dob.
Baladický příběh se odehrává v polovině 13. století, v dávných dobách, kdy loupeživí rytíři přepadávali na královských silnicích pocestné, kdy křesťanství svádělo stále ještě boj s vírou v pohanské bohy, kdy lidský život měl nepatrnou hodnotu, ale láska byla stejně silná jako dnes. Hrdinka filmu, sličná Marketa, se zřekne pro velkou lásku k člověku Mikolášovi lásky k Bohu, kterému byla zaslíbena....
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Těžko stravitelný snímek, který snad mohl natočit jen někdo duševně choré mysli...
Všechny komentáře k filmu 15+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Ambiciózní a mnohovrstevný velkofilm Františka Vláčila se odehrává ve středověku třináctého století uprostřed českých lesů a tematizuje přechod pohanství ke křesťanství na postavě pohanského bojovníka Mikoláše Kozlíka (František Velecký), který unese a brutálně znásilní titulní hrdinku (Magda Vašáryová), nevinnou, do kláštera se chystající dceru vůdce rodového klanu.    Při prvním uvedení (po šesti letech natáčení) označil časopis Variety Markétu Lazarovou, téměř tříhodinový snímek vyprávějící temný středověký příběh s důrazem na symboliku a metafory, za "vynikající dílo, avšak nevhodné pro běžnou komerční distribuci“. V roce 1998 byl však tento černobílý mistrovský gotický opus – podle námětu předválečného avantgardního románu a vizuálně evokující snímky Carla Theodora Dreyera, Akiry Kurosawy či Ingmara Bergmana – zvolen tuzemskými kritiky a zástupci filmového průmyslu za nejlepší český film všech dob.    Vláčil – proslavený svým poetickým lyrismem a historickými... Celá recenze
Archinek, 10 z 10

Popis filmu Markéta Lazarová

I po letech, které uplynuly od vzniku snímku, okouzlí a strhne všechny, kdo jej mají možnost vidět. Vyhrála Marketa Lazarová. Dnes stejně jako svého času uchvacuje obrazovou imaginací, krásou slova i krutostí skutků, košatostí děje i bohatstvím myšlenek. Málokdy se v dějinách světové kultury přihodí, aby literární předloha byla předstižena filmovou adaptací, a tentokrát se to stalo. Práce na rozsáhlém projektu trvala téměř sedm let. Plné tři roky strávil režisér František Vláčil se scenáristou Františkem Pavlíčkem nad převodem jazykově náročného textu do scénáře, další tři roky trvalo natáčení v šumavských exteriérech, pak následoval náročný střih a dokončení. Při výběru herců pro klíčové postavy příběhu se režisér řídil spíše zevnějškem či mentalitou lidí. Titulní roli vytvořila mladá slovenská studentka Magda Vášáryová, roli loupeživého rytíře Kozlíka Josef Kemr, jeho syny František Velecký a Ivan Palúch, starého zemana Lazara Michal Kožúch, německého jinocha Kristiána Vlastimil Harapes a potulného žebravého mnicha Vladimír Menšík. Marketa Lazarová byla vysoce oceněna nejen u nás, ale i na mezinárodním fóru; například na MFF v Mar del Plata získala jednu z hlavních cen.


O filmu

obrazek
"Vláčilem zvolená subjektivní perspektiva postav se všemi svými modifikacemi byla slibným předpokladem, jeho možnosti však bylo třeba naplnit. Tehdy se dostal ke slovu prostředek, s nímž Vláčil už předtím hojně experimentoval: výtvarná koncepce záběru, které byl důsledně podřízen veškerý jeho předmětný obsah. Co působilo v jeho dřívějších filmech přespekulovaně, čím byla neúměrně převyšována chatrná hodnota sdělení, tady nabylo na funkčnosti: výtvarná kompozice, přesahující svou poetickou hodnotou pouhý věcný význam předmětného obsahu záběru a směřující někdy až k samotnému tématu, spoluvytvořila bohatě strukturované předivo rafinovaně odstíněných významů a emocionálních poloh filmové Markety."

obrazek
Práce na rozsáhlém projektu trvala téměř sedm let. Plné tři roky strávil režisér František Vláčil se scenáristou Františkem Pavlíčkem nad převodem jazykově náročného textu do scénáře, další tři roky trvalo natáčení v šumavských exteriérech, pak následoval náročný střih a dokončení. Při výběru herců pro klíčové postavy příběhu se režisér řídil spíše zevnějškem či mentalitou lidí.

Podobné filmy

Klik: Život na dálkové ovládání
(Click) Architekt Adam Sandler kvůli touze zajistit své rodině co nejlepší život zapomíná,...
zítra 01.05
NAHRAT
ZDARMA
Nova
Zbouchnutá
(Knocked Up) Atraktivní Alison, která pracuje v televizi, právě dostala vysněné místo repo...
zítra 01.50
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Vášnivý tanec
(Dance with Me) Mladý Rafael je dobrý tanečník a tak se zapojí do přípravy na mistrovství ...
zítra 04.40
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 17. 2. 2019 Svátek má Miloslava
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz