fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

64% 1488 hlasů
6.4 10 1488
film / komedie, mysteriózní, USA, , 93 min.
Freaky Friday
Kinopremiéra v ČR 11.12.2003, DVD od 9.6.2004 Warner

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:18Co se může stát puberťačce nejhoršího? Když se na jeden den stane svou vlastní mámou!
Dr. Tess Coleman a její patnáctiletá dcera Anna spolu příliš nevycházejí. Nerozumí si v otázkách oblékání, účesů, hudby a už vůbec ne ve výběru partnerů. V jeden čtvrteční podvečer jejich vzájemná nevraživost dosáhne vrcholu: Anna zuří, protože má pocit, že matka nedostatečně podporuje její hudební kariéru a Tess - vdova, která se chystá na nové vdavky - nechápe, proč Anna nemůže dát jejímu snoubenci ani na chvíli pokoj. Vše se ale změní po malém incidentu v čínské restauraci, kde si matka s dcerou omylem vymění sušenky s přáníčky. Páteční ráno je jako studená sprcha - Tess i Anna s hrůzou zjistí, že si přes noc vyměnily těla. Po jednom dni stráveném v kůži své rodinné sokyně obě znovu nalézají vzájemný respekt. Sobotní svatba Tess se ale nezadržitelně blíží a oběma nezbývá, než rychle najít způsob, jak se dostat zpět do svého těla. Klasický román spisovatelky Mary Rodgers se vrací na stříbrné plátno ve zcela nové moderní adaptaci.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Snímků o tom, jak si dvě osoby vzájemně prohodí těla a co z toho vznikne bylo natočeno bezpočet a česká kinematografie se snímkem z roku 1985 ‘Já nejsem já’ není výjimkou. V tomto hollywoodském filmu se jedná o dceru s matkou. Typická rozdivočelá pubertální Anna se ocitne v těle své matky psycholožky Tess a naopak po té, co se spolu pohádají. A o následující komediální divočinu, kdy jedna poznává život druhém, je postaráno. Námět neoriginální, ale scénář je plný nápadů a Jamie Lee Curtis společně s Lindsay Lohan svým komediálním talentem rozvíří zábavu na všechny strany. Jeden gag střídá druhý, ohromná živost a energie, neexistující jediná nudící vteřina. Na odreagování od celodenních starostí velice vhodný snímek.
Všechny komentáře k filmu 49+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Tess Colemanová (Jamie Lee Curtis) je matkou 15leté holčiny Anny (Lindsay Lohan). Jak to tak bývá, vztah mezi matkou a dcerou nebývá vždy příliš vřelý. Stejně tak je tomu i v tomto případě. Co se však stane, když si ze dne na den náhle vymění těla? Spor mezi matkou a dcerou je odjakživa rodinnou záležitostí, přes kterou se většina rodin, někdy lehčeji, někdy tíže, přenese. Tato situace se stala základním kamenem pro natočení komedie Mezi námi děvčaty, které se nakonec ujal režísér Mark S. Waters. Ten by se dal také označit jako „režisér, který netočí nic jiného než komedie“. Je to snad jeho poslání z nebes, které uskutečnil právě zfilmováním snímku Mezi námi děvčaty. Dr. Tess Colemanová (Jamie Lee Curtis) je vrcholná psycholožka, která dbá nejen na svou práci, na svého milence (budoucího manžela), ale především na svou patnáctiletou dceru Annu (Lindsay Lohan). Jak to tak v dnešní době bývá, dcera si stěžuje na výchovu své matky a matka naopak na styl oblékání, účes, poslouc... Celá recenze
Archinek, 8 z 10

Popis filmu Mezi námi děvčaty

Vychovává sama patnáctiletou Annu a mladšího Harryho a zanedlouho se má provdat za přítele Ryana. Ona i dcera mají každá své starosti a spolu příliš nevycházejí. Hádají se kvůli oblečení, učení, hudbě a samozřejmě kvůli partnerům. Zatímco Anna není vůbec nadšena, že se matka chce znovu provdat, Tess vadí Jake, do kterého se zakoukala Anna. Zatímco Tess se zlobí na Annu, kvůli potížím ve škole, Anna je naštvaná, protože si na ni zasedl učitel Bates. Zatímco Tess právě vyšla kniha o stárnutí, jedinou Anninou radostí je rocková kapela Pink Slip, kterou založila se spolužačkami Maddie a Peg. Zkoušejí v garáži a připravují se na konkurz. Jejich vystoupení je však ohroženo, protože se ve stejnou dobu koná předsvatební hostina její matky a Ryana. Když se ji Anna marně pokusí přemluvit, je z toho hádka, do níž nečekaně zasáhne majitelka čínské restaurace se svou matkou. Stará žena oběma naštvaným ženám nabídne kouzelný koláček s proroctvím. A když se pak ráno obě probudí, zjistí, že si vyměnily těla. Po marných pokusech o návrat si uvědomí, že na vině je koláček s proroctvím a jedinou nadějí je zajít znovu do čínské restaurace. Jenže než se tam budou moci vypravit, stráví den v těle té druhé. Zatímco Anna musí do ordinace, Tess vyrazí do školy. Zatímco Anna využije matčinu kreditní kartu, aby ji podle svého názoru dostala trochu do formy, Tess ve škole poznává těžkosti, s nimiž se musí potýkat její dcera. Vzápětí se však od staré Číňanky se dozvědí, že zůstanou v těle té druhé, dokud se proroctví z koláčku nenaplní. A to je malér, protože ani jedna netuší, co pro to musí udělat, a blíží se pátek večer. kdy Anna musí v těle Tess pronést proslov na předsvatebním večírku a Tess v těle Anny musí na pódium v klubu, ačkoli s kytarou neumí vůbec zacházet.


O filmu

obrazek
Nápad natočit moderní adaptaci knihy Freaky Friday pochází z období, kdy producent Andrew Gunn vstoupil do produkční spolupráce se společností Walt Disney Studios a začal s lidmi ze studia diskutovat o filmových projektech, které měl v úmyslu zrealizovat. "Chtěl jsem natočit remaky dvou filmových klasik z produkce studia Disney," vzpomíná Gunn. "První z nich byl film Escape to Witch Mountain a druhý Freaky Friday (Mezi námi děvčaty)."

K realizaci byl nakonec zvolen film Mezi námi děvčaty, jehož hlavním tématem je rodinné soužití vdovy Tess a její dcery Anny. "Myslím si, že vztah mezi matkou a dcerou je univerzální námět. Má velice odlišnou povahu než například vztah mezi otcem a synem," pokračuje Gunn.

"Mám jedenáctiletou dceru a občas se stává, že se svou matkou také příliš nevychází. Fakt, že tento problém znám ze své vlastní rodiny, byl jednou z věcí, která mě k projektu přitahovala," říká vedoucí výroby Mario Iscovich. "Je to odvěký problém. Matky vždycky říkaly 'Moje děti mi nerozumí' a děti 'Moje máma mi nerozumí'."

obrazek
"Byla to skvělá šance tento příběh zmodernizovat. Role žen se od té doby výrazně změnila. Velice si původního filmu vážím, ale jedna z hlavních komediálních scén pojednávala o tom, jak bláznivé dobrodružství je praní prádla," směje se scenáristka Heather Hach. "Remake byl příležitostí, jak proniknout do tématu hlouběji a prozkoumat, jaké je být v dnešní době teenagerem a co provází člověka, který se chystá založit novou rodinu."

"Myslím, že dnes je námět tohoto filmu ještě více aktuální než v 70. letech," pokračuje Iscovich. "V dnešní době jsou dospělí lidé velmi zaměstnáni svými povinnostmi. V rodinách často pracují oba rodiče, některé rodiny se neustále stěhují z jednoho města do druhého. Zdá se, že pro členy rodiny je stále těžší a těžší navzájem komunikovat, a to i přesto, že ke komunikaci lidé využívají spoustu nových metod."

"Modernizace původního námětu skutečně odráží současný stav společnosti," dodává Gunn. "Pro rodiče i děti je dnešní svět mnohem komplikovanější. Dokud nejste dospělí, neuvědomujete si, co všechno pro vás rodiče při výchově udělali, a to jsme chtěli ve filmu ukázat. Myslím si také, že život teenagera se i během posledních deseti let výrazně změnil. Chtěli jsme tento fakt zdůraznit pomocí toho, že je matka Anny vdova a žije s ní sama. Potom jsme si položili otázku: 'Co nejhoršího se vám může stát, pokud jste 15letá dcera?' Odpověď zní - vaše matka se znovu vdává."

<>Obrázek nenalezen<> Při hledání vhodného režiséra kladli producenti důraz zejména na schopnost skloubit humor a romantiku. Z přibližně dvaceti kandidátů byl nakonec vybrán mladý Mark Waters. "Když jsem se doslechl, že chtějí natáčet remake filmu Freaky Friday (Mezi námi děvčaty), vzpomněl jsem si, že jeho původní verze kdysi patřila k mým oblíbeným filmům. Pochyboval jsem však o tom, že by se jim to mohlo povést. Pak jsem se ale na ten film podíval znovu a uvědomil jsem si, že už možná pro remake přece jenom přišel vhodný čas."

"Mark natočil film The House of Yes, který mám moc rád, proto jsem se na naše setkání velice těšil," říká producent Gunn. "Když pak přišel, zavalil nás spoustou poznámek a připomínek a popisoval nám své představy, jak by měl film vypadat. Nastavil laťku hodně vysoko. Už tehdy jsme si říkali, že je opravdu skvělý."

"Původní scénář se mi líbil, ale na společném setkání jsem navrhnul, aby byla Anna v rockové skupině a na konci filmu stála na pódiu v House of Blues, kde za ni musí zahrát její matka. Tak trochu jsem předpokládal, že už se mi neozvou," směje se Waters.

<>Obrázek nenalezen<> Jeho dojem byl však mylný. "Markova představa o filmu se nám líbila nejvíce," říká Gunn. "Měl spoustu nápadů. Jeho manželka měla navíc brzy porodit dceru, což jej dle mého názoru také při režírování do jisté míry ovlivnilo. Na dalším setkání režisérský post získal a poté jsme na základě jeho poznámek začali měnit scénář."

Stejně důležitý byl také výběr vhodného hereckého obsazení. S nabídkou hlavní role Dr. Tess Coleman filmaři oslovili populární herečku Jamie Lee Curtis. "Když mi producenti zavolali, byla jsem zrovna uprostřed turné se svou knihou. Bylo to ve čtvrtek a už v pondělí jsem pracovala na filmu. Bezhlavě jsem do vrhla do natáčení, což je - zejména pak u komedie - zřejmě ten nejlepší způsob. Musíte zkrátka dát na svůj instinkt."

"Celý film se natáčel v Los Angeles, takže jsem mohla být přes noc doma. Navíc je to rodinný film, což mě k projektu přitahovalo, protože tyto věci jsou pro mě důležité. Když se žena stane matkou, ovlivní to její rozhodování při výběru projektů, na kterých má pracovat. Tento snímek odpovídal mému vkusu a je to film, na který bych šla do kina se svými děti," dodává Curtis.

obrazek
"Ani jedna z obou hlavních hrdinek nemá ponětí o tom, jak je život její rodinné sokyně náročný," říká režisér Waters. "Základním tématem filmu je to, že obě považují život té druhé za zcela bezproblémový ... dokud ovšem nestráví den v cizím těle."

Pro Jamie Lee Curtis, která se ocitla jak v roli dospělé Tess, tak její dcery Anny, bylo překvapivě těžší zahrát dospělou ženu. "Už na začátku jsem Jamie řekl, že obtížnější částí role bude dospělá psycholožka," říká Waters. "Jamie musela do jisté míry potlačit svou přirozenost a zahrát přísnou a upjatou ženu. Když se ale ocitla v roli mladé rebelky, byla mnohem více ve svém živlu."

"Pořád se cítím jako teenager. Jsem nedospělá a náladová," říká Curtis. "Ráda dělám bláznivé věci. Každý den si musím připomínat, že jsem ve skutečnosti dospělá. Nikdy jsem si na to pořádně nezvykla a myslím, že úplně dospělá nebudu asi nikdy. Ale opravdu se snažím."

obrazek
Pro šestnáctiletou Lindsay Lohan, která obsadila roli Anny a posléze i dospělé Tess, která se ocitne v jejím těle, není dvojrole žádnou novinkou - dvě různé postavy si zahrála již v úspěšné komedii z produkce Walt Disney Pictures Past na rodiče. "S Annou nemám příliš mnoho společného," říká mladá herečka. "Je trochu drsnější a obvykle příliš nepřemýšlí, než něco plácne. Je podobná většině ostatních teenagerů - má problémy s nalezením sebe sama a proto kolem sebe staví barikády, které zabraňují tomu, aby ostatním ukázala různé stránky své osobnosti."

"Aby postava Anny působila více realisticky, udělali jsme z ní zpěvačku hudební skupiny, díky čemuž se dala lépe vyjádřit její rebelská povaha," říká scenáristka Heather Hach. "Přestože je v jádru hodná holka, chtěli jsme, aby byla zároveň tak trochu drsňačka."
"Hudba je důležitou součástí jejího života," říká Lohan. "Rock 'n' Roll je pro ni způsobem, jak se zbavit stresu a úzkosti. Má ale potíže se svou matkou, která to zkrátka odmítá pochopit."

<>Obrázek nenalezen<> "S Jamie i Lindsay jsme natočili na videokameru všechny scény tak, jako by ve filmu vůbec nedošlo k jejich vzájemnému převtělení. Před skutečným natáčením si tak mohly prohlédnout, jak by se v té které scéně chovala druhá herečka. Ke konci jsme byli všichni docela schizofrenní," směje se Waters. "Díky této průpravě mohly obě hlavní představitelky dokonale vyjádřit charakter druhé postavy."

Když se Anna vtělí do Tess, usoudí, že přišel ten správný čas, aby se její matka předvedla lidem v trochu jiném světle. Profesionální kostýmy vymění za vyzývavý model od Diane Von Furstenberg a provede drastickou změnu účesu. "Když Anna podstatně změní vzhled své matky, ukáže ostatním přesně to, co se bojí ukázat Tess," vysvětluje Lohan.

"Anna má velice podobný styl jako Avril Lavigne," pokračuje Lohan. "Mám ráda ji i její hudbu. Myslím, že Anna i Avril mají hodně společného - co se týče jejich povahy i oblékání."

obrazek
Roli Ryana, nápadníka Tess, obsadil Mark Harmon. "Snoubenec Tess je člověk, který se ani přes veškeré úsilí nemůže Anně zalíbit," říká Gunn. "Anna mu nikdy nedá ani sebemenší šanci. Chtěli jsme, aby tuto roli obsadil člověk, který bude v publiku vyvolávat pocit ,Jak ho ta holka může mít nerada?' A Mark Harmon je přesně ten typ. Už od pohledu je jasné, že zkrátka nemůže být špatný táta."

Svého vyvoleného má také Anna. "Jake je úplně normální středoškolák s image drsňáka - jezdí na motorce Ducati a nosí koženou bundu. Je to prostě typ kluka, kterého vidí matka po boku své dcery velmi nerada," směje se jeho představitel Chad Michael Murray. "Je ale také velmi inteligentní a velice se mu líbí styl hudby, kterou Anna hraje. Nikdy se nepřetvařuje a je to gentleman. To ale na první pohled není až tak zřetelné."

obrazek
Zajistit repertoár pro hudební skupinu Pink Slip, ve které Anna hraje, bylo úkolem Lisy Brown. Ta vyhlásila dvoutýdenní hromadný konkurz, během kterého studio obdrželo celkem 64 originálních nahrávek. Z nich si si filmaři nakonec vybrali píseň Ultimate, kterou zpívá postava Lindsey Lohan na svatbě své matky, a píseň Take Me Away, která zní v podání Christiny Vidal ve dvou různých částech filmu.

Ve scénách, kde Anna vystupuje se svou hudební skupinou, děvčata doprovázejí dva zkušení hudebníci: bubeník Chris Carlberg a basista Danny Rubin, který hraje v hudební skupině F.o.N. Roli hudebního producenta zastal zkušený Mike Simpson z dua Dust Brothers, který v minulosti spolupracoval s takovými hvězdami jako Beck, Beastie Boys, Santana nebo The Rolling Stones. Obě písně děvčata nazpívala ještě před začátkem natáčení. Vzhledem k tomu, že píseň Take Me Away obsahuje rychlé kytarové sólo, které se Lindsay i Jamie musely naučit zahrát, přivedla Brown do studia kytaristu hudební skupiny Orgy Amira Derakha, který byl herečkám nápomocen.

obrazek
"Jamie měla pokaždé strach, že se jí nepodaří zahrát kytarové party dostatečně dobře, proto chtěla, aby ji při detailních záběrech zastupoval dvojník," říká Andrew Gunn. "Na její přání jsme tedy dvojníka najali. Pak přišel první den natáčení v House of Blues a Jamie byla naprosto úžasná - podala neuvěřitelný výkon."

"Následující ráno přišla na scénu a Mark Waters jí řekl: ,Tak, Jamie, když jsi odešla, natočili jsme ty scény s dvojníkem. Ale stejně to nepoužijeme.' Výkon dvojníka naprosto postrádal energii, kterou do hry vložila Jamie. Vypadalo to spíše jako instruktážní video," směje se Gunn.

O hercích

Jamie Lee Curtisová
obrazek Předvedla svůj všestranný talent v celé řadě úspěšných filmů, mezi které patří akční trhák Pravdivé lži s Arnoldem Schwarzeneggerem, za který získala Zlatý glóbus a cenu American Comedy, nebo komedie Záměna s Eddiem Murphy a Danem Aykroydem, která jí vynesla cenu BAFTA v kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli. Zatím naposledy se představila ve filmu Agent z Panamy a hororu Halloween: H2O z nyní již kultovní série Halloween, díky jejímuž prvnímu pokračování se dostala do popředí pozornosti. Nezapomenutelné role ztvárnila také ve filmech Ryba jménem Wanda (nominace na cenu BAFTA a Zlatý glóbus), Divoká stvoření, Virus, Dominick a Eugene, Modrá ocel, ... Na televizní obrazovce se objevila po boku Richarda Lewise v oblíbeném sitcomu Anything But Love (Zlatý glóbus, People's Choice Award) a adaptaci hry Wendy Wasserstein The Heidi Chronicles (nominace na Zlatý glóbus). V roce 1998 si zahrála v televizním filmu z produkce CBS Nicholas' Gift, který jí vynesl nominaci na ceny Emmy.

Curtis je také autorkou několika knižních bestsellerů pro dětské čtenáře. Její kniha Where Do Balloons Go? An Uplifting Mystery vyšla v září 2000 a v žebříčku bestsellerů novin New York Times se udržela 18 týdnů. Mezi její další knihy patří When I Was Little: A Four-Year Old's Memoir of Her Youth, Tell Me Again About the Night I Was Born a Today I Feel Silly and Other Moods That Make My Day (této knihy se prodalo více než 1 milion kusů). Její zatím poslední kniha I'm Gonna Like Me: Letting off a Little Self Esteem vyšla v září 2002 a v žebříčku bestsellerů novin New York Times zůstala po 35 týdnů. Kromě svých ostatních aktivit se Curtis věnuje také rozsáhlé charitativní činnosti.

Harold Gould
obrazek Během své čtyřicetileté filmové kariéry se objevil ve stovkách televizních pořadů, filmů a divadelních her. Mezi jeho nejznámější filmy patří válečná komedie Láska a smrt Woodyho Allena, komedie Němý film Mela Brookse a film Podraz, ve kterém si zahrál s Robertem Redfordem a Paulem Newmanem. Za svou práci na různých televizních projektech byl nominován na pět cen Emmy. Zahrál si jednu z hlavních rolí v seriálu Rhoda a hostoval ve spoustě ostatních seriálů včetně The Golden Girls, Touched By An Angel, The King of Queens a Divadlo Raye Bradburyho, za který obdržel cenu CableAce a byl nominován na Emmy. Na Emmy byl nominován také za televizní filmy Mrs. Delafield Wants To Marry s Katherine Hepburn a Moviola. S Kenny Rogersem se objevil v mnoha filmech ze série The Gambler.

O tvůrcích

Mark S. Waters
Dostal se do podvědomí Hollywoodu díky filmu The House of Yes, který byl uveden v roce 1997 na filmovém festivalu Sundance. Tento film Waters zrežíroval a adaptoval pro něj scénář. Po prvním úspěchu zrežíroval komedii Vzhůru nohama s Freddiem Prinze Jr. a Monicou Potter v hlavních rolích. V roce 2002 pak natočil televizní film Warning: Parental Advisory.

Mary Rodgers
Prvním autorským počinem uznávané spisovatelky, scenáristky a hudební skladatelky se stal v roce 1959 broadwayský muzikál Once Upon A Mattress, ke kterému složila hudbu. Již její první kniha Freaky Friday, která vyšla v roce 1972, slavila úspěch a Rodgers se díky ní stala populární spisovatelkou. Pouhé čtyři roky po svém vydání se kniha dočkala filmové adaptace, ve které si zahrála Barbara Harris spolu s Jodie Foster a Johnem Astinem. Rodgersová napsala k filmu scénář. Scénáristicky se podílela také na dalším filmu s produkce studia Disney The Devil and Max Devlin.

Heather Hach
Začala svou kariéru jako novinářka. Adaptace klasické komedie Pátek naruby pro současné publikum je jejím prvním realizovaným scénářem.

Podobné filmy

Postrach Dennis o Vánocích
(A Dennis the Menace Christmas) Šestiletý Dennis se snaží vymyslet vhodný dárek pro svého ...
dnes 05.55
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Vánoční skřítek
(Elf) Na Severním pólu žije skřítek Buddy, který se od ostatních skřítků dosti odlišuje. J...
dnes 09.30
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Výhra
Není cena jako cena... Povídka z oblíbeného cyklu Bakaláři (1984). Hrají: letošní jubilant...
dnes 09.46
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 12. 12. 2019 Svátek má Simona
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz