fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

57% 1092 hlasů
5.7 10 1092
film / thriller, akční, dobrodružný, drama, science fiction, USA, , 113 min., od 11 let
Mission to Mars
Kinopremiéra v ČR 4.5.2000, DVD od 31.5.2001 Warner

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:10Celá staletí jsme hledali původ života na Zemi. Hledali jsme na špatné planetě.
Rok 2020. Na Mars se vydává první lidská expedice. Objeví cosi zvláštního, vydá se to prozkoumat a beze stopy zmizí. Na její záchranu vyráží další čtyřčlenná výprava, vedená kosmickým vlkem Jimem McConnellem. Potrvá jim mnoho měsíců, než dorazí na Mars a zjistí, zda mají pravdu ty staré slavné snímky zachycující v jednom z kráterů obrovskou strukturu, která připomíná svým tvarem lidský obličej...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Reziser Brian DePalma /Neuplatni, Oblecen na zabijeni/ natocil podpriemerny film, ktory nema ani jeden zaujimavy moment. pritom sa film azacina zaujimavo : roku 2020 posiela NASA vesmirnu posadku na planetu Mars. Horsie ale, ze nic sa tuna dohromady nedeje, pribeh nedava zmysel, Gary Sinisemu /O Mysich a Lidech/ sa cudujem, ze do tohoto vobc siel, nuda opat dostala neprirodzene vela priestoru, a Don Cheadle /Hotel Rwanda/ tuna hral hovno. 30 %
Všechny komentáře k filmu 18+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Mise na Mars

obrazek
Koncem léta roku 2021 pracují na povrchu planety Mars první pozemšťané. Americké astronauty vede černoch Luke Graham, jenž na postu velitele výpravy vystřídal svého přítele, pilota Jima McConnella, který odešel z výcviku po smrti své manželky Maggie. Výprava zachytí na monitorech podivný objekt a vypraví se k němu. Dojdou k hoře, ke které vyšlou radarový signál. Ten však vyvolá obrovský písečný vír, ve kterém zahynou všichni kromě Luka Grahama. Na místě, kde stála záhadná hora, se objeví socha obřího ženského obličeje. Vzápětí vyráží k Marsu záchranná výprava, které velí Woody Blake. Členem posádky je také jeho žena, doktorka Terri Fischerová, dále mladý vědec Phil Ohlmyer a Jim McConnell, kterého si Woody vyžádal jako pilota. Po téměř půl roční cestě je jejich loď těsně před sestupem na oběžnou dráhu poškozena rojem mikrometeoritů.
obrazek
Následkem toho selže pohonná jednotka a loď se začne nekontrolovaně řítit k povrchu planety. Jedinou nadějí astronautů je zásobovací modul předchozí výpravy. Obětavý Woody Blake zaplatí riskantní výstup do volného vesmíru životem, ostatním se podaří dostat do modulu a přistát s ním poblíž poničené základny předchozí výpravy. Objeví tu pološíleného Luka Grahama, který přežil v provizorním skleníku. Když se trosečník vzpamatuje, pustí kolegům záznam signálu, který vycházel z vnitřku sochy. Podařilo se mu ho dešifrovat a zjistil, že to je elektromagnetické zobrazení lidské DNA. Podivné je, že kousek chybí. Astronauté se chystají k odletu, potom však Jima napadne, že signál je možná klíčem k tajemství sochy. Nedoplněný signál vyvolal obrannou reakci, pokud však doplní chybějící kousek správně, mohli by tajemství přijít na kloub.
obrazek
Když s pomocí dálkově ovládaného robota vyšlou upravený signál, otevře se uprostřed hory jasně osvětlený průchod. Astronauti nejprve vše připraví k odletu a pak se tři z nich vypraví do nitra gigantické sochy. Vchod se za nimi hermeticky uzavře a oni ztratí kontakt z Philem, který zůstal venku. Překvapeně zjistí, že uvnitř je vzduch a tlak stejný jako na Zemi. Dostanou se do sálu, kde je čeká překvapení, které rázem odhalí mnohá tajemství minulosti Marsu, Země, života a původu všeho pozemského.


O natáčení

obrazek
Režisér Brian De Palma, mistr adrenalinových thrillerů (Mission: Impossible, Hadí oči), kdysi studoval fyziku a se svými projekty z oblasti kybernetiky se s úspěchem účastnil Národních vědeckých přehlídek. "Jako mladý jsem čítával sci-fi, dával dohromady počítače a nesmírně mě fascinovala možnost výprav na jiné planety naší sluneční soustavy," říká De Palma. "Ty časy jsou ale pryč. Je smutné, že se kamsi vytratila myšlenka velikých objevitelů. Měli bychom objevovat jiné planety a Mars je první na řadě. Máme na to." Příběh je zasazen do roku 2020. "To je rok, kdy by měl podle vědeckých odhadů přistát na planetě první člověk," vysvětluje režisér.
Na rozdíl od většiny jiných zástupců žánru sci-fi šlo tvůrcům snímku Mise na Mars především o maximálně realistické pojetí tématu. "Film je realistický a naprosto autentický," říká De Palma. Počátek projektu spadá do období velkého zájmu veřejnosti o planetu Mars. V červenci 1997 přistála na povrchu "červené planety" sonda Pathfinder a přinesla vůbec první záběry jejího povrchu. Milióny uživatelů Internetu si prohlížely záběry, které na své webové stránce zveřejnila NASA. NASA (čili Národní úřad pro letectví a kosmonautiku) spolupracovala s tvůrci už od samého počátku; jejími poznatky a radami se řídili autoři scénáře k filmu. NASA byla zájmem filmařů potěšena a podepsala s nimi dohodu, výhodnou pro obě strany. Filmaři měli více než rok k dispozici přední odborníky na Mars a lety do vesmíru a k tomu přístup jak do hlavního štábu NASA v Houstonu, tak na Kennedyho vesmírné centrum na Floridě. NASA si zase hlídala pravdivost všeho, co se týkalo její činnosti. Když se úřad přesvědčil o tom, že se scénář staví vstřícně k jeho programu letů do vesmíru, dal oficiálně projektu zelenou.
Zástupce NASA Bobbie Faye Ferguson dohlížel na autenticitu filmu přímo během natáčení. Dalšími odbornými poradci byli Story Musgrave a Joe Allen. Allen se podílel i na snímku Armageddon, Musgrave drží rekord nejdéle sloužícího kosmonauta NASA a nejvíce hodin strávených ve volném vesmíru. Oba se na projektu podíleli už od samého počátku. "Když si naši odborní poradci přišli prohlédnout kulisy, tvrdili mi, že si připadají přesně jako u nich v NASA," říká s hrdostí producent Tom Jacobson.
Pro samotné natáčení si tvůrci museli postavit snad úplně všechno: vesmír, povrch planety Mars, vesmírnou loď... Brian De Palma vysvětluje: "Vesmír jsme si museli vymyslet a stvořit. Při tomhle filmu nehrálo roli, jaké bude počasí nebo jaká stavba se vejde do záběru. Stvořili jsme úplně všechno. Díky vyspělosti dnešní počítačové technologie si můžeme vymyslet prakticky cokoli." Veškerá zobrazená vesmírná technologie odpovídá tomu, co se podle prognóz NASA bude používat při

skutečných výpravách lidí na čtvrtou planetu - vesmírná plavidla, transport po povrchu Marsu, obytné prostory, postupy. Mise se bude skládat z několika fází. Nejprve se vyšle robotem řízená loď bez lidí - ta dorazí na Mars asi za tři roky. Aby se mohla vrátit zpět na Zemi, bude si schopná vyrábět palivo z atmosféry Marsu. Po ní se na planetu dopraví veškeré potřebné vybavení. Až na závěr vyrazí loď s lidskou posádkou. Té by cesta na Mars neměla zabrat více než půl roku.
obrazek
Účastníci filmové mise vzlétnou z fiktivní Světové vesmírné stanice. Jde o obrovský rotující disk, obíhající kolem Země po její orbitě. Důvod? Fáze, ve které se loď musí dostat z dosahu zemské přitažlivosti, totiž představuje tu vůbec nejdražší část letů do vesmíru. NASA skutečně navrhla projekt takové mezinárodní vesmírné stanice, která by byla větší než fotbalové hřiště a obíhala by 400 kilometrů nad zemským povrchem.

Rozhodující roli při vzniku filmu samozřejmě hrály trikové technologie: od miniatur přes zelené a modré pozadí až po počítačovou grafiku. Na počítači vznikl mimo jiné třeba hrozivý obří vír či roj meteoritů. S realistickým ztvárněním planety Mars pomáhal trikařům Matt Golobek, vrchní vědec výpravy sondy Pathfinder na Mars. Golombek nám popíše oblohu Marsu: "Její barva se dá popsat jako hnědožlutá. Není úplně červená, ale hodně se jí podobá. Jsme si téměř jistí, že za to mohou velice jemné částečky prachu, které jsou v atmosféře díky působení prašných bouří. Prašní ďáblové - malé cyklóny, které víří prach do atmosféry - jsou prokázané. Prach je tak jemný, že se nahoře udrží velice dlouho. Jakkoli je tamní atmosféra řídká, pořád je dost hustá na to, aby ho udržela. Proto se nám zdá, že je Mars rudý nebo hnědožlutý. Faktem je, že šedesát procent světla směřujícího na planetu pohltí tyto částečky prachu v atmosféře. Takže všechno, co není pod přímým světlem, čili to, co je ve stínu, vypadá červeně. U nás je to jinak. Modrá košile bude na Zemi modrá i ve stínu. Na Marsu nám bude připadat červená."

Povrch Marsu, kteří si filmaři postavili nedaleko kanadského Vancouveru, patří k největším filmovým konstrukcím vůbec. Povrch planety o rozloze 55 akrů byl vymodelován z písečných dun, které filmaři pokryli tisíci kubíky zvláštního, druhu betonu. S použitím požárních hadic se celá plocha následně nabarvila červenou latexovou barvou - použito jí bylo přes 450 tisíc litrů. Poradce Matt Golombek před třemi lety vybíral vhodné místo pro přistání sondy Pathfinder. "Nádhera. Vědec by se z takového místa zbláznil radostí," říká Golombek o filmaři stvořeném povrchu Marsu. "Kopce, skály, údolí - prostě nádherně členitý terén. Vědec by byl v sedmém nebi, inženýr by se zděsil. Ten by vybral nějaké hrozně nudné místo, protože mu jde o bezpečnost přistání."

Mnoho scén filmu se odehrává ve stavu beztíže. Filmaři použili několik technik k navození stavu, kdy nevnímáme vlastní váhu a kdy neexistuje žádné "nahoře" ani "dole". "Je to jako točit film o slepci. Divák se taky musí vcítit do situace toho, kdo zná jenom tmu," říká režisér De Palma. Tvůrci používali vysoce vyspělý jeřáb řízený na dálkové ovládání, který se pohyboval prostorem bez jakéhokoli omezení. Při těchto scénách na place nemohl chybět legendární kosmonaut Story Musgrave. Pomáhal hercům zvládat různé techniky, které měli imitovat stav beztíže a napodobit to správné "plavání" prostorem. "Bylo to fyzicky náročné," říká herec Gary Sinise. "Vážím přes 80 kilo a když přitom visíte na lanech, je to znát. Ve skutečném stavu beztíže by to bylo daleko lehčí." Herci si užili své i se skafandry. Přes veškerou snahu o jejich pohodlnost byly pořád dost těžké a uvnitř bylo horko. Herci se museli podrobit důkladné fyzické přípravě. "V tak dobré kondici jsem ještě nikdy nebyl," dodává herec Jerry O'Connell.

O hercích

Gary Sinise
Dostal se do povědomí masového publika svou rolí invalidního vietnamského veterána v hitu Forrest Gump s Tomem Hanksem v titulní roli. Vedle nominace na Oscara mu tato role přinesla i pozornost hollywoodských producentů; v dalších letech se Sinise objevil v hitech jako Apollo 13, Výkupné či Hadí oči. Vedle toho se dvakrát osvědčil jako talentovaný režisér - ve snímku Míle od domova s Richardem Gerem v hlavní roli a v adaptaci románu Johna Steinbecka O myších a lidech, kde si zahrál vedle Johna Malkoviche. Sinise je navíc úspěšný divadelní herec a režisér.
Rodák z Blue Island ve státě Illinois byl na střední škole spíše rebel, který trávil většinu čas v klukovských partách. Jednou si s kamarády zkoušeli z legrace sehrát "West Side Story" a Sinise se doslova přes noc rozhodl, že se stane hercem. V osmnácti letech spoluzaložil chicagský Steppenwolf Theatre Company; na sedm let se stal jeho uměleckým ředitelem a vedle toho působil jako herec a režisér. Postupně se rozrůstající spolek debutoval na Broadwayi se Sinisovou adaptací hry Sama Sheparda "True West". Za roli Toma Joada v adaptaci "Hroznů hněvu" si Sinise vysloužil nominaci na cenu Tony, jeho nastudování jiné Shepardovy hry "Buries Child" si vysloužilo pět nominací na tutéž cenu, včetně nejlepší režie. Jako divadelní herec a režisér je Sinise držitelem několika prestižních ocenění.
Z dalších jeho filmů jmenujme: Půlnoční přepadení, režijní debut Kevina Spaceyho Albino Alligator, Jackova ukolébavka s Dannym DeVitem či western Sama Raimiho Rychlejší než smrt. S velkým úspěchem a několika cenami se setkaly Sinisovy portréty významných amerických politiků v televizních filmech "Tuman" a "George Wallace".

Don Cheadle
Prorazil na filmovém plátně po boku Denzela Washingtona ve snímku Ďábel v modrém. Tento herec černé pleti si navíc připsal nominaci na ceny Emmy a Zlatý glóbus za svůj portrét legendárního černošského baviče Sammyho Davise, Jr. v televizním filmu "The Rat Pack".
Rodák z Kansasu v Missouri vystřídal několik míst, než se konečně usadil v Los Angeles. Prestižní Kalifornský institut umění (CalArts) absolvoval s titulem bakaláře. S podporou svých spolužáků navštěvoval nejrůznější konkursy na filmové a televizní role - prorazil v úspěšném seriálu "Fame". Následně se objevil ve vietnamském dramatu režiséra Johna Irvinga Hamburger Hill. Z dalších jeho filmů stojí za zmínku Hříšné boogie Paula Thomase Andersona, Sopka s Tomem Lee Jonesem v hlavní roli, Rosewood Johna Singletona, naposledy pak Skandál! Warrena Beattyho a Zakázané ovoce Stevena Soderbergha.
Vedle toho Cheadle vystupuje v divadelních inscenacích, objevoval se v sitcomu Willa Smithe "The Fresh Prince of Bel Air" a v ceněném seriálu "Picket Fences" ztělesnil okresního návladního Johna Littletona. A aby toho nebylo málo, Don Cheadle je talentovaný hráč na saxofon, autor a interpret písní a autor jedné divadelní hry. V současné době připravuje svůj celovečerní režijní debut.

Connie Nielsenová
Prosadila se před třemi lety v thrilleru Ďáblův advokát s Al Pacinem a Keanu Reevesem v hlavních rolích. Vedle toho ztělesnila hlavní ženskou roli ve sci-fi thrilleru s Kurtem Russellem Žoldák: Legie zkázy, objevila se ve filmech jako Rushmore či Permanent Midnight a před časem absolvovala natáčení historického spektáklu Ridleyho Scotta Gladiator.
Rodačka z dánské Kodaně se od svých patnácti let objevovala na jevišti. V osmnácti se vydala do Paříže, aby se věnovala studiu herectví. Studovala a pracovala také v Římě, Milánu a v Jižní Africe.
Nielsenová se věnuje také zpěvu a tanci a plynně ovládá angličtinu, němčinu, dánštinu, švédštinu, francouzštinu a italštinu. V současnosti žije v New Yorku.

O tvůrcích

Brian De Palma
Režisér De Palma, označovaný za nástupce Alfreda Hitchcocka, je mistrem klasického thrilleru s výrazným vizuálním stylem. V našich kinech jsme mohli vidět oba jeho poslední filmy: špionážní thriller zčásti natáčený v pražských ulicích Mission: Impossible s Tomem Cruisem v hlavní roli a thriller s Nicolasem Cagem a Gary Sinisem Hadí oči.
Rodák z Philadelphie byl v dětství velkým fanouškem vědy - jeho práce byly dvakrát oceněny na prestižní Národní vědecké přehlídce (National Science Fair). Při studiu fyziky na Kolumbijské univerzitě se nicméně začal zajímat o dramatická umění. Podílel se na studentských představeních a dal se na natáčení vlastních krátkých filmů. Začal studovat film a ve studiu pokračoval na Sarah Lawrence College.
De Palma debutoval nízkorozpočtovým snímkem The Wedding Party, který byl zároveň první filmovou zkušeností pro herce Roberta De Nira a Jill Clayburghovou. Pozornost si získal svým dalším filmem, nekonformní komedií Greetings, a jejím pokračováním Ahoj, mami!. Prvním klasickým thrillerem Briana De Palmy byly Sisters; po další napínavé podívané Obsession přišel na řadu jeho první komerční hit: adaptace románu Stephena Kinga Carrie se skvělou Sissy Spacekovou, nominovanou na Oscara.
Mezi klasiku patří thrillery Zuřivost, Oblečen na zabíjení, Výstřel a Dvojník, stejně jako kultovní gangsterka s Al Pacinem v hlavní roli Zjizvená tvář. Dalším režisérovým komerčním trhákem byli Neúplatní, celovečerní přepis klasického černobílého televizního seriálu s Kevinem Costnerem, Sean Connerym a Robertem De Nirem v roli Al Capona. Z dalších De Palmových filmů jmenujme: Oběti války, Ohňostoj marnosti a Carlitova cesta.

Story Musgrave
Musgrave, bývalý kosmonaut NASA, je matematikem, statistikem, operačním analytikem, počítačovým programátorem, chemikem, chirurgem, fyziologem, biofyzikem, pilotem, autorem odborných pojednání - tím není výčet zdaleka u konce. Veterán, který prožil šest letů do vesmíru, strávil mimo zemskou atmosféru téměř třináct set hodin, ve volném vesmíru 28 hodin a kosmonautem NASA byl třicet let - do jednoho jde o jedinečné rekordy.
Rodák z Bostonu vstoupil v roce 1953 do námořnictva a sloužil na Dálném Východě postupně jako letecký elektrikář, technik a konečně jako pilot. Nalétal téměř 18 tisíc hodin ve 160 nejrůznějších typech vojenských a civilních letadel. Vedle toho sloužil jako parašutista s více než pěti sty seskoky. V rámci studií lidské aerodynamiky absolvoval na stovku volných pádů.
V dalších letech pracoval jako matematik a systémový analytik pro Eastman Kodak, věnoval se chirurgii a fyziologii ve vesmírném prostoru, na částečný úvazek operoval v nemocnici v Denveru, vyučoval fyziologii a biofyziku na univerzitě v Kentucky a napsal pětadvacet studií na téma kosmické medicíny, fyziologie a chirurgie.
V roce 1967 si ho vybrala NASA na místo vědce-kosmonauta. Po absolvování výcviku se podílel na genezi programu Skylab. U první mise Skylabu sloužil jako záložní vědec-pilot, u druhé a třetí jako komunikátor (CAPCOM). Podílel se na vývoji zařízení pro pohyb ve vesmírném prostoru - skafandrů, systémů podpory života, vzduchových uzávěrů apod. Několik let sloužil jako zkušební pilot v Johnsonově vesmírném centru (JSC) a přes 25 let působil jako komunikátor. V roli specialisty se účastnil prvního letu raketoplánu Challenger, dále letu raketoplánu Discovery při tajné misi pro ministerstvo obrany, mise, která měla za úkol opravu Hubbleova hvězdného teleskopu, a dalších. V roce 1996 absolvoval poslední misi na palubě raketoplánu Columbia a po třiceti letech spolupráce NASA opustil.
V současnosti žije Musgrave ve floridském Kissimmee a věnuje se múzám - psaní, fotografování, televizi a divadlu.

Podobné filmy

Cesta srdce
(Journey of the Heart) Cybill Shepherd je svobodná matka dvou synů. Jeden z nich má hudebn...
dnes 09.15
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Příběhy o lásce: Tajemství rodu Strehlingů
(Geschichten aus den Bergen: Das Geheimniss der Wolfsklamm) Mladá novinářka Nina chce obja...
dnes 10.20
NAHRAT
ZDARMA
Prima
Podraz
(The Sting) Z jedné z kanceláří mafiánského bosse Doyla Lonnegana odchází poslíček s tržbo...
dnes 11.45
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 18. 7. 2019 Svátek má Drahomíra
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz