fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

61% 1122 hlasů
6.1 10 1122
film / komedie, drama, romantický, USA, , 98 min., od 12 let
Larry Crowne
Kinopremiéra v ČR 27.10.2011 v SK 17.11.2011, DVD od 21.3.2012 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:24O druhé šanci, kterou už nikdo nečekal.
Příběh není nijak komplikovaný. Larry Crowne pracuje jako jeden z manažerů v supermarketu, ale dostane vyhazov kvůli nedostatečnému vzdělání. A protože jinou vhodnou práci nemůže sehnat, nechá se zapsat do kurzů rétoriky, ekonomie a stylistiky na nedaleké Komunitní koleji. Profesorka rétoriky Mercedes Tainotová, jinak odbornice na Shakespeara, je mírně otrávená ze školy i ze soužití se svým nezaměstnaným manželem. Larry mezi mnohem mladšími spolužáky pookřeje a změní nejen svůj usedlý vzhled, ale i názory na život. A nečekaně zaujme i svou frustrovanou profesorku.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Film není komedie ani drama, nejvíc je to asi taková líbivá slátanina, co ani nemá ambice přiblížit se životu.
Všechny komentáře k filmu 18+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Moje krásná učitelka

Oscarový Tom Hanks hraje v nové americké komedii Larry Crowne chlapíka středního věku, který díky ekonomické krizi ztratí práci. Do té doby pracuje jako úspěšný šéf v hypermarketu. Larry zjišťuje, že bez vzdělání dobrou práci nezíská, a proto se rozhodne pro návrat do školních lavic. Chce si rozšířit své obzory, ale hlavně získat lepší kvalifikaci pro své budoucí povolání. Ve škole se zapíše do hodin komunikace a nečekaně se zamiluje do své učitelky Mercedes, která ve svém osobním životě řeší spory s manželem. Obyčejný mužský jako Larry, který má mnoho důvodů se domnívat, že jeho život se zastavil, dostane životní lekci: Když si myslíš, že vše co mělo smysl už Tě minulo, objevíš důvod proč žít.


O vzniku filmu

obrazek
Na příběhu Larryho Crowna pracoval Tom Hanks hodně dlouho. Hned po střední škole šel Hanks na vyšší školu a tento zážitek na něj měl velký vliv. Hanks poznamenává: „Bylo to v polovině sedmdesátých let a bylo to znát. Ve třídě seděli lidi, kterým bylo po čtyřicítce, kolem padesátky, někdo se právě vrátil z Vietnamu. Já se kamarádil ve třídě skoro s každým a to mě velmi obohatilo.“

Spolu s producentem a partnerem ve společnosti Playtone Gary Goetzmanem strávil Hanks posledních deset let nad výrobou filmových hitů jako jsou The Polar Express, Charlie Wilson’s War, Mamma Mia! a Where the Wild Things Are; Emmy oceněný miniseriál pro televizní kanál HBO The Pacific, Band of Brothers a John Adams; a kritikou oceňovaný televizní seriál pro stanici HBO Big Love. Zároveň hrál Hanks v blockbusterech jako jsou filmy The Da Vinci Code, Angels & Demons, Catch Me If You Can a Toy Story 3.

Během této doby si scénárista a režisér dělal další poznámky a představoval si scény nad úvahami o tom, co by se stalo s mužem, který začíná v určitém bodu života znovu a to v situaci, kdy by si ostatní mysleli, že je to nemožné.

Hanks uvádí: „Postavu Larryho Crowna jsem vytvořil na základě zážitku z vyšší školy. Změní se mu celý život tím, že ho vyhodí z práce. Propustí ho proto, že údajně nemůže postupovat dál, protože nemá vzdělání. Tak co Larry udělá? Něco podobného, co jsem udělal já, když jsem dodělal střední školu, díky bohu existuje místo, kterému se říká vyšší škola, kde se od vás neočekává nic jiného, než že si sbalíte tašku a dojedete každý den do školy.“

V roce 2006 Tom Hanks tento nápad rozvinul se scenáristkou Niou Vardalos. Spolupracovali spolu už na blockbusteru My Big Fat Greek Wedding, kde působil Hanks jako producent. Hanks říká: „Chtěl jsem s Niou spolupracovat, protože jsem potřeboval její odborné znalosti. V tom filmu jsou postavy, které bylo potřeba řádně vytvarovat, dát jim hlas i formu, aby to byly autentické postavy. K filmu Moje krásná učitelka napsala Nia několik návrhů scénářů a já jsem je pak upravoval. Tento ping-pong s jsme s Niou hráli až do konce. “

Ve scénáři se scénáristé poctivě zaměřili na emoční stránku nezaměstnanosti u námořního veterána, který je ve středním věku. Dosud byl zaměstnán jako vedoucí v supermarketu. Hrdina je frustrován o to víc, že se rovněž rozvádí a najednou skončí s hypotékou na krku. Aby měl možnost získat i jiná zaměstnání, zapíše se na veřejnou vyšší školu, tím si zajistí vzdělání a také se víc zviditelní. V tu chvíli si moc neuvědomuje, že tenhle drobný krok mu podstatně změní celý život.

Námět o chlapíkovi bez pořádného vzdělání, který přijde o práci a musí se znovu najít, měl Hanks ještě dlouho předtím, než Ameriku postihla současná hospodářská krize. Uprostřed psaní scénáře, kdy kolem sebe viděl, jak miliony Američanů přicházejí o práci a mají nejistou budoucnost, Hanks nemohl jinak, než některé z těchto prvků zařadit do svého scénáře.

obrazek
Vardalos se líbilo, že příběh, který Hanks vymyslel, není vzdálený realitě. Vardalos říká: „Mně se na tom příběhu líbí, že je velmi realistický. Je to pro každého muže, pro každou ženu, jež se takhle někdy cítila: Pracuju dost tvrdě, ale nevím, jestli toho někdo ocení, nebo jestli jsem součástí infrastruktury, která z Ameriky udělá lepší místo k životu. Všichni jsme nahraditelní a to je nepříjemně tvrdá realita. Když se to stane, musíte se přizpůsobit. Musíte se dát zase dohromady, posbírat střípky života a najít způsob, jak jít dál“.

Od scénáristického a režijního debutu Toma Hanks uplynulo už více než deset let, kdy v roce 1996 natočil komedii That Thing You Do!, ale Hanks se na tento originální scénář chystal opravdu dlouho. I když si ve svém posledním filmu, který režíroval také zahrál vedlejší roli, nezapomínal na svou hlavní postavu, která se objevuje v této romantické komedii.

Goetzman uvádí podrobnosti o životě hlavního hrdiny: „Larry je obyčejný chlapík, tvrdě pracuje a vždy se snažil dělat věci poctivě. Ale podívejte, co se mu stalo? Má hypotéku a banka mu nedá odklad splátek…tak se vzdá svého domku, aby našel daleko jednodušší způsob života.“

Goetzman říká: „Tom jako filmař s žádným rozhodnutím moc neotálí, ani to moc nepřekombinovává. Je velmi soustředěný a režie je pro něj přirozený proces. Ačkoliv je režisér a ve filmu zároveň hraje, podařilo se mu čas rozvrhnout mezi obě tyto úlohy velmi dobře.“

Noví a staří přátelé: Casting pro romantickou komedii

Když byl scénář napsaný, jeden z prvních telefonátů, které Tom Hanks kvůli obsazení filmu udělal, patřil Oscarové kolegyni Julii Roberts. Scénárista a režisér se s herečkou přátelí celá léta, ale podle Julie Roberts se jejich kamarádství upevnilo až při natáčení posledního filmu režiséra Mikea Nicholse Charlie Wilson’s War. Julia Roberts byla zrovna v Římě na natáčení filmu Eat Pray Love, když nabídku na další spolupráci s Tomem Hanksem dostala.

Julii Roberts se role Mercedes Tainot - učitelky, která byla odbornicí na politický komparativní diskurz zaměřený na Shakespeara a Shawa, než se dostala na vyšší školu, líbila. Podobně jako Larry i Mercedes prožívá svou vlastní krizi.

Herečka do filmu nevnesla pouze svou neuvěřitelnou energii, ale tomuto projektu denně prokazovala svou oddanost. Goetzman poukazuje na její pracovní morálku při natáčení: „Nikdy jsem neviděl nikoho, kdo by byl tak dobře připravený. Do své roli vnesla úžasné nuance a Mercedes ztvárnila jako komplikovanou ženu, kterou na plátně opravdu uvidíte. Je prostě dokonalá.“

Hanks říká, že si Mercedes připadá, že je na místě, kde nějak uvízla. O jejím momentu rozhodnutí říká: „Přijde prostě moment, kdy musíte přestat trpět… i když to znamená, že ten, kdo spí vedle vás ve stejně posteli a ráno se vedle vás probouzí, už nebude. Možná prostě musíte pryč.”

Julii Roberts se líbilo, že má ztvárnit učitelku, která má čím dál větší potřebu se denně napít, která má manžela, jehož zajímá víc porno na internetu, než vlastní žena. Julia Roberts k tomu říká: „Ten příběh je sympatický, velmi aktuální pro mnoho lidí, kteří ztratí víru a snaží se dát zase dohromady, aby našli opět sami sebe. To mě všechno zaujalo, hlavně Mercedes a její problém s alkoholem. Když jste jako herec schopný to zahrát, je to velmi zábavné, bere vás to ale také za srdce a je to výzva. Uměla jsem si sebe samotnou představit jako nešťastnou ženu a tak jsem bez váhání zavolala Tomovi zpátky a řekla, že do toho půjdu.“

obrazek
Nepravděpodobný pár Larry a Mercedes se dá dohromady ve třídě, když Larryho touha vyjádřit se motivuje učitelku k tomu, aby, vyřešila i svou existenci. „Mercedes má problémy,“ vysvětluje Roberts. „Je ve fázi života, kdy se ji vysněný život nedaří proměnit v realitu, tak, jak si představovala. Určitým způsobem je její situace opačná, než jakou má Larry, který se rozhodl něco pro svůj život udělat. Ona se vzdala jen mála věcí a on ji inspiruje k tomu, aby se znovu našla.“

I když natáčení vyžadovalo určitou dávku žonglování, herci byli překvapeni, jak byl Hanks schopný zvládat všechny své role bez problému a na plný plyn. Roberts říká: „Tom dává do své práce, ať už je to v jakékoli oblasti, celý den 100 procent energie. Je šťastný. Je veselý a optimistický, je duchem přítomný. Zůstává vám nad tím rozum stát, že je to teprve podruhé, kdy režíruje svůj film. Umí bez problému přepnout z herce na režiséra. To si zaslouží obdiv.”

Hned, jak byla obsazena Julia Roberts do hlavní ženské role, Hanks obsadil ostatní role známými i neznámými herci. Celé to bylo snazší, než by se dalo čekat, vzhledem k tomu, že Hanks a Goetzman věděli už na začátku, jaké herce chtějí do každé role obsadit.

Komedii vylepšili Bryanem Cranstonem v roli manžela Mercedes - Deana Tainota, stejně tak filmu prospělo obsazení Cedrica a Taraji. P. Hensona v rolích blízkých přátel a sousedů Larryho v roli Lamara a B’Elly.

Cranston, starý Hanksův přítel z dob, kdy spolu pracovali na projektu That Thing You Do!, tuto nabídku uvítal a udělal si čas ve velmi plném diáři při natáčení kritikou velmi oceňovaného seriálu televizního kanálu AMC Breaking Bad. A natáčení filmu Moje krásná učitelka přijal. Příprava na roli Deana Tainota, nevalného spisovatele, který svá díla publikuje sám a který má slabost pro porno, se ukázala pro Cranstona být zajímavá. Ale se smíchem dodává, že žádný průzkum porna na internetu neprováděl. Herec ovšem přiznává, že se necítil dobře, potřeboval vypadat mladě, tak shodil pár kil, nechal si vybělit zuby a udělat si bronzově opálenou barvu. Jak jinak by diváci uvěřili, že Bryan Cranston patří do stejné kategorie jako Julie Roberts?“

Když si Bryan vzpomíná na rozpadající se manželství Deana a Mercedes, Cranston si vybavuje následující podtext: „Kdykoli vidíte páry, kterým se společný život rozpadá pomalu, skoro jakoby roztával pomalu ledovec, nepoznáte to tak snadno; začne to najednou prokluzovat. Lidé mají v sobě přirozený instinkt se z toho sami vylízat a u Tainotových je tahle samoléčba alkohol a únik k pornu na internetu. Dean si to ospravedlňuje jako rešerše k novému velkému románu, ale my víme své.“

Další nezapomenutelné postavy jsou Larryho sousedi Lamar a B’Ella, kteří vyhráli v loterii a denně v sousedství pořádají bleší trh. „Lamar je fakt legrační postava. Denně pořádá bleší trhy, i když vyhrál v loterii. Když mu do klína spadly výhrou velké peníze, nepřestěhoval se jinam. Zůstal v sousedství a oficiálně je v té čtvrti za boháče.“

Hanks se svými herci komunikoval dobře jako herec i jako režisér a obě funkce při natáčení zvládal bravurně. Každý z herců si umí vybavit moment, kdy s Hanksem pracovali a zapomněli, že není pouze jejich kolega herec, ale také režisér. To si uvědomili, až když Hanks začal po nějakém záběru křičet "střih" a když běžel k monitoru, aby si zkontroloval, jak byl záběr natočen. Henson říká: „On svým hercům věří. To nám dává všem spoustu svobody, což je velmi vzácné.”

Podobné filmy

Bohatství chudých
(Poveri ma ricchi) Tucciovi jsou chudá, ale spokojená rodinka, která žije v malé italské v...
dnes 16.10
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Něžné vlny
Cholerický tatínek, který kdysi nepřeplaval kanál La Manche, chce mít ze svého syna Vojty ...
dnes 18.05
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Babovřesky
Po smrti stoleté Trudy zůstanou na konci vesnice lukrativní pozemky se starým domem. To se...
dnes 20.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 20. 11. 2019 Svátek má Nikola
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz