fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

60% 786 hlasů
6 10 786
film / komedie, USA/Španělsko, , 95 min.
My Life in Ruins
Kinopremiéra v ČR 5.11.2009 v SK 7.1.2010, DVD od 22.3.2010 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:57...aneb moje velké řecké léto.
V okouzlující romantické komedii Můj život v ruinách najde turistická průvodkyně Georgia sama sebe i opravdovou lásku právě ve chvíli, kdy to nejméně čeká. V čele rozmanité "ignorantské" skupiny turistů si při cestě za krásami antického Řecka Georgia uvědomí, že její klienti nejsou jediní, kdo potřebují otevřít oči, aby viděli skutečné krásy. Americká učitelka historie, která nemá štěstí ani v lásce ani v práci, se rozhodne vydat do Řecka, země svých předků, aby zde našla pravé kouzlo života, neboli "kefi", jak tomu Řekové říkají. Během prodloužené návštěvy země, kde si místní se stejnou živelnou chutí pamatují úspěchy i propadáky, začne Georgia pracovat jako profesionální turistická průvodkyně, doufajíc, že konečně najde dychtivé posluchače, kteří ocení její encyklopedické znalosti antického Řecka. Místo toho jezdí v autobuse plném turistů, kteří víc lační po známých řeckých plážích než po historických památkách zapsaných na seznamu UNESCO. Neústupnost, s jakou trvá na tom, aby výletníci poslouchali její nudný, školský výklad oslavující starověký svět, z ní udělá nejméně oblíbenou průvodkyni v celé historii cestovní kanceláře. Když Georgia odmítne přizpůsobit svůj program nárokům turistů, rozhodne se její šéfka najmout jiného průvodce, přehnaně vtíravého Nica, který ji má vystrnadit. Než se ale dostane na úplné dno, objeví se v autobuse někdo, kdo jí ukáže, že v lidech je potřeba hledat krásu a ne znalosti a tím z přechytralé americké průvodkyně udělá řeckou bohyni, která své nevěřící turisty okouzlí horkokrevným, strhujícím výkladem o zemi svých předků.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Reziser Donald petrie teda konci hodne biedne, Mystic Pizza 1988 bol slusny film, ale toto je podpriemer, rezisersky odbite a ni jeden znamejsi herec ci herecka : 30 %
Všechny komentáře k filmu 7+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Můj život v ruinách

Georgia je Američanka řeckého původu a pracuje jako průvodkyně v řecké cestovní kanceláři. Z práce není nijak nadšená, jako učitelka klasické řecké historie měla učit na univerzitě, ale zrušili jí místo. Dnes se musí věnovat otravným turistům. I ty jí však její šéfová přebírá a lepší z nich dává k Nicovi, kteráý dělá vše pro to, aby se turistům zalíbil. Nico ani tak nehledí na historii, ale hledá možnosti jak turisty pobavit. A tak je Georgia rozhodnuta s touto potupnou prací skončit. Jenže v posledním turnusu se stane cosi pozoruhodného... Zaprvé se jí někdo z jejího turistického autobusu začíná dvořit pomocí malých kytiček, které nachází na svém sedadle. A zadruhé se mezi turisty objeví svérázný starší muž Irv, který nebere po smrti své ženy život až tak vážně a s nadhledem řeší nejen situace své, ale i ostatních lidí okolo. Irv hned pochopí, že Georgia je v životě nešťastná. A tak pomocí milých rad dostrká Georgiu do náruče řidiče autobusu Poupiho, který ji skutečně miluje. A Georgia se sama změní - jak říkají Řekové, probudí v sobě kefi, chuť k životu. A co více, odváže se a začne dělat šťastnými i lidi kolem sebe. Vše se zdá úžasné, je však ještě nutné vytrestat Nika, který se teď snaží Georgii škodit drobnými naschvály.


O natáčení

<>Obrázek nenalezen<> Scénář Mike Reisse upoutal herečku Niu Vardalos hned při prvním čtení. Nebyla to jen příležitost natáčet v Řecku, i když to se této řecko-americké herečce líbilo, jednoduše se jí zalíbila postava Georgie. “Dodala jsem jí určitou bezstarostnost, která jí chyběla. Mně samotné vždycky říkali, že když budu tvrdě pracovat, dokážu cokoliv. Ukázalo se, že to vždycky není pravda, že někdy prostě musíte hodit všechno za hlavu a jen tak se smát - nebo tancovat.”

Může se zdát, že její postava má práci snů, herečka k tomu ale říká, “Nevidí to kouzlo, protože místo toho si ve svém životě vybrala zklamání. Musí změnit svůj přístup. A to se netýká jen jí, ale všech ostatních postav.”

Nia Vardalos, která za svůj první scénář k filmu Moje tlustá řecká svatba získala nominaci na Oscara, propůjčila postavě Georgii svůj komediální talent. “Myšlenka spočívá v tom, že když vystoupíte ze své bezpečné, klidné zóny, zjistíte, že život může být okouzlující,” říká herečka.

Donald Petrie, který natočil několik nejúspěšnějších komedií posledních dvou desetiletí, byl osloven, aby vzal otěže tohoto projektu do svých rukou. “Kdy se při čtení scénáře rozesměju nahlas, je to film, který chci točit,” říká.

Podle režiséra ztratila Georgia potěšení z práce proto, že vidí turisty jako stereotypy, ne jako jednotlivé osoby. “Její skupina vypadá, jako by byla z pekla, ale to jen proto, že Georgia nedělá svoji práci, tak jak by měla. Myslí si, že všichni by stejně jako ona měli hořet spalující vášní k řecké historii a když to tak není, jednoduše je zatratí. V průběhu filmu ji její skupina ukáže, že je normální být jiný, že jsou obyčejní, skvělí lidé, což jí pomůže znovu nalézt chuť do života.”

Režisér našel v hlavní představitelce skvělého “parťáka”. “Často se nám stávalo, že jsme dokončovali věty toho druhého, byli jsme na stejné vlně, napadali nás stejné věci, které jsme společně upravovali.”

Petrie v Řecku nikdy nebyl, natož aby tam natáčel film. “Když se mě producenti zeptali, jestli dokážu natočit v Řecku film v rámci daného rozpočtu, neměl jsem potuchu,” přiznává. “Kdybyste se mě zeptali, jestli to dokážu natočit v New Yorku, dokázal bych říct ano nebo ne. Vím, kde se v New Yorku, Kanadě nebo třeba Lousianě náklady pohybují. O Řecku jsem neměl ponětí. Jsou tam k dispozici filmové štáby? Je tam dostatek dalšího personálu? Jak daleko jsou od sebe lokace? Četl jsem o Olympii, Delfi i Akropoli, ale i když se můžete podívat do mapy, nepředstavíte si to, dokud tam nejste. Tak jsem odjel do Řecka, kde jsem se do celého projektu i země samotné ještě víc zamiloval. Pak jsem si byl jistý, že se to natočit dá.”

Díky své návštěvě si režisér mohl lépe vizualizovat důležité momenty příběhu. To ho dovedlo k rozhodnutí, že je potřeba změnit lokaci závěrečné scény. V původním scénáři výprava začíná na Akropoli, režisér ale chtěl, aby tento největší symbol Řecka byl na konci, takže došlo ke změně ve scénáři.

Film Můj život v ruinách jez velké části konstruován jako opravdový průvodce Řeckem. V důsledku toho se většina filmu odehrává buď v autobuse nebo místech, které skuteční turisté opravdu navštíví. Natáčení během turistické sezóny nebylo jednoduché. “Jednou uprostřed natáčení na hlavním náměstí Atén, které je něco jako Times Square v New Yorku, jsem najednou slyšela, jak někdo říká ‘Hele, to je ta holka z Mojí tlusté řecké svatby. Ti lidé vešli přímo do záběru a dali mi pusu na tvář.” Filmování uprostřed antických památek přineslo i logistické problém. “Nemohli jsme prostě zavřít vstup a natáčet,” říká režisér.

Téměř každá scéna vyžadovala, aby byli všichni herci na place každý den. “Scéna mohla být jenom na stránku, ale bylo v ní 20 postav a každá byla v záběru,” říká režisér. “To někdy způsobilo problém v harmonogramu, začněte, když máte dvacet herců v maskérně a kostymérně.”

Režisér nechal herce v hojné míře improvizovat. I přes logistické problémy s kamerou věděl, že film bude lepší a vtipnější. “Například po natočení scény, kdy jedna naše turistka Dorcas coby stará milá dáma kleptomanka krade v obchodě,jsme se museli do obchodu vrátit a nic netušícímu prodavači vše vysvětlit a zaplatit!”

obrazek
Autobus plný hereckých talentů

Rozsáhlé a různorodé herecké obsazení si vyžádalo casting v Los Angeles i Evropě. Filmaři vyžadovali herce, kteří dokážou na první pohled malou roli naplnit humorem, a kteří mají improvizační schopnosti, jež budou diváky opakovaně rozesmávat.

V původním scénáři měli turisté být skupinka Američanů, kteří přijeli na poznávací zájezd. To ale vypadalo poněkud nepravděpodobně. Kromě toho režisér nechtěl mít dva lidi, kteří vypadají podobně, to by diváky mátlo, proto se rozhodl pro mezinárodní skupinu turistů.

“Jelikož Georgia vidí své klienty jako stereotypy, chtěl jsem herce, kteří to budou umět zahrát, ale zároveň ze sebe na konci dokážou udělat zajímavé osobnosti,” říká. “Z těch dvaceti postav jsou tři hlavní a zbytek jsou role vedlejší.”

Filmařům se podařilo namixovat skvělou skupin postav - podnapilé Australany, zamilované novomanželé, hašteřivou rodinu, rozvedené ženy na lovu a bezstarostné svobodné chlápky. Uprostřed této bláznivé party je Irv, kterého hraje Richard Dreyfuss.

“Irv je trochu záhadný,” říká režisér. “Prostě se tam z ničeho nic objeví. Jak Georgia říká, vždycky je ve skupině někdo, kdo si o sobě myslí, že je strašně zábavný. Chrlí ze sebe vtipy, ale ty nejsou vtipné. Je prostě takový a Georgia se dopředu děsí toho, že s ním bude muset dalších šest dní dobře vycházet.”

Z Irva se ale stane téměř anděl, který pomůže Goergii najít lepší směr v práci i v životě. “Richard byl pro roli skvělý,” říká režisér. “Má potřebné srdce, vřelost a neobvyklou jízlivost toho rádoby vtipného chlápka, hlavně je to ale jedinečný herec. Není komik, což dělá jeho postavu opravdovější a bohatší.”

Sám Dreyfuss vidí svoji postavu jako hybnou sílu změn chování ostatních postav, aniž by si to oni uvědomili. Navíc pochopil záhadu Georgiina chování a ví si s tím radu. “Všichni pořád říkáme nějaká pravdivá klišé, ale ve skutečnosti je ignorujeme. Jako ‘moudrost přijde s věkem’ nebo ‘starší jsou zkušenější.’ Nebo ‘co si budeš pamatovat na smrtelné posteli?’ Irv o tom něco ví, nemá žádné poslání, ale jeho součástí je házet před lidi drobty moudrosti a nechat je, aby našli svoji cestu.”

“Svým dětem jsem říkal, že v životě jde o víc než jen o to, co vidíte, cítíte a jíte,” pokračuje. “A Irv to ví. Ví, co je kouzlo života a co znamená láska, která nikdy neskončí. Georgia zosobňuje to, co znamená prožít to kouzlo, když k tomu najdete odvahu. Práce s Niou se tomu podobala. Přináší s sebou naději, možnosti a opravdovost. Nia jako celá osobnost je mnohem víc než poskládání jejích částí.”

I pro Niu Vardalos byla spolupráce s Dreyfussem nejlepší částí natáčení. “Byl to splněný sen. Mám to štěstí, že můžu pracovat s lidmi, které obdivuju. Byl okouzlující, zábavný a naprostý profesionál.

Do role řidiče autobusu Poupiho chtěli filmaři obsadit rodilého Řeka. Alexise Georgoulise, který je v Řecku velká seriálová hvězda, režisér poprvé viděl na nahrávce při castingu v Los Angeles. “Alexis na nás vyskočil z obrazovky,” vzpomíná. “Ale byl jeden z prvních, které jsme viděli, takže jsme si řekli, ‘Jo, je opravdu dobrý, ale musíme hledat dál.’ On ale nastavil laťku, takže ačkoliv jsme strávili další tři měsíce hledáním, nakonec jsme se rozhodli, že nenajdeme nikoho lepšího, než byl ten první chlápek.”

Pro Niu Vardalos bylo důležité, aby byl Poupi skutečná postava, se kterou se diváci ztotožní. “Alexis byl pro film stejně důležitý jako povolení natáčet na Akropoli,” říká. “V první třetině filmu ho ukrýváme. Vzali jsme mu pro herce tak důležitý nástroj - jeho tvář. K tomu jsme potřebovali velmi zkušeného herce.”

Kim a její manžel Big Al jsou typičtí filmoví američtí turisté - hluční a bezohlední. Na začátku chtějí, aby bylo vše “po americku”.. Na konci už znají správné názvy jídel a dokonce na sobě mají řecké oblečení.

Podlézavého spolupracovníka Georgy Nica hraje Alistair McGowan, který je známý díky televizním filmům a seriálům především v rodné Británii. Můj život v ruinách je jeho prvním celovečerním filmem. McGowan říká, že ve filmu jsou velmi dobře zachyceny lidské stereotypy. “Byl jsem na Akropoli, užíval si ten nádherný výhled a vedle mne stál muž, který řekl, “Zase tak moc k vidění tu není.” Cože? Bylo tam celé Řecko! Moře! Dějiny! Všechno, co můžete v životě vnímat, tam bylo!”

Zbytek míst v autobuse obsadili další herci. Caroline Goodall, Ian Ogilvy a Sophie Stuckey hrají Tullenovi: rozkazovačnou lékařku, manžela, kterého má pod pantoflem a jejich vzdorovitou pubertální dceru. Simon Gleeson a Natalie O’Donnell nejen hrají australské manžele Kena a Sue, jsou jimi i ve skutečnosti.

María Botto a María Ádanez hrají sexy Španělky Lalu a Lenu, nedávno rozvedené dámy, které hledají novou romantické zážitky. “Dvě Marie”, jak se jim na place říkalo, spolu dříve natáčely ve Španělsku, ale toto je jejích první hollywoodský film.

Sheila Bernette a Ralph Nossek hrají Dorcas a Barnabyho, okouzlující starší anglický pár. Dorcas je velmi milá, starostlivá a velmi stará dáma, která v obchodech “sbírá” zboží bez zaplacení. Naivního studenta Gatora, který je poprvé na návštěvě v Evropě, hraje devatenáctiletý Jareb Dauplaise.

Vedle tří ruských dam, které nerozumí ani slovo anglicky uzavírá seznam turistů Marc jako obchodní zástupce restaurací servírujících lívance.

Ve filmu si dokonce zahráli rodiče hlavní postavy. “Moji rodiče jsou ve scéně u stánku se souvlaki, kde říkám Poupimu, jak je to dlouho, co jsem naposledy měla sex. Pak si uvědomím, že mi možná někdo rozuměl, zeptám se lidí, co stojí frontu za námi, jestli někdo umí anglicky a všichni zvednou ruku. Naši stojí uprostřed toho davu a káravě se na mne dívají.”

<>Obrázek nenalezen<> Poznávací zájezd po Řecku

Scénář k tomuto filmu narušil režisérovu teorii o vztahu filmu a místa, kde se natáčí. “Kvalita scénáře a atraktivita lokací jsou obvykle v inverzních vztahu,” vysvětluje. “Když film začne na prosluněné pláži jižní Francii, plné opálených dívek, bude to pravděpodobně nejhorší scénář, jaký jsem kdy četl. Ale když bude děj zasazen do zasněžené Minnesoty, bude se mi to pravděpodobně bude líbit.” “Takže u scénáře odehrávajícího se v krásném Řecku jsem měl silné pochybnosti. Musel jsem se oprostit od lokací, abych zjistil, že se mi ten scénář skutečně líbí.”

Můj život v ruinách se jako vůbec první film dostal na kouzelná místa opředená řeckou historií jako Akropolis, Delfi nebo Olympia. Řecká vláda na rozdíl od jiných neuděluje svolení s natáčením dopředu, takže NiaVardalos strávila skoro celý rok obcházením úřadů a ujišťováním se, že bude moci některé řecké památky s filmaři navštívit.

“Byla jsem na hodně večeřích a potřásla si rukou s neskutečným počtem lidí,” říká Vardalos. “Jsem vděčná svým rodičům, že mne dali do řecké školy, protože díky tomu mluvím plynně řečtinou. Sama herečka vidí film jako oslavu Řecka. “Stále zůstávám v úžasu, kde všude jsme mohli natáčet. Byl to úžasný zážitek.”

“Můj život v ruinách je z části romantická komedie, dobrodružství a z části cestopis. Doufám, že diváci si tento výlet užijí,” říká na závěr režisér Donald Petrie.

Podobné filmy

Z lásky nebo pro peníze
(For Love or Money) K tomu, aby si splnil sen mít svůj vlastní hotel, potřebuje Michel J. ...
dnes 06.50
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Úžasňákovi
(The Incredibles) Kdysi býval Bob Parr slavným superhrdinou, který jako Pan Úžasňák zachra...
dnes 11.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Vánoční rande
(12 Dates of Christmas) Kate je rozhodnutá získat na Štědrý den zpátky svého bývalého přít...
dnes 13.55
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 9. 12. 2019 Svátek má Vratislav
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz