fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    

78% 710 hlasů
7.8 10 710
drama / komedie / krimi / romantický / thriller, Finsko/Německo/Francie, , 97 min., od 10 let
The Man Without a Past
Kinopremiéra v ČR 6.10.2011 v SK 29.3.2012, DVD od 18.10.2004 Hollywood

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 2002, Nominace na Oskara, Cizojazyčný film


Ukázka
01:55Příběh o lidech, kteří stále ještě vědí, jak být laskaví.
Na začátku filmu přijíždí Muž za prací do města, ale hned v prvním momentu je přepaden a zbit tak krutě, že ztrácí paměť. Stává se bezejmenným, o všechno přišel, tak nezbývá než začít zase od ničeho. Na okraji města ve společnosti bezdomovců a pochybných existencí nachází lásku a učí se v sobě najít hodnoty, díky kterým se člověk nestydí žít.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Velmi dobry finsky fryler od Kaurismakiho /Calamari Union, Stiny v Raji, Mraky Odthaly/o amnezii, ktorou trpi jeden clovek. Po zvyknuti si na novu identitu- kedze staru si nepamata - sa odrazu prihlasi minulost. Z hercov nepoznam nikoho, ale Kaurismaki je velmi dobry reziser, filmu sa rozumie a Kati Outinen bola vyborna. 85 %
Všechny komentáře k filmu 3+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Muž bez minulosti

Z vlaku přijíždějícího do města vystoupí muž s cestovní brašnou, ale ještě než stačí dorazit na místo určení, je přepaden, zmlácen do bezvědomí a okraden. Muž se nějakou dobu potácí na hranici života a smrti, ale díky péči dvou bezdomovců se po čase uzdraví, aniž ovšem nabude ztracenou paměť. Neví, jak se jmenuje, odkud přišel, čím je, nicméně projevuje činorodost, jíž imponuje nejen svým novým přátelům bezdomovcům, ale i nepříliš půvabné a nemladé důstojnici Armády spásy Irmě. Poté, co ho odmítne pracovní úřad, protože nemá jméno ani doklady, začne muž vypomáhat v kancelářích místní Armády spásy a sbližuje se nejen s Irmou, ale také s kapelou, která si pod jeho vedením osvojí zbrusu nový repertoár a stane se populární. Po konfliktu s policií, jež zveřejní fotografii člověka, který neví, kdo je, se přihlásí mužova minulost. Jak s ní naloží, když už si vybudoval novou identitu a je mu v ní dobře?


O filmu

obrazek
Tento film tvoří novou hranu příběhu filmu MRAKY ODTÁHLY, který dojal diváky celého světa. Zobrazuje malou severskou zemi v dojemném, humorném a osvobozujícím světle, aniž by se vyhýbal hořkým otázkám. Na začátku filmu přijíždí muž do města hledat práci, je přepaden, ztrácí paměť a začíná žít znovu z ničeho. Objeví lásku a je nucen hledat další hodnoty, se kterými se dá bez studu žít. Je to opravdu nesmírný filmový zážitek. Témata vyzařují průsvitnou krásu, režisérovým zásahem rozptýlenou na mnoho stran a způsobů. Co se týče výrazu, autor velmi riskoval a vyplatilo se mu to. Víme, naposledy z JUHY - posledního němého filmu 20. století, že Kaurismäki má mimořádný talent vykreslit předměstí, pomezí mezi městem a venkovem, hájemství třídní společnosti a finskou spodinu odsouzenou k anonymitě.

O tvůrci

Aki Kaurismäki
obrazek Aki Kaurismäki vystřídal široké spektrum zaměstnání včetně pošťáka, umývače nádobí či filmového kritika. Pak založil se svým starším bratrem Mikou filmovou a distribuční společnost Villealfa (názvem uctili Godardův film ALPHAVILLE z roku 1965). Oba bratři jsou plodní filmaři a společně vytvořili pětinu celkové finské filmové produkce posledních dvaceti let. Akiho filmy jsou velmi krátké, říká, že "film by nikdy neměl trvat déle než 90 minut", a mnoho jich je kratších 70ti minut. Výstřední parodie různých žánrů, od road movie přes film noir po rockové muzikály zaplněné trudnomyslnými opíjejícími se Finy, podkreslené eklektickým rock'n'rollem z 50. let. V roce 1990 natočil film ve Velké Británii (I HIRED A CONTRACT KILLEr) a ve Francii (BOHÉMSKÝ ŽIVOT). Aki je extrémně sebekritický ke svým dílům, o filmu LENINGRADŠTÍ KOVBOJOVÉ POZNÁVAJÍ AMERIKU (svém asi nejslavnějším díle) říká: že "to je nejhorší film v historii filmu, pokud nepočítáte filmy Sylvestra Stallonea".


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 8. 12. 2019 Svátek má Květoslava
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz